×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
1
5 września 2023
Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami
 
TEPP

Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)

sierpień 2023

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:
- możliwości użycia paneli PV jako konstrukcji domów
- wykorzystania OZE w żegludze
- pierwszego w Polsce prosumenta zbiorowego
- zmian w polskim miksie energetycznym
- nowej strategii PGE dotyczącej OZE i węgla

Zapraszam,
Katarzyna Kubiczek

 
 
 
A. Informacje z wybranych działów
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne
C. Regulacje prawne
D. Finansowanie, dotacje
E. Nowe grupy w sektorze OZE
F. Monitoring transformacji energetycznej
A. Informacje z wybranych działów

1

Klimat i Środowisko

Handel Emisjami: Wyjątek czy bolączka "Fit for 55"?
Pakiet "Fit for 55", wprowadzony przez Komisję Europejską, stanowi nową erę w polityce klimatycznej, wyznaczając ambitne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych w kierunku neutralności klimatycznej. Chociaż ten mechanizm ma potencjał przyspieszenia procesu redukcji emisji, towarzyszy mu obawa o nierówności i niepożądane skutki dla niektórych sektorów gospodarki.

 https://chronmyklimat.pl/gospodarka/2078-handel-emisjami-wyjatek-czy-bolaczka-fit-for-55

2

Energetyka

a) OZE

Budowa pierwszych offshore w Polsce
Orlen chce w tym roku rozpocząć budowę farmy wiatrowej Baltic Power, ale musi jeszcze pozyskać finansowanie i otrzymać zgody budowlane. Budowa ma zakończyć się w 2026 r. W maju rozpoczęła się już budowa infrastruktury przesyłowej. Baltic Power będzie jednym z pierwszych projektów offshore w Polsce i ma mieć moc do 1,2 GW. Koszt inwestycji to około 4,73 mld euro.

 https://www.green-news.pl/3591-orlen-baltic-power-decyzja-rada-nadzorcza-budowa

Największy na świecie grawitacyjny magazyn energii
Szwajcarska firma Energy Vault zbudowała w Szanghaju grawitacyjny magazyn energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh. Instalacja będzie włączona do lokalnego systemu energetycznego jeszcze w ostatnim kwartale tego roku. Magazyny Energy Vault mają pracować ze sprawnością ponad 80% i zapewniać najniższy na świecie koszt przechowywania energii elektrycznej.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20155075/magazynowanie-energii-dzieki-grawitacji-to-najwieksza-instalacja-na-swiecie

Drugie życie dla paneli fotowoltaicznych
Naukowcy z Indii zastosowali stare moduły PV jako konstrukcję do budowy domków mieszkalnych dla tamtejszych regionów. Takie moduły fotowoltaiczne są wciąż w stanie generować energię elektryczną - ok. 4 kWh/m2/dzień mocy nominalnej. Konstrukcja jest kilkukrotnie lżejsza od tradycyjnej ściany, a koszty potrzebnych materiałów są niższe.

 https://globenergia.pl/dom-z-modulow-fotowoltaicznych-czyli-pomysl-na-recykling-paneli-rodem-z-indii/?fbclid=IwAR14qx6RP07XxhBRcFNPMfyIGW1eKi-roRpcWfWMmCR8_-q2HdJZz7Px2CE

b) efektywność energetyczna

Świadectwo, paszport czy certyfikat?
Świadectwo charakterystyki energetycznej (inaczej świadectwo energetyczne, certyfikat lub paszport energetyczny) dostarcza użytkownikom informacji na temat efektywności energetycznej danego obiektu i prognozuje koszty związane z ogrzewaniem, ciepłą wodą, oświetleniem, wentylacją oraz klimatyzacją. Świadectwo efektywności energetycznej, czyli biały certyfikat, jest natomiast przyznawany w wyniku osiągnięcia oszczędności energii.

 https://termomodernizacja.pl/swiadectwo-paszport-certyfikat-jaki-dokument-potwierdza-standard-energetyczny-budynku/?fbclid=IwAR30OsfLOTflKkPGr7CbWfyd2fzTgZBQVZocFo3KJtQxtFCxNgjCIQMaSaY

c) transport

Pociągi bateryjne zamiast wodorowych
W 2022 r. w Dolnej Saksonii uruchomiono pierwszą na świecie linię obsługiwaną przez wodorowe pociągi. Po 12 miesiącach okazało się jednak, że bateryjne pociągi są o wiele tańsze od wodorowych (o ok. 80%). To jak dotąd największe fiasko technologii H2 na kolei. W najbliższych latach land zamierza wystawić na tory ponad 100 nowych pociągów z akumulatorami.

 https://www.green-news.pl/3598-wodor-pociagi-dolna-saksonia-elektryczne

Pierwsza wodorowa motorówka
Firma H2 Marine Solutions opracowała pierwszą na świecie łódź hybrydową z napędem wodorowym. Motorówka zasilana jest z baterii (akumulator litowo-jonowy o pojemności 40 kWh) oraz ogniwa wodorowego, które zapewnia dodatkowe 51 kWh energii. Jednostka na jednym ładowaniu i tankowaniu pływa przez około 5h i może osiągnąć prędkość do 45 km/h.

 https://www.green-news.pl/3569-wodorowa-motorowka-torqueedo-niemcy

Niemiecki gigant odchodzi od elektryków
Firma Bosch w w 2017 r. zaczęła opracowywać ciągniki akumulatorowe, jednak po 6 latach nie widzi przyszłości w elektrykach i zamierza zainwestować 2,5 miliarda euro w inne rozwiązanie – samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi. Firma testuje już prototyp Volkswagena e-Crafter i chce aby system działał zarówno w dużych jak i mniejszych traktorach.

 https://wrc.net.pl/is-niemiecki-gigant-po-6-latach-rezygnuje-z-rozwoju-elektrykow-nie-widzi-w-nich-zadnego-sensu

3

Rolnictwo

Tytoń sposobem na walkę z kryzysem energetycznym
Tytoń można wykorzystać do produkcji bioetanolu, biodiesela, a takze jako paliwo do silników odrzutowych. Takie biopaliwo ma potencjał jako źródło ciepła dla domu, napęd dla pojazdów i generator energii elektrycznej. Włoska firma wyhodowała odmianę tytoniu, która nie zawiera nikotyny i ma wyższą zawartość olejków.

 https://magazynbiomasa.pl/biopaliwo-z-tytoniu-to-obiecujacy-kierunek/?fbclid=IwAR30lhrBEhvxK36Z2yxJAoEwn_0Ry1eLxYX2KaLoDXdkrf8b0lLLVa_uTMY

Duży potencjał biogazu w Polsce
Polska posiada tylko 60 MW mocy zainstalowanej w instalacjach biogazu składowiskowego i ok. 150 MW w biogazowniach rolniczych, a potencjał w tym segmencie przekracza 2 GW. W życie wchodzi jednak ustawa o biogazowniach rolniczych, która może tę sytuację zmienić. Zakłada ona skrócenie procesu inwestycyjnego i znaczące ułatwienia dla budowy biogazowni rolniczych.

 https://agronews.com.pl/artykul/polska-w-marginalnym-stopniu-wykorzystuje-swoj-potencjal-biogazu-to-sie-zmieni/


^
menu
B. Nowe koncepcje, nowe technologie energetyczne

1

Badania technologiczne, innowacje

Innowacyjna metoda produkcji H2 z wody pod wpływem światła
Zespół naukowaców z Wojskowej Akademii Technicznej opracował bardzo wydajny system fotoelektrokatalitycznego rozkładu wody, który jest jednym z najbardziej ekologicznych metod pozyskiwania wodoru. Metoda ta praktycznie nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery i jest prawie lub zupełnie bezkosztowa, gdyż bazuje na wykorzystaniu energii słonecznej.

 https://www.gramwzielone.pl/woddor/20152572/elektroliza-napedzana-swiatlem-sposob-na-ekologiczny-wodor

2

Realizowane / zrealizowane inwestycje

Wychwytywanie dwutlenku węgla - to się opłaca
W USA powstają dwie "fabryki" wychwytywania CO2, ale do 2035 r. ma powstać setka takich instalacji. W innych krajach powstają podobne projekty. Rynek CCS (carbon capture & storage) rośnie od 2021 r. i będzie rosnąć do 2028 r. w średnim tempie 19,5% rocznie, osiągając w 2028 r. wartość 7 mld dolarów, a w perspektywie 2050 r. może osiągnąć nawet 4 biliony dolarów.

 https://energia.rp.pl/nowa-energia/art38943231-globalne-koncerny-wyniuchaly-nowa-nisze-na-rynku-wkrotce-bedzie-warta-biliony

Bezemisyjna elektrownia gazowa
Norweski projekt Snøhvit Future zakłada produkcję gazu przy bardzo niskiej emisji gazów cieplarnianych. W 2030 r. planowane jest rozpoczęcie elektryfikacji elektrowni Hammerfest LNG - do tego czasu elektrownia nadal będzie pracować na turbinach gazowych. Elektryfikacja zakładu zmniejszy emisję CO2 o ok. 850 tys. ton rocznie.

 https://www.mojanorwegia.pl/biznes-i-gospodarka/-elektrownia-gazowa-na-morzu-norweskim-bedzie-bezemisyjna-projekt-snohvit-future-dostal-zielone-swiatlo-22129.html

Innowacyjny system magazynowania energii
Firma Elestor opracowała konkurencyjny system magazynowania energii. Wykorzystano w nim baterię wodorowo-bromową, która gwarantuje niskie koszty magazynowania energii w porównaniu do innych popularnych baterii. Wodór i brom są powszechnie dostępne i pozwalają osiągać wysoką gęstość mocy i energii. Żywotność ogniw szacuje się na 10 tys. cykli, ale po wymieniane na nowe cały system zyskuje drugie życie.

 https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20153357/tani-system-magazynowania-energii-oparty-na-bromie-i-wodorze


^
menu
C. Regulacje prawne

1

Regulacje w Unii Europejskiej i na świecie

Komisja Europejska wspiera produkcję zielonego wodoru
Komisja Europejska zaakceptowała program wsparcia dla producentów wodoru wytwarzanego z udziałem OZE, który przygotowany został przez Holandię. Całkowity budżet programu wynosi 246 mln euro. Jego wdrożenie ma się przyczynić do budowy elektrolizerów o łącznej mocy 60 MW. Pomoc będzie przyznawana w formie dofinansowania w okresie od 7 do 15 lat.

 https://www.gramwzielone.pl/woddor/20154790/ke-zatwierdzila-system-wsparcia-dla-zielonego-wodoru

2

Regulacje krajowe

Będą regulacje dotyczące cable pooling
Senat przyjął nowelizację ustawy o OZE, rekomendując m.in. wprowadzenie zasady produkcji energii odnawialnej w ramach tzw. cable pooling, który umożliwia współdzielenie przyłącza do sieci np. przez elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne. Wytwórcy chcący dzielić przyłącze do sieci będą musili m.in. zawierać porozumienie wskazujące, który z nich będzie występować o warunki przyłączeniowe.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20154509/senat-przyjal-nowelizacje-ustawy-o-oze-z-poprawka-dot-cable-poolingu


^
menu
D. Finansowanie, dotacje

Dotacje do wymiany oświetlenia
Rozpoczął się nabór wniosków do programu Rozświetlamy Polskę, w którym gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne mogą otrzymać do 80% dofinansowania na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne oświetlenie LED. Maksymalna kwota dofinansowania to 4 mln zł. W Polsce działa około 3,4 mln opraw oświetlenia drogowego, z czego większość jest nadal energochłonna.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20158178/rozswietlamy-polske-startuje-dofinansowanie-na-wymiane-oswietlenia


^
menu
E. Nowe grupy w sektorze OZE

1

Osoby indywidualne

W Polsce działa już prosument zbiorowy
W Rykach, w województwie lubelskim, powstała pierwsza w Polsce instalacja PV na bloku wielorodzinnym, z której energia będzie rozliczana na zasadach prosumenta zbiorowego. Mieszkańcy bloku mogą produkować własną energię i rozliczać ją tak jak właściciele instalacji PV w budynkach jednorodzinnych. Wkrótce 40 kolejnych bloków w Rykach będzie się rozliczać na zasadzie prosumenta zbiorowego.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20155319/pierwszy-prosument-zbiorowy-w-polsce

2

Mali i średni przedsiębiorcy

Finansowanie projektów fotowoltaicznych w przedsiębiorstwach
Santander Leasing i Karlik Energy oferują finansowanie inwestycji fotowoltaicznych do wartości 500 tys. zł, przy nawet zerowym oprocentowaniu. Santander Leasing ma w ofercie także leasing instalacji PV z finansowaniem do 120 miesięcy i z pierwszą opłatą leasingową od 10%, a także pożyczkę z okresem finansowania do 120 miesięcy i udziałem własnym od 10%.

 https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20155642/finansowanie-fotowoltaiki-dla-firm-nawet-z-zerowym-oprocentowaniem

3

Samorządy, miasta i województwa

Jezioro zamiast kopalni - czy to tylko atrakcja turystyczna?
W Wielkopolsce, w miejscu gdzie funkcjonowała odkrywka węgla brunatnego Jóźwin IIB, powstanie sztuczny zbiornik wodny. Wg. prezesa ZE PAK ma on pełnić funkcje rekreacyjno-turystyczne i retencyjne, służyć jako rezerwuar wody dla rolników, ale także jako element systemu chłodzenia niezbędnego dla budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie w Koninie. Koszt projektu to ok. 120 mln złotych.

Komentarz Redakcji:
Będzie piękne jezioro do rekreacji, ale woda w nim ma służyć także do chłodzenia elektrowni atomowej, którą chce stawiać wicepremier Sasin z miliarderem Solorzem, właścicielem ZE PAK. Jeśli będzie tam chłodzona wielka elektrownia atomowa, można zapomnieć o rekreacji, zamiast tego będą zakwity wody i sinic oraz zanik wody na skutek zwiększonego parowania i zużycia przez przemysł atomowy.

 https://g.pl/news/7,187455,30044684,zmienia-kopalnie-w-najpiekniejsze-jezioro-regionu-wielkopolska.html

Holenderskie miasteczko ogrzewane przez wulkan
W miasteczku Bolsward powstała inicjatywa obywatelska, która ma na celu wykorzystanie ciepła z wygasłego ok. 150 mln lat temu wulkanu do ogrzewania domów. Trwają intensywne prace nad projektem i w ciągu najbliższych kilku lat powinny być widoczne pierwsze efekty. Szacuje się, że 25% holenderskiego zapotrzebowania na ciepło może zostać zaspokojone przez energię geotermalną.

 https://magazynbiomasa.pl/cieplo-z-wulkanu-ogrzeje-mieszkancow-holenderskiego-miasteczka/?fbclid=IwAR0f5u_WVTByezFsgKab6OU4efc2ff5GK-Hf2oOPq1TjCz0KBcygoIvhrQc

4

Inni: sektor edukacji, szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych, organizacje pozarządowe, itp

Protesty w Południowej Korei dot. elektrowni jądrowej w Fukushimie
W Seulu aktywisci i aktywistki protestowali przeciwko planom uwolnienia do oceanu uzdatnionej radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej Fukushima. Wg. protestujących radioaktywne substancje zawarte w wodzie mogą zniszczyć ekosystem morski oraz skazić żywność. Władze natomiast twierdzą, że woda przeszła proces uzdatniania i jest bezpieczna.

 https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wielki-protest-w-seulu-chodzi-o-elektrownie-jadrowa-w-fukushimie/4z6809z


^
menu
F. Monitoring transformacji energetycznej

1

Rekordy OZE

Rekord OZE w Niemczech
Udział OZE w miksie energetycznym Niemiec osiągnął w pierwszym półroczu 2023 r. najwyższy poziom w historii. Ze źródeł odnawialnych pochodziło 57,7% produkcji energii elektrycznej netto. Najwięcej OZE pochodziło w tym czasie z elektrowni wiatrowowych, które wyprodukowały 67 TWh energii. Systemy PV wyprodukowały ok. 30 TWh, a źródła wodne zanotowały wzrost do 9,3 TWh.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20155940/niemcy-notuja-rekord-udzialu-oze-w-produkcji-energii-elektrycznej?fbclid=IwAR3SjGN032CQveZtWmmYGdwzi0KeHQr2krUgmSRqe4njpja0m5WSDCWO-9Y

Polski miks energetyczny zmienia się nie do poznania
W lipcu tego roku produkcja prądu z fotowoltaiki była rekordowa i wyniosła 1,94 TWh energii - to aż aż o 46,8% więcej niż w lipcu zeszłego roku. Łącznie OZE wygenerowały 3,35 TWh energii, co stanowiło 28,7% miksu energetycznego. PEP2040 w pierwotnej wersji zakładał udział OZE na poziomie 23% dopiero w 2030 r. W Polsce rekordowo niski jest natomiast udział węgla, który wynosi zaledwie 60%.

 https://bizblog.spidersweb.pl/fotowoltaika-wegiel-miks-energetyczny

2

Wygaszanie energetyki paliw kopalnych w Polsce, Europie i na świecie

PGE rezygnuje z węgla?
Spółka PGE zaktualizowała swoją strategię rozwoju, z której wynika, że firma zakończy spalanie węgla w 2030 r, czyli o 10 lat wcześniej niż planowano. Produkcja energii ma się opierać głównie na OZE - w szczególności offshore - i atomie. PGE planuje zwiększyć zainstalowaną moc w OZE do 12 GW do 2040 r., a także dekarbonizować ciepłownictwo. m.in. poprzez elektryfikację ciepłowni.

 https://www.gramwzielone.pl/trendy/20158708/pge-postawi-na-czysta-energie-wczesniejsze-rozstanie-z-weglem?fbclid=IwAR0VUYZKER6Qz_BmCDT-Vsq9JZPES5dhwAoW0JyK8i1s1NgD1Rf7rBOlZVM


^
menu
Przygotowała:
Katarzyna Kubiczek,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Redakcja:
Radosław Gawlik,
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA

Transformacja Energetyczna Ponad Podziałami

W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: -    innowacyjnego magazynu ciepła w soli -    wsparcia finansowego dla rolników na (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat: -    największej polskiej farmy wiatrowej -    innowacyjnego systemu magazynowania energii w ziemi -    (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dopłat do używanych aut elektrycznych     • innowacyjnej technologii produkcji (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • emisyjności energetyki w Polsce     • tanich i (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • roli biogazowni w systemie energetycznym     • innowacyjnego ogniwa słonecznego     (...)
czytaj całość
W obecnym numerze znajdują się min. ciekawe doniesienia na temat:     • dezinformacji związanych z polskim rolnictwem     • nowej technologii magazynowania (...)
czytaj całość
więcej
2024-02-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2024-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2024
2024-01-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2023
2023-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2023
2023-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2023
2023-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień 2023
2023-09-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2023
2023-07-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2023
2023-07-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2023
2023-06-06
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2023
2023-05-04
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2023
2023-04-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2023-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2023
2023-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2023-01-08
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2022
2022-12-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad (...)
2022-11-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik (...)
2022-10-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...)
2022-08-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Lipiec 2022
2022-07-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) Czerwiec (...)
2022-06-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)/ maj 2022
2022-05-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień 2022
2022-04-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2022
2022-03-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty (...)
2022-01-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) styczeń 2022
2021-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) grudzień 2021
2021-12-03
IV Wrocławskie Konwersatorium Inteligentna Energetyka
2021-12-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) listopad 2021
2021-11-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) październik 2021
2021-10-03
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-08-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - sierpień (...)
2021-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2021
2021-04-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-03-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2021
2021-03-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) luty 2021
2021-02-01
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2021-01-25
Prognoza na Nowy Rok: wiatr i słońce.
2020-12-29
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami)
2020-11-02
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2020
2020-09-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) - wrzesień 2020
2020-08-28
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień 2020
2020-08-26
OD DZIAŁAŃ KRYZYSOWYCH 2020 DO ELEKTROPROSUMERYZMU 2050
2020-07-30
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec 2020
2020-07-26
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu
2020-07-02
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) czerwiec 2020
2020-05-27
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) maj 2020
2020-05-05
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) kwiecień (...)
2020-03-31
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) marzec 2020
2020-03-06
Newsletter/ Obserwator TEPP
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-06
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
2019-12-30
Newsletter/ Obserwator TEPP grudzień 2019
2019-11-30
Newsletter/ Obserwator TEPP, listopad 2019
2019-11-05
Newsletter/ Obserwator TEPP październik 2019
2019-10-02
Newsletter/ Obserwator TEPP / wrzesień 2019
2019-09-09
Newsletter/ Obserwator TEPP sierpień 2019
2019-08-07
Newsletter /Obserwator TEPP /lipiec 2019
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej