×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
6 lutego 2020
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 

Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020

Newsletter/ Obserwator  TEPP

styczeń 2020

 
 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
 
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
 
C. Regulacje prawne
 
D. Finansowanie, dotacje
 
E. Nowe grupy w sektorze OZE
 
F. Monitoring transformacji energetycznej

A. Informacje z wybranych działów

 

1

Klimat i Środowisko

Emisje CO2 wciąż rosną
Mimo minimalnego spadku produkcji energii z węgla, emisje CO2 wciąż rosną – obserwujemy wzrost emisji z gazu, ropy naftowej oraz z transportu.

więcej: https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/2019-globalna-emisja-dwutlenku-wegla-wciaz-rosnie-394

2019 z rekordem ciepła
Zmiana klimatu postępuje i przyspiesza.

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/najcieplejszy-rok-w-polskiej-historii-pomiarow-ponownie-396?fbclid=IwAR05-7doFtp-RGjgYI2raSEe6Gz8nllHzHLek51k0kRVjxfW4BFq-d_IqZA

Sabotowanie Zielonego Ładu może się wiązać z ogromnymi stratami finansowymi

Utracona szansa transformacji, brak miliardów euro, jakie UE chce przeznaczyć dla Polski na restrukturyzację – to może być cena za sabotowanie Zielonego Ładu. Premier kokietuje górników, ale liczymy, że polityczny cynizm jednak weźmie górę i zgodzi się na zmiany – możemy bowiem stracić prawie 100 mld euro. Co istotne – aby dostać pieniądze na transformację Polska musi określić swoje stanowisko szybciej niż pierwotnie planowano. „Karty na stół” trzeba pokazać najpawdopodobniej już w lutym.

więcej:
https://forsal.pl/artykuly/1450448,szef-rady-europejskiej-20-lutego-odbedzie-sie-specjalny-szczyt-ue-ws-budzetu.html
https://energia.rp.pl/smog/klimat/19953-zielony-lad-ministra-sasina
https://www.money.pl/gospodarka/fundusz-wart-100-mld-euro-ma-sklonic-polske-do-poparcia-zielonego-ladu-6467347284993665a.html

 

2

Energetyka  

Microsoft dąży do ujemnej emisji CO2
Firma Microsoft zapowiedziała, że do 2030 r. zamierza mieć ujemny wpływ na poziom CO2 w atmosferze, a do 2050 r. zamierza usunąć ze środowiska równowartość dwutlenku węgla, jaki wyemitowała od początku swojej działalności, czyli od 1975 r. Firma w roku 2025 chce czerpać energię wyłącznie z OZE, zarówno w biurowcach, jak i centrach danych.

Więcej: https://www.green-news.pl/735-microsoft-negatywnosc-klimatyczna?fbclid=IwAR0tJEOocFDIfIHnw82nyCWLSsWoW3Srgg5wMF5Myp0PcscjiP2IEAK1NEY

Największy bateryjny magazyn energii
Na terenie farmy wiatrowej w Bystrej koło Pruszcza Gdańskiego na Pomorzu, powstaje największy w Polsce bateryjny magazyn energii, który będzie składał się z dwóch zespołów baterii: kwasowo-ołowiowych oraz litowo-jonowych. Jego moc wyniesie 6 MW, a pojemność 27 MWh. Projekt jest bliski wejścia w fazę operacyjną.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/102356/najwiekszy-bateryjny-magazyn-energii-w-polsce-bliski-uruchomienia

a) OZE

Farma słoneczna bez subsydiów
W USA planowana jest budowa największej farmy słonecznej o mocy 690 MW, która będzie posiadać baterie o mocy 380 MW. Opłacalność inwestycji nie będzie uzależniona od subsydiowania przez administrację federalną i stanową, ani od ulg podatkowych. Te przywileje dla inwestycji w energię słoneczną i wiatrową w Stanach Zjednoczonych przestają istnieć w 2020 roku.
 
Więcej: https://biznesalert.pl/gemini-solar-nv-energetyka-fotowoltaika-oze-usa/?fbclid=IwAR0FkhFxWitz1rZaUXT2JpsZML0vgILruLRTcUOXmsUgw_yca1RY8rUAm90

Belgia przoduje w energetyce wiatrowej
Morskie farmy wiatrowe wytworzyły w Belgii w 2019 r. wystarczającą ilość energii dla 1,34 miliona gospodarstw domowych. Produkcja energii na Morzu Północnym wzrosła z 3 408 GWh w 2018 r, do 4,700 GWh w 2019 r., czyli o prawie 38%. Energia wiatrowa stale zwiększa również swoją obecność na belgijskim rynku zielonej energii, stanowiąc 31% całkowitej produkcji OZE (do końca 2019 r.) - w poprzednim roku było to 25%.

Więcej (po angielsku): https://www.brusselstimes.com/belgium/87469/2019-was-a-record-year-for-wind-energy-in-belgium/

Zielona wyspa energetyczna
W Kamieniu Śląskim, na Opolszczyźnie, kompleks pałacowo-parkowy z Sanktuarium jest już niemal w całości samowystarczalny energetycznie. Zastosowano tam pionierskie rozwiązania, m.in. pierwsze w Polsce kotłownie oparte na innowacyjnych rozwiązaniach, nowoczesne magazyny ciepłej wody z wymiennikami ciepła, czy nowoczesną oczyszczalnię ścieków z zastosowaniem obiegu zamkniętego, wykorzystującego oczyszczone ścieki do nawadniania terenów zielonych.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/trendy/102209/powstala-pierwsza-w-polsce-zielona-wyspa-energetyczna

OZE głównym źródłem energii we Francji
Przewiduje się, że energia odnawialna stanie się dominującym źródłem energii Francji do 2027 r. - udział czystej energii w miksie energetycznym wzrośnie z 19,9% w 2018 r. do 42,9% do 2023 r. To sprawi, że przejmie ona wiodącą pozycję, prześcigając energetykę jądrową, która obecnie wytwarza znaczną część energii elektrycznej w kraju - w 2018 r. było to 47,2%.

Więcej (po angielsku): https://www.energylivenews.com/2019/12/09/renewables-to-become-frances-main-energy-source-by-2027/?fbclid=IwAR0qBJl_nQipm6E-fHRud2ti-uv_OrMJWNzvttLcFVZzch_LqPUgpWknqTA

b) efektywność energetyczna

Stawiamy na efektywność energetyczną
Raport naukowców z Politechniki Warszawskiej pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa mają wciąż bardzo dużo starego, nieefektywnego sprzętu, który zżera znacznie więcej prądu niż nowa generacja urządzeń. Naukowcy szacują, że polski przemysł, wymieniając stare urządzenia mógłby zaoszczędzić 23 TWh prądu, czyli niepotrzebne byłyby elektrownie o mocy ponad 3 tys. MW (tyle ile planowana elektrownia atomowa).  

Więcej: https://wysokienapiecie.pl/23523-jak-sprawic-polskie-firmy-skorzystaly-na-transformacji-energetycznej/?fbclid=IwAR2RtXAEjYH3NCeNK5y7XzCOK2sdF5G8tveL3bms-UTFa9ueuj-7i_06gTo

c) transport

Tańsza kolej w Niemczech
W odpowiedzi na kryzys klimatyczny Niemcy obniżają opłaty za podróżowanie koleją dalekobieżną. Podróżni podróżujący ponad 50 km (31 mil) pociągami Deutsche Bahn Intercity Express mogą spodziewać się obniżki cen o 10%. Firma obniża również ceny ofert specjalnych i usług dodatkowych, takich jak transport rowerów.
 
Więcej (po angielsku): https://www.theguardian.com/world/2020/jan/02/germany-cuts-fares-for-long-distance-rail-travel-in-response-to-climate-crisis?CMP=fb_gu&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1T4zbLTrh-zwMkrZsg99VYJ4l8kQD2nIuO73GtNtUcUCgXIhowZ4dwFSQ#Echobox=1577974191

Nowy całkowicie elektryczny samolot
Brytyjska firma Rolls-Royce zaprezentowała swój nowy jednosilnikowy elektryczny samolot. Firma dąży do tego, aby samolot ten stał się najszybszym samolotem całkowicie elektrycznym – czyli powinien osiągnąć prędkość ponad 300 mil na godzinę. Firma chce być w czołówce rozwoju technologii, która może umożliwić całkowitą elektryfikację lotnictwa.

Więcej (po angielsku): https://www.intelligentliving.co/rolls-royces-new-all-electric-airplane-speed-record/

Wodorowe autobusy w Płocku
Orlen planuje zasilać komunikację miejską w Płocku wytwarzanym przez siebie wodorem, który  z godzinowej produkcji rafinerii wystarczyłby do zasilenia 16 autobusów miejskich jeżdżących przez cały dzień. Spółka chce stworzyć w mieście infrastrukturę tankowania wodoru. Zapewnia, że paliwa wodorowe będą niedługo stanowiły istotne uzupełnienie miksu energetycznego w transporcie ciężkim.
 
Więcej: https://www.gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/102366/orlen-chce-zasilac-wodorem-autobusy-w-plocku

 

3

Rolnictwo  

OZE wsparciem dla rolników
W Osięcinach (Kujawsko-Pomorskie) włączona została do sieci nowa mikroinstalacja fotowoltaiczna w Ośrodku Hodowli Zarodowej Ościęciny, który wchodzi w skład struktur Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek zajmuje powierzchnię 3000 hektarów i prowadzi produkcję roślinną i zwierzęcą m.in. w zakresie produkcji mleka.

Więcej: https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/1450334,ardanowski-obszary-wiejskie-moga-byc-wielka-zielona-elektrownia.html?fbclid=IwAR2HpTBvKMlZyxNdF87JkrHVmtCzJjHBS-pJNq_YumKViakiKOTeDG0Zbvk

Konkurs na projekty dla obszarów wiejskich
Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) ogłosiła konkurs "Rural Inspiration Awards 2020" dla inicjatyw, które promują działania na rzecz klimatu na obszarach wiejskich lub biogospodarkę. Działanie prowadzone jest w ramach nowych priorytetów UE w dziedzinie tzw. Zielonego Ładu. Wnioski można składać do 18 lutego 2020 r.

Więcej https://www.gramwzielone.pl/trendy/102334/konkurs-na-projekty-green-deal-z-prow-20142020

^menu
 

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

 

1

Badania technologiczne, innowacje

Eksperyment, który może okazać się kluczowy w walce z emisją CO2
Brytyjski Keele University planuje rozpocząć bardzo ciekawy eksperyment, w którym ponad sto budynków zostanie ogrzanych gazem ziemnym z 20 proc. domieszką wodoru wytwarzanego przez elektrolizer. Energii elektrycznej do podziału wody na m.in. wodór dostarczą lokalne turbiny wiatrowe. Badania mają wykazać, że dzięki mieszaniu obu gazów zostanie istotnie zmniejszona emisyjność procesu uzyskiwania ciepła.

Więcej: http://nowoczesnecieplownictwo.pl/brytyjski-eksperyment-kluczowy-dla-neutralnosci-klimatycznej-ue/?fbclid=IwAR3I6tFZz_WgiVcK_-Kooj8XbJmydNQ6L_sMCo7kWmtbP0qHMEcKmQ_o1W0

Miasto przyszłości
Toyota, japoński producent samochodów, planuje zbudować miasteczko w całości zasilane przez ogniwa wodorowe. W Woven City - miasteczku zamieszkiwanym przez 2 tysiące osób - przetestowane zostaną samochody autonomiczne, rozwiązania z zakresu robotyki oraz sztucznej inteligencji. Miasteczko ma być w pełni zrównoważone, budynki z panelami PV wykonane będą głównie z drewna. Budowa ruszy w przyszłym roku.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/102222/toyota-zbuduje-wodorowe-miasto-przyszlosci

W Meksyku powstanie miasto-las
Smart Forest City Cancun, projekt inteligentnego miasta ma powstać w Meksyku i być połączeniem nowoczesnej przestrzeni życiowej i lasu. Zieleń będzie obecna nie tylko w miejskich parkach i prywatnych ogrodach, lecz także na dachach a nawet fasadach budynków. Dzięki tym rozwiązaniom miasto będzie absorbować rocznie 116 tys. ton CO2, a emitować tylko 5,8 tys. ton.  

Więcej: https://www.focus.pl/artykul/inteligentne-i-samowystarczalne-powstal-projekt-pierwszego-miasta-lasu?fbclid=IwAR3fSQOcPsx8GKhXVBI4zFHMCWu7h71nt9pw4CKxWXmkJPxHx5VQutgUoG0

 

2

Realizowane (zrealizowane) inwestycje

Pozyskiwanie innowacyjnych rozwiązań
Spółka Tauron prowadzi współpracę ze startupami przy pilotażowych projektach dot. m.in. rozwiązań integrujących domowe inteligentne urządzenia, rozwoju sieci punktów ładowania samochodów, czy obszarów związanych ze Smart City, Przemysłem 4.0 i cyfryzacją obsługi klienta. W trakcie ostatnich sześciomiesięcznej pracy z ekspertami Taurona startupy usprawniały i optymalizowały swoje rozwiązania.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/trendy/102213/tauron-zaciesnia-wspolprace-z-12-startupami

^menu
 

C. Regulacje prawne

 

1

Nowe regulacje na świecie

 

2

Regulacje w Unii Europejskiej

Nowy mechanizm sprawiedliwej transformacji
Komisja Europejska przyjęła propozycję w sprawie mechanizmu sprawiedliwej transformacji, który będzie finansowym ramieniem Europejskiego Zielonego Ładu. Mechanizm ma zmobilizować co najmniej 100 mld euro, aby wesprzeć transformację we wszystkich państwach UE, nie tylko tych z regionami węglowymi. Powołany zostanie również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji z budżetem 7,5 mld euro na siedem lat (przewiduje się, że 2 mld euro z tej puli może przypaść Polsce).

Więcej: https://www.wnp.pl/finanse/komisja-europejska-przyjela-propozycje-mechanizmu-sprawiedliwej-transformacji,366300.html

 

3

Regulacje krajowe

Nowelizacja ustawy dot. wiatraków
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w ciągu pierwszego półrocza 2020 gotowa będzie nowelizacja ustawy odległościowej w zakresie energetyki wiatrowej na lądzie. Resort dodatkowo zajmie się rozszerzeniem statutu prosumenta o wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, budynki wielorodzinne oraz ułatwieniem w zakresie produkcji biogazu. Nowe przepisy powinny wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

Więcej: https://biznesalert.pl/ustawa-odleglosciowa-nowelizacja-oze-energetyka/?fbclid=IwAR0Nc7G7cYdzNPjYXQoO2HKHPNCmXEN3WZkfDqwaAjNaiFNzz2b7ijlb6v8

Zniesienie podatku od dotacji na zakup elektryka
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym, dzięki której wprowadzono zwolnienia z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.
Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30% ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/102359/prezydent-podpisal-ulge-na-zakup-elektrykow

^menu
 

D. Finansowanie, dotacje

Dotacje z Funduszy Norweskich
Ruszył nabór wniosków ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Dofinansowane mają być projekty m.in. z obszaru OZE i efektywności energetycznej , w ramach nawiązywania i wzmacniania kontaktów dwustronnych pomiędzy podmiotami z Polski i podmiotami z tzw. państw-darczyńców. Przeznaczona kwota to 150 tys. euro, tj. 646 710 zł.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/trendy/102241/dotacje-na-przygotowanie-projektow-oze-z-funduszy-norweskich

^menu
 

E. Nowe grupy w sektorze OZE

 

1

Osoby indywidualne

Kolejne dofinansowania na domowe OZE
Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która ma sprzyjać wdrażeniu rządowego programu Stop Smog, w ramach którego możliwy będzie montaż domowych odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizacja budynków. Program skierowany jest dla osób ubogich energetycznie, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/trendy/102362/dofinansowanie-z-programu-stop-smog-obejmie-mikroinstalacje-oze

 

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Firma jako prosument
Dzięki nowelizacji ustawy OZE, od sierpnia 2019 r. firmy mogą zostać prosumentami umocowanymi ustawowo. Otworzyło to nowy rozdział w energetyce prosumenckiej dla małych i średnich firm, które mogą teraz korzystać z opustu (20% dla instalacji o mocy do 10 kW i 30% dla instalacji o mocy powyżej 10 kW). Niemniej jednak ciągle nie rozwiązała się część starych problemów. Z tego też powodu tak ważne przed montażem, poza sprawami technicznymi, jest przeanalizowanie kwestii administracyjno-prawnych.

Więcej: https://globenergia.pl/firma-jako-prosument-ustawowy-sa-mozliwosci-ale-czy-sa-zainteresowani/?fbclid=IwAR0IYsXFjIXNIntJSdKTHWIR1Af3l6qkpBO7MbU92ipHCjGETIIEq90aPGY

 

3

Samorządy, miasta i województwa

Odważny projekt w Aleksandrowie Łódzkim
Gmina Aleksandrów Łódzki realizuje projekt, w którym ponad 100 obiektach mieszkaniowych ma być zasilana z OZE. Należy przede wszystkim zwiększyć efektywność energetyczną obiektów i zmniejszyć ich zapotrzebowanie na energię. Celem projektu jest m.in. walka ze smogiem oraz poprawa warunków bytowych mieszkańców.

Więcej: https://magazynbiomasa.pl/aleksandrow-lodzki-realizuje-odwazny-projekt-wykorzystania-oze/?fbclid=IwAR1xZ_Clgc0ew84sXytRNtQ1KmcuVbUeRxiyOkQQge1eqRRYJil1N8bU0R4

Klastry energetyczne szansą dla regionów?
Na Dolnym Śląsku działa Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej (Zklaster), jeden z najlepiej rozwijających się klastrów w Polsce. ZKlaster prowadzi obecnie budowę największego kompleksu farm fotowoltaicznych w Polsce. Już za kilka miesięcy między Bogatynią a Zgorzelcem powstaną instalacje o łącznej mocy 49 MW. W najbliższym czasie powinny powstać projekty OZE o łącznej mocy 500 MW.

Więcej: https://onoze.pl/2020/01/17/klastry-motorem-napedowym-transformacji-energetycznej-w-regionach/?fbclid=IwAR3NqBoijwTz3C6Weuum-iK_e9_LztEjQe06McZW5NK8LdB393EoWjDFAvs

„Słoneczne Dachy” w Poznaniu
W Wielkopolsce dzięki współpracy Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przekierowanie zostanie 100 mln złotych na preferencyjne pożyczki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na instalacje fotowoltaiczne i termomodernizację w ramach pilotażowego projektu „Słoneczne Dachy”. Wnioski będzie można składać od 1 marca.

Więcej: https://www.energetyka24.com/solary-na-wielkiej-plycie-w-poznaniu-rusza-pilotazowy-program-fotowoltaiczny?fbclid=IwAR03oCVQ5HaihNah64uG4FMvcm2kPxN0wLqHIhLgzO6YzebCBgg1_7g8qO4#.XjE02H_XnLo.facebook

 

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

^menu
 

F. Monitoring transformacji energetycznej

 

1

Rekordy czasowe (pracy) i cenowe OZE

Rekord OZE w Niemczech
W 2019 r. prąd pochodzący z OZE stanowił w Niemczech średnio 46% miksu energetycznego. Oznacza to wzrost o 9% w porównaniu do roku 2018. Tak dużo prądu ze źródeł odnawialnych jeszcze nie było. Spadła także produkcja prądu z węgla, a emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 50 milionów ton, co daje spadek o 7%.  

Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,168930,25575237,niemcy-tak-duzo-pradu-ze-zrodel-odnawialnych-jeszcze-nie-bylo.html?fbclid=IwAR1Y-EA1ioTev5T9A42BNTFdYVCd_PUaxWec5WED95njVts9Ntzq_R8y6V0

W Danii coraz więcej energii z wiatraków
Aż 47% prądu zużytego w Danii w 2019 r. pochodziło z farm wiatrowych, w 2018 r. było to 41%. To rekordowa produkcja w Unii Europejskiej, dla której średnia wynosi 14%. Pomogła farma wiatrowa uruchomiona na Morzu Północnym - Horns Rev 3 – która jest w stanie wyprodukować prąd potrzebny do zapewnienia energii elektrycznej dla 425 tys. duńskich domów.

Więcej: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25562857,dania-ustanowila-rekord-prawie-polowa-energii-w-2019-r-pochodzila.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta&fbclid=IwAR3PQwaj9iKq01M9CjgH3ZtZ65hMziMkp8Z1MSTP5Jss83M6C-JftNAqMiA

 

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Węgiel coraz bardziej nieopłacalny
Raport think-tanku Carbon Tracker pokazuje, że aż 60% globalnych mocy pochodzących z węgla ma wyższy koszt krańcowy niż ujednolicony koszt fotowoltaiki lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Trend widoczny jest przede wszystkim na rynkach Europy Zachodniej, ale także w Japonii, która ma ograniczone zasoby odnawialne.

Więcej: http://nowoczesnecieplownictwo.pl/60-globalnych-mocy-weglowych-jest-nieoplacalna/?fbclid=IwAR0AcnC2gMbhQICyzTpYm6FLPzev22tVZ3qXtBK_pstTrXcJRMW-qhP5O-c

Spadek zużycia węgla w energetyce w USA
Grupa analityczno-badawcza Rhodium opublikowała wyniki badań, z których wynika, że w 2019 r. emisje w USA prawdopodobnie spadły o 2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Analitycy dodają, że spadek ten spowodowany był prawie wyłącznie zmniejszeniem zużycia węgla, którego produkcja spadła o 18% w porównaniu do zeszłego roku.

Więcej: https://www.green-news.pl/699-USA-mniejsze-emisje-CO2-w-2019?fbclid=IwAR0VDZnN5SabGeCHmpRrKBz9oiMarXI6t2bBVsDOjp5gwucthFG7OChkzMQ

Fotowoltaika i baterie zamiast węgla
W Nevadzie koncern energetyczny NV Energy planuje włączenie do stanowego systemu energetycznego elektrowni PV o mocy 1,2 GW oraz bateryjnych magazynów energii o mocy 590 MW. Firma zapowiada podwojenie udziału OZE w swoim miksie energetycznym w latach 2018-23, uzyskanie 50% do 2030 r., a do roku 2050 ma dostarczać 100% czystej energii. Jednocześnie do końca 2021 r. wyłączona ma być elektrownia węglowa North Valmy o mocy 522 MW.

Więcej: https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/102140/amerykanski-miliarder-zastapi-wegiel-fotowoltaika-i-wielkimi-bateriami-01

W Szkocji 100% OZE
Od marca 2016 r. w Szkocji nie działa już ani jedna elektrownia węglowa, pozostała jeszcze ostatnia elektrownia gazowa niedaleko Aberdeen, lecz i ona zakończy swoją pracę jeszcze w tym roku, przed planowanym w listopadzie COP26. W 2018 r. ze źródeł odnawialnych pochodziło 76,2% szkockiej energii. Obecnie OZE pokrywa całe zapotrzebowanie na prąd. Edynburg planuje, aby Szkocja była krajem całkowicie nieemisyjnym do 2045 r.

Więcej: https://www.euractiv.pl/section/energia-i-srodowisko/news/szkocja-chce-osiagnac-100-proc-energii-z-oze-przed-cop26/?fbclid=IwAR3as5YnbbwNR8TTxelQ5yLiX2TImhsqSs0FkNXgwmQ37QKemfXv3BE1wq0

^menu
 

Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dopłat do używanych aut elektrycznych     • innowacyjnej technologii produkcji (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • emisyjności energetyki w Polsce     • tanich i (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • roli biogazowni w systemie energetycznym     • innowacyjnego ogniwa słonecznego     (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: pierwszej w Polsce linii bezpośredniej OZE pilotażowego projektu dot. efektywności energetycznej budynków zmian (...)
czytaj całość
więcej
2023-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2023
2023-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień 2023
2023-09-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2023
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej