×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 października 2014
Klimat
 

Depesze z Brukseli

Brukselski szczyt wyznaczy drogę polskiej energetyki.
Czy będzie to droga przez hałdy węgla, przychodnie alergologiczne, przedwczesne zgony spowodowane chorobami płuc, czy fascynująca ścieżka nowych, przyjaznych ludziom i środowisku technologii?

25.10.2014

Po Szczycie UE.

Przedstawiciele Wielkiej Energetyki Korporacyjnej (WEK) i PiS krytykują Kopacz fundamentalistycznie nie za pyrrusowe zwycięstwo, ale za zdradę interesów i brak weta. I oddanie polskiego węgla (nie wierzą, że już go prawie nie ma!) Niemcom, Francuzom, Rosjanom ?

Naiwnie nie pomyślałem, że mogą być jeszcze bardziej czarne głowy, przysypane pyłem węglowym, od tych rządowych.

PiS jest jak husaria, która pędzi, nie widząc, że za chwile jest przepaść.

PO-PSL to też narodowa husaria, która pędzi i się nadyma, cała błyszcząca resztkami węgla, ale zatrzymuje się przed przepaścią.

A jest jak było !

Wszystkie problemy przed nami [nieefektywne górnictwo, wyeksploatowane elektrownie na węgiel, blokada OZE, energochłonna gospodarka, pogoń za atomem i (g)łupkiem, którego nie będzie].

Jedno pozytywne, że w oczach krajów UE nie jesteśmy już blokowym mądrej polityki. Korzystnej także dla rządu i opozycji, która doprowadzi nas- wbrew mitologii czystego węgla - do innowacyjności, miejsc pracy, większego bezpieczeństwa, bo zmniejszania zależności od importu energii i... niewielkiej szansy na zahamowanie zmian klimatycznych...

Dziś ta husaria, co wciąż broni, z powodów politycznych, jak niepodległości węgla, którego za 20 lat będziemy o połowę mniej wydobywać, działa na rzecz interesów Putina.

Bo to Rosja ma tani, bo z odkrywkowych kopalni i dobrej jakości węgiel kamienny.

 

Radek Gawlik

25.10.2014

Radek Gawlik (komentarz):
Pyrrusowe zwycięstwo !
 Teraz nastąpi orgazm zachwytów nad panią Premier i dzielnym rządem :(
 A tylko udało się nam zostać w skansenie węglowym jeszcze przez kilka-
 kilkanaście lat.
 Słono za te głupotę  rządzących elit i lobbystów będziemy płacić!
 Czym ?
  Spadkiem miejsc pracy, pozostaniem w tyle, jeśli chodzi o innowacyjne
 i jedyne sensowne  TECHNOLOGIE i rozwiązania na czas nadchodzących kryzysów,
 dalszym pompowaniem pieniędzy w technologie kopalne XX w oraz zdrowiem-
  należymy do najbardziej zatrutych krajów niska emisją- ze spalania najgorszych gatunków węgli i śmieci.
 
Gratulacje Pani premier. Nie mamy weta, ale mamy węglową stagnację :(

25.10.2014

tokfm.pl

Kopacz: Udało się wywalczyć najlepsze warunki dla polskiej gospodarki. "Dostaliśmy na maksa"


- Nie będzie dodatkowych obciążeń dla Polski w związku z nowymi ramami polityki energetyczno-klimatycznej UE - powiedziała w Brukseli premier Ewa Kopacz po zakończeniu pierwszego dnia obrad unijnego szczytu. Donald Tusk przyznał, że jego następczyni zrobiła wrażenie na innych przywódcach UE. - Uzyskała więcej niż mi by się udało - mówił.
- Pamiętacie moje exposé? Mówiłam: "Z tego szczytu nie przyjedziemy z dodatkowymi obciążeniami" i rzeczywiście nie ma dodatkowych obciążeń - powiedziała premier polskim dziennikarzom.

Poinformowała, że Polsce udało się m.in. wynegocjować utrzymanie systemu darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla dla sektora elektroenergetycznego na poziomie 40 proc. do 2030 r. Jak mówiła, system darmowych pozwoleń na emisję miał wygasnąć w 2019 r. - Natomiast my, dzięki ciężkiej pracy tych wszystkich ludzi, którzy tu byli i negocjowali, i rozstrzygnięciom już na samej radzie, przedłużyliśmy te darmowe (pozwolenia na) emisje do 2030 r. - podkreśliła premier.

Wyjaśniała, że umożliwi to przekazywanie polskiemu sektorowi elektroenergetycznemu uprawnień do emisji dwutlenku węgla za darmo. Jak zaznaczyła, "jest to niewątpliwie gwarantem, że nie będą rosły ceny energii".

"Uzyskała więcej, niż mi by się udało"

- Zdaje się, że ta determinacja pani premier Kopacz (...) i mówiąc wprost - gotowość zawetowania każdej decyzji, która byłaby szkodliwa dla Polski - to chyba zrobiło wrażenie na innych przywódcach europejskich, bo sam byłem tego wielokrotnie świadkiem w ostatnich tygodniach - mówił w TOK FM Donald Tusk i poinformował, że wczoraj w nocy i dziś o 7 rano minister Serafin składał mu raport ze spotkań w Brukseli. - Wygląda to lepiej nawet, niż się mogłem spodziewać - dodał.

- Wszyscy zdawali sobie sprawę tam w Brukseli, że polska pani premier nie ustąpi, jeśli będzie obawa, że coś może zaszkodzić polskiej energetyce, polskiej gospodarce, czyli na końcu polskiemu konsumentowi energii, i chyba mieli tego świadomość, dlatego uzyskany kompromis jest lepszy, niż można było się tego spodziewać - tłumaczył.

Były premier dodał, że "w autentycznym przekonaniu" będzie gratulował Ewie Kopacz. - Powiem coś, czego może nie powinienem mówić: uzyskała więcej, niż mi by się udało - powiedział.

"Dostaliśmy na maksa"

- Jeszcze parę godzin temu mówiono do mnie, że te darmowe pozwolenia na emisje będą na poziomie 20-30 proc. Dostaliśmy na maksa, czyli tyle, ile mieliśmy. Nikt nam niczego nie zabrał - dodała szefowa rządu.

Polsce udało się też wynegocjować korzystne zapisy, jeśli chodzi o fundusz rekompensujący biedniejszym krajom koszty ambitnej polityki klimatycznej UE. Chodzi o zarezerwowanie części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla na stworzenie specjalnego funduszu, który pozwoliłyby innym, mniej zamożnym państwom UE finansować konieczne inwestycje w energetyce.

- Nowa rezerwa, która została utworzona kilka dni temu - jeszcze dzisiaj mówiło się, że będzie na poziomie 1 proc., jest 2 proc. (...) - a 50 proc. z tego dostała Polska. Mamy więc dodatkowe emisje z tego powodu - powiedziała Kopacz.

"Domowa praca została odrobiona"

Jak zaznaczyła, negocjacje były ciężkie, ale "domowa praca została odrobiona". - Jestem zmęczona, ledwo mówię, bo się trochę nagadałam, jak wiecie. Ale to nie tylko moja zasługa, również ludzi, którzy ze mną byli - powiedziała.

Wymieniła wiceministra środowiska, pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Marcina Korolca, ministra ds. europejskich Rafała Trzaskowskiego oraz wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. - To była taka drużynowa, bardzo ciężka robota, którą zrobiliśmy przez te kilkanaście godzin - dodała premier.

Kopacz podkreśliła, że nigdy nie stawiała sobie weta w sprawie pakietu klimatycznego za cel na brukselskim szczycie. - Weto jest narzędziem. Celem jest wywalczyć jak najlepsze warunki dla polskiej gospodarki i to się udało - podkreśliła szefowa rządu.

Premier zapowiadała wcześniej, że jeśli polskie warunki nie zostaną spełnione i "nie będzie zrozumienia dla polskich spraw", ona zachowa się "dość radykalnie"; nie wykluczała zastosowania weta. Zaznaczała, że zrobi tak, mimo że będzie to jej pierwszy szczyt UE, na którym wystąpi jako premier polskiego rządu.

Kopacz spotkała się w kuluarach szczytu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, prezydentem Francji François Hollande'em i szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, by szukać kompromisu uwzględniającego polskie postulaty. Spotkanie Kopacz, Merkel i Hollande'a opóźniło rozpoczęcie negocjacji w gronie wszystkich państw UE.

Pozwolenia za darmo dla najbiedniejszych krajów

Zapis z dokumentu końcowego szczytu przewiduje, że w najbiedniejszych krajach UE elektrownie będą mogły uzyskać 40 proc. pozwoleń na emisję dwutlenku węgla za darmo. Bez takiej klauzuli, która ma obowiązywać do 2030 r., byłby trudno powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej w Polsce. O ten element targi toczyły się najdłużej.

Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Według nieoficjalnych wyliczeń przekazanych przez źródła dyplomatyczne oznacza to, że Polska otrzyma około 7,5 mld zł do 2030 r. na modernizację sektora energetycznego.

23.10.2014

Polacy martwią się o skutki zmian klimatycznych

Prawie 70% Polaków martwi się z powodu zmian klimatu,
z czego dla połowy z nich największe zagrożenie stanowią coraz bardziej gwałtowne burze -
tak wynika z badań przeprowadzonych przez Meteovista.pl.
http://www.ekonews.com.pl/pl/0,253,12141,polacy_martwia_sie_o_skutki_zmian_klimatycznych.html

23.10.2014

Rafał Zasuń, Bruksela

Większość polskich negocjatorów chce porozumienia, wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński proponuje weto.

Wczoraj do późnej nocy trwały narady w polskim rządzie. Według informacji portalu WysokieNapiecie.pl, potwierdzonych w dwóch niezależnych źródłach, zarysował się wyraźny podział. Główni polscy negocjatorzy wiceminister środowiska Marcin Korolec, wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski chcą się dogadać z pozostałymi członkami UE.

Wicepremier Janusz Piechociński żąda aby Polska nie zgodziła się w ogóle na 40 proc. redukcję emisji CO2. Ostateczna decyzja będzie należała do premier Ewy Kopacz.

Wieści o podziale w polskim rządzie dotarły już do urzędników w Brukseli, niewykluczone więc, że to taktyka negocjacyjna polskiego rządu, w ramach której wicepremier Piechociński gra rolę "złego policjanta". 

Jak już pisaliśmy, zablokowanie konkluzji szczytu niewiele Polsce daje, bo zawarte w nich rozwiązania wrócą w projektach zwykłych dyrektyw.

Wówczas nie ma żadnej gwarancji, że Polska w ogóle coś dostanie, bo możemy łatwo zostać przegłosowani. Propozycje Jarosława Kaczyńskiego aby najpierw zawetować a później negocjować opt -out czyli wyjście Polski z systemu redukcji są więc pozbawione sensu.

Nasze źródła twierdzą także, że na razie dość sztywne jest stanowisko Niemiec, które nie chcą nam dać nic ponad to, co zawierają ujawniony w zeszłym tygodniu projekt konkluzji Rady. Ale wszystko może się zmienić w czasie planowanych na dziś rozmów dwustronnych oraz oczywiście samego spotkania przywódców państw UE.

23.10.2014

DEPESZA DO BRUKSELI  
SZANOWNA PANI PREMIER
EWA KOPACZ
 
NIE CHCEMY UMIERAĆ ZA NICEĘ I WĘGIEL STOP
W DŁUGOFALOWYM INTERESIE POLSKI LEŻY PODPISANIE
PAKIETU ENERGETYCZNO - KLIMATYCZNEGO UE STOP

STOWARZYSZENIE EKOLOGICZNE EKO - UNIA
WROCŁAW 23.10.14

Klimat

W Baku zakończyła się Konferencja Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, COP29. Azerbejdżańska prezydencja, pełna kontrowersji i prowadzona (...)
czytaj całość
Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce Stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych. (...)
czytaj całość
W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych (...)
czytaj całość
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok (...)
czytaj całość
Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
więcej
2019-12-14
Panie Morawiecki - hańba!
2019-11-04
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (FELIETON)
2019-10-18
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
2019-09-19
Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu Klimatycznego
2019-09-17
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej