×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Hanna Schudy
2 sierpnia 2019
Klimat
 

Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu

Hanna Schudy:
Policja i zwolennicy odkrywek szykowali się na „kryminalne” wydarzenia. Uruchomiono sztab ludzi i sprzętu, przeszukiwano samochody, wpuszczano tajniaków. Cała akcja skończyła się mandatami za łamanie zasad ruchu drogowego.

Tego samego dnia w Białymstoku podczas Marszu Równości policji było zdecydowanie mniej, ale więcej za to było manifestujących i kontrmanifestacji. Polała się krew, doszło do pobić, wyzwisk i poczucia wstydu w Polsce i za granicą. Wiemy ilu dokładnie było policjantów na marszu w Białymstoku.  W przypadku „ochrony” OdK do dzisiaj nie możemy uzyskać od poznańskiego komisariatu dokładnej informacji, a w Koninie zbyto nas „tajnością” danych. Zrównoważony rozwój w pełnej krasie.

W lipcu 2019 roku odbyła się pierwsza akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa dotykająca problemów energetyki, górnictwa i katastrofy klimatycznej. Historia Polski pamięta obywatelskie nieposłuszeństwo np. ze strajków w czasie PRL. Jako dziś sławni „nieposłuszni” zapisali się w historii m.in. Jacek Kuroń, Karol Modzelweski. Znanymi niepokornymi, jeszcze w Rzeczpospolitej przedrozbiorowej, był Tadeusz Rejtan, a w USA postacią działającą w ramach nieposłuszeństwa obywatelskiego i bez przemocy (non violence) Martin Luther King. Przypomnijmy, że w jego czasach prawo było rasistowskie i jawnie wspierało białych, dyskryminując czarnych obywateli. To co robił King było traktowane jako podważanie prawa i obyczajów, za co spotkała go później śmierć.

Obóz dla Klimatu pokazał, że kiedy przeciągające się latami procesy sądowe do niczego konkretnego nie prowadzą, można użyć innych metod, aby społeczeństwo przypomniało sobie o problemie. Ten niezmiennie brzmi – kopalnia Tomisławice działa, mimo że powstała z naruszeniem prawa, o czym niżej. Co więcej odkrywka nie generuje bogactwa w regionie, jak chciałby to komunikować koncern PAK. Wysusza za to wodę – narzekają rolnicy, branża turystyczna i mieszkańcy. Zanim skończy się prawomocnie postępowanie sądowe oraz wyrok zostanie wykonany, jeziora mogą wyschnąć. Dlatego Obóz dla Klimatu chciał zaakcentować problem w alternatywny sposób.

Sprawa się przeciąga

Odkrywka Tomisławice od wielu lat jest przedmiotem sporów w kolejnych sądach. Spierają się o nią inwestor PAK oraz organizacje ekologiczne, m.in. Greenpeace. Mieszkańcy i branża turystyczna wskazują ją jako winowajcę suszy w regionie. Decyzja środowiskowa dla odkrywki Tomisławice, wydana przez wójta gminy Wierzbinek, została już dwukrotnie uznana przez WSA w Poznaniu za nieważną od samego początku, z powodu jej wydania z rażącym naruszeniem prawa. Z punktu widzenia organizacji ekologicznych odkrywka jest nielegalna. Teraz inwestor chce ją powiększyć i użyć w tym celu raport środowiskowy, który został zaakceptowany przy budowie tej problematycznej odkrywki.

Kopalnia działa, postępowania sądowe się toczą. Dlatego młodzi ludzie z Obozu dla Klimatu postanowili w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa zasygnalizować problem na drodze demonstracji – miał być utworzony łańcuch ludzi na linii przyszłej odkrywki. Mimo że protest w Kleczewie oraz sam Łańcuch Ludzi były akcjami zgłoszonymi, policja przeszukiwała autokary oraz samochody jadące na protest.

Wiadomo było, że część osób może wejść na teren odkrywki, ale biorąc pod uwagę mobilizację policji, plany te zostały przez kogoś rozdmuchane w formie straszących plotek – podobno miało dojść do podpalenia sprzętu górniczego. Policja wezwana przez PAK lub/i innych zbadała najwyraźniej sprawę i wyciągnęła wnioski, że do takiej sytuacji dojdzie oraz że do kopalni wejdzie kilkaset osób. Kto i dlaczego utwierdzał ich w takim przekonaniu – nie wiadomo. Nie jest także jasne dlaczego policja nie zbadała wcześniej planów Obozu dla Klimatu, ale od razu przystąpiła do konfrontacji – utrudniania dojazdu, przeszukiwania samochodów, nachodzenia okolicznych mieszkańców.

Policyjny stan wyjątkowy

Podczas trwania obozu policja pilnowała dróg i obserwowała osoby zmierzające w stronę obozu. Nie udało się dotychczas ustalić, jakie środki zostały użyte. Rzecznik policji w Poznaniu na pytanie o skalę mobilizacji policji, udzielił informacji nieprecyzyjnej, mówiąc o „kilkuset” policjantach. Odesłał też do komisariatu w województwie kujawsko-pomorskim. Z kolei policja w Koninie twierdziła początkowo, że informacje o akcji są „tajne”. Takich problemów nie miałam jednak z uzyskaniem informacji od policji w Białymstoku – odpowiedzieli po pięciu minutach emailem, że policji w sumie było 731 osób. Tylko tyle do ochrony „wzbudzającego duże emocje” marszu, wielu kontrmanifestacji i mimo wiedzy o mowie nienawiści wobec organizatorów. Stwierdzenie, że na OdK było kilkuset policjantów nie zgadza się jednak z obserwacjami uczestników obozowych akcji, którzy mówili nawet o „kilku tysiącach” policjantów.
Tak sprawę komentowali organizatorzy: „Już od piątku działania Obozu dla Klimatu utrudniała policja. Legitymuje i przeszukuje bagaż każdemu, kto wjeżdża na teren Obozu. Wiemy też o plotce, że rzekomo chcemy podpalić koparkę w Kleczewie. Oczywiście, że nie chcemy. Nasza akcja będzie pokojowa” – zapowiadała Daria Zawilec.
W zapewnienia obozowiczów nie wierzyła policja, ani niektórzy mieszkańcy. Panowało oburzenie części ludności, że planowana jest akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa w stosunku do kopalni, która przecież cały czas działa z poważnym naruszeniem prawa i przepisów ochrony środowiska. Uczestnicy uzasadniają tę formę protestu wyczerpaniem dróg prawnych na rzecz ochrony zasobów wodnych i klimatu przed działalnością kopalni Tomisławice. Blisko 11 lat temu mieszkańcy zaskarżyli decyzję środowiskową zezwalającą na budowę kopalni zarówno w sądach krajowych, a także w Komisji Europejskiej. Zarzuty społeczności lokalnej, że całkowicie zbagatelizowano zagrożenia dla środowiska i regionalnych zasobów wodnych jak wypompowywanie wody spod odkrywki, a w efekcie wysychanie Noteci i okolicznych jezior, KE potwierdziła dwa lata temu, ale nie podjęła w tej sprawie żadnych działań. Z dokumentów KE wynika, że władze polskie zdają sobie sprawę, że działalność kopalni odkrywkowych obniża poziom wód podziemnych i prowadzi do zaburzenia równowagi hydrologicznej.  

Policja broni...?

Policja działała sprawnie, a protestujących traktowała jak zwykłych przestępców, stosując wobec nich m.in. gaz łzawiący i przemoc. Został użyty śmigłowiec i duża ilość radiowozów. Tylko część osób zdecydowała się wejść do kopalni i osoby te zostały zatrzymane. Pozostałym uczestnikom zgłoszonego i pokojowego marszu zostały wystawione mandaty za przechodzenie drogi w miejscu niedozwolonym.
Działania policji były nad wyraz zintensyfikowane. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę odbywający się w tym samym czasie marsz równości w Białymstoku, gdzie wcześniej trwały przygotowania środowisk wrogo i agresywnie nastawionych wobec pokojowych demonstrantów. Tam policji było 731 funkcjonariuszy na ok 1000 uczestników pokojowego marszu oraz wielu innych zarejestrowanych kontrmanifestecji m.in. przez środowiska faszyzujące, homofobiczne, kibicowskie czy rasistowskie. Nie ma doniesień, iżby przed samym marszem przeciwnicy marszu równości byli nachodzeni czy kontrolowani przez funkcjonariuszy. Efekty obu akcji są skrajnie różne -  W Białymstoku doszło do bicia i plucia oraz wyzywania się przekleństwami. Są zatrzymania i zarzuty. Pobite zostały przypadkowe osoby, w tym nawet 14 latek. Koło odkrywki Tomisławice policja stawiała mandaty w środku pola za nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego...Prasa rozpisywała się w tych dniach głównie o marszu równości w Białymstoku, ale i akcji w kopalni poświęcone były skromniejsze łamy. Poznańska gazeta przyznała nawet policji „czarne pyry” za „niezrozumiałą nadgorliwość”.
Na profilach zwolenników kopalni odkrywkowych w trakcie trwania obozu używano wobec ekologów niewybrednych porównań do przestępców i aparatczyków. Działania policji, także użycie gazu oraz przewrócenie dziennikarza czy złamanie obojczyka młodej dziewczynie, witane były z aprobatą.

Poniżej kilka relacji prasowych:

 • Młodzieżowy strajk klimatyczny i obóz dla klimatu na odkrywkach
 • Policja użyła gazu wobec uczestników Obozu dla Klimatu. Fotoreporter "Wyborczej" powalony na ziemię
 • Obóz dla Klimatu: policja zatrzymała przemarsz w obronie klimatu [Wpis aktualizowany]
 • Protest przed kopalnią odkrywkową. 88 osób wylegitymowanych (http://www.tvn24.pl)
 • Protest koło kopalni. Policja wylegitymowała około 90 osób (http://www.tvn24.pl)

Protestowali przeciwko kopalniom odkrywkowym. Interwencja policji
Czytaj więcej na

 • https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-protestowali-przeciwko-kopalniom-odkrywkowym-interwencja-pol,nId,3105539#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 • Protestowali przeciwko kopalniom odkrywkowym. Interwencja policji
 • Czytaj więcej nahttps://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-protestowali-przeciwko-kopalniom-odkrywkowym-interwencja-pol,nId,3105539#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 • https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-protestowali-przeciwko-kopalniom-odkrywkowym-interwencja-pol,nId,3105539
 • Ekolodzy szturmowali kopalnię Tomisławice. Zakład wstrzymał pracę, interweniowała policja
 • Policja próbuje zablokować akcję przeciwko kopalni odkrywkowej. W ruch poszły pałki, użyto gazu
 • Próba unieruchomienia odkrywki węgla brunatnego - nieudana. W regionie konińskim protestowali uczestnicy proklimatycznego obozu z kujawsko-pomorskiego.

Klimat

Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce Stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych. (...)
czytaj całość
W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych (...)
czytaj całość
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok (...)
czytaj całość
Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
więcej
2019-11-04
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (FELIETON)
2019-10-18
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
2019-09-19
Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu Klimatycznego
2019-09-17
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej