×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
4 maja 2023
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

kwiecień 2023

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:
- recyklingu akumulatorów z elektryków
- innowacyjnego systemu wychwytywania CO2
- zmian w systemie EU ETS
- nowego obowiązku posiadania świadectw charakterystyki energetycznej budynków
- pierwszego wodorowego miasta w Polsce

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Utrata lodu z Grenlandii i Antarktydy bije nowy rekord
Opublikowany niespełna 2 tygodnie temu raport stwierdza, że ​​utrata lodu z Grenlandii i Antarktydy wzrosła pięciokrotnie od lat 90. XX wieku i obecnie odpowiada za jedną czwartą wzrostu poziomu mórz.

 https://www.chronmyklimat.pl/klimat/1984-utrata-lodu-z-grenlandii-i-antarktydy-bije-nowy-rekord

2

Energetyka

Niemcy zamykają, a Finlandia otwiera elektrownie jądrowe
15 kwietnia Niemcy zamknęli trzy ostatnie elektrownie atomowe, a dzień później w niemieckiem miksie nie było już energii jądrowej. W tym samym czasie, w Finlandii, pracę zaczął blok Olkiluoto 3 z reaktorem EPR dostarczonym przez EDF. Elektrownia znajdująca się na wyspie Olkiluoto uruchomiła trzeci blok, który miał powstać jeszcze w 2009 r.

 https://www.green-news.pl/3383-niemcy-finlandia-atom-olkiluoto-elektrownie-jadrowe

Ogromne koszty budowy elektrowni jądrowych
Wg. raportu przygotowanego przez Baker McKenzie oraz Polityki Insight koszt inwestycji w energetykę jądrową w Polsce w latach 2026-2039 może wynieść ponad 1 bln zł. W długiej perspektywie budowa reaktorów może wymagać bezpośredniej partycypacji odbiorców energii w kosztach. Wg. autorów bezpieczeństwo energetyczne zostałoby osiągnięte dopiero poprzez zwiększenie liczby inwestycji w reaktory jądrowe (konwencjonalne i małe reaktory).

Komentarz Redakcji:
Artykuł zaprzecza upowszechnianemu mitowi o taniej energii z atomu. Przypominamy ustalenia ekspertyzy dla Senatu prof. Szablewskiego z PAN z lutego 23 „technologie w zakresie energetyki jądrowej są jedynymi, których koszty stale i szybko rosną… ". Według ostatnich szacunków uśredniony, całkowity jednostkowy koszt wytworzenia 1kWh w źródłach solarnych i wiatrowych spadł w okresie 2009-2021 odpowiednio o 90% i 72%, podczas gdy w tym samym czasie w energetyce jądrowej wzrósł o 36%.”

 https://businessinsider.com.pl/biznes/niebotyczne-koszty-budowy-elektrowni-jadrowych-oto-najnowsze-wyliczenia/yx13ejc

a) OZE

Czy wiatraki zagrażają ptakom?
W Szkocji, na morskiej farmie wiatrowej Aberdeen Bay Wind Farm przeprowadzono badania by sprawdzić jak farma wiatrowa wpływa na ptaki. W przypadku tej konkretnej morskiej farmy wiatrowej ptaki przez dwa lata badania ani razu nie uderzyły w wiatrak. Mewy czy głuptaki po prostu omijały turbiny lub przelatywały pomiędzy wiatrakami.

 https://www.green-news.pl/3380-ptaki-wiatraki-morze-vattenfall-badanie

Za dużo energii z OZE
Pod koniec kwietnia w Europie energii z elektrowni wiatrowych było tak dużo, że ceny energii elektrycznej na giełdzie Epex Spot w Amsterdamie były ujemne i holenderskim klientom dopłacano za korzystanie z OZE. W Polsce OZE także wytworzyły bardzo dużo energii, lecz - w odróżnieniu od Holandii - PSE odłączyły część odnawialnych źródeł energii od systemu.

 https://zielona.interia.pl/eko-technologie/energetyka/news-w-holandii-placa-klientom-za-uzywanie-oze-w-polsce-wylaczono,nId,6737027?fbclid=IwAR28f-0rPDYGjHGkeJ2ow4t-xTlg-r8NijnE-PujXdJVu0KKQC1fjy_uGUY

b) efektywność energetyczna

Uniwersalny, samowystarczalny dom
Daniel Cieślik oraz pracowania ANTA zaprojektowali pierwszy w Polsce uniwersalny, samowystarczalny energetycznie budynek, który można indywidualnie konfigurować na potrzeby klienta. Parterowy dom o powierzchni 143,6 m2 może posiadać (w zależności od wybranego wariantu) dach fotowoltaiczny, fasadę fotowoltaiczną lub carport, a także technologie magazynowania i zarządzania energią.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/20141685/pierwszy-samowystarczalny-energetycznie-dom-do-indywidualnej-konfiguracji

Samowystarczalność energetyczna polskich dróg
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje zwiększać samowystarczalność energetyczną dróg. Już teraz OZE wykorzystywane jest do zasilania niektórych znaków drogowych oraz na potrzeby MOP-ów i obwodów drogowych. W przyszłości energia z PV zasilić ma także oświetlenia dróg i tuneli.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20143776/polskie-drogi-samowystarczalne-energetycznie-jak-gddkia-to-zrobi

c) transport

Potencjał sektora bateryjnego w Polsce
Polska jest jednym z liderów produkcji baterii dla aut elektrycznych w Europie i drugim co do wielkości producentem baterii na świecie. W Biskupicach Podgórnych (Dolny Śląsk) znajduje się natomiast największa fabryka akumulatorów w Europie. Polskie akumulatory stanowią 2,4% całego polskiego eksportu, a sam sektor wart jest 38 mld zł.

 https://www.green-news.pl/3364-sektor-bateryjny-polska-eksport-wartosc-produkcja

W Europie powstanie pierwszy zakład do recyklingu akumulatorów z elektryków
W Niemczech, w Magdeburgu, firma Battery Lifecycle Company wybuduje pierwszy w Europie w pełni zautomatyzowany system do rozładowywania i demontażu modułów akumulatorowych z samochodów elektrycznych. Technologię dostarczy firma Bosch Rexroth. Przewiduje się, że do 2030 r. w Europie potrzebny będzie recykling do 420 tys. ton metrycznych materiałów akumulatorowych rocznie.

 https://swiatoze.pl/pierwszy-taki-zaklad-w-europie-maszyny-bosch-zajma-sie-recyklingiem-akumulatorow-z-samochodow-elektrycznych/?fbclid=IwAR0mfFVU0lr_Bmvul-sb3LyeU68zuZa-pMgL-1iv7CH7JbeNvMW_kQVmROY

3

Rolnictwo

Ministerstwo szykuje zmiany dla biogazowni rolniczych
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce ułatwić inwestowanie w biogazownie rolnicze. Pracuje nad przepisami, które wspierałyby projekty o mocy energetycznej nie większej niż 3,5 MW, a inwestycje miałyby mieć uproszczoną drogę decyzyjną. Krajowy potencjał produkcji biogazu ma osiągnąć 7,8 mld m3 rocznie lub nawet dwa razy więcej, jeśli do wytwarzania biogazu wykorzystane byłyby surowce z przetwórstwa rolno-spożywczego.

Komentarz Redakcji:
Biogaz (jak i gaz kopalny, choć ten ma ślad węglowy) ma olbrzymie znaczenie dla bilansowania do 100 % energii z wiatru i słońca w systemie energetycznym Polski. Potencjalna energia atomowa nie ma znaczenia uzupełniającego - bilansującego (to kolejny mit), wręcz może być konkurencyjna wobec OZE. Świadczy o tym już wyłączenie 23 kwietnia 2 200 MW mocy ze słońca, gdyż nie było możliwości zmniejszenia tzw. mocy systemowych KSE (podstawy) 9 000 MW z węgla.

 https://www.green-news.pl/3370-wiecej-biogazowni-w-polsce-resort-rolnictwa-z-projektem-ustawy

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Nowa technologia wychwytywania dwutlenku węgla
Amerykański startup CarbonCapture chce w 2024 r. uruchomić autorski system wychwytu CO2. Technologia bazuje na modułach zdolnych do odfiltrowywania około 75% CO2 z powietrza, który później rurociągami będzie trafiać pod ziemię. Microsoft podpisał umowę ze startupem na pozyskiwanie i magazynowanie dwutlenku węgla, co będzie skutkować obniżeniem śladu węglowego firmy.

 https://www.green-news.pl/3378-microsoft-emisje-co2-wychwyt-carboncapture

Kolejny przełom w technologii bateryjnej
Chińska firma CATL opracowała baterię, która ma znacznie wyższą gęstością niż najlepsze dostępne obecnie na rynku baterie - aż 500 Wh/kg. Innowacyjna bateria wykorzystuje wysoce przewodzące biomimetyczne elektrolity w stanie skondensowanym. Masowa produkcja nowych baterii ma być uruchomiona jeszcze w tym roku.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20143971/to-prawdziwy-przelom-w-rozwoju-technologii-bateryjnych

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Przełomowa metoda produkcji ogniw perowskitowych
Naukowcy z Walii opracowali innowacyjną metodę drukowania elastycznego panelu PV, który można zwinąć w rolkę. Ogniwo wygląda jak film do aparatu, a po rozwinięciu ma 20-metrów długości. Ogniwa perowskitowe drukowane są na elastycznej taśmie, wykorzystując elektrodę węglową, co umożliwi tanią i masową produkcję fotowoltaiki. Panel ma bardzo podobną wydajność do produkowanego sposobem konwencjonalnym.

 https://swiatoze.pl/naukowcom-z-walii-udalo-sie-zwinac-20-metrowe-ogniwo-perowskitowe-w-rolke/?fbclid=IwAR2o6HgtE8LYVoVXDw1_JwqKStM22VU3K3Z1ScbbGSSetYNT1R3TaFto8jk

C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Będzie ambitniejszy cel dla OZE?
Rada i Parlament UE chcą zwiększyć udział energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii w 2030 r do 42,5% (dotychczas było to 30%), z dodatkowym orientacyjnym uzupełnieniem o 2,5%. Bardziej ambitne cele uzgodniono wstępnie dla takich sektorów jak transport, przemysł, budynki oraz systemy ciepłownicze i chłodnicze. Każde państwo członkowskie będzie musiało wnieść wkład w realizację tego celu. Zmiany muszą jeszcze jednak zostać zatwierdzone przez obie instytucje.

 https://300gospodarka.pl/news/bardziej-ambitny-cel-oze-dla-unii-jest-porozumienie-rady-i-parlamentu

Zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji
Parlament Europejski zatwierdził kolejne regulacje, które wchodzą w skład pakietu „Fit for 55”. Od 2026 r. państwa członkowskie stopniowo przestaną otrzymywać bezpłatne uprawnienia do emisji. Do istniejącego systemu EU ETS ma zostać włączony transport morski, a od 2027 r. w życie ma wejść ETS II dla transportu drogowego oraz ogrzewania budynków.

 https://www.green-news.pl/3384-parlament-europejski-reforma-emisje-paliwo-ets

Świat nie chce przyspieszenia dekarbonizacji
Podczas spotkania grupy G7 Kanada i Wielka Brytania nalegały, by do 2030 r. całkowicie wycofać energetykę węglową z krajowych systemów energetycznych. Wniosek poparła Francja, natomiast sprzeciwiły się Japonia, USA i inni przedstawiciele UE. Ostatecznie ustalono podjęcie „konkretnych kroków w kierunku celu, jakim jest przyspieszenie wycofywania krajowej energetyki węglowej”, lecz bez konkretnego terminu.

 https://m.pch24.pl/szczyt-g7-niezgoda-na-przyspieszenie-dekarbonizacji-energetyka-weglowa-nietykalna-do-2030-r/

2

Regulacje krajowe

Aktualizacja Polityki Energetycznej Polski (PEP 2040)
Minister Anna Moskwa przedstawiła założenia trzeciego scenariusza prognostycznego Polityki Energetycznej Polski do 2040. W 2030 r. moc OZE ma sięgnąć 50 GW. W 2040 r. w polskim miksie 68% mocy zainstalowanych w KSE i 88 GW będą stanowiły OZE (z istotną rolą offshore), a energetyka jądrowa ma stanowić 23% w produkcji energii elektrycznej. Węgiel ma być natomiast paliwem przejściowym i stabilizatorem transformacji.

 https://globenergia.pl/50-gw-oze-juz-za-7-lat-jest-aktualizacja-polityki-energetycznej-polski/?fbclid=IwAR0LeMGd8MJkGd9cTEhHJJFYVGfwmnyUOH22fml5WwRL8SnN8iCHEjtrbJY

Specustawa o elektrowniach szczytowo-pompowych (ESP)
Sejm przyjął ustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych oraz inwestycjach towarzyszących. ESP będą mogły być budowane wyłącznie przez spółki Skarbu Państwa, spółki samorządowe oraz Wody Polskie. Planowanie i realizacja inwestycji będzie stanowić realizację nadrzędnego celu publicznego, a lokalizacja inwestycji nie będzie musiała uwzględniać miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/sejm-przyjal-specustawe-o-inwestycjach-w-elektrownie-szczytowo-pompowe,454899.html

D. Finansowanie, dotacje

Opłaty za emisje metanu powinny finansować transformację górnictwa
Wg. prezesa Fundacji Instrat, Michała Hetmańskiego, opłaty z tytułu rozporządzenia metanowego powinny wrócić do sektora górniczego i sfinansować potrzebne inwestycje. Instrat proponuje, by ustanowiono ambitne opłaty, które uwzględnią środowiskowy i społeczny wpływ emisji oraz umożliwią finansowanie koniecznych projektów. Opłaty za przekroczone emisji metanu ustalać będzie jednak ostatecznie rząd.

 https://biznesalert.pl/hetmanski-oplaty-z-rozporzadzenia-metanowego-powinny-wrocic-do-gornictwa-i-finansowac-zmiany-rozmowa/

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Farma fotowoltaiczna finansowana przez obywateli
We Włoszech powstała pierwsza farma fotowoltaiczna zbudowana z bezpośrednim zaangażowaniem obywateli. Farma fotowoltaiczna Malvezzi Solar Park, uruchomiona przez Enel Green Power, ma moc 16,87 MW i składa się z 30 852 modułów PV. Obywatele mogą pomóc w finansowaniu elektrowni jednocześnie czerpiąc korzyści w postaci stałego rocznego zwrotu przez cały okres trwania inicjatywy.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20142691/farma-fotowoltaiczna-w-crowdfundingu

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Inwestorzy muszą liczyć się ze zmianami w wydawaniu świadectw energetycznych
28 kwietnia w życie weszła znowelizowana ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Inwestor zobowiązany jest załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku w przypadku sprzedaży lub wynajmu lokalu. Wyłączone z tego obowiązku będą m.in. budynki mieszkalne o powierzchni do 70 m2, które powstaną na użytek własny właściciela.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/20144308/zmiany-w-zasadach-wydawania-swiadectw-energetycznych-i-kontroli-systemow-grzewczych

3

Samorządy, miasta i województwa

Transformacja Bełchatowa
Podczas V Forum Gospodarczego Powiatu Bełchatowskiego rozmawiano o przyszłości regionu. Mówiono o możliwości stworzenia uczelni i budowy zaplecza naukowo-badawczego w obszarze rekultywacji terenów pogórniczych, a także o rozwoju nowych technologii, w tym nowych źródeł energii. Na transformację regionu bełchatowskiego przewidzianych jest 355 mln euro z funduszy europejskich.

 https://www.powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/o-ambitnej-i-odpowiedzialnej-transformacji-belchatowa-na-forum-r17725

Pierwsze polskie miasto wodorowe
Sanok to pierwsze w Polsce miasto, gdzie powstała samorządowa spółka wodorowa. Projekt transformacji energetycznej zakłada budowę paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, magazynu energii i ciepła, instalację do elektrolizy wodoru, a także budowę stacji tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Projekt to szansa na stworzenie nowych miejsc pracy, przyciągnięcie inwestycji, a także zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności regionu.

 https://www.gramwzielone.pl/woddor/20144314/pierwsze-wodorowe-miasto-w-polsce

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Społeczny Fundusz Klimatyczny
W Unii Europejskiej powstanie Społeczny Fundusz Klimatyczny, który będzie finansować walkę z ubóstwem energetycznym. Z Funduszu mają korzystać gospodarstwa domowe, mikroprzedsiębiorstwa i użytkownicy transportu, których szczególnie dotyka ubóstwo energetyczne i transportowe. Pieniądze będą pochodzić z aukcji uprawnień do emisji oraz z zasobów krajowych.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20143557/spoleczny-fundusz-klimatyczny-pomoze-walczyc-z-ubostwem-energetycznym

Konwersatorium Inteligenta Energetyka
24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie w ramach "Konwersatorium Inteligenta Energetyka", na któym rozmawiano na temat Prawa elektrycznego oraz podstaw instytucjonalnych transformacji energetycznej. W dyskusji wzięli udział naukowcy z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, a także Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Prawa Elektrycznego oraz Senator RP.

 https://ppte2050.pl/platforman/konwers/archiwum/index.php?name=1&place=Gliwice

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Coraz więcej magazynów energii w Niemczech
W 2022 r. liczba zainstalowanych magazynów energii w Niemczech wyniosła 627 tys. To 4-krotny wzrost w ciągu zaledwie 4 lat. Ponad 2/3 nowych przydomowych systemów PV instalowanych jest wraz z systemem magazynowania energii. Również 25% niemieckich przedsiębiorców planuje w ciągu najbliższych 3 lat zainwestować w baterie.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20139820/niemcy-instaluja-coraz-wiecej-magazynow-energii-w-2022-roku-padl-rekord

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Zielony wodór zamiast węgla
Spółka Enea chce wybudować bloki gazowe w miejsce bloków węglowych, przedłużając tym samym funkcjonowania Elektrowni Kozienice. Bloki energetyczne będą wybudowane w technologii CCGT, co oznacza pełną możliwość współspalania wodoru wytwarzanego z udziałem OZE. Enea rozważa dwa warianty: budowę dwóch bloków, każdy o mocy ok. 1100 MW lub trzech o jednostkowej mocy ok. 700 MW.

 https://www.gramwzielone.pl/woddor/20143177/elektrownia-w-kozienicach-ma-spalac-zielony-wodor

Przygotowała:
Katarzyna Kubiczek,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Redakcja:
Radosław Gawlik,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • emisyjności energetyki w Polsce     • tanich i (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • roli biogazowni w systemie energetycznym     • innowacyjnego ogniwa słonecznego     (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: pierwszej w Polsce linii bezpośredniej OZE pilotażowego projektu dot. efektywności energetycznej budynków zmian (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: wsparcia dla rolników na inwestycje OZE przełomowej technologii w świecie akumulatrów zeroemisyjnej produkcji (...)
czytaj całość
więcej
2023-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień 2023
2023-09-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2023
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej