Podczas gdy delegaci na COP24 w Katowicach debatują o roli miast w ochronie klimatu, mieszkańcy Gdańska, Wrocławia i Krakowa apelują do włodarzy o powstrzymanie globalnej katastrofy.
„Jeśli nie zaczniemy teraz działać, musimy przygotować się na najgorsze. To właśnie miasta są najbardziej narażone na skutki zmiany klimatu. Huraganowe wiatry, nawalne deszcze i powodzie błyskawiczne niszczą infrastrukturę miejską. Długotrwałe fale upałów i miejskie wyspy ciepła wpływają bezpośrednio na zdrowie mieszkańców. Zwiększają częstotliwość występowania przypadków udaru cieplnego, zaostrzają objawy przewlekłych chorób układu krążenia i oddechowego, nasilają reakcje alergiczne. Zanieczyszczone powietrze, ograniczony dostęp do wody pitnej i wiele innych negatywnych skutków zmiany klimatu już dzisiaj wpływa destrukcyjnie na dobrostan mieszkańców – podkreśla Joanna Mieszkowicz, prezeska Fundacji Aeris Futuro.
Pełna treść listu mieszkańców KRAKOWA
Obecnie ponad 3,5 miliarda ludzi żyje dzisiaj w miastach, a do 2030 roku prawie 60% światowej populacji będzie mieszkać w granicach obszarów miejskich. Zadbanie o bezpieczeństwo ich mieszkańców powinno stanowić priorytet w działaniach włodarzy.
„Wrocław nie raz doświadczył już klęsk żywiołowych. W 1997r. wielka powódź zniszczyła domy, infrastrukturę, zagrażając życiu i zdrowiu ludzi. Dlatego jako mieszkańcy jesteśmy szczególnie zaniepokojeni kryzysem klimatycznym. Dobrze pamiętamy obrazy zniszczenia i zdajemy sobie sprawę, że złe ludzkie planowanie może doprowadzić do jeszcze większych nieszczęść. Wiemy, że odchodzenie od węgla jest konieczne, aby zapobiec prawdziwej katastrofie, a działania adaptacyjne są niezbędne, aby poprawić jakość życia we Wrocławiu. Dlatego liczymy na aktywne działanie miasta, które aspiruje do Zielonej Stolicy Europy. Chcemy, aby Wrocław zasługiwał na ten tytuł, a wrocławianie mogli żyć w bezpieczniejszym i zdrowszym mieście, które strukturalnie przygotuje się na czekające nas niebezpieczne zmiany" – zaznacza Hanna Schudy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
Pełna treść listu mieszkańców WROCŁAWIA
Sygnatariusze listu podkreślają, że zmiana klimatu postępująca w zastraszającym wymusza podjęcie natychmiastowych działań w zakresie adaptacji miast do rosnących zagrożeń, ale także w obszarze zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez tereny zurbanizowane.
„Dzisiejsze apele miast mają niezwykle istotne znaczenie nie tylko w kontekście odbywającego się szczytu klimatycznego w Katowicach, ale także w związku z prowadzoną polityką europejską. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła długoterminową strategią UE zero emisji netto do 2050 roku. Wsparcie i działania ze strony wszystkich interesariuszy, również i może przede wszystkim miast mają zatem istotny wpływ na politykę naszego regionu. Pomimo że zajmują one zaledwie 3% powierzchni Ziemi, to odpowiadają za aż 60-80% zużycia energii i 75% emisji gazów cieplarnianych. Mamy nadzieję, że przystąpienie miast do globalnego Porozumienia Burmistrzów oraz stworzenie programu działań w zakresie polityki klimatycznej na poziomie lokalnym i regionalnym wywrze wpływ na decydentów” – podsumował Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej.
Pełna treść listu mieszkańców GDAŃSKA
Rola miast w ochronie klimatu i ich aktywność z roku na rok staje się coraz większa. W środę podczas szczytu COP24 w Katowicach 23 miasta zadeklarowały przystąpienie do sieci międzynarodowej NAZCA (Non-State Actor Zone for Climate Action) działającej przy Sekretariacie ds. Zmian Klimatu ONZ. Platforma gromadzi dane o działaniach na rzecz ochrony klimatu, pomagając w tworzeniu polityki regionalnej i miejskiej. Obecnie zawiera już prawie 20 tysięcy różnych przedsięwzięć. Do dnia dzisiejszego należało do niej 28 polskich miast w tym Kraków, Wrocław i Gdańsk1.
Podczas dzisiejszego „Szczytu Miejskiego” deklaracje przystąpienia do NAZCA przedstawiły: Katowice, Poznań, Olsztyn, Będzin, Rawicz, Tarnowskie Góry, Jarosław, Siemianowice Śląskie, Tomaszów Mazowiecki, Lądek Zdrój, Skawina, Ustroń, Legnica, Sławków, Wałbrzych, Lidzbark Warmiński, Sosnowiec, Zabrze, Piastów, Stalowa Wola, Żywiec, Pyskowice i Szamotuły.
Dwudniowe obrady w ramach „Szczytu Miejskiego” będą obejmować szereg istotnych tematów m.in. redukcji emisji na poziomie lokalnym, problemu niedoboru wody, zanieczyszczenia powietrza, kwestii finansowania (Program Cities for Climate. Urban Summit by COP24).
Więcej informacji:
Justyna Szczepanik, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej
+48 509 865 730, j.szczepanik@koalicjaklimatyczna.org
Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 24 organizacji pozarządowych. Jej misją jest wspólne działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska. Więcej informacji o Koalicji na stronie http://koalicjaklimatyczna.org
Fundacja Aeris Futuro, CIWF Polska, Fundacja ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Fundacja Ekologiczna Arka, Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej Zielona Akcja, Fundacja EkoRozwoju FER, Fundacja GAP Polska, Fundacja Greenpeace Polska, Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Klub Gaja, Liga Ochrony Przyrody, Dolnośląski Klub Ekologiczny, Polski Klub Ekologiczny Koło Tychy, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia”, Społeczny Instytut Ekologiczny, WWF Polska, Zielone Mazowsze, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |