×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
1 kwietnia 2022
info
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator  TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

marzec 2022

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:
- planowanej elektrowni jądrowej w Polsce
- innowacyjnych rozwiązaniach dot. recyklingu wiatraków
- odchodzenia od importu surowców energetycznych Polski i Europy
- ustawy znoszącej zasadę 10h dla wiatraków
- dalszej możliwości korzystania z systemu opustów
- projektów zakwalifikowanych do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w powiecie zgorzeleckim

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Spadek cen uprawnień do emisji CO2
Na skutek wojny na Ukrainie spadła cena uprawnień do emisji CO2, która wyniosła 1 marca niecałe 69 euro za tonę (przed wojną było to prawie 94 euro). Unia Europejska może być zmuszona do zmiany polityki energetycznej, jeśli Rosja ograniczy dostęp do swoich surowców lub jeśli UE obejmie je embargiem. Spadek ceny uprawnień daje szansę na niższe ceny energii. Polska domaga się natomiast zawieszenia systemu UE ETS.

 https://300gospodarka.pl/news/gwaltowny-spadek-cen-praw-do-emisji-co2-wiara-w-szybka-transformacje-ue-zachwiana

2

Energetyka  

Czy w Polsce powstanie elektrownia jądrowa?
Na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa o mocy do 3750 MWe. Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyły raport środowiskowy do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Po zapoznaniu się z raportem - który będzie dostępny także dla społeczeństwa - GDOŚ może zwrócić się z prośbą o uzupełnienia. PEJ złożyło też dokumentację na potrzeby przeprowadzenia transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko.

 https://odpowiedzialny-inwestor.pl/2022/03/28/wojna-ukrainie-a-bezpieczenstwo-energetyczne/?fbclid=IwAR1ugH4MpKPHNU1ksYwlNl_AuV7ePFE_x73x8pi19KJjhL0BfhRLpLYsjVw

a) OZE

Kolejne elektrownie wiatrowe na Bałtyku
ZE PAK oraz duńska firma energetyczna Ørsted powołują konsorcjum by zbudować farmę wiatrową na Bałtyku. Polski rząd ma rozdzielić 11 nowych lokalizacji dla inwestycji offshore, a ZE PAK i Ørsted zobowiązują się, że jeśli inwestycja się powiedzie, utworzą fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej (z środkami w wysokości 50 mln zł).

 https://www.green-news.pl/2498-zapowiedz-kolejnej-inwestycji-na-baltyku-tym-razem-wiatraki-chce-stawiac-solorz-z-dunskim-orsted

b) efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna w przemyśle
Wg. raportu Siemens Financial Services, dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną, przeciętny zakład produkcyjny mógłby zmniejszyć zużycie energii oraz koszty o około 20%. Rozwiązaniem może być optymalizacja zużycia energii w formie usługi, gdzie firma, która świadczy usługę wykorzystuje oszczędności kosztów energii do wdrożenia niezbędnych usprawnień. Przykładem takiego działania jest polska firma Agnella.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107430/fabryki-moga-zaoszczedzic-miliardy-dzieki-optymalizacji-zuzycia-energii

Konkurs na budowę energooszczędnych domów
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs dla jednostek samorządu terytorialnego, którego celem jest wybór partnerów do współpracy w obszarze budownictwa jednorodzinnego. W ramach przedsięwzięcia powstaną modułowe lub prefabrykowane zeroemisyjne budynki jednorodzinne, które nie będą generować CO2,  zapewnią oszczędność wody do 88% i redukcję śladu węglowego materiałów budowlanych. Budynki mają być także konkurencyjne cenowo.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/107446/ncbr-oglosil-konkurs-na-domy-energooszczedne

c) transport

Nowy elektryczny Transit
Ford jeszcze w tym roku wypuści na rynek 22 warianty konfiguracji elektrycznego Transita. Dostępne będą wersje nadwozia: furgon/van, brygadówka i pojedyncza kabina, różne wysokości i długości pojazdu oraz dwa warianty dopuszczalnej masy całkowitej oraz dwa warianty silnika. eTransit będzie posiadał baterię o pojemności 67 kWh, a jego zasięg wyniesie od 240 do 308 km,

 https://www.green-news.pl/2546-ford-szykuje-rewolucje-nadjezdza-elektryczny-transit-i-ma-bardzo-atrakcyjna-cene

W Polsce przybywa samochodów elektrycznych
W styczniu i lutym tego roku przybyło 3177 pojazdów z napędem elektrycznym, czyli o 71% więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Mamy obecnie w Polsce 40,9 tys. osobowych samochodów elektrycznych, z czego połowa jest w pełni elektryczna, a druga połowa to hybrydy. Rośnie także liczba motorowerów i motocykli elektrycznych, autobusów elektrycznych oraz aut dostawczych. Liczba stacji do ładowania pojazdów wzrosła do 2034.

 https://www.green-news.pl/2522-ile-jest-aut-elektrycznych-w-polsce

3

Rolnictwo  

Panele PV wspierają uprawę roślin na pustyni
Naukowcy z Uniwersytetu KAUST w Arabii Saudyjskiej opracowali innowacyjny projekt systemu WEC2P. System składa się z ogniw PV umieszczonych na hydrożelowej warstwie, pod którą znajduje się zbiornik służący do zbierania wychwyconej z atmosfery wody. W czasie trzymiesięcznego testu system pomógł zmniejszyć temperaturę PV o 17°C, zwiększając ilość wyprodukowanej energii o 9.9%, a wyprodukowana woda nawadniała uprawy szpinaku wodnego.

 https://swiatoze.pl/innowacyjne-panele-sloneczne-pomagaja-w-uprawie-roslin-na-pustyni/?fbclid=IwAR1Ytt4dQbMB-n9Lq64Ws68RGqJNUpdeXiewSlQ_swOSgmpgHDSaVwH8eVk

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Bezodpadowe przetwarzanie łopat wirnika
Do 2050 r. ilość odpadów z łopat turbin wiatrowych wzrośnie na całym świecie do około 2 milionów ton. Naukowcy z Politechniki Kowieńskiej, odpowiadając na ten problem, opracowali innowacyjną metodę recyklingu łopat turbin wiatrowych z zastosowaniem pirolizy, czyli degradacji w wysokiej temperaturze, bez użycia tlenu. Proces ten jest niemal bezodpadowy, gdyż odzyskane elementy można wykorzystać ponownie.

 https://swiatoze.pl/przelom-w-recyklingu-turbin-wiatrowych-naukowcy-opracowali-metode-bezodpadowego-przetwarzania-lopat-wirnika/?fbclid=IwAR1ycyZGgWG7L_Nw9C9itNSep6jdKqa1zfYnNKZF3F6rSCioPG79FQyvZMM

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Ogniwa słoneczne w dachówkach
Duńska firma Dansk Solenergi ApS wprowadza do swojej oferty dachówki solarne. Dachówki mają być przeznaczone głównie do konstrukcji dachów nowo budowanych domów, a także do częściowej wymiany poszycia dachowego oraz przy pracach renowacyjnych, gdzie nie można użyć tradycyjnych modułów fotowoltaicznych, np. w zabytkowych budynkach. Solarne dachówki mają być dostępne w kolorach terakoty oraz ciemnoszarym.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107577/dunczycy-opracowali-fotowoltaiczne-dachowki?fbclid=IwAR1V6n4ZeawFQVPwTGQ6C0V04vGaXTDvvIYgq4pDF94B9wuXH6hzKi8Z_fM

C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Czy Komisja Europejska pozwoli na dłuższe spalanie węgla w Polsce?
Komisja Europejska najprawdopodobniej dopuści dłuższe funkcjonowanie elektrowni węglowych w Polsce i innych krajach członkowskich, aby uniezależnić się od importu ropy z Rosji. Warunkiem jest jednak natychmiastowe przejście na źródła odnawialne, z pominięciem gazu jako paliwa przejściowego. Obecna sytuacja nie powinna być więc powodem do spowolnienia transformacji energetycznej w Polsce.

 https://belchatow2050.pl/czy-ue-zgodzi-sie-na-dluzsze-wydobywanie-wegla-w-polsce/?fbclid=IwAR3E_AK6XeQhdb79MeJCQ6BoR-j-E6LKjIGRaA6jfUQ4sLmGudHVqR_pwc8

Komisja Europejska przedstawia plan odejścia od importu rosyjskiego gazu
KE zaprezentowała plan o nazwie REpowerEU, którego elementem ma być projekt mający na celu wsparcie rozwoju dachowych elektrowni PV określany jako European Solar Rooftops Initiative. Jeszcze w tym roku planowane jest zredukowanie importu rosyjskiego gazu o 2/3, a do roku 2030 możliwe jest całkowite zrezygnowanie z importu tego surowca z Rosji.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107458/ke-przedstawi-program-dla-dachowej-fotowoltaiki

OZE dostanie więcej wsparcia
Komisja Europejska, w ramach nowelizacji dyrektywy o OZE, zaproponowała podniesienie celu OZE na rok 2030 z 32% do 40%. Nowe pomysły to m.in. wdrożenie wspólnotowych aukcji, które zakładają, że państwa unijne organizujące aukcje będą mogły realizować swoje cele OZE niższym kosztem dzięki przeprowadzeniu inwestycji w krajach zapewniających niższe koszty produkcji energii z OZE.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107449/bruksela-szykuje-nowy-mechanizm-wsparcia-oze

2

Regulacje krajowe

Czy prosument będzie mógł sprzedawać energię?
Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o OZE ma na celu umożliwić prosumentom OZE sprzedaż nadwyżek energii w ramach handlu peer-to-peer. System umożliwia stałe i krótkoterminowe przełączanie się odbiorców między różnymi dostawcami. Partnerski handel energią oznacza jej sprzedaż pomiędzy uczestnikami rynku na podstawie umowy zawierającej określone warunki. Do zawierania umów pomiędzy uczestnikami można będzie wykorzystać m.in. specjalną internetową platformę.

 https://globenergia.pl/prosument-bedzie-mogl-handlowac-energia-elektryczna/?fbclid=IwAR3E_AK6XeQhdb79MeJCQ6BoR-j-E6LKjIGRaA6jfUQ4sLmGudHVqR_pwc8

Komentarz redakcji:
Krok w dobra stronę. Dodajmy do tego realna możliwość tworzenie przez prosumentów wspólnot energetycznych, udziału gmin i bilansowania nowych lokalnych źródeł OZE jak biogaz, wiatr, czy magazyny i mamy szybko autonomiczne, bezpieczne wyspy elektroprosumeckie. Prawdziwą niezależność energetyczną od Rosji Putina i rodzimych monopoli węglowych.

Zielone światło dla lądowych farm wiatrowych
Projekt ustawy dot. lądowych farm wiatrowych jest na końcowym etapie i ustawa powinna wejść w życie w drugim kwartale tego roku. Wg. nowych przepisów zniknąć ma zasada 10H, a miejscowy plan zagospodarowania będzie mógł zezwolić na mniejszą odległość wiatraka od budynku, ale nie mniejszą niż 500 metrów. W przypadku istniejących wiatraków gminy będą mogły zezwalać na budowę budynków w ich strefie oddziaływania.

 https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-wkrotce-zielone-swiatlo-dla-ladowych-farm-wiatrowych,nId,5916636?fbclid=IwAR08hXg4gjZF5O_7cogoTG0OE-6h094zUM4C5U4qAkRPFPLCds_zhhqMk9U

D. Finansowanie, dotacje

Niektórzy prosumenci będą mogli dalej korzystać z systemu opustów
Prosumenci, którzy już korzystają z mechanizmu net-meteringu lub zgłoszą się do 31 marca będą mogli przez najbliższe 15 lat korzystać z systemu opustów. Od 1 kwietnia zacznie bowiem obowiązywać nowy system rozliczeń – net-billing. Jednak prosumenci, którzy skorzystali z unijnych dotacji na instalację fotowoltaiczną (w ramach projektów parasolowych) będą mogli dalej rozliczać się na starych zasadach. Osoby takie muszą złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 31 grudnia 2023 r.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107401/dotacje-dla-prosumentow-daja-czas-na-skorzystanie-z-opustow

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Górnicy przechodzą do sektora OZE
Szwedzki inwestor OZE OX2, Windhunter Academy oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń realizuje pilotażowy program szkoleń z montażu i serwisowania turbin wiatrowych przeznaczony dla pracowników sektora górniczego. Szkolenie zostanie przeprowadzone dla pracowników chcących odejść z branży górniczej. Osoby, które skończą szkolenie będą mogły pracować w sektorze OZE nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, gdyż przewidziany jest także kurs języka angielskiego.

 https://globenergia.pl/gornicy-beda-instalowac-wiatraki-w-polsce/?fbclid=IwAR13X_NvnHCkwl4FtqIiR6_6EWufTUIMUsYmRdToOohwel63-7koNdS4FM4

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Jak firma może rozliczać się z energii wyprodukowanej w fotowoltaice?
Są trzy główne możliwości rozliczania pobranej i wprowadzonej do sieci energii przez przedsiębiorcę. Jeśli przedsiębiorca chce być prosumentem, to przez 15 lat będzie mógł korzystać z systemu net-billingu. Może także wynegocjować stałe ceny, po których będzie sprzedawał i kupował energię i które będą obowiązywały przez dany okres. Kolejnym sposobem jest pełne rozliczanie się w oparciu o ceny godzinowe z Towarowej Giełdy Energii.

 https://globenergia.pl/fotowoltaika-w-firmie-net-billing-czy-negocjacje/?fbclid=IwAR1DiZyeiCQfqYBj1Hpes47yA2hKWUpyIR5fl-7YQd10aE795eKv6ogV5Ik

3

Samorządy, miasta i województwa

Powiat zgorzelecki w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
15 marca 2022 r. Zarząd Województwa DŚ podjął uchwałę w sprawie listy projektów planowanych w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Z regionu zgorzeleckiego przyjęte zostały min. projekty Zklastera. Projekty które się zakwalifikowały to: Centrum Sprawiedliwej Transformacji, Magazyny Energii, Region Neutralny Klimatycznie, Sieć Stacji Ładowania, Społeczności Energetyczne oraz Budowa Systemu Dystrybucji Energii służącego przyłączeniu nowych źródeł energii OZE.

 http://klastry.org.pl/wszystkie-projekty-zlozone-przez-zklaster-znalazly-sie-na-liscie-do-dofinansowania-w-ramach-funduszu-sprawiedliwej-transformacji/?fbclid=IwAR2bWv7csxrKuYqjRhPIbTSMhsJSu10P_kazBYld3dqkORM7gLZ_Ie-PUvE

Komentarz redakcji:
To na razie pobożne życzenia UM i Zklastra, gdyż KE nie godzi się na FST dla regionu zgorzeleckiego bez realistycznego harmonogramu zamknięcia wydobycia i spalania węgla w Turowie. A w Turowie PGE i rząd upiera się przy roku 2044Zklaster może te propozycje projektów (to są bardziej koncepcje niż gotowe projekty) przenieść do innych funduszy UE i to ma pewne szanse, ale prawdopodobnie nie szybciej niż w 2023 r…

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Protest Greenpeace przeciw importowi surowców z Rosji
W Zatoce Gdańskiej aktywiści z Greenpeace namalowali napis „Peace not oil” („Pokój zamiast ropy”) na tankowcu, który wg. nich przewozi ropę z Rosji. Wg. szacunków państwa Unii Europejskiej od początku wojny na Ukrainie wydały 19 mld euro na węgiel, gaz i ropę z Rosji. Aktywiści apelują do KE, by nałożyć całkowite embargo na paliwa kopalne z Federacji Rosyjskiej.

 https://www.green-news.pl/2543-rosyjska-napasc-i-protest-greenpeace-tankowiec-andromeda-z-antywojennym-napisem

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Panele fotowoltaiczne o wyższej sprawności
Szwajcarska firma Megasol wprowadza na rynek dwustronny moduł fotowoltaiczny typu szyba-szyba o mocy nominalnej 500 W i rekordowej sprawności 23,2% (sprawność na poziomie ogniw to 25,8%). Takie wyniki zostały osiągnięte za sprawą technologii back-contact, a więc z elektrodami umieszczonymi na tylnej stronie. Wcześniejszy rekordowy moduł posiadał moc 430 W i sprawność 22,7%.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107444/szwajcarzy-wprowadzaja-panel-fotowoltaiczny-z-najwieksza-sprawnoscia

Rekord w polskiej fotowoltaice
Wg. danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, 20 marca tego roku padł rekord produkcji energii elektrycznej z instalacji PV. Fotowoltaika wyprodukowała tego dnia 4 657,275 MWh i w szczycie pokrywała ok. 27% krajowej produkcji energii. Poprzedni rekord padł 14 marca, kiedy instalacje PV wyprodukowały 4 480,663 MWh. Wg. Agencji Rynku Energii, na koniec stycznia 2022 r. moc instalacji PV przekroczyła w Polsce 8,1 GW.

 https://globenergia.pl/weekend-z-fotowoltaicznymi-rekordami/?fbclid=IwAR36facWDRfPys-vnCHPbra6pHpzKK8qE2PSJomU_Y2JJuL1V42yklwLFws

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Spółki naftowe rezygnują ze współpracy z Rosją
BP, Shell i Equinor rozwiązują wielomiliardowe kontrakty z rosyjskimi spółkami naftowymi. BP rezygnuje ze swoich udziałów w koncernie naftowym Rosnieft. Shell zamierza zrezygnować z realizacji wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem, a norweski Equinor wycofuje udziały z syberyjskiego projektu Rosnieftu. O możliwości złożenia wniosku o upadłość poinformowała także szwajcarska firma Nord Stream 2 AG należąca do rosyjskiego Gazpromu.

 https://swiatoze.pl/shell-bp-equinor-zrywaja-z-rosja-gazprom-rosnieft-lukoil-ida-na-dno/?fbclid=IwAR2xI4cq0HRGPwESS_A2nLFAgqzvQKrDrzGFuVoXZ-FWvZptJawVt5MQrv0

Australia zamyka największą elektrownię węglową
Spółka energetyczna Origin Energy planuje zamknięcie elektrowni węglowej Eraring już w 2025 r. – czyli siedem lat wcześniej niż planowano. Origin chce wycofać się z wytwarzania energii opartej na węglu i przejść na czystsze źródła energii. Elektrownia Eraring (moc 2880 MW) jest największą elektrownią węglową w Australii i plasuje się wśród 3 największych emitentów gazów cieplarnianych na tym kontynencie.

 https://reneweconomy.com.au/eraring-coal-plant-to-close-in-2025-as-origin-energy-accelerates-coal-exit/?fbclid=IwAR1wgge_JTBHPUroRvMMY75hjO2fwGYJBSeLezt-TcZXnQD_8zWw2dl_CeY

Komentarz redakcji:
Bardzo optymistyczne dane… dla potencjału transformacji. Zaangażowanie w węgiel energetyki Australii było jeszcze 5 lat temu podobne do Polski. Ten kraj pokazuje jak w krajach tak słonecznych (też zamożnych) jak Australia (ale też mniej słonecznych jak Polska!), można szybko przejść na OZE i odejść od węgla. W połowie 22021 r.  26 milionowa Australia (nie ma atomu i nie chce mieć, mimo, że ma uran!) miała 23 GW mocy, przy 2,9 mln prosumentach (38 mln Polska w styczniu 22 ma:  8,1 GW przy ok 850 tys. prosumentach)

Czy Polska może obejść się bez węgla i ropy z Rosji?
Forum Energii w swojej analizie wykazuje, że w ostatnich latach zależność importowa Polski od Rosji zmniejszyła się. Rośnie import węgla, ale stanowi on tylko ok. 15% naszego zapotrzebowania, więc rezygnacja z niego nie powinna zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Zastąpienie rosyjskiego gazu surowcem z krajów skandynawskich jest już zaplanowane na najbliższy czas. Aby zlikwidować zależność od importu surowców należy jednak przede wszystkim postawić na OZE.

 https://smoglab.pl/import-paliw-z-rosji/

Koniec atomu w Niemczech
Niemcy chcą uniezależnić od rosyjskiego gazu, ale nie będą zmieniać dotychczasowej polityki energetycznej i do końca 2022 r planują zamknięcie wszystkich elektrowni jądrowych. Wydłużenie czasu pracy trzech pozostałych elektrowni jądrowych nie jest bowiem rekomendowane. Kraj ten zamierza także bardziej promować OZE i w najbliższym czasie przedstawi nową strategię w tym obszarze.

 https://www.green-news.pl/2496-wojna-w-ukrainie-a-niemiecka-energetyka-jest-rekomendacja-ws-atomu

Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Redakcja: Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA  

info

Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało ponad 120 ton odpadów w ramach (...)
czytaj całość
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA jako regionalny koordynator Akcji Czysta Odra zaprasza na inaugurację, połączoną z główną konferencją prasową oraz pierwsze sprzątanie.
czytaj całość
Od lat 24 kwietnia jest Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych i Międzynarodowym Dniem Przeciwko Wiwisekcji.
czytaj całość
Civil society call for solidarity and a strong commitment to the ecological and social transition for resilience, energy independence and (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - cen uprawnień do emisji CO2 i związanych z tym kosztów (...)
czytaj całość
więcej
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
2020-11-03
Romantyzm już był, do gry wchodzi Romantyczność
2020-10-29
Deklaracja Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego
2020-10-14
Zalecenia interdyscyplinarnego zespółu doradczego PAN ds. COVID-19
2020-09-18
Słaby Greenwashing nie przejdzie
2020-07-29
List naukowców w sprawie drewna energetycznego
2020-07-21
Polska może stracić miliardy euro dla regionów górniczych – oto (...)
2020-07-20
Czy Sejm wyśle dzieci na polowania?
2020-07-17
STOP dla wydawania środków publicznych oraz pożyczki Banku Światowego na (...)
2020-07-16
Neutralność klimatyczna Polski za pieniądze na transformację
2020-06-15
Istotne Problemy Gospodarki Wodnej
2020-05-27
Ratujmy zieleń w dolinie Olszówki Krzyckiej! STOP dewastacji w imię (...)
2020-05-18
Zielona transformacja zapewni wzrost
2020-05-16
Odchodzenie od węgla jest tańsze, niż tkwienie w starych technologiach
2020-05-06
Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
2020-04-26
Raport o stosunku do wody i gospodarki (...)
2020-04-24
Czysta Polska, czy czysta hipokryzja?
2020-04-10
CO BYM ZROBIŁ GDYBYM DZISIAJ PEŁNIŁ FUNKCJĘ MINISTRA ZDROWIA?
2020-03-25
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
2020-03-23
Musimy być szybsi niż śmieci!
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-18
Odrzański ultramaraton 2020
2020-03-13
„Szczepionka” na Koronawirusa - bioróżnorodność i walka ze zmianą klimatu
2020-03-04
Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
2020-02-21
Uwagi Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) do Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (...)
2020-02-06
Wrocławskie Konwersatorium: Inteligentna Energetyka
2020-02-03
Recepta PAS na czyste powietrze - antysmogowy program Polskiego Alarmu (...)
2020-02-03
Ostatni dzwonek dla Eco-Miast
2019-11-21
film Klimat-Klima
2019-11-11
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
2019-10-28
Recykling Daje Owoce w Żorach
2019-10-23
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
2019-10-19
Mała retencja - duży problem
2019-10-18
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
2019-10-18
Orły przednie w Beskidach
2019-10-11
Posprzątajmy razem polskie rzeki!
2019-10-11
Za elektroodpady w góry!
2019-10-01
Lodzia, Mr Mix, Smarti i bliźniaczki Batki w akcji!
2019-09-24
Świecimy przykładem w Warszawie
2019-09-23
Soła posprzątana!
2019-09-16
Kochamy Sołę!
2019-09-09
Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej