Kopalnia odkrywkowa Janschwalde w Niemczech zamknięta od 1 września
Przypomnijmy, że już w 2010 roku organizacje ekologiczne apelowały, że w celu ochrony podmokłych terenów okalających odkrywkę, należących do Specjalnego obszaru ochrony siedlisk, wchodzących do sieci Natura 2000, niezbędne będzie zbudowanie infrastruktury zapobiegającej odwadnianiu tego terenu przez lej depresyjny spowodowany odkrywką. Kopalnia zignorowała wtedy to zalecenie. Dzisiaj, po prawie 9 latach, sąd orzekł, że kopalnia nie działa zgodnie z europejskim prawem. Kopalnia musi zostać zamknięta natychmiast. W tej sprawie z pewnością wiele się jeszcze wydarzy.
Dobrze, że jest, ale szkoda, że w tej formie – Polityka ekologiczna państwa do 2030 r.
Ministerstwo Środowiska opublikowało Politykę ekologiczną państwa do 2030 r. Ministerstwo chwali się, że podkreśla znaczenie adaptacji do zmian klimatu. W pierwszej kolejności polityki ekologicznej mowa jest o wodach, dopiero dalej jest coś o klimacie. Pojawia się też ostrzeżenie o zmianach klimatu, ale już nie ma mowy o potrzebie odejścia od energetyki węglowej. Nie ma też odnotowanego postulatu nauczycieli, aby uczyć o zmianie klimatu.
Szkocja w 100% zielona
Szkocja jest na dobrej drodze do posiadania bezemisyjnej energetyki. Kraj ten wkrótce osiągnie swój cel 100% energii z czystych źródeł - już teraz trzy czwarte energii pochodzi z wiatru, słońca oraz energii wodnej. Sektor energii odnawialnej zatrudnia bezpośrednio 17 700 osób w całej Szkocji, a tysiące innych zaangażowanych jest w setki projektów spółdzielni energetycznych.
W Irlandii 70% energii elektrycznej z OZE
Grupa EirGrid planuje, że do 2030 r. 70% całej irlandzkiej energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Energia uzyskiwana będzie z lądowych i morskich źródeł wiatrowych i słonecznych. Jest to część pięcioletniej strategii firmy na przekształcenie krajowego systemu elektroenergetycznego. Koszt tej strategii szacowany jest na 2 miliardy euro.
Największa farma wiatrowa na świecie
Koncern paliwowy Equinor, wcześniej Statoil, wspólnie z brytyjskim SSE Renewables planuje budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej. Instalacja powstanie u wybrzeży Wielkiej Brytanii i będzie miało moc 3,6 gigawata (to więcej niż elektrownia Kozienice). Wartość projektu to 10 mld euro.
100% OZE w T-mobile
T-mobile deklaruje, że od 2021 r. będzie wykorzystywał wyłącznie energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych - obecny udział zielonej energii w całkowitym zużyciu w firmie wynosi ok 20% . Firma stara się również zmniejszać wpływ swojej działalności na środowisko i promować wśród pracowników ideę zero waste.
a
|
b) efektywność energetyczna |
Energooszczędne oświetlenie w Braniewie
W województwie warmińsko-mazurskim, w mieście Braniewo, 965 energochłonnych sodowych opraw lamp ulicznych zamieniono na LEDowe. Dzięki tej inwestycji, dofinansowanej z realizowanego przez NFOŚiGW programu "Sowa", koszt oświetlenia ma zmniejszyć się o 60%, a emisja CO2 do atmosfery spadnie o ponad 200 ton rocznie.
Auta elektryczne Tesli już w Polsce
Tesla poinformowała, że rozpoczyna sprzedaży swoich Modeli S, 3 i X w Polsce. Klienci mogą zamawiać już samochody, jednak na ich dostawę będą musieli poczekać do początku przyszłego roku. Tesla rozpoczęła swoją aktywność w naszym kraju od uruchomienia kilka lat temu pierwszych stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Nowe stacje ładowania zasilane fotowoltaiką
Volkswagen zamierza do końca przyszłego roku uruchomić w Polsce 350 publicznych stacji ładowania przy salonach marek swojej firmy. Do 2025 r. ma powstać 36 tys. punktów ładowania w całej Europie. Co istotne, ładowarki będą zasilane zieloną energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Zeroemisyjne rolnictwo do 2040 roku
Wg Brytyjskiego Narodowego Związku Rolników, rolnictwo na Wyspach może do 2040 r. stać się zeroemisyjne, m.in. dzięki równoważeniu emisji gazów cieplarnianych przez uprawę roślin wykorzystywanych w bioenergetyce (np. miskantu i wierzby). Dodatkowo, konieczne są prace nad technologiami pozwalającymi na redukcję emisji gazów cieplarnianych przy hodowli bydła oraz zmniejszenie użycia nawozów.