Echa polskiej działalności na COP
Stanowisko naszego rządu nie spotkało się ze wsparciem. Kpiny i demonstracje zagranicznych organizacji są powszechną reakcją.
Plakat "ojca węglowego" wykonany przez niemiecki Greenpeace, przedstawia naszego premiera w gustownym garniturze okraszonym krwawym kwiatkiem. Oddaje dobrze poszechne podejrzenia o szemranych powodach polskiego stanowiska w sprawie korzystania z węgla jako podstawowego źródła energii.
Wstyd i hańba. Szczyt klimatyczny COP19 w Warszawie przejęty przez korporacje!
(Kasia Dmochowska, Krassina Demireva)
Don't be a fool - coal is not cool! (Nie bądź głupkiem, węgiel nie jest fajny!)
Warszawa- Federacja Młodych Europejskich Zielonych (FYEG) oraz stowarzyszenie Ostra Zieleń - Młodzi Zieloni (młodzieżówka Partii Zieloni) zorganizowali publiczną akcję, która miała zwrócić uwagę na konsekwencje zmian klimatycznych. Uczestnicy akcji ocenili negocjacje klimatyczne podczas szczytu COP19 jako klęskę - dziś szczyt opuściły organizacje pozarządowe i związki zawodowe, które określiły go jako zdominowany przez interesy korporacji węglowych i paliwowych. Podczas demonstracji wezwaliśmy również kraje członkowskiego Unii Europejskiej do zagwarantowania implementacji przepisów, dzięki którym zostanie wdrożona lepsza polityka klimatyczna.
Akcja rozpoczęła się przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki, stamtąd przeszliśmy pod bramę Uniwersytetu Warszawskiego. Aktywiści z ponad 20 krajów europejskich byli ubrani w maski gazowe symbolizujące zanieczyszczenie powietrza i emisję CO2) w wyniku nadmiernego wydobycia węgla i paliw kopalnych). Zwracali uwagę na skutki zdrowotne dla ludności - ich zdaniem to jedno z największych wyzwań odważnej polityki klimatycznej.
Krassina Demireva, współrzeczniczka FYEG, stwierdziła, że “Unia Europejska powinna przestać zastanawiać się nad tym co robić, lecz po prostu zacząć działać..Kraje członkowskie powinny same podjąć działania na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zamiast czekać na ustalenia szczytu. UE powinno ograniczyć emisję o 40 proc. do 2020 roku (w stosunku do emisji z 1990 roku).” “Ponadto domagamy się zwiększenie efektywności energetycznej do 40% (unijne cele 20/20/20 deklarują osiągnięcie efektywności na poziomie 20%) i działań na rzecz osiągnięcia 100% udziału źródeł odnawialnych i energetyki rozproszonej w Europie”. - dodała. “Podczas warszawskiego szczytu klimatycznego nie udało się osiągnąć dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi, biznesem i państwami. Interesy korporacyjne zwyciężyły." - konkludowała Demireva.
Kasia Dmochowska, współprzewodnicząca stowarzyszenia Ostra Zieleń - Młodzi Zieloni (młodzieżówki Partii Zieloni) dodała: "Na zewnątrz, Unia Europejska powinna przestać oglądać się na inne kraje i stanąć na czele batalii o solidny wynik negocjacji klimatycznych, który popchnie globalna politykę klimatyczną do przodu. Przywództwo międzynarodowe powinno zawierać w sobie reformę międzynarodowych przepisów i umów handlowej, uwzględniającą transfer technologii pozwalając ograniczyć emisję węgla we wszystkich zakątkach globu."
Musimy odważnie stawić czoło zmianom klimatycznym i domagać się zastosowania wymiernych wskaźników naszych działań. Ludzkość jest odpowiedzialna za kataklizmy i klęski żywiołowe, które często określa się jako “naturalne”. Tragedia spowodowana przez supertajfun Haiyan na Filipinach jest znakiem, że zaprzestanie działań na rzecz redukcji emisji skutkuje katastrofą i śmiercią wielu osób. Oczekujemy od szczytu klimatycznego COP19 redukcji emisji, globalnej solidarności i prowadzenia polityki, opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju.
przegląd prasy:
1. Marcin Korolec w dzisiejszej GW: Po raz pierwszy w historii wynegocjowaliśmy umowę o zasięgu globalnym:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15042826,Korolec__Swiat_nie_chce_chronic_klimatu_tak_jak_Europa.html
-
Komentarz:
Minister uwaza, ze COP jest sukcesem, bo swiat nie moze powielac rozwiazan UE w zakresie ochrony klimatu. Kazdy ma robic to co bedzie chcial. Źle to wróży pozycji Polski na negocjacje celu 2030. ( zk)
2. W marcu 2014 czeka Polskę ważny szczyt klimatyczny UE. Nie wiadomo jeszcze z czym tam pojedziemy:
http://wysokienapiecie.pl/tydzien-z-pradem/224-cop-skonczony-teraz-rozgrywka-w-brukseli
3. Newsweek o zmianach klimatu:
http://nauka.newsweek.pl/czlowiek-odpowiedzialny-za-ocieplenie-klimatu-newsweek-pl,artykuly,274804,1.html