GENEWA (7 maja 2018 r.) - Polska powinna zapewnić bezpłatny i pełny udział w Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) pod koniec roku, eksperci ONZ ds. Praw człowieka *, powołując się na obawy dotyczące nowej ustawy o bezpieczeństwie, która mogłaby utrudniać udział społeczeństwa obywatelskiego.
Ekolodzy wyrazili zaniepokojenie ustawodawstwem, które zostało napisane specjalnie na konferencję w Polsce, mówiąc, że może to wpłynąć na ich prawa do prywatności, pokojowego zgromadzania się i uczestnictwa. Eksperci ONZ poruszyli tę kwestię, ponieważ rząd polski poinformował urzędników o przygotowaniach do COP24 podczas Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych w Bonn.
"Doceniamy zaangażowanie rządu w organizację konferencji klimatycznej, której celem jest zapewnienie, że będzie ona odbywać się w chroniony i bezpieczny sposób" - powiedzieli.
"Ponieważ COP24 podejmie ważne decyzje dotyczące wdrożenia porozumienia paryskiego i ustali wyzwania w zakresie działań łagodzących, ważne jest, aby Polska osiągnęła właściwą równowagę pomiędzy obawami dotyczącymi bezpieczeństwa z jednej strony, a podstawowymi swobodami zgromadzeń, uczestnictwa i prywatności z drugiej.
"Aby COP24 okazał się prawdziwym sukcesem, polski rząd musi zrobić wszystko, co w jego mocy, by przygotować i utrzymać spotkanie w sposób ułatwiający negocjacje w sprawie zmian klimatu, a także zapewniający znaczącą przestrzeń obywatelską wolną od zbędnego nadzoru i ograniczeń".
Eksperci ONZ poprosili rząd do udzielenia odpowiedzi na ich komunikat ** ze szczegółowymi wyjaśnieniami.
"W miarę postępów w walce ze zmianami klimatu, rządy powinny zachęcać i zapewniać pełny i znaczący udział społeczeństwa w tych krytycznych wielostronnych dyskusjach. Wszyscy patrzą w stronę polskiego rządu, aby zobaczyć, jak gospodarz i prezydent COP24 dotrzyma swoich zobowiązań w zakresie praw człowieka i utrzyma swoją odpowiedzialność za zapewnienie swobodnego i nieskrępowanego dostępu do szerszego uczestnictwa "- stwierdzili eksperci.
"Jesteśmy gotowi współpracować z rządem i doradzać, jak osiągnąć ten ważny cel".
Wyróżnione obawy dotyczące praw człowieka:
COP24 odbędzie się w Katowicach od 26 listopada do 16 grudnia.
(**) Komunikat ekspertów ONZ został przesłany do rządu polskiego w dniu 23 kwietnia 2018 r.
(*) Pan John H. Knox, Specjalny Sprawozdawca ds. Praw człowieka i środowiska; David Kaye, specjalny sprawozdawca ds. Promowania i ochrony prawa do wolności opinii i wypowiedzi, Michel Forst, specjalny sprawozdawca ds. Sytuacji obrońców praw człowieka, Clement Nyaletsossi Voule, specjalny sprawozdawca ds. Prawa do wolności pokojowego zgromadzenia i stowarzyszenia, pana Joe Cannataci, specjalnego sprawozdawcy ds. prawa do prywatności, i są częścią tak zwanych specjalnych procedur Rady Praw Człowieka.
Specjalni sprawozdawcy są częścią tak zwanych specjalnych procedur Rady Praw Człowieka. Procedury specjalne, największa liczba niezależnych ekspertów w systemie praw człowieka ONZ, to ogólna nazwa niezależnych mechanizmów ustalania i monitorowania przez Radę. Procedury specjalne Posiadacze mandatu to niezależni eksperci ds. Praw człowieka wyznaczani przez Radę Praw Człowieka w celu rozwiązywania konkretnych sytuacji krajowych lub kwestii tematycznych we wszystkich częściach świata. Nie są pracownikami ONZ i są niezależni od jakiegokolwiek rządu lub organizacji. Służą one w swoim indywidualnym charakterze i nie otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę.
W przypadku zapytań i wniosków medialnych prosimy o kontakt: Jamshid Gaziyev (+41 22 917 9183 / jgaziyev@ohchr.org);
W sprawie zapytań dotyczących mediów związanych z innymi niezależnymi ekspertami ONZ prosimy o kontakt:
Jeremy Laurence, UN Human Rights - Media Unit (+41 22 917 9383 / jlaurence@ohchr.org)
W tym roku przypada 70. rocznica Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przyjętej przez ONZ 10 grudnia 1948 r. Powszechna Deklaracja - przetłumaczona na rekord świata w 500 językach - jest zakorzeniona w zasadzie, że "wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w godności i prawach. "Każdy dzień ma znaczenie dla każdego. Na cześć 70. rocznicy tego niezwykle wpływowego dokumentu i aby zapobiec erozji jego zasad życiowych, namawiamy ludzi do obrony praw człowieka: www.standup4hu
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) sierpień (...) |
Więcej sinic, mniej tlenu. Pierwsza elektrownia jądrowa może (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) lipiec (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |