×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

6 października 2013
Klimat
 

II Konferencja i Targi Offshore 2013 - Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energii

2-3 października 2013r. w Hotelu Sheraton w Sopocie miało miejsce największe wydarzenie związane z morską energetyką wiatrową w naszym kraju

 Konferencja została objęta patronatem honorowym Ministra Gospodarki oraz władz samorządowych województwa Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.

Pierwszy dzień targów był poświęcony analizie obecnej sytuacji energetyki wiatrowej w Polsce. Konferencję zainaugurowało przemówienie Prezesa Polskiej Energetyki Wiatrowej Wojciecha Cetnarskiego.

- w tym roku spotykamy się w dość szczególnych okolicznościach. W całym kraju rozpoczęła się debata na temat wsparcia rozwoju odnawialnych źródeł energii. Rok temu, gdy spotykaliśmy się w tym samym miejscu wszyscy mieliśmy nadzieję, że w tym roku będziemy omawiać postępy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej a nie dyskutować na temat systemu wsparcia tej gałęzi gospodarki. Jesteśmy dość istotnie uzależnieni od regulacji państwowych, musimy więc poświęcić tej kwestii wiele miejsca. Samo Ministerstwo Gospodarki milczy w kwestii programów wspierania naszej branży. Mimo to uważamy, że istnieją poważne przesłanki ku temu, by morska energetyka wiatrowa stała się ważnym elementem polskiego życia gospodarczego. Dotyczy to szczególnie takich regionów, jak województwo Pomorskie czy Zachodniopomorskie. Już dzisiaj polski przemysł, a szczególnie stoczniowy w dużej mierze uczestniczy w budowie morskiej energetyki wiatrowej innych krajów. Potrafimy budować sektor offshore, wykształciliśmy specjalistów.

Następnie Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski mówił o roli, jaką w rozwoju województwa może odegrać morska energetyka wiatrowa.

W dokumencie strategicznym Województwa Pomorskiego, przemysłowi offshore poświęcono sporo miejsca. Województwo Pomorskie odnotowuje obecnie deficyt w dziedzinie produkcji energii. W rejonie tym mówi się jednocześnie o potencjale energetyki jądrowej, gazu łupkowego oraz o odnawialnych źródłach energii. Z drugiej strony działania inwestycyjne blokuje brak unormowań ustawowych.

- Bardzo zależy nam na połączeniu działalności stoczniowej z tematyką innowacji. Zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii są na ustach wszystkich decydentów zajmujących się gospodarką.

Pierwszy z gości, przedstawicielka Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Ann Benedicte Genachte podsumowała dotychczasowy rozwój branży na naszym kontynencie.

- Jak dotychczas w Europie zainstalowano i podłączono do sieci energetycznej 1 662 turbin wiatrowych. Instalacje takie posiada 10 krajów, zaś łączna moc zainstalowana w sektorze morskiej energetyki wiatrowej pod koniec 2012r. wynosiła 4 995 MW. Oznacza to 31% wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Morskie farmy wiatrowe o takiej mocy w ciągu roku produkują 18 TWh energii co stanowi 0,5% zapotrzebowania UE na energię. W pierwszych 6 miesiącach 2013r. w Europie do sieci podłączono 277 morskich turbin o łącznej mocy 1 GW. 18 morskich farm było w fazie budowy- łączna moc tych inwestycji wyniesie 5 111 MW. 90% morskich farm wiatrowych, zainstalowanych w Europie czyni nasz region światowym liderem.

Sytuację w Polsce przedstawił Janusz Gajewski z Instytutu Morskiego w Gdańsku.

W Polsce nie powstała jeszcze żadna morska farma wiatrowa. Dopiero zmiany wprowadzone w polskim prawie dwa lata temu umożliwią realizację takich inwestycji. Jak dotychczas przedsiębiorcy złożyli ponad 70 aplikacji do Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej na wznoszenie sztucznych wysp pod budowę farm w polskich obszarach morskich. Formalnie wydano 27 pozwoleń. Opłaconych zostało 8 z nich na łączną kwotę 102mln zł (każde po 10% z 1 procenta wartości całej inwestycji). Gdyby inwestycje te zostały zrealizowane, farmy wiatrowe wytworzyłyby ok. 10 GW energii elektrycznej.

Brak systemu wsparcia (żadnemu z inwestorów nie refunduje się wnoszonych opłat). Biorąc pod uwagę te trudności, inwestorzy boją się wyłożyć fundusze na inwestycję tak długoterminową jak przygotowanie morskiej farmy wiatrowej. Kolejnym argumentem jest brak szans na przyłączenie farm wiatrowych do sieci energetycznej i wysokie ryzyko utraty pozwolenia. Inwestorzy zwracają też uwagę na brak Ustawy o OZE i brak gwarancji długoterminowej stabilności rynku.

W dalszej kolejności przedstawiono program morskiej energetyki wiatrowej i podsumowano korzyści płynące dla polskiej gospodarki z rozwoju tego sektora.

Strategia energetyczna naszego kraju jest oparta o paliwa kopalne (95% rynku). Nowe sektory energetyki, takie jak energetyka odnawialna, a w szczególności morska energetyka wiatrowa, są w stanie w istotny sposób zmienić istniejący stan rzeczy. W toczącej się debacie o zasadność tworzenia morskiej energetyki wiatrowej zaczynają pojawiać się coraz częściej ekonomiczne argumenty. Dyskusja przestaje mieć polityczny wymiar. Mówiąc o kosztach morskiej energetyki wiatrowej należy przyjrzeć się też cenie konkurencyjnych rozwiązań opartych o kopalne paliwa. Trzeba porównać subsydia które uzyskuje konwencjonalna energetyka z energetyką wiatrową. Powstanie odnawialnych źródeł energii spowoduje spadek cen energii elektrycznej. Polska energetyka wiatrowa ma przed sobą największy potencjał redukcji kosztów produkcji energii, podczas gdy większość innych sektorów ma przed sobą perspektywy wzrostu kosztów produkcji. Jeśli Polska nie wytworzy tej energii, sama będzie zmuszona nabywać ją za granicą po obowiązujących cenach rynkowych.
Wg raportu Ernst& Young osiągnięcie 6 GW mocy morskich farm wiatrowych w 2025 roku może oznaczać:

- ok. 74 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki, z czego prawie 15 mld to bezpośrednie    przychody sektora finansów publicznych, w tym 12,2 mld do budżetu centralnego i 2,7 mld dla samorządów.
- 73,8 mld zł łącznej wartości dodanej w latach 2012-2025,
- 31,8 tys. nowych miejsc pracy

Ponadto rozwój sektora może pozwolić na uniknięcie emisji ok. 40 mln ton CO2.

Podczas debaty drugiego dnia ukazano potencjał i doświadczenie polskich firm stoczniowych, uczestniczących przy realizacji projektów morskich farm wiatrowych w Europie. Swoje dokonania zaprezentowały takie przedsiębiorstwa, jak Stogda Ship Design& Engineering (projektowanie jednostek do instalacji morskich farm wiatrowych), Crist i ABB (realizacja morskich sieci przesyłowych).

Ostatni panel dyskusyjny poświęcono na prezentację doświadczeń międzynarodowych. Omówiono najważniejsze kwestie techniczne, takie jak ocena potencjalnego wpływu wież morskich farm wiatrowych na krajobraz, wydawanie pozwoleń dla morskich farm wiatrowych, ochrona środowiska naturalnego i pomiar parametrów wiatru na morzu.

Wnioski z konferencji zostaną przesłane wszystkim, zaproszonym gościom reprezentującym centralny szczebel władz państwowych.

Maciej Ostrowski

Klimat

„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
Po udanych, masowych protestach młodzieży we wrześniu, politycy nie odrobili zadania domowego. „Biznes jak zwykle” ma się bardzo dobrze, a (...)
czytaj całość
Komentarz Extinction Rebellion Wrocław do uchwalonego stanowiska w sprawie alarmu klimatycznego.
czytaj całość
Już za kilka dni, 23 września br. w Nowym Jorku rozpocznie się Szczyt Klimatyczny ONZ – specjalne spotkanie wysokiego szczebla (...)
czytaj całość
Wrocław, ul. M. Kopernika 5, OŚRODEK SZKOLENIA PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI PRACY 24-25 paź 2019
czytaj całość
Hanna Schudy: Policja i zwolennicy odkrywek szykowali się na „kryminalne” wydarzenia. Uruchomiono sztab ludzi i sprzętu, przeszukiwano samochody, wpuszczano tajniaków. Cała (...)
czytaj całość
więcej
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
2013-11-24
Węglowy szczyt hipokryzji
2013-11-16
Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa (...)
2013-11-11
Europa nie poradzi sobie bez węgla
2013-11-06
Warszawa, miejsce spotkania grzeszników klimatycznych
2013-10-29
PE: Ministerialna Grupa Zielonego Wzrostu
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej