Klimat

Echa polskiej działalności na COP

30 listopada 2013 min
(galeria fotografii)

Stanowisko naszego rządu nie spotkało się ze wsparciem. Kpiny i demonstracje zagranicznych organizacji są powszechną reakcją.

Plakat "ojca węglowego" wykonany przez niemiecki Greenpeace, przedstawia naszego premiera w gustownym garniturze okraszonym krwawym kwiatkiem. Oddaje dobrze poszechne podejrzenia o szemranych powodach polskiego stanowiska w sprawie korzystania z węgla jako podstawowego źródła energii.

Wstyd i hańba. Szczyt klimatyczny COP19 w Warszawie przejęty przez korporacje!

(Kasia Dmochowska, Krassina Demireva)

Don't be a fool - coal is not cool! (Nie bądź głupkiem, węgiel nie jest fajny!)

Warszawa- Federacja Młodych Europejskich Zielonych (FYEG) oraz stowarzyszenie Ostra Zieleń - Młodzi Zieloni (młodzieżówka Partii Zieloni) zorganizowali publiczną akcję, która miała zwrócić uwagę na konsekwencje zmian klimatycznych. Uczestnicy akcji ocenili negocjacje klimatyczne podczas szczytu COP19 jako klęskę - dziś szczyt opuściły organizacje pozarządowe i związki zawodowe, które określiły go jako zdominowany przez interesy korporacji węglowych i paliwowych. Podczas demonstracji wezwaliśmy również kraje członkowskiego Unii Europejskiej do zagwarantowania implementacji przepisów, dzięki którym zostanie wdrożona lepsza polityka klimatyczna.

Akcja rozpoczęła się przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki, stamtąd przeszliśmy pod bramę Uniwersytetu Warszawskiego. Aktywiści z ponad 20 krajów europejskich byli ubrani w maski gazowe symbolizujące zanieczyszczenie powietrza i emisję CO2) w wyniku nadmiernego wydobycia węgla i paliw kopalnych). Zwracali uwagę na skutki zdrowotne dla ludności - ich zdaniem to jedno z największych wyzwań odważnej polityki klimatycznej.

Krassina Demireva, współrzeczniczka FYEG, stwierdziła, że “Unia Europejska powinna przestać zastanawiać się nad tym co robić, lecz po prostu zacząć działać..Kraje członkowskie powinny same podjąć działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zamiast czekać na ustalenia szczytu. UE powinno ograniczyć emisję o 40 proc. do 2020 roku (w stosunku do emisji z 1990 roku).” “Ponadto domagamy się zwiększenie efektywności energetycznej do 40% (unijne cele 20/20/20 deklarują osiągnięcie efektywności na poziomie 20%) i działań na rzecz osiągnięcia 100% udziału źródeł odnawialnych i energetyki rozproszonej w Europie”. - dodała. “Podczas warszawskiego szczytu klimatycznego nie udało się osiągnąć dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi, biznesem i państwami. Interesy korporacyjne zwyciężyły." - konkludowała Demireva.

Kasia Dmochowska, współprzewodnicząca stowarzyszenia Ostra Zieleń - Młodzi Zieloni (młodzieżówki Partii Zieloni) dodała:  "Na zewnątrz, Unia Europejska powinna przestać oglądać się na inne kraje i stanąć na czele batalii o solidny wynik negocjacji klimatycznych, który popchnie globalna politykę klimatyczną do przodu. Przywództwo międzynarodowe powinno zawierać w sobie reformę międzynarodowych przepisów i umów handlowej, uwzględniającą transfer technologii pozwalając ograniczyć emisję węgla we wszystkich zakątkach globu."

Musimy odważnie stawić czoło zmianom klimatycznym i domagać się zastosowania wymiernych wskaźników naszych działań. Ludzkość jest odpowiedzialna za kataklizmy i klęski żywiołowe, które często określa się jako “naturalne”. Tragedia spowodowana przez supertajfun Haiyan na Filipinach jest znakiem, że zaprzestanie działań na rzecz redukcji emisji skutkuje katastrofą i śmiercią wielu osób. Oczekujemy od szczytu klimatycznego COP19 redukcji emisji, globalnej solidarności i prowadzenia polityki, opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.

przegląd prasy:

1.  Marcin  Korolec w dzisiejszej GW: Po raz pierwszy w historii wynegocjowaliśmy umowę o zasięgu globalnym:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15042826,Korolec__Swiat_nie_chce_chronic_klimatu_tak_jak_Europa.html

  • Komentarz:
    Minister uwaza, ze COP jest sukcesem, bo swiat nie moze powielac rozwiazan UE w zakresie ochrony klimatu. Kazdy ma robic to co bedzie chcial. Źle  to wróży pozycji Polski na negocjacje celu 2030. ( zk)

 2.  W marcu 2014 czeka Polskę ważny szczyt klimatyczny UE. Nie wiadomo jeszcze z czym tam pojedziemy:

http://wysokienapiecie.pl/tydzien-z-pradem/224-cop-skonczony-teraz-rozgrywka-w-brukseli

3. Newsweek o zmianach klimatu:

http://nauka.newsweek.pl/czlowiek-odpowiedzialny-za-ocieplenie-klimatu-newsweek-pl,artykuly,274804,1.html

 

tytul: Newsweek: Polska zaczadzona węglemtytul: Czy rolnicy mogą zyskać na ustawie o OZE?tytul: COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienietytul: Węglowy szczyt hipokryzjitytul: Nowy rodzaj statku ze stoczni Damen – WSV do wsparcia morskich farm wiatrowychtytul: GREENPEACE wspiął się na ministerstwo gospodarki w proteście przeciwko Szczytowi Węglowemutytul: Raport NGO: Banki inwestują w wydobycie węglatytul:  Międzynarodowy Marsz dla Klimatu - COP 19 - Warszawa 16.11.2013
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

mh

COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USA

Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody „Skamielina dnia”. Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać

mh

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między porozumieniem Paryskim a Katowickim

Warto utworzyć nagrodę imienia Scarlet O’Hary. Przyznawana byłaby wszystkim tym, którzy lubią odkładać sprawy na przyszłość. Nikt tak pięknie bowiem jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem” nie mówił: „Nie chcę teraz o tym myśleć. Pomyślę o tym jutro”.

mh

Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie

Sukces Alternatywy dla Niemiec w ostatnich wyborach do Bundestagu najczęściej tłumaczony jest jako odpowiedź na zbyt progresywną politykę migracyjną rządów Merkel. Powodów jest jednak więcej a poszukiwania prędzej czy później trafią na trop polityki energetycznej i klimatycznej. Dlaczego największa wygrana populistycznej partii wydarzyła się w regionach odkrywkowych? I co ma wspólnego brak pewności ze złością?

mh

Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i sarmatyzm

Po happeningowym Paryżu, trzeźwy Marrakesz. Musimy się bardziej starać, aby zachować dobry klimat

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.