×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
3 maja 2022
info
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator  TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

kwiecień 2022

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:
- planów dot. budowy elektrowni jądrowej w Polsce
- pierwszej na świecie wyspy energetycznej
- różnych programów dofinansowań dla osób fizycznych i przedsiębiorców
- nowych regulacji dla klastrów energii
- odchodzenia od węgla w Wielkopolsce

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Raport IPCC: Najbliższe lata decydujące dla ochrony klimatu
W latach 2010-2019 średnie roczne globalne emisje gazów cieplarnianych osiągnęły najwyższy poziom w historii ludzkości. Chociaż tempo wzrostu spadło, to bez natychmiastowej i głębokiej redukcji emisji we wszystkich sektorach ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C będzie poza zasięgiem. Nasze możliwości rosną, ponieważ od 2010 r. obserwuje się stałe spadki nawet o 85% kosztów energii słonecznej i wiatrowej oraz baterii.

 http://www.koalicjaklimatyczna.org/raport-ipcc-najblizsze-lata-decydujace-dla-ochrony-klimatu

2

Energetyka

Co z elektrownią atomową w Polsce?
Rząd jeszcze w tym roku planuje wybrać wykonawcę na budowę elektrowni jądrowej. Ofertę złożyła już koreańska forma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). KHNP chce zbudować sześć jednostek o łącznej mocy 8400 MW. Pierwszy blok jądrowy mógłby zacząć działać już w 2033 r. Ofertę na budowę elektrowni jądrowej złożył także francuski EDF, a do połowy tego roku chce to zrobić także amerykański Westinghouse.

 https://www.green-news.pl/2615-elektrownia-atomowa-w-polsce-jest-oferta-khnp

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski
Rosja zakręciła kurek z gazem i wstrzymała przesył gazociągiem jamalskim, co może przełożyć się na wysokie ceny tego surowca. Gaz w Polsce używany jest przede wszystkim w przemyśle (40% całkowitego wolumenu), ale także w ciepłownictwie i elektroenergetyce (26%, z czego 21 % trafia do gospodarstw domowych). Forum Energii proponuje jak zmniejszyć zużycie gazu o 65% i węgla o 75% w gospodarstwach domowych do 2027 r.

 https://www.forum-energii.eu/pl/blog/ogrzewnictwo-wegiel-gaz

a) OZE

Rusza budowa rzecznej pomy ciepła
Na terenie elektrowni węglowej Grosskraftwerk Mannheim AG w Mannheim w Niemczech powstaje pompa ciepła o mocy 20MW, która będzie czerpać energię z rzeki Ren. Pompa ma zapewniać w 100% ekologiczne ciepło miejskie dla 3,5 tys. gospodarstw domowych w regionie. Urządzenie ma przyczynić się także do obniżenia emisji dwutlenku węgla o 10 tys. ton rocznie. Szacuje się, że potencjał samego Renu i Neckaru w Mannheim wynosi co najmniej 500 MW.

 https://globenergia.pl/jedno-urzadzenie-grzewcze-zamiast-35-tys-indywidualnych-ruszyla-budowa-rzecznej-pompy-ciepla/?fbclid=IwAR2H7mlMIWy3IRQKNJObrpriLUHYq-yFuE_45IhfQXKVBP7F5LbsJo5aSUw

Nietypowe turbiny wiatrowe
Na norweskich wodach powstaną nietypowe turbiny wiatrowe o pionowej osi. Turbina wiatrowa wraz z wieżą połączona jest z konstrukcją podmorską. Wokół wieży, nad powierzchnią wody, znajduje się zamknięta i statyczna obudowa generatora. Takie turbiny mogą być umieszczane na obszarach, które są obecnie poza zasięgiem standardowych morskich turbin wiatrowych. Pierwszy prototyp został zainstalowany na morzu w 2015 r.

 https://swiatoze.pl/nietypowe-turbiny-wiatrowe-uzyskuja-koncesje-na-norweskich-wodach/?fbclid=IwAR2l0tcxeeUb7kHqS6B63WSTtHAYJ-JCmpw7UVULNPox0vLzvwkU1SPnRO4

b) efektywność energetyczna

Będą dopłaty ma ocieplenie budynków i nie tylko
W pierwszym półroczu tego roku ruszy program Ciepłe Mieszkanie skierowany do mieszkańców budynków zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty. W ramach programu będzie można otrzymać dopłaty na wymianę źródeł ciepła oraz docieplenie i termomodernizację budynków. W województwach dolnośląskim i zachodniopomorskim oraz w Pszczynie na Śląsku przeprowadzono już programy pilotażowe.

 https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/107736/wkrotce-ruszy-rzadowy-program-doplat-cieple-mieszkanie

c) transport

Czy ceny elektryków dorównają cenom samochodów spalinowych?
Nissan planuję wykorzystanie w samochodach elektrycznych laminowanych ogniw do akumulatorów ze stałym elektrolitem. Akumulatory te mają większą gęstość energetyczną od konwencjonalnych, potrzebują krótszego czasu ładowania oraz są tańsze w produkcji, dzięki czemu ceny samochodów elektrycznych będą się mogły równać cenom ich spalinowych odpowiedników. Nissan zapowiada wprowadzenie baterii na rynek w 2028 r.

 https://www.auto-swiat.pl/ev/wiadomosci/nissan-zapowiada-auta-elektryczne-w-cenie-spalinowych-planuje-produkcje-nowych-ogniw/m0hqh3t?fbclid=IwAR0W3pLo4xxptvBE0-aH1Ja1eTNAUc2bBkjz0qkP-buhxZtgEnfCGWLz5aU

Powstaje pierwsza stacja tankowania wodoru w Polsce
PKN ORLEN otwiera w Krakowie pierwszą w naszym kraju stację tankowania wodorem dla floty pojazdów komunikacji miejskiej. Orlen planuje rozwój stacji tankowania wodoru także w innych miastach w Polsce (ma ich powstać łącznie 57) oraz w krajach ościennych (na Słowacji ok. 26 i w Czechach ok. 28). Inwestor posiada już dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech.

 https://swiatoze.pl/w-krakowie-ruszy-pierwsza-w-polsce-stacja-tankowania-wodorem/?fbclid=IwAR1tYUofMpc8nvUfqjCi4PX-PYimYP-ynhPMvTC03k8LXegVX8aikt5cj_Q

Od redakcji:
To wszystko ma sens, jeśli towarzyszy temu plan zwiększania efektywności energetycznej i oszczędzania energii oraz produkcji wodoru zielonego, czyli  z OZE. Wodór z ropy czy gazu ziemnego nic nie rozwiązuje:  klimatycznie, środowiskowo i  nie buduje strategicznej niezależności od importu z Rosji i innych kierunków

 https://swiatoze.pl/pierwsza-na-swiecie-wyspa-energetyczna-u-wybrzezy-danii-orsted-pokazuje-plany/?fbclid=IwAR1FVL4_wTikjPxDYNcUXGTROoHIT1X8c04tYkcZ7x4Yzm8iwh56G4fTB78

3

Rolnictwo  

Czy na nieużytkach powstaną farmy fotowoltaiczne?
W Polsce jest ponad 31 tys. hektarów gruntów najniższych klas, na których mogłyby powstać farmy fotowoltaiczne. Do konsultacji trafił właśnie projektu ustawy, w którym mowa o dzierżawie przez Skarb Państwa nieruchomości rolnych (w skład których wchodzi co najmniej 70% nieużytków lub gruntów klasy VI) pod budowę farm PV. W ciągu 10 lat Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) mógłby zarobić na dzierżawie blisko 870 mln zł.

 https://www.green-news.pl/2609-grunty-skarbu-panstwa-pod-fotowoltaike-dzierzawa

Pierwsza mobilna elektrownia agrofotowoltaiczna
Na południu Holandii powstała elektrownia agrofotowoltaiczna składająca się łącznie ze 168 paneli słonecznych. Konstrukcja jeździć będzie po plantacji buraków cukrowych lokalnego rolnika. Mobilna instalacja agrofotowoltaiczna ma produkować energię słoneczną, ale także nawadniać uprawy. Z nadwyżek produkowanej energii rolnik chce także wytwarzać wodór do zasilania ciągników i systemu nawadniania oraz magazynować ciepło do pielęgnacji cebulek kwiatowych.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107761/ruszyla-mobilna-elektrownia-agrofotowoltaiczna

B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Czy polscy naukowcy zrewolucjonizują rynek baterii?
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej - jako część międzynarodowego konsorcjum - pracują nad nowym elektrolitem stosowanym w bateriach litowo-jonowych z zastosowaniem innowacyjnych soli LiTDI. Użycie tego materiału zwiększa żywotność baterii  i pozwala na dłuższą odporność na czynniki zewnętrzne. Trwają przygotowania do komercjalizacji baterii.  Licencję na produkcję soli LiTDI uzyskała już francuska firma chemiczna Arkema.

 https://www.green-news.pl/2608-Naukowczynie-naukowcy-Politechnika-Warszawska-przelom-baterie-elektrolit-samochody-elektryczne?fbclid=IwAR0W3pLo4xxptvBE0-aH1Ja1eTNAUc2bBkjz0qkP-buhxZtgEnfCGWLz5aU

Innowacja w przemyśle solarnym
Niemiecka firma NexWafe opracowała metodę produkcji ogniw z wafli krzemowych. Proces pomija obróbkę krzemu, co ma się przełożyć na skrócenie procesu produkcyjnego, zmniejszenie kosztów oraz zwiększenie sprawności przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. NexWafe uruchomiło już pilotażową linię produkcyjną wafli krzemowych, jednak nadal potrzebuje środków na komercjalizację tej technologii.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/107741/niemcy-rozwijaja-fotowoltaiczna-technologie-przyszlosci

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Wyspa energetyczna u wybrzeży Danii
Na Morzu Północnym, u wybrzeży Danii, powstanie pierwsza na świecie wyspa energetyczna. Wyspa połączy okoliczne morskie farmy wiatrowe i ma mieć możliwość rozbudowy o elastyczne moduły. Dzięki projektowi wytworzone ma być ponad 10 GW morskiej energii wiatrowej w miksie energetycznym Danii. Jednym z partnerów projektu jest firma Ørsted. Projekt ma zostać ukończony bez uszczerbku dla środowiska morskiego.

 https://swiatoze.pl/pierwsza-na-swiecie-wyspa-energetyczna-u-wybrzezy-danii-orsted-pokazuje-plany/?fbclid=IwAR1FVL4_wTikjPxDYNcUXGTROoHIT1X8c04tYkcZ7x4Yzm8iwh56G4fTB78

C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Sojusz Komisji Europejskiej z USA w sprawie bezpieczeństwa energetycznego
KE i USA zobowiązały się do podjęcia kroków na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju Europy. Wspólnota i kraj powołają wspólną grupę zadaniową ds. bezpieczeństwa energetycznego, której zadaniem będzie m.in. przyspieszenie procedur regulacyjnych i zezwoleń na infrastrukturę importową LNG. UE i USA ogłosiły również partnerstwo w zakresie rozwijania technologii efektywności energetycznej.

 https://swiatoze.pl/ue-i-usa-oglosily-plan-europejskiego-bezpieczenstwa-energetycznego-co-zaklada-sojusz-z-ameryka/?utm_source=Facebook&utm_medium=post&utm_campaign=Kwiecien&fbclid=IwAR271UT-2JTxJNM-eHk1BY6s2qrAqbSS06h7fMdvRA8qT2VohNzEdDuu5HM

2

Regulacje krajowe

Od kwietnia weszły nowe przepisy dla prosumentów
Od 1 kwietnia w życie weszła nowelizacja ustawy o OZE, zgodnie z którą osoby zakładające instalację PV będą rozliczać się w systemie net-billingu. Prosumenci będą musieli sprzedawać energię do sieci po cenach hurtowych, a kupować ją po wyższych cenach detalicznych, co znacząco wydłuży zwrot z inwestycji  Przez pierwsze 2 lata sprzedaż energii będzie opierać się o średnie ceny miesięczne. Partia Zieloni przygotowała projekt ustawy, który opóźnia o 2 lata wejście w życie tych przepisów.

 https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/od-dzis-nowe-przepisy-dot-zielonej-energii-ograniczaja-i-zniechecaja-aa-PHoA-ZXhq-Xnta.html?fbclid=IwAR0yOURbjuM8P1jtVh4aqBZsS-3XJ8PvoNWx7Sjx1e0C-2UTlJAAbUrnhTk

Nowe regulacje dla klastrów energii
MKiŚ pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy OZE oraz niektórych innych ustaw. Wg. projektu klastry powinny być wynagrodzone proporcjonalnie do oszczędności wygenerowanych dla rynku. W projekcie brakuje jednak m.in. doprecyzowania dot. godzinowego interwału sprawdzającego autokonsumpcje, a same poziomy autokonsumpcji i mechanizm liczenia korzyści dla członków klastrów wymaga doprecyzowania.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/107634/nowe-przepisy-dla-klastrow-jak-wplyna-na-rozwoj-oze

D. Finansowanie, dotacje

Konkurs dla start-up’ów i naukowców
ING Bank Śląski rozpoczął program grantowy dla młodych naukowców i przedsiębiorców, którzy tworzą rozwiązania w dziedzinie efektywności energetycznej, OZE oraz zanieczyszczenia powietrza. Dla twórców najlepszych rozwiązań bank przygotował nagrody pieniężne oraz ofertę wsparcia w dalszej pracy nad rozwiązaniem. Dodatkowo ING umożliwi finalistom nawiązanie kontaktu z inwestorami i firmami z swojego portfolio.

 https://mamstartup.pl/ing-bank-slaski-rusza-z-konkursem-dla-start-upow-i-mlodych-naukowcow-ma-dla-nich-1-mln-zlotych/?fbclid=IwAR2ljIBhKxu1ZXYS6NB4Ohe9Gf_EVeIMfGPqAg8JYRvvcUxL-wVXXLI2788

E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

Dla kogo nowa edycja programu Mój Prąd?
Ruszył program Mój Prąd przeznaczony dla osób fizycznych rozliczających się w nowym systemie net-billingu. Aby skorzystać z dofinansowania prosumenci korzystający z dotychczasowego systemu net-meteringu będą musieli przejść na nowy system rozliczeń. Warunkiem jest dowód na rozliczanie się w net-billingu. Program oprócz instalacji PV wspiera również zwiększenie autokonsumpcji i urządzenia temu służące.

 https://globenergia.pl/jak-udokumentowac-przejscie-na-net-billing-moj-prad-4-0/?fbclid=IwAR2jJrf11X0JfC6wSuQtgitAKdIYwqxt5cXNWbD9ZqKtlG1zndTvaThA0Xk

Mieszkańcy Kaszub są zaskoczeni planami budowy elektrowni atomowej
Mieszkańcy gminy Choczewo (preferowana lokalizacja pod budowę elektrowni jądrowej) są zaskoczeni pomysłem lokalizacji elektrowni na jednej z najpiękniejszych plaż Bałtyku. Są też niezadowoleni z informacji o badaniu opinii publicznej, które rzekomo przeprowadził inwestor i z którego wynika, że większość mieszkańców jest za budową elektrowni w tym rejonie. Większość z nich nie otrzymała bowiem żadnego kwestionariusza.

 https://dziennikbaltycki.pl/elektrownia-jadrowa-na-kaszubach-rozmowa-z-poslanka-partii-zieloni-ktora-spotkala-sie-z-mieszkancami-w-kopalinie-ws-atomowki/ar/c3-16302305

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Czy warto przewymiarowywać pompę ciepła?
Część przedsiębiorców inwestuje w pompę ciepła o większej mocy. Przekroczony zakres regulacji mocy sprężarki może jednak spowodować problemy w jej pracy i przekładać się na krótszą żywotność urządzenia. Przewymiarowanie pompy ciepła nie wnosi więc zysków dla inwestycji i nie obniża kosztów eksploatacji budynku. Dobrą praktyką jest dobór pompy ciepła do punktu biwalencyjnego w przedziale od -10 do - 7 st. C.

 https://globenergia.pl/przewymiarowanie-pompy-ciepla-to-slepa-uliczka-jaki-jest-limit/?fbclid=IwAR1FVL4_wTikjPxDYNcUXGTROoHIT1X8c04tYkcZ7x4Yzm8iwh56G4fTB78

Nowy program dla przedsiębiorców i nie tylko
Program szkoleniowy Demo4Green skierowany jest do przedsiębiorców, ale także startupów, pracowników ośrodków badawczych, naukowców oraz studentów i ma na celu upowszechnianie zielonych technologii, które zmniejszają ślad węglowy przemysłu w różnych europejskich krajach. W ramach programu możliwy jest udział w szkoleniach oraz pozyskanie wsparcia w procesie wprowadzania technologii na rynek. Zwycięzcy o otrzymają bon o wartości 10 tys. euro każdy.

 https://www.kpk.gov.pl/demo4green-nowy-program-eit-manufacturing-dla-naukowcow-i-przedsiebiorcow?fbclid=IwAR2gZbJWxXBCjGL2CR0CabRiv8OvU3Q_MkXQE8vtnRli5g-HMzUxEWDvtXs

3

Samorządy, miasta i województwa

Powstaje kolejna dolina wodorowa
W kwietniu powołano Mazowiecką Dolinę Wodorową (MDW), która jest już trzecią taką inwestycją w Polsce. W planach jest uruchomienie łącznie pięciu dolin wodorowych w naszym kraju. W projekcie na Mazowszu uczestniczy 37 sygnatariuszy, w tym Agencja Rozwoju Przemysłu, politechniki z Łodzi i Warszawy oraz Orlen. Do 2030 r. Orlen planuje wydać 7,4 mld zł na inwestycje związane z wodorem, w tym 10 hubów wodorowych i ponad 100 stacji tankowania tego paliwa.

 https://www.green-news.pl/2588-mazowiecka-dolina-wodorowa-powolana

Niezależne energetycznie miasteczko w Australii
W miasteczku Walpole powstaje mikrosieć z grawitacyjną, wodną elektrownią szczytowo-pompową jako magazynem energii. Elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 1,5 MW zapewni energię ponad 500 gospodarstw domowych w regionie. Obiekt będzie zasilany panelami słonecznymi, więc będzie działał niezależnie. Sam magazyn energii w wodzie może przechowywać energię do dwóch dni, czyli dłużej niż typowe akumulatory. To pierwszy tego typu projekt w tym kraju.

 https://swiatoze.pl/miasteczko-z-niezalezna-siecia-i-magazynem-energii-w-postaci-elektrowni-wodnej/?fbclid=IwAR0bsI-Ztcoa03z2iDME9zyoEAqCN_n_Pk-cE5Up-oyegCb-TqyWwF3EjcM

Warszawa bez węgla
Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął nowelizację uchwały antysmogowej. Od 1 stycznia 2023 r. na terenie całego województwa wprowadzony zostanie zakaz używania kotłów na paliwo stałe w nowych budynkach, jeżeli istnieje możliwość podłączenia ich do sieci ciepłowniczej. Od 1 października 2023 r. na terenie Warszawy wprowadzony zostanie zakaz palenia węglem kamiennym (z małymi wyjątkami), a w powiatach wokół Warszawy zakaz ten zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2028 r.

 https://www.green-news.pl/2628-mazowsze-nowelizacja-uchwaly-antysmogowej-co-sie-zmieni

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Międzynarodowa rebelia naukowców
Od 6 kwietnia Scientist Rebellion (Rebelia Naukowców) prowadzi radykalne działania, które mają skłonić rządy, korporacje i świat nauki do działań związanych z ratowaniem klimatu. Do sprzeciwu dołączyło już ponad 1000 osób z 25 krajów. Scientist Rebellion to największy tego typu międzynarodowy ruch naukowców. Pierwsze działania podjęto w Europie, lecz do działań dołączyli także naukowcy z Afryki i obu Ameryk.

 https://www.green-news.pl/2618-Naukowcy-odwet-Scientist-Rebellion-apele-dzialanie-nieposluszenstwo-obywatele-przestepczy-rzad 

F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Kolejny rekord OZE w Polsce
4 kwietnia instalacje fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe pobiły kolejny rekord produkcji. Turbiny i panele słoneczne w szczytowym momencie pracowały z mocą prawie 11 GW (10967,9 MW). Co ważne, nie był to krótkotrwały wynik – OZE pracowały z mocą powyżej 10 GW przez kilka godzin. To wiatraki generowały więcej energii niż panele PV. Wiatraki nocą z 4 na 5 kwietnia pobiły kolejny rekord i pracowały z mocą powyżej 7 GW, a we wtorek tuż po północy generowały aż 7,2 GW.

 https://www.green-news.pl/2572-rekordy-oze-w-polsce-blisko-11-gw?fbclid=IwAR2j0xg4B_zsi9GmXrcBSxhHjQj_aO9Mv1vdORgXndTuUUsQLI5MKDS73FM

Polska najszybciej rozwijającym się rynkiem pomp ciepła
Polska wyprzedziła Niemcy i Wielką Brytanię i stała się liderem w Europie pod względem sprzedaży pomp ciepła w przeliczeniu na mieszkańca. W 2021 r. sprzedano w Polsce prawie 93 tys. pomp ciepła (łącznie jest ich obecnie ponad 330 tys.) i odnotowano wzrost całego rynku o 66%, a w segmencie ogrzewania budynków aż o ponad 80%.

 https://globenergia.pl/polska-liderem-w-europie-pod-wzgledem-sprzedanych-pomp-ciepla/?fbclid=IwAR3nER6JkJLINWeyAVF80H8MYme70VmgEztvNAYpnB1WZEMpH34MTcpVG_w

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

ZE PAK chce szybciej odejść od węgla
Kopalnie i elektrownie Zygmunta Solorza wg. nowego harmonogramu wygasną z końcem 2024 r. (wcześniej data zakończenia funkcjonowania ostatniego bloku elektrowni Pątnów II planowana była na 2030 r.). Powodem zmiany harmonogramu są wysoce zmienne i ryzykowne ceny energii i uprawnień do emisji CO2. Spółka widzi jednak możliwość wydłużenia pracy aktywów węglowych, jeśli wprowadzony zostanie mechanizm wsparcia po 2024 r.

 https://businessinsider.com.pl/biznes/spolka-solorza-szybciej-odejdzie-od-wegla-sytuacja-na-rynku-zmienna-i-ryzykowna/8jhg423?fbclid=IwAR0yOURbjuM8P1jtVh4aqBZsS-3XJ8PvoNWx7Sjx1e0C-2UTlJAAbUrnhTk

Przygotowała: Katarzyna Kubiczek, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Redakcja: Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA  

info

Ponad 15 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec w ciągu 10 dni zebrało ponad 120 ton odpadów w ramach (...)
czytaj całość
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA jako regionalny koordynator Akcji Czysta Odra zaprasza na inaugurację, połączoną z główną konferencją prasową oraz pierwsze sprzątanie.
czytaj całość
Od lat 24 kwietnia jest Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych i Międzynarodowym Dniem Przeciwko Wiwisekcji.
czytaj całość
Civil society call for solidarity and a strong commitment to the ecological and social transition for resilience, energy independence and (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: - cen uprawnień do emisji CO2 i związanych z tym kosztów (...)
czytaj całość
więcej
2022-01-29
EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych
2022-01-13
Demonstracja w sprawie Taksonomii Unii Europejskiej
2022-01-03
Konferencja pt. Krajobraz kulturowy Łużyc zasobem transformacji regionu zgorzeleckiego
2021-12-21
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-03
Odkrywki i węgiel bezdni.
2021-11-19
Polski Kongres Klimatyczny
2021-11-04
Nowe ekologiczne miejsce na mapie Warszawy
2021-10-20
Gwałtowne zmiany zniweczą rozwój polskiej fotowoltaiki – apel do rządu
2021-08-31
Turów: 102 dni od postanowienia TSUE. Czy Polskę czekają kary?
2021-08-11
List Otwarty do Prezesa Zarządu PGE
2021-08-09
Rozpoczyna się międzynarodowy i otwarty Rzeczny Uniwersytet 2021!
2021-08-03
Turów 2071, czyli o potędze wyobraźni
2021-07-30
Przezorność i odpowiedzialność w czasie pandemii, czyli dlaczego warto czytać (...)
2021-07-30
Plener Ziemia Zgorzelecka: OPOLNO 2071
2021-07-26
Skarb Państwa straci nawet pół miliarda złotych!
2021-07-19
EKO-UNIA na festiwalu Góry literatury w Nowej Rudzie i okolicach
2021-07-13
Twarde negocjacje opóźniają odejście od węgla, a nowy blok w (...)
2021-06-30
Czy Śląsk straci 2,6 mld euro? Społecznicy apelują do marszałka
2021-06-09
Herpetolodzy odłowią inwazyjne żółwie z Fosy Miejskiej
2021-06-08
Zaprojektuj "zieloną" ciepłownię przyszłości z NCBR
2021-05-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Maj 2021
2021-05-27
Turów szansą na początek (zaplanowanego) końca węgla w Polsce
2021-05-20
Subregion Wałbrzyski- dekarbonizacja 2030, neutralność klimatyczna 2040
2021-05-17
NCBR wyłoni 40 półfinalistów Wielkiego Wyzwania: Energia
2021-05-14
Rowerem po wulkanach w Chile
2021-05-13
Sprzeciw wobec budowy nowego odcinka obwodnicy we Wrocławiu
2021-05-12
Będziemy zarabiać za bycie ekologicznym?
2021-05-05
Ptaki wędrowne mają coraz większe kłopoty
2021-05-05
Pomysły z Europy Środkowej na walkę ze skutkami zmian klimatu (...)
2021-05-04
Stanowisko Rady Krajowej Partii Zieloni ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy
2021-04-29
Fałszywy patriotyzm węglowy drogą do bezrobocia w Turowie
2021-04-28
Zatrzymać katastrofę czy aktywistów klimatycznych?
2021-04-26
Rozmowa z Anną Dziadek, prezeską Stowarzyszenia *NIE kopalni odkrywkowej*
2021-04-26
80%, a może nawet 90% ciepła z OZE. Nowe przedsięwzięcie (...)
2021-04-23
NIK o ochronie ludzi przed szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych
2021-04-22
Od Bauhausu do NEB – lekcja z przeszłości dla przyszłości
2021-04-20
Podpisz petycję w sprawie powołania unijnego Komisarza ds. Dobrostanu Zwierząt
2021-04-08
Petycja "Stop! elektrowni fotowoltaicznej w Giebułtowie na terenie NATURA 2000."
2021-04-01
Gawlik w Sejmie: Nie chcemy Twierdzy Turów
2021-03-31
Zielone studium dla Wrocławia
2021-03-29
Senat wyklucza organizacje ekologiczne z postępowań administracyjnych
2021-03-19
Ruszają zgłoszenia do konkursu Eco-Miasto 2021
2021-02-25
Ile jest „eko” w ekogroszku?
2021-02-23
Kolejna po Lex Inwestor fikcyjna nowelizacja ustawy ooś już w (...)
2021-02-08
Na naszych oczach rodzi się Zielony Śląsk
2021-01-26
Zielony Nowy Ład w Polsce
2021-01-25
EKO-UNIA: Opinia o STRATEGII ZARZĄDZANIA (...)
2021-01-21
MPO Warszawa: odbiór poświątecznych choinek nadal trwa!
2020-12-01
Czy UE będzie finansować niszczenie Odry?
2020-11-23
Duma, a raczej uprzedzenie, czyli ile kosztują klimat rządy populistów
2020-11-12
Globalna Lista Rezygnacji z Węgla
2020-11-03
Romantyzm już był, do gry wchodzi Romantyczność
2020-10-29
Deklaracja Samorządów Subregionu Wałbrzyskiego
2020-10-14
Zalecenia interdyscyplinarnego zespółu doradczego PAN ds. COVID-19
2020-09-18
Słaby Greenwashing nie przejdzie
2020-07-29
List naukowców w sprawie drewna energetycznego
2020-07-21
Polska może stracić miliardy euro dla regionów górniczych – oto (...)
2020-07-20
Czy Sejm wyśle dzieci na polowania?
2020-07-17
STOP dla wydawania środków publicznych oraz pożyczki Banku Światowego na (...)
2020-07-16
Neutralność klimatyczna Polski za pieniądze na transformację
2020-06-15
Istotne Problemy Gospodarki Wodnej
2020-05-27
Ratujmy zieleń w dolinie Olszówki Krzyckiej! STOP dewastacji w imię (...)
2020-05-18
Zielona transformacja zapewni wzrost
2020-05-16
Odchodzenie od węgla jest tańsze, niż tkwienie w starych technologiach
2020-05-06
Pieniądze wpuszczone w kanał, zamiast walki z suszą
2020-04-26
Raport o stosunku do wody i gospodarki (...)
2020-04-24
Czysta Polska, czy czysta hipokryzja?
2020-04-10
CO BYM ZROBIŁ GDYBYM DZISIAJ PEŁNIŁ FUNKCJĘ MINISTRA ZDROWIA?
2020-03-25
Widmo krąży po Europie, widmo Widma
2020-03-23
Musimy być szybsi niż śmieci!
2020-03-20
Kryzys masz jak w banku
2020-03-18
Odrzański ultramaraton 2020
2020-03-13
„Szczepionka” na Koronawirusa - bioróżnorodność i walka ze zmianą klimatu
2020-03-04
Światowy raport: Atom nie jest odpowiedzią na zmianę klimatu
2020-02-21
Uwagi Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) do Planu Przeciwdziałania Skutkom Suszy (...)
2020-02-06
Wrocławskie Konwersatorium: Inteligentna Energetyka
2020-02-03
Recepta PAS na czyste powietrze - antysmogowy program Polskiego Alarmu (...)
2020-02-03
Ostatni dzwonek dla Eco-Miast
2019-11-21
film Klimat-Klima
2019-11-11
Recykling Dał Owoce w Tuszowie Narodowym
2019-10-28
Recykling Daje Owoce w Żorach
2019-10-23
Czy PKO BP dumnie finansuje elektrownię węglową?
2019-10-19
Mała retencja - duży problem
2019-10-18
Recykling Daje Owoce w Bytomiu
2019-10-18
Orły przednie w Beskidach
2019-10-11
Posprzątajmy razem polskie rzeki!
2019-10-11
Za elektroodpady w góry!
2019-10-01
Lodzia, Mr Mix, Smarti i bliźniaczki Batki w akcji!
2019-09-24
Świecimy przykładem w Warszawie
2019-09-23
Soła posprzątana!
2019-09-16
Kochamy Sołę!
2019-09-09
Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej