×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
0
30 grudnia 2019
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 

Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019

Newsletter/ Obserwator TEPP

grudzień 2019

 
 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
 
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
 
C. Regulacje prawne
 
D. Finansowanie, dotacje
 
E. Nowe grupy w sektorze OZE
 
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów
1

Klimat i Środowisko

COP25 można nazwać szczytem paraliżu decyzyjnego i egoizmu
Najwięksi emitenci, w tym najbogatsze państwa rozwinięte, wykorzystywały wszelkie możliwe chwyty, by wywinąć się od realizacji zobowiązań i pomagania najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu.

Czym się zajmuje Ministerstwo Klimatu skoro Polska nie chce neutralności?
„Stworzenie nowego ministerstwa klimatu było jedynie mydleniem oczu zarówno opinii społecznej w Polsce jak i w całej UE. Świadczy także o tym, że ani Minister Kurtyka, ani Premier Morawiecki nie mają nic do powiedzeniaw sprawach energetycznych, bo rzeczywiste decyzje podejmują węglowi lobbyści” – komentuje prof. Karaczun.

Wywiad z Friderike Otto, autorką książki „Wściekła pogoda”
W jakim zakresie naukowcy powinni angażować się w publiczną debatę na tematy związane ze zmianą klimatu? Czy powinni trzymać się swojej specjalności? Są nie tylko naukowcami ale też obywatelami, więc może nie powinni mieć oporów przed wygłaszaniem swoich poglądów na kwestie polityczne lub społeczne?

2

Energetyka

Ujemne emisje CO2 w 2030 r.
Drax Group, największy brytyjski wytwórca energii elektrycznej, ogłosiłdo 2030 r. osiągniecie statusu tzw. carbon negative, czyli ma pochłonąć więcej emisji dwutlenku węgla, niż wytworzyć. Kluczowa w tym kontekście będzie m.in. technologia zakładająca produkcję energii z biomasy przy jednoczesnym pochłanianiu i magazynowaniu emisji CO2. - tzw. bioenergy with carbon capture and storage (BECCS).

a) OZE

OZE głównym źródłem energii we Francji
GlobalData przewiduje, że udział czystej energii w miksie energetycznym Francji wzrośnie w 2023 r. do 42,9%. Tym sposobem stanie się ona głównym źródłem energii, prześcigając energetykę jądrową, która obecnie wytwarza najwięcej energii – 47,2% w 2018 r. Rząd francuski już zastępuje elektrownie węglowe elektrowniami gazowymi, a także planuje wycofanie około 14 reaktorów jądrowych do 2035 r.

Magazyn energii na górze Żar
Na górze Żar - w Międzybrodziu Żywieckim - przy zlokalizowanej tam farmie fotowoltaicznej (600 kW) powstanie magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. Jest to element projektu badawczo-rozwojowego realizowanego we współpracy z CIM-mes Projekt. Magazyn ma być wybudowany do końca maja 2020 r.
Więcej: https://globenergia.pl/na-gorze-zar-powstanie-magazyn-energii-od-pge-eo/

b) Efektywność energetyczna

PKP chce być bardziej efektywna energetycznie
Polskie Koleje Państwowe chcą do 2030 r. zmniejszyć zużycie prądu o 1,2 terawatogodziny (czyli ok. 9%)- to wynik rosnących w kraju cen energii. Spółka planuje budowę farm fotowoltaicznych na swoich terenach – np. dworcach kolejowych. Instalacje mają powstać na przełomie 2021 i 2022 r. np. w Katowicach, Medyce, Gliwicach i Dąbrowie Górniczej.

340 mln zł na efektywność energetyczną
Otwiera się finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorców w Polsce na inwestycje w projekty w zakresie efektywności energetycznej, energii odnawialnej, gospodarki wodnej i gospodarki odpadami. Santander Leasing i Europejski Bank Ochrony i Rozwoju chcą przeznaczyć na ten cel 340 mln zł.

Premia termomodernizacyjna w przypadku wykorzystania OZE
Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Przewidziano w niej zwiększenie efektywności funkcjonowania Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którego działalność rozszerzona zostanie o dofinansowanie poprawy stanu technicznego budynków komunalnych i z tzw. wielkiej płyty. Ponadto, gdy inwestor zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE, może ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną.

c) Transport

Elektryczna Dacia K-ZE w Polsce
Dacia K-ZE, bazująca na modelu K-ZE z Chin, będzie kosztować około 60 tysięcy zł. Można liczyć na 30% zwrotu ceny zakupu z funduszu dopłat do rozwoju transportu elektrycznego. Przy takiej cenie samochód ten będzie w stanie zrewolucjonizować transport w mieście. Dacia będzie oferować nieduży silnik elektryczny o mocy około 45 KM, a akumulator ma starczyć na 270 km (realnie zapewne około 200 km).

Ciężarówka z napędem wodorowym
Toyota przedstawiła nową ciężarówkę o nazwie UNO - prototyp ciągnika siodłowego z napędem wodorowym, na ogniwa paliwowe. UNO będzie służyć do sprawdzenia, jak wodorowy ciągnik siodłowy sprawdzi się w praktyce do przewożenia kontenerów na terenie portu. Układ ogniw paliwowych zasilających silnik nie powoduje emisji CO2, szkodliwych substancji ani żadnych spalin, jedynie parę wodną.

3

Rolnictwo

Nowe biogazownie rolnicze za prawie 30 mln zł
MDI Energia podpisała umowy na budowę kolejnych biogazowni rolniczych dla Polskiej Grupy Biogazowej. Umowy dotyczą budowy biogazowni o mocy 0,999 MW w miejscowości Krypno Wielkie (gmina Krypno) oraz w miejscowości Wicie (gmina Kocierzew Południowy). Inwestycje te będą zabezpieczone wsparciem w postaci 15-letnich gwarancji przychodów w systemie aukcyjnym.

Nowe technologie w rolnictwie
Orlen chce zwiększyć udział OZE dzięki nowej technologii. Planuje wdrożyć w zakładzie w Płocku technologię uwodornienia olejów roślinnych i zużytych tłuszczów. Wydajność instalacji HVO może wynieść około 300 tys. ton uwodornionego oleju rocznie, a produkt końcowy ma być stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET.

^menu
 
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
1

Badania technologiczne, innowacje

Ładowanie pojazdu elektrycznego w 10 minut?
Naukowcy z USA twierdzą, że opracowali samonagrzewający się akumulator, który może naładować pojazd elektryczny w 10 minut i który wystarczy do jego zasilenia na 200-300 mil. Bateria będzie ładować się w 60 stopniach Celsjusza. Takie rozwiązanie może rozwiązać problem długiego czasu ładowania samochodów elektrycznych.

2

Realizowane (zrealizowane) inwestycje

Baterie wykorzystywane do magazynowania energii z OZE
Baterie z autobusów elektrycznych produkowanych przez Volvo Buses we Wrocławiu wykorzystywane są do magazynowania energii wytwarzanej z fotowoltaiki przez wspólnotę mieszkaniową w Göteborgu. Energia wykorzystana zostanie w miejscach wspólnych, takich jak pralnie, a także do zasilania oświetlenia zewnętrznego.

Rewolucje w zielonej energetyce
PGE chce być liderem we wprowadzaniu innowacyjnych, prototypowych rozwiązań w dziedzinie OZE w Polsce. Energia z beskidzkiej baterii, hybrydowa instalacja oparta o koncepcję power-to-gas (P2G), skaner, który pomoże przewidzieć awarie, system chroniący ptaki przed wiatrakami, robot w służbie elektrowni wodnej - to tylko niektóre z innowacyjnych projektów, w które inwestuje PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE.

^menu
 
C. Regulacje prawne
1

Nowe regulacje na świecie

2

Regulacje w Unii Europejskiej

Unia Europejska neutralna klimatycznie do 2050 r.
UE daje zielone światło neutralności klimatycznej do 2050 r. uznając to za ogromną szansę dla rozwoju gospodarki, nowych miejsc pracy, rynków i technologii.W ciągu kilkunastu miesięcy Bruksela przedstawi projekty kilkudziesięciu aktów prawnych, które mają pomóc w realizacji tego celu. Niestety Polska, jako jedyny kraj członkowski, na razie nie akceptuje planów UE i potrzebuje więcej czasu na analizę.

Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego w Holandii
Po raz pierwszy w historii padł wyrok dot. zmian klimatu – Sąd Najwyższy, podtrzymał wyroki sądów niższych instancji i stwierdził, że prawo do bezpieczeństwa klimatycznego to prawo człowieka. Wyrok obliguje Holandię jako państwo do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Sprawa ta już zmieniła politykę klimatyczną w Holandii i zainspirowała do składania pozwów sądowych na całym świecie

3

Regulacje krajowe

Nowa polityka energetyczna w Polsce?
Rozwiązanie Ministerstwa Energii i powołanie Ministerstwa Klimatu - czy to próba podjęcia przez polski rząd zupełnie nowej polityki energetycznej i dostosowania się do europejskich regulacji i wizji rozwoju sektora? Również nowa odsłona PEP 2040 ma być pierwszą delikatną próbą pokazania zmieniającego się polskiego stanowiska. Zobaczymy, czy te zmiany przyniosą realne efekty...

^menu
 
D. Finansowanie, dotacje

Spora suma na energię odnawialną
BlackRock zebrał ponad miliard dolarów na fundusz na rzecz rozwoju OZE. Celem jest zbiórka przynajmniej 2,5 mld USD na realizację działań związanych z rozwojem czystej energii. Środki z innych funduszy, w wysokości 611 mln, są już w pełni zainwestowane w programy, a 1,65 mld USD jest już prawie całkowicie przypisane do inicjatyw OZE.

Fundusze na OZE i walkę ze smogiem
Na Dolnym Śląsku, w 115 gminach, dofinansowane zostaną 24 projekty związane z wymianą źródeł ciepła. Łączne dofinansowanie wyniesie ponad 153 mln zł. Wcześniej, ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, dofinansowanych zostało 15 projektów, za łączną kwotę blisko 104 mln zł.

Wsparcie dla OZE
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował wyniki z ostatnich dziewięciu z dziesięciu przeprowadzonych aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE. Prawie 17 miliardów złotych przeznaczone zostanie na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Do sprzedaży przeznaczono ponad184 TWhenergii elektrycznej z OZE, o łącznej wartości ponad69,6mld zł.

^menu
 
E. Nowe grupy w sektorze OZE
1

Prosumenci, osoby indywidualne

Rewolucja dla przyszłych prosumentów
Na balkonie jednego z bloków w Katowicach powstała mikroinstalacja PV za niecałe 2,5 tys. zł. Minielektrownia składa się z dwóch paneli fotowoltaicznych o mocy 275 W każdy, mikroinwertera i specjalnego interfejsa do przesyłania danych. Produkcja pokrywa obecnie 25% miesięcznego zapotrzebowania na prąd właściciela mieszkania, ale wyniki mogą być jeszcze lepsze. To może być prawdziwa rewolucja dla osób, które chcą płacić mniej za prąd.

Pompy ciepła coraz bardziej opłacalne
Od kilkudziesięciu już lat rozwija się technologia pomp ciepła. Instalacje te są obecnie bardzo oszczędne i nie wytwarzają smogu. Oprócz realizowania procesu grzania, podnoszą komfort życia także latem - w połączeniu z grzejnikami rewersyjnymi do schładzania powietrza nie ma konieczności instalacji klimatyzacji. Możliwe jest skorzystanie z trzech źródeł dofinansowania do pomp ciepła: preferencyjny kredyt, program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna.

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Szansa dla przedsiębiorców na dodatkowe dofinansowania
Wydłużone zostały nabory na wnioski dot. inwestycji m.in. w obszarze odnawialnych źródeł energii. Przedsiębiorcy mogą się starać o dofinansowanie w ramach programów: Polska Geotermia Plus, Energia Plus, Ciepłownictwo powiatowe oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wnioski można składać do grudnia przyszłego roku, a nie jak planowano, do grudnia tego roku.

3

Samorządy, miasta i województwa

Nowe instalacje fotowoltaiczne w Bydgoszczy
Bydgoszcz stawia na fotowoltaikę - powstanie tam 11 nowych instalacji solarnych. Inwestycja powinna zwrócić się za 4 lata i ma przynieść miastu oszczędności w wysokości 175 tys. zł rocznie. Dofinansowana jest w połowie z funduszy Unii Europejskiej. Minielektrownie powstaną m.in. na dachach biurowców i szkół.

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Fotowoltaiczny krzyż oświetla kościół
W Pleszewie, na kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zamontowano krzyż, który składa się z paneli fotowoltaicznych o mocy 5 kW. Krzyż za dnia produkuje czystą energię, a w nocy wskazuje wiernym drogę do świątyni. Kościół chce być samowystarczalny energetycznie i planuje dołożenie kolejnych paneli - tym razem na dachu - by osiągnąć 10 kW.

^menu
 
F. Monitoring transformacji energetycznej
1

Rekordy czasowe (pracy) i cenowe OZE

Kolejny rekord w fotowoltaice
Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowana w fotowoltaice na dzień 1 grudnia 2019 r. wyniosła 1185,7 MW, czyli o 163,8% więcej niż rok temu i o 7,9% więcej niż na początku listopada, kiedy moc wyniosła 1098,978 MW.

Coraz tańsze baterie
Baterie są kluczową technologią, by móc zmagazynować energię wytworzoną w OZE i całkowicie zdekarbonizować sektor energetyczny. Z wyników Bloomberg wynika, że w tym roku średnia cena baterii litowo-jonowych spadła do 156 USD/kWh, podczas gdy jeszcze w roku 2010 wynosiła około 1,1 tys. USD/kWh. W najbliższych latach ceny te mają spaść jeszcze bardziej.

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

Indie odchodzą od węgla
Indie odwracają się od elektrowni węglowych w kierunku wytwarzania energii elektrycznej z OZE, m.in. w skutek wielkiego spadku cen energii ze słońca. Premier Indii, Narendra Modi, dąży do pięciokrotnego zwiększenia wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii do 2030 r. Oznacza to, że ilość dwutlenku węgla emitowanego przez ten kraj do atmosfery powinna drastycznie spaść.

Elektrownia słoneczna w miejsce elektrowni węglowej
Iberdrola, największa hiszpańska grupa energetyczna, wyłączy w przyszłym roku swoje dwie ostatnie elektrownie węglowe. W regionach powstaną elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe, a pracownicy zatrudnieni zostaną do zadań związanych z obsługą instalacji OZE, pozostali przy rozbiórce elektrowni. Również Endesa (inna hiszpańska spółka energetyczna) zapowiedziała zamknięcie elektrowni węglowej i zbudowanie w jej miejsce wielkiego kompleksu OZE.

Początek końca Elektrowni Bełchatów?
Według nieoficjalnych danych PGE rozważa anulowanie planu budowy nowej kopalni węgla brunatnego Złoczew, która miała przedłużyć czas działania Elektrowni Bełchatów do przynajmniej 2035 r. Banki i fundusze na terenie UE nie są zainteresowane finansowaniem takich projektów. Również eksperci twierdzą, że budowa nowej odkrywki nie ma sensu.

Rekordowy spadek produkcji energii elektrycznej z węgla
W 2019 r. zanotowaliśmy największy w historii spadek produkcji energii z węgla na rzecz elektrowni innego typu – taki wniosek płynie z raportu przygotowanego przez Carbon Brief. Produkcja energii z węgla była o 3 % mniejsza niż w ubiegłym roku i dotyczyła całego świata.Rekordowy spadek wykorzystania elektrowni węglowych – bo aż o 48,6% - padł w Chinach.

Co wydarzy się w polskiej energetyce?
Premier Morawiecki pojedzie w 2020r do górników uzgodnić odejście od węgla ?

Redaktor Polskiego Radia Wrocław Filip Marczyński rozmawia z prof. Wojciechem Myśleckim, ekspertem do spraw energetyki oraz Radosławem Gawlikiem ( EKO-UNIA, partia Zieloni) o przyszłości energetyki w związku z deklarowaną neutralnością klimatyczną Unii Europejskiej w 2050r
W audycji:
Sensacyjna wypowiedź Myśleckiego potwierdzająca, że Premier w 2020r będzie musiał pojechać do górników przekonywać ich do transformacji energetycznej ! ( 16 minuta)

^menu
 

Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dopłat do używanych aut elektrycznych     • innowacyjnej technologii produkcji (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • emisyjności energetyki w Polsce     • tanich i (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • roli biogazowni w systemie energetycznym     • innowacyjnego ogniwa słonecznego     (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - problemu rolnictwa w kontekście Zielonego Ładu - obiecującej technologii magazynowania wodoru - (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: • innowacyjnych wiatraków z niskoemisyjnej stali • pierwszego na świecie wodorowego samolotu • (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: pierwszej w Polsce linii bezpośredniej OZE pilotażowego projektu dot. efektywności energetycznej budynków zmian (...)
czytaj całość
więcej
2023-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2023
2023-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień 2023
2023-09-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2023
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej