Czesi nie godzą się na powiększenie odkrywki Turów
Minister środowiska Czech Richard Brabec otrzymał we wtorek 12 listopada 2019 roku petycję mieszkańców wsi położonych w pobliżu polsko-czeskiej granicy, w pobliżu której znajduje się odkrywka Turów. Sygnatariusze petycji obawiają się, że po powiększeniu kopalni m.in. utracą wody gruntowe.
Listopad miesiącem protestów – 29 listopada mobilizacja antyodkrywkowa w Niemczech
Pakiet klimatyczny: To co dla Merkel jest „możliwe” i dobre niekoniecznie pokrywa się jednak z żądaniami milionów ludzi w skali kraju. Strajk klimatyczny już się mobilizuje.
Ministerstwo Klimatu mówi o wyzwaniach cywilizacyjnych
Minister klimatu pytany o priorytety swojego urzędu wskazał na zbliżającą się "potężną zmianę cywilizacyjną, jeżeli chodzi o nasz stosunek wobec zasobów naszej planety".
PGE się zazielenia?
Spółka PGE planuje budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej przy elektrowni Bełchatów, w pobliżu składowiska odpadów. Inwestycja o powierzchni prawie 100 ha ma produkować zieloną energię dla ok 100 tys. gospodarstw domowych. Jest to część Programu PV Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej.
Bornholm energetycznym hubem
Duński koncern energetyczny chce stworzyć na wyspie Borholm energetyczny hub z kompleksem morskich farm wiatrowych o mocy nawet 5 GW. Produkowana przez nie energia mogłaby popłynąć do Danii, Szwecji, Niemiec, a także Polski. W pierwszym etapie, do 2028 r., powstałaby morska farma wiatrowa o mocy 1 GW – zbudowana w tym samym czasie, co polsko-duński interkonektor (który umożliwi przepływ energii między sieciami).
Największa pływająca farma fotowoltaiczna
Francuska firma Akuo Energy uruchomiła największą w Europie „pływającą” elektrownię fotowoltaiczną na terenie dawnego kamieniołomu. Instalacja ma moc 17 MW (składa się z 47 tys. modułów fotowoltaicznych) i ma produkować energię dla ok. 4800 gospodarstw domowych. Wartość tego projektu wyniosła 17 mln euro.
Rozwój OZE wpłynie na obniżenie cen energii
Instytut Energii Odnawialnej przygotował raport, w którym analizuje skutki podwyższenia przez Polskę ambicji dotyczących celu OZE na rok 2030. Według instytutu, wzrost udziału energii z OZE do poziomu zalecanego przez Komisję Europejską będzie skutkować realnymi i wymiernymi szansami na obniżenie cen energii elektrycznej w naszym kraju. Najkorzystniejszym scenariuszem są dodatkowe inwestycje 2,5 GW w lądowe elektrownie wiatrowe.
100% zielonej energii do 2050 r.?
Warszawa stoi przed wyzwaniem transformacji energetycznej związanej z długoterminową strategią KE zakładającą zerową emisję CO2 do 2050 r. Jakie kierunki transformacji energetycznej oraz niezbędne innowacyjne rozwiązania powinna przyjąć stolica? Czy jest możliwe, że Warszawa w 2050 r. będzie korzystać w pełni z OZE? O tym w radiu TOK FM dyskutowali: Urszula Zielińska, posłanka KO i partii Zieloni, prof. Jan Popczyk, elektroenergetyk, Leszek Drogosz, wicedyrektor Biura Infrastruktury miasta stołecznego Warszawy i Radosław Gawlik, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.
b
|
efektywność energetyczna |
Ministerstwo stawia na efektywność energetyczną
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju realizuje projekt termomodernizacji budynku swojej siedziby, co pozwoli osiągnąć oszczędności w zużyciu energii w wysokości ponad 1 mln PLN rocznie. Jednym z elementów inwestycji ma być elektrownia fotowoltaiczna, przewiduje się także m.in. modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej, docieplenie budynku, wymianę oświetlenia na LED oraz montaż pomp ciepła.
Elektryczny motocykl już w Polsce
Pierwszy elektryczny motocykl marki Harley-Davidson - model LiveWire - dostępny będzie w Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Elektryk posiada usługę H-D Connect, która umożliwia połączenie właściciela LiveWire z motocyklem przez smartfon. Akumulator ma pojemność 15,5 kWh i ma zapewnić zasięg na poziomie 158 km.
Pociąg na baterie
W Szlezwik-Holsztynie, w Niemczech, zamówiono 55 lokomotyw posiadających baterie zasilające, które zamontowane są na dachu pociągu. Do 2022 r. lokomotywy z baterią mają zastąpić lokomotywy z silnikami wysokoprężnymi. Niemiecka kolej wspiera aktywnie krajową transformację energetyczną korzystając w 57% z elektryczności wytworzonej z OZE.