×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

20 października 2015
Klimat
 

Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ

W Bonn rozpoczęły się właśnie negocjacje ONZ przed konferencją klimatyczną COP 21 w Paryżu, której celem będzie opracowanie międzynarodowego porozumienia dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Powtórka z „rozrywki”?

W Bonn rozpoczęły się właśnie negocjacje ONZ przed konferencją klimatyczną COP 21 w Paryżu, której celem będzie opracowanie międzynarodowego porozumienia dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednak zarówno część delegatów jak i organizacji pozarządowych uważa, że przedstawiony do negocjacji projekt jest mało ambitny i niekonkretny. Czy tajfun Koppu również tym razem okaże się testem na międzynarodową solidarność?

Tegoroczne negocjacje Narodów Zjednoczonych w Bonn przywitała smutna a zarazem alarmistyczna wiadomość. Dość symptomatyczną ironią losu jest jednak to, że podobna rewelacja dotarła do delegatów na otwarciu konferencji klimatycznej COP w Warszawie w 2013 r. Potężny tajfun, tym razem nazwany „Koppu”, znowu uderzył w Filipiny. Kiedy Polska, jako gospodarz, otwierała konferencję w Warszawie, całość wydarzenia zdominowało wystąpienie delegata z Filipin - Yeb Sano. Jego słowa o tragedii spowodowanej prze żywioł, co zrozumiałe, poruszyły do głębi opinię publiczną. Tego dnia w jego kraju straciło życie około 6000 osób. Wielu delegatów wówczas sądziło, że wydarzenie to może być punktem zwrotnym w negocjacjach. Osoby pracujące na rzecz ochrony klimatu wierzyły, że nieszczęście jakie przytrafiło się Filipinom otworzy oczy decydentom. Wpłynie na przyszłość lokalnych oraz międzynarodowych działań na rzecz ochrony klimatu. Filipiński delegat w swoim przemówieniu miał nadzieję, że ogromne spustoszenie jakie nawiedziło Filipiny będzie ostrzeżeniem dla całego świata. Jego, co zrozumiałe, emocjonalna mowa zawierała m.in. słowa, że „czas zatrzymać to szaleństwo” - odnosząc się do zwiększającej się emisji gazów cieplarnianych prowadzących do anomalii pogodowych. Następnie rozpoczął on strajk głodowy, o którym wielu już pewnie zapomniało. Może jednak tym razem tajfun Koppu obudzi niektórych z drzemki, którą nazwać można „business as usual”?

Tekst negocjacyjny mało ambitny i niekonkretny

O sennym, a przynajmniej obojętnym stanie decydentów świadczyć może jednak treść dokumentu, który będą negocjować delegaci podczas tego tygodnia w Bonn. Omawiany tekst stał się już przedmiotem krytyki i to z wielu stron. Nie tylko organizacje społeczne, ale też grupa krajów G77+Chiny skrytykowały obecną treść dokumentu. Jedną z przyczyn jest to, że tekst w niewystarczającym stopniu uwzględnia interesy krajów rozwijających się. Ponoszą one ogromne straty w wyniku zmian klimatu, mimo że nie przyczyniają się one do tak wysokiej emisji gazów cieplarnianych jak rozwinięte kraje północy. Z obecnego projektu umowy wynika jednak, że kraje rozwinięte szukają sposobu na ucieczkę od złożonej obietnicy. Wcześniej kraje te zobowiązały się do przejęcia wiodącej roli w zakresie minimalizacji i adaptacji do zmian klimatu. Z kolei kraje rozwijające się miały stać się beneficjentami odszkodowań i środków na wprowadzanie gospodarki niskoemisyjnej. To jednak nie jedyne zaskoczenie. Okazuje się, że proponowane zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2050 jest również mało ambitne. Może to znacznie utrudnić zatrzymanie ocieplenia się klimatu do poziomu wzrostu o maksimum 2 stopnie Celsjusza. Naukowcy uważają, że ocieplenie powyżej dwóch stopni może przynieść katastrofalne, nieodwracalne skutki. Teraz, kiedy do konferencji w Paryżu zostało niewiele ponad miesiąc, delegaci oraz opinia publiczna została zaskoczona takim zwrotem sytuacji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę napływające wiadomości z Filipin, można się domyśleć, że entuzjazm wielu osób pokładających nadzieję w zmiany, jakie miał przynieść COP 21 w Paryżu, został znacznie obniżony.

Polska vs Filipiny

Nadzieja jednak umiera ostatnia. Trudno powiedzieć co, na chwilę obecną, dzieje się w głowach polskich polityków oraz tych aspirujących do polskiego parlamentu. Na ile chcą oni, aby Polska była krajem odważnym, mającym powody do dumy na arenie międzynarodowej oraz krajem stawiającym na innowacyjną gospodarkę? Możemy liczyć tylko na ich wiedzę i dobrą wolę. Jednak, dzięki wywiadowi jakiego w Bonn udzieliła mi działaczka organizacji DAKILA z Filipin Renee Karunungan możemy się dowiedzieć jakie jest stanowisko Filipin oraz tamtejszego społeczeństwa i rządu. Otóż, jak twierdzi Karungan, obywatele kraju, który od wielu lat boryka się z potężnymi skutkami zmian klimatu nie muszą wcale czytać raportów IPCC, aby wiedzieć, że zmiany klimatu zachodzą w niespotykanym wcześniej tempie. Filipiny to archipelag wysp położony na Pacyfiku. W przeszłości ludzie byli doświadczani huraganami, porami deszczowymi. Jednak obecnie zjawiska pogodowe zwiększyły istotnie swoją intensywność, a sama pora deszczowa przedłużyła się o kilka miesięcy. Na chwilę obecną Filipiny doświadczają około 20 katastrof rocznie! W 2013 r. tajfun zabił około 10 000 osób. Do dzisiaj większość osób wtedy poszkodowanych nie ma własnego domu. Na przykład miasto Tacloban zostało zrównane z ziemią, a kraj nie ma wystarczających środków na odbudowę infrastruktury. Zagrożona jest też turystyka, ważna gałąź przemysłu Filipin. Ludzie mieszkający wcześniej na wybrzeżu zostali zmuszeni do przeprowadzki w głąb kraju, stąd nie zawsze mogą wykonywać zawód jakim trudnili się wcześniej.

Trzeba dodać, że Filipiny to kraj, który ponad 50% energii elektrycznej produkuje z węgla. Rząd wciąż planuje nowe elektrownie węglowe, które nie tylko są przyczyną emisji gazów cieplarnianych, ale też zanieczyszczeń powietrza. Jednak ze względu na potężne szkody spowodowane zmianami klimatu kraj jest zmuszony do znacznej redukcji energetyki opartej na węglu. Musi to zrobić, jeżeli chce otrzymywać środki odszkodowawcze z należącego do ONZ Green Climate Found. Przewidziana redukcja może wynieść nawet 70% energetyki konwencjonalnej. Czy jednak rząd Filipin będzie realizować te cele? Tego nie wie Renne, ani większość mieszkańców. Renee ma jednak nadzieję, że dzięki organizacjom takim jak DAKILA z Filipin kontrola działań rządu będzie skuteczniejsza. Do dzisiaj bowiem nikt nie potrafi ocenić, skąd rząd wziął te 70% redukcji jeżeli wciąż planuje budowę elektrowni węglowych. Przeciętny mieszkaniec Filipin będzie zatem zmuszony jeszcze przez wiele lat do życia w ciągłym strachu. Trudno mówić o bezpieczeństwie planowania czegokolwiek. Szczególnie ludzie biedni nie mają ani czasu ani siły do walki ze zmianami klimatu. Jak pisała Naomi Klein w swojej wcześniejszej książce „Doktryna Szoku” wydarzenia takie jak tajfuny przyczyniają się nie tylko do spustoszeń świata zewnętrznego, ale też wewnętrznego. Po traumatycznych przeżyciach ludzie są jednak bardziej podatni na manipulacje i są w stanie przyjąć każdą pomoc, nawet jeżeli okaże się, że będzie ona tylko pogrążać ich trudną sytuację.

Solidarność zmieni wszystko?

Renee Karungan powiedziała: „Ludzie w takich krajach jak Polska nie martwią się zmianami klimatu, ponieważ są one dla nich sprawami abstrakcyjnymi, nie doświadczają ich na własnej skórze. Ja jednak od wielu lat żyję w wiecznym strachu właśnie przez takie wydarzenia jak tajfuny. Jestem teraz w Bonn, przyjechałam jako obserwatorka na negocjacje przed konferencją klimatyczną COP21, a tymczasem cały czas sprawdzam wiadomości w internecie, ponieważ nie wiem, co się dzieje w moim kraju, z moją rodziną i przyjaciółmi. Mam nadzieję, że kraje rozwinięte oraz wszystkie te, które wciąż opierają swoją gospodarkę na paliwach kopalnych wyciągną pomocną dłoń i udowodnią, że stać je na solidarność międzyludzką. Zmiany klimatu dotkną ostatecznie nasz wszystkich, tylko nie wszędzie nastąpi to tak szybko jak to ma miejsce w krajach wyspiarskich. Nie mamy czasu, nie ma na co czekać. Jeżeli chcemy, aby świat jakim go znamy przetrwał musimy działać teraz”. Głos tej młodej osoby z Filipin wpisuje się zatem w przesłanie najnowszej książki Naomi Klein „To zmienia wszystko”, w której autorka przekonuje, że zmiany klimatu zmienią świat, w którym żyjemy. Miejmy tylko nadzieję, że będzie to oznaczać coś, czego jeszcze nigdy ludzkość nie doświadczyła i na co w sumie jest skazana – międzynarodową solidarność.Oby ta solidarność pojawiła się podczas decyzji delegatów na konferencji klimatycznej w Paryżu.

Hanna Schudy

Klimat

Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce Stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych. (...)
czytaj całość
W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych (...)
czytaj całość
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok (...)
czytaj całość
Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
więcej
2019-11-04
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (FELIETON)
2019-10-18
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
2019-09-19
Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu Klimatycznego
2019-09-17
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej