×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

5 grudnia 2017
Klimat
 

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

Polityków, którzy niestety – nie tylko w Polsce – często przodują w rozpowszechnianiu nieprawdziwych i szkodliwych informacji, zaprzeczających faktom naukowym o skutkach zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. W Polsce dyskusja o tych kwestiach wydaje się odbywać całkowicie poza politykami - pisze Miłka Stępień.

Żadna z partii, posiadających reprezentację w parlamencie polskim, nie stawia na pierwszym miejscu kwestii ekologicznych, a część z nich nawet nie wydaje się uważać, że zmiany klimatu są problemem, którym warto sobie zaprzątać jakoś szczególnie głowę. Ba, niektórzy nawet otwarcie mówią, że w te zmiany nie wierzą, co dodatkowo jest podtrzymywane przez wręcz skandaliczne wypowiedzi części polskiego świata naukowego. Zaskakująco często zarówno polscy profesorowie różnej maści jak i politycy wszlekich opcji są nominowani w kategorii „klimatycznej bzdury roku”. Ci, zaś, co mówią sensownie, niestety, nie przebijają się do mainstreamu politycznego w naszym kraju.

Uważam jednak, że to nasza wina – w sensie nas, wyborców. To my nie zaznaczamy, że te sprawy są dla nas ważne. Nie domagamy się czystego powietrza w miastach. Nie przejmujemy się faktem, że prawie żadna z reprezentujących nas partii w parlamencie nie stawia na OZE, a wszystkie partie w obecnzm sejmie głosowały za dotacjami do węgla. Jak odbywały się marsze w obronie Puszczy Białowieskiej nie było aż takich tłumów, jakie powinny były być, aby pokazać, że to ważna dla nas kwestia. Walka z nowymi odkrywkami węgla raczej też nie porywa tłumów. Mimo najgorszego powietrza w całej Unii Europejskiej mało kto wychodzi na ulice, żeby domagać się od naszych polityków innych przepisów i zadbanie o jakość powietrza, którym oddychają nasze dzieci, my sami, nasi rodzice i dziadkowie. W Polsce, wiele wywalczonych osiągnięć w zakresie ochrony środowiska została politykom różnych opcji narzucona przez ostatnie dwie dekady w związku z naszym wejściem do Unii Europejskiej, a nie dzięki masowym naciskom wewnętrznym. Dlatego też tak łatwo obecnie przychodzi panu ministrowi Szyszko odejście od pewnych regulacji w tym zakresie, gdyż w swojej narracji wskazuje na to, że przynajmniej część z nich została na nas wymuszona. Potrzebujemy zatem zielonego przebudzenia w Polsce.

Moim zdaniem, najpoważniejszym problemem w Polsce nie jest jednak to, jak się zachowujemy jako wyborcy czy aktywiści ekologiczni. Kwestią podstawową jest to, że osoby, które widzą ogrom wyzwań, przed którymi stoi Polska i cały świat nie angażują się bezpośrednio w politykę – że nie wchodzą w skład partii politycznych i od środka nie próbują wymóc poważnego potraktowania tych tematów, że nie promują partii politycznych, które już traktują tę tematykę jako bardzo ważną, że nie angażują się finansowo, PRowo, merytorycznie i osobowo w zmianę jakości klasy politycznej i nie walczą o te kwestie w samorządach, sejmikach wojewódzkich i parlamencie. Kongres Kobiet ciągle ponawia swój apel do wszystkich kobiet, aby zaangażowały się w politykę, gdyż wtedy będą miały wpływ na to, jakie będzie podejście do kwestii kobiecych. Gdzie jednak są takie same apele środowisk ekologicznych w całej Polsce? Wiemy dobrze, że kwestie, o które my walczymy, są naglące, że trzeba wprowadzać rozwiązania już teraz. Rwiemy sobie włosy z głów, gdy Szyszko popisuje się niewiedzą podczas COP w Bonn i blokuje podjęcie sensownych działań wobec zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych. I co? I nic. Nie widać, żeby to się przekładało na większe zaangażowanie polityczne tych środowisk.

Piszę do Was zatem z apelem. Wiem, że nie lubicie polityki i polityków, brzydzicie się nimi, nie macie do nich zaufania. W związku z tym przestańcie oddawać im władzę nad naszym państwem i nad naszym środowiskiem. Zaangażujcie się! Zacznijcie działać politycznie! Stańcie się tymi, którzy podejmują decyzje, a nie tylko biernie je przyjmują. Promujcie ludzi z zielonym programem politycznym. Tłumaczcie, dlaczego jest to ważne, by popierać takie postulaty. Edukujcie, wpływajcie na to, jakie decyzje wyborcze ludzie podejmują. Nie bójcie się jasnych stwierdzeń w tym zakresie, bo nieśmiałymi i dyplomatycznymi półsłówkami nic nie zmienicie. Zawalczcie o naszą przyszłość, bo przecież wiemy, że oni nie traktują tych spraw priorytetowo – wystarczy przejrzeć pierwszy lepszy program większości partii politycznych. Kiedy więc my na swoich debatach tematycznych i w swoich grupach facebookowych dyskutujemy o tym, czy lepiej ograniczyć na całym świecie spożycie mięsa, a może jakoś zawalczyć z zatrważająco szybko rosnącą populacją na świecie, to oni podejmują wiążące decyzje często nawet „nie wierząc” w zmiany klimatyczne. W kluczowym momencie historycznym oddajemy władzę nad światem lekką ręką Trumpom, Korwinom-Mikke i Szyszkom tego świata.

Sama zajmuję się polityką – z przerwami – od ok. 15 lat, nie dlatego, że jakoś szczególnie chcę być polityczką. Raczej chodzi o to, że pragmatycznie rzecz biorąc uważam, że wszelki aktywizm jest mało skuteczny, dopóki ktoś inny tworzy legislację i ustala priorytety strategiczne państwa. Widać to szczególnie wyraźnie przy obecnych antyśrodowiskowych rządach PISu i działaniach pana ministra Szyszko czy dziwacznych propozycjach w zakresie energetyki ministra Tchórzewskiego, które Polskę w przeciągu dwóch lat cofnęły o kilkanaście lat w zakresie regulacji środowiskowych. Ogólnie nietrudno się zorientować, że obecny rząd raczej nie wierzy w zmiany klimatyczne, a z pewnością ma trochę na bakier z najnowszą wiedzą naukową z zakresu ochrony środowiska. Nieszczególnie też było widać, żeby poprzednie rządy poważnie traktowały te kwestie, a raczej dosyć miałko kluczyły, byleby nie podpaść zbyt mocno Unii Europejskiej. Jako przykład tego podejścia wystarczy wspomnieć, jak od lat Polska marnuje okazje na włączenie się w rewolucję energetyczną, która błyskawicznie rozprzestrzenia się po świecie. O tym, jak szybko partie najsilniejsze obecnie na polskim rynku politycznym rezygnują z postulatów w tym zakresie, można łatwo prześledzić w przypadku ustawy prosumenckiej… Właściwie w ogóle by się nie pojawiła, gdyby nie zmasowane działania lobby pro-OZE; PO i PSL niezbyt ochoczo się do ustawy odniosły, a ostatecznie przeszła dzięki głosom PISu, który – z kolei – dobił energetykę odnawialną ustawą antywiatrakową, gdy parę miesięcy później doszedł do władzy. Od 25 lat też nie powstała sensowna ponadpartyjna strategia energetyczna dla Polski i przez cały ten okres dotujemy węgiel, a obecny rząd póki co robi wszystko, co w jego mocy, aby kontynuować takie działania.

Kiedy zajęłam się polityką prawie 15 lat temu, wiedziałam od samego początku, że droga mojej partii do zdobycia reprezentacji w parlamencie będzie raczej długa. Nie oczekiwałam jednak, że aż tak mało się zmieni w podejściu Polaków do kwestii ekologicznych w przeciągu tych wszystkich lat. I choć czasem obserwowałam podejmowanie ‘zielonych’ tematów przez partie mainstreamowe, raczej nigdy nie były to działania kompleksowe i traktowane priorytetowo. Reprezentuję dosyć marginalną w Polsce „Partię Zieloni”. Nietrudno się domyślić, że ważnymi aspektami naszego programu są kwestie związane z ochroną środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. A dlaczego pozostaje ona marginalna? Z paru powodów. Bo nasz potencjalny elektorat woli działać w NGOsach niż w polityce. Bo nie chcecie się angażować politycznie. Bo nie chcecie mieszać nauki czy aktywizmu z polityką. Bo wydaje Wam się, że któraś z tych innych partii, dla których środowisko nie jest priorytetem, wreszcie ten temat pociągnie. Bo myślicie, że ktoś inny na poważnie w końcu o środowisko zawalczy. Chcę jednak Wam uświadomić, że dopóki nie zaczniecie wchodzić w politykę i to ostro, dopóty nasze dyskusje pozostaną marginalne i niesłyszane. Polityka to gra kompromisów. Jak myślicie – z których postulatów zrezygnują w pierwszej kolejności partie obecne w polskim parlamencie? Przecież wiemy chyba dosyć dobrze, jakie mają najważniejsze cele, i nie są nimi ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do 1,5 stopnia. Nie mamy czasu czekać, aż pojawi się polityczna reprezentacja, która pociągnie ten temat. To my musimy się nią stać. Już teraz.   

Miłka Stępień
źródło: https://www.reo.pl

Klimat

Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce Stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych. (...)
czytaj całość
W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych (...)
czytaj całość
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok (...)
czytaj całość
Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
więcej
2019-11-04
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (FELIETON)
2019-10-18
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
2019-09-19
Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu Klimatycznego
2019-09-17
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej