×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

30 listopada 2019
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 

Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019

Obserwator TEPP / listopad 2019

 
 
 
  1. Informacje z wybranych działów
    1. Klimat i Środowisko
    2. Energetyka
    3. Rolnictwo
  2. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
    1. Badania technologiczne, innowacje
    2. Realizowane (zrealizowane) inwestycje
  3. Regulacje prawne
    1. Regulacje w Unii Europejskiej
    2. Regulacje krajowe
  4. Finansowanie, dotacje
  5. Nowe grupy w sektorze OZE
    1. Prosumenci, osoby indywidualne
    2. Mali i średni przedsiębiorcy
    3. Samorządy, miasta i województwa
    4. Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe
  6. Monitoring transformacji energetycznej
    1. Rekordy czasowe (pracy) i cenowe OZE
    2. Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie
A. Informacje z wybranych działów
1

Klimat i Środowisko

Czesi nie godzą się na powiększenie odkrywki Turów

Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w pobliżu polsko-czeskiej granicy, w pobliżu której znajduje się odkrywka Turów. Sygnatariusze petycji obawiają się, że po powiększeniu kopalni m.in. utracą wody gruntowe.

Listopad miesiącem protestów – 29 listopada mobilizacja antyodkrywkowa w Niemczech

Pakiet klimatyczny: To co dla Merkel jest „możliwe” i dobre niekoniecznie pokrywa się jednak z żądaniami milionów ludzi w skali kraju. Strajk klimatyczny już się mobilizuje.

Ministerstwo Klimatu mówi o wyzwaniach cywilizacyjnych

Minister klimatu pytany o priorytety swojego urzędu wskazał na zbliżającą się "potężną zmianę cywilizacyjną, jeżeli chodzi o nasz stosunek wobec zasobów naszej planety".

2

Energetyka

a
OZE

PGE się zazielenia?

Spółka PGE planuje budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej przy elektrowni Bełchatów, w pobliżu składowiska odpadów. Inwestycja o powierzchni prawie 100 ha ma produkować zieloną energię dla ok 100 tys. gospodarstw domowych. Jest to część Programu PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej.

Bornholm energetycznym hubem

Duński koncern energetyczny chce stworzyć na wyspie Borholm energetyczny hub z kompleksem morskich farm wiatrowych o mocy nawet 5 GW. Produkowana przez nie energia mogłaby popłynąć do Danii, Szwecji, Niemiec, a także Polski. W pierwszym etapie, do 2028 r., powstałaby morska farma wiatrowa o mocy 1 GW – zbudowana w tym samym czasie, co polsko-duński interkonektor (który umożliwi przepływ energii między sieciami).

Największa pływająca farma fotowoltaiczna

Francuska firma Akuo Energy uruchomiła największą w Europie „pływającą” elektrownię fotowoltaiczną na terenie dawnego kamieniołomu. Instalacja ma moc 17 MW (składa się z 47 tys. modułów fotowoltaicznych) i ma produkować energię dla ok. 4800 gospodarstw domowych. Wartość tego projektu wyniosła 17 mln euro.

Rozwój OZE wpłynie na obniżenie cen energii

Instytut Energii Odnawialnej przygotował raport, w którym analizuje skutki podwyższenia przez Polskę ambicji dotyczących celu OZE na rok 2030. Według instytutu, wzrost udziału energii z OZE do poziomu zalecanego przez Komisję Europejską będzie skutkować realnymi i wymiernymi szansami na obniżenie cen energii elektrycznej w naszym kraju. Najkorzystniejszym scenariuszem są dodatkowe inwestycje 2,5 GW w lądowe elektrownie wiatrowe.

100% zielonej energii do 2050 r.?

Warszawa stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej związanej z długoterminową strategią KE zakładającą zerową emisję CO2 do 2050 r. Jakie kierunki transformacji energetycznej oraz niezbędne innowacyjne rozwiązania powinna przyjąć stolica? Czy jest możliwe, że Warszawa w 2050 r. będzie korzystać w pełni z OZE? O tym w radiu TOK FM dyskutowali: Urszula Zielińska, posłanka KO i partii Zieloni, prof. Jan Popczyk, elektroenergetyk, Leszek Drogosz, wicedyrektor Biura Infrastruktury miasta stołecznego Warszawy i Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

b
efektywność energetyczna

Ministerstwo stawia na efektywność energetyczną

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju realizuje projekt termomodernizacji budynku swojej siedziby, co pozwoli osiągnąć oszczędności w zużyciu energii w wysokości ponad 1 mln PLN rocznie. Jednym z elementów inwestycji ma być elektrownia fotowoltaiczna, przewiduje się także m.in. modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej, docieplenie budynku, wymianę oświetlenia na LED oraz montaż pomp ciepła.

c
transport

Elektryczny motocykl już w Polsce

Pierwszy elektryczny motocykl marki Harley-Davidson - model LiveWire - dostępny będzie w Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Elektryk posiada usługę H-D Connect, która umożliwia połączenie właściciela LiveWire z motocyklem przez smartfon. Akumulator ma pojemność 15,5 kWh i ma zapewnić zasięg na poziomie 158 km.

Pociąg na baterie

W Szlezwik-Holsztynie, w Niemczech, zamówiono 55 lokomotyw posiadających baterie zasilające, które zamontowane są na dachu pociągu. Do 2022 r. lokomotywy z baterią mają zastąpić lokomotywy z silnikami wysokoprężnymi. Niemiecka kolej wspiera aktywnie krajową transformację energetyczną korzystając w 57% z elektryczności wytworzonej z OZE.

3

Rolnictwo

Nowe biogazownie rolnicze w Polsce

Litewska grupa Modu planuje od 2021 r. budowę w Polsce biogazowni rolniczych. Plany zakładają budowę 5 biogazowni o łącznej mocy 5 MW. Kwota projektu to ponad 25 mln euro. Uruchomienie biogazowni pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 o ponad 58 tys. ton rocznie.

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
1

Badania technologiczne, innowacje

Lustrzane panele - przełom w światowej energetyce?

Nowy start-up Bila Gatesa - Heliogen - opracował wydajne i ekonomiczne panele z luster, które mogą wytworzyć ogromną ilość czystej energii. Teraz również producenci cementu będą mogli zrezygnować z paliw kopalnych - to przełom w obniżaniu emisji dwutlenku węgla.

Solarne dachówki Tesli

Firma Tesla zaprezentowała dachówki, które oprócz tradycyjnej roli pełnią także funkcję paneli fotowoltaicznych. Stworzenie nowego dachu z dachówkami Solarglass ma być nawet w 80% tańsze od zrobienia go w sposób tradycyjny i późniejszej instalacji PV. Jednym z największych atutów tego produktu ma być czas i łatwość instalacji.

Czy możliwy jest darmowy prąd?

Polska spółka Saule Technologies pracuje nad technologią tworzenia ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitu. Według wyliczeń spółki, dom o powierzchni niespełna 100 m2, pokryty w całości nowymi ogniwami, może być samowystarczalny energetycznie, a także zasilić trzy inne domy. Szacuje się, że przy takiej wielkości domu inwestycja zwróciłaby się po dziewięciu latach.

Pasywna kolej magnetyczna

Hyper Poland (start-up związany z nowymi technologiami transportowymi) pracuje nad napędem i zawieszeniem opracowywanego przez przedsiębiorstwo systemu magrail - kolei magnetycznej, która ma być krokiem pośrednim pomiędzy koleją konwencjonalną a hyperloopem. Niebawem w Żmigrodzie ma powstać pierwszy tor testowy.

2

Realizowane (zrealizowane) inwestycje

Największa na świecie wirtualna elektrownia

W Japonii powstała wirtualna elektrownia złożona z domowych, bateryjnych magazynów energii. Projekt realizowany jest od roku i doprowadził do zbudowania sieci 10 tysięcy domowych baterii, które razem tworzą system o pojemności 100 MWh. Jest to największa na świecie wirtualna elektrownia, za pomocą której można wspierać pracę systemu energetycznego.

C. Regulacje prawne
2

Regulacje w Unii Europejskiej

Większe ambicje klimatyczne dla Unii Europejskiej

Parlament Europejski przyjął rezolucję stwierdzającą wystąpienie kryzysu dotyczącego klimatu oraz środowiska przyrodniczego, zarówno w Europie, jak i w skali globalnej. Posłowie chcą, by KE zapewniła, że wnioski legislacyjne i budżetowe będą zgodne z celem 1,5°C. UE powinna także ograniczyć emisje o 55% do 2030 r., a emisje związane z transportem morskim oraz lotniczym powinny być ograniczone.

3

Regulacje krajowe

Kary za sprzedaż kopciuchów

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje zakaz importu i sprzedaży kopciuchów. Nowe zapisy przewidują uszczelnienie rynku w ten sposób, by do konsumentów nie trafiały pozaklasowe, nieekologiczne kotły grzewcze. Jeśli ktoś będzie nadal handlował takimi kotłami, może zapłacić karę do 5 proc. przychodu przedsiębiorstwa.

Wicej: https://www.money.pl/gospodarka/walka-ze-smogiem-beda-kary-za-sprzedaz-kopciuchow-prezydent-podpisal-ustawe-6442825323378817a.html?fbclid=IwAR12ODaoOFiCWb0_CRpT4O7inPBBZB2o42M66rIubXR1kFvPNEogucsgmVo

Nowa ustawa dla morskich wiatraków

Ministerstwo Energii przygotowało finalny projekt ustawy wspierającej rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który jest gotowy do dalszych prac legislacyjnych. Do współpracy zaproszone zostało szerokie grono partnerów społecznych zainteresowanych inwestycjami w farmy wiatrowe. Na razie projekt nie został jednak upubliczniony.

D. Finansowanie, dotacje

Brak finansowania dla paliw kopalnych

Europejski Bank Inwestycyjny ma zakończyć finansowanie projektów związanych z paliwami kopalnymi po 2020 r. Szczegóły omawiane będą na spotkaniu we wrześniu, choć zawarcie ostatecznej decyzji może potrwać dłużej. EBI ma inwestować w ekologiczne projekty i ostatecznie przekształcić się w „bank klimatyczny”.

Dotacje w ramach programu "Mój Prąd"

"Mój Prąd", program dot. dofinansowania instalacji słonecznych, zakłada przyjęcie 10 tys. wniosków miesięcznie oraz wydanie w 2 lata miliarda złotych. Na dzień dzisiejszy wydanych zostało 25 mln zł. Kolejne cykle konkursowe ogłaszane będą aż do wyczerpania środków, więc konkurs będzie miał charakter ciągły.

E. Nowe grupy w sektorze OZE
1

Prosumenci, osoby indywidualne

Niższy VAT dla instalacji fotowoltaicznych

Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, która uwzględnia przepisy zmniejszające podatek VAT na przydomowe mikroinstalacje OZE, z dotychczasowej stawki 23% do 8%. Ustawa wprowadziła ponadto zmiany w ustawie o podatku dochodowym, rozszerzając zwolnienie z podatku PIT dla dotacji ze środków NFOŚiGW lub wojewódzkich funduszy, np. w ramach programu Mój Prąd.

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Nowa pomocna aplikacja dla PV

Aplikacja EasySolar jest przełomowym rozwiązaniem. Daje możliwość m.in. przedstawienia wstępnej wizualizacji instalacji PV - pozwala na zaprojektowanie systemu na danym zdjęciu w kilka minut - czy projektowania na mapach Google. Aplikacja dzięki kompleksowości i prostocie pozwala handlowcom, managerom i projektantom zmniejszyć czas potrzebny na przygotowanie oferty dla klienta.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd w firmie?

W zależności od charakteru zużycia energii przez przedsiębiorstwo istnieją różne strategie ograniczania jej kosztów. Może to być zmniejszanie wolumenu zużycia energii, zawarcie odpowiedniej umowy zarówno z dostawcą, jak i dystrybutorem energii, czy inwestycja we własne źródło ciepła i energii elektrycznej.

3

Samorządy, miasta i województwa

Ciepło z biomasy zamiast z węgla

W Nidzicy, w południowej części Mazur, miasto zainwestowało we własny zakład ciepłowniczy zasilany biomasą oraz sieć. Przez dziesięciolecia do produkcji ciepła wykorzystywano głównie węgiel, a obecnie zakład składa się z dwóch kotłów (5 MW i 2,5 MW) na biomasę wraz z instalacją odzysku ciepła ze spalin (1,15 MW). Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych przekroczył rocznie 5 tys. ton CO2.

Klimatyczna Koalicja Polskich Miast i Gmin

Kilkunastu prezydentów i burmistrzów podpisało deklarację o współpracy i powołaniu Koalicji. Chcą współpracować na rzecz ochrony klimatu i apelują do rządu, by w ramach realizacji przyszłego budżetu UE, wsparł ich działania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej polskich miast do 2050 r. Kilka miesięcy wcześniej powstał już zespół ds. EKOstrategii powołany w ramach Unii Metropolii Polskich.

Ciechanów stawia na OZE

W Ciechanowie realizowany jest projekt wyposażenia dziewięciu budynków użyteczności publicznej w panele fotowoltaiczne. Budynki wyposażone będą w ogniwa o mocy do 40 kW. Jest to szerszy projekt, w ramach którego do 116 gospodarstw domowych trafiły już panele PV, w centrum miasta natomiast pojawić się ma ładowarka do samochodów elektrycznych.

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe

Studenci z Wrocławia nagrodzeni za technologię oczyszczania powietrza

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wymyślili filtry biologiczne oparte na modyfikowanych drożdżach. Zbyt duże stężenie metalami ciężkimi sygnalizują zmieniając kolor i wydzielając brzoskwiniowy zapach. Dzięki temu wynalazkowi Polacy zdobyli trzecią nagrodę w międzynarodowym konkursie w Bostonie organizowanym przez Massachusetts Institute of Technology.

F. Monitoring transformacji energetycznej
1

Rekordy czasowe (pracy) i cenowe OZE

Kolejne rekordy w fotowoltaice

W październiku tego roku padł rekord w fotowoltaice w Polsce – zainstalowana moc wyniosła 1098,978 MW. Oznacza to wzrost o 166 % w porównaniu do zeszłego roku i o 8,3% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W październiku instalowano 2,96 MW dziennie! Od kilku miesięcy, każdy kolejny miesiąc przynosi nowy rekord pod względem przyrostów mocy w porównaniu z poprzednim rokiem.

Magazyny energii coraz bardziej opłacalne

W 2023 r. zaplanowane i już istniejące inwestycje w rynek magazynów energii osiągną wartość 150 mld dolarów. To sprawi, że magazyny energii staną się tańsze niż wcześniej przewidywano i o wiele szybciej wejdą do powszechnego użytku. Już w 2021 r. energia z OZE przechowywana w magazynach będzie tańsza od tej produkowanej z gazu. Za pięć lat cena jednej kWh energii pochodzącej z magazynów spadnie do 87 dolarów (dziś to ok 187 dolarów).

Więcej zielonej energii w Estonii

W październiku, w Estonii wyprodukowano 97 GWh prądu ze źródeł odnawialnych, czyli trzykrotnie więcej niż rok temu. Większość energii pochodziła z farm wiatrowych, większość z Estonii i część z Litwy. Celem jest, by za trzy lata udział OZE w bilansie energetycznym tego kraju sięgnął 45%.

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

W Niemczech mniej węgla w energetyce

Zużycie węgla w Niemczech spada. W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku z węgla wytworzono 125 mld kWh energii, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 171,1 mld kWh (to oznacza spadek o 27 % udziału prądu z węgla!). Natomiast ze źródeł odnawialnych wytworzono około 183 mld kWh, czyli o 5% więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.

PGE nie wesprze budowy Ostrołęki C

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że nie zaangażuje się w budowę nowego bloku Ostrołęka C. Spółka chce się koncentrować na realizacji własnych projektów inwestycyjnych. Projekt Ostrołęki C jest mocno kontrowersyjny, ma problemy ze znalezieniem finansowania i bardzo możliwe, że nowy blok w ogóle nie powstanie.

Przygotowała:
Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: pierwszej w Polsce linii bezpośredniej OZE pilotażowego projektu dot. efektywności energetycznej budynków zmian (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: wsparcia dla rolników na inwestycje OZE przełomowej technologii w świecie akumulatrów zeroemisyjnej produkcji (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: rozwoju energetyki jądrowej w Polsce nowego systemu wychwytywania dwutlenku węgla      futurystycznych (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - możliwości użycia paneli PV jako konstrukcji domów - wykorzystania OZE w (...)
czytaj całość
Newsletter/ Obserwator  TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023 W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - przełomu w systemie (...)
czytaj całość
więcej
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej