Klimat

Polskie uzależnienie od węgla

11 grudnia 2014 min
(galeria fotografii)

Za swoje przywiązanie do węgla i wydawanie unijnych Śródków na węglowe inwestycje, Polska otrzymała wczoraj na COP20 nagrodę Skamieliny Dnia.

Ministrze Korolec, w swojej mowie otwierającej 20 Konwencję Ramową Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, powiedział Pan, jakim wzruszającym przeżyciem było dla Pana wysłuchanie mowy Leonardo Di Caprio na szczycie ONZ w Nowym Jorku.

Mówił Pan, że ta pełną pasji mowa, zainspirowała Pana do podjęcia akcji na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Jednak, z przykrością musze stwierdzić, że źle zrozumiał pan przesłanie tej mowy. Kiedy Leonardo nawoływał do podjęcia akcji na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, nie miał namyśli inwestowania milionów Euro z unijnych funduszu w nowe inwestycje węglowe!

Niestety obawiam się, ze właśnie tak to Pan zrozumiał.

Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej - Jean Claude-Juncker – przedstawił projekt nowego budżetu. Chce on przeznaczyć 315 mld Euro na ożywienie unijnej gospodarki po kryzysie gospodarczym i finansowym minionych kilku lat. Ma to być zastrzyk gotówki na sektorów, które są najważniejsze dla wzrostu gospodarczego i konkurencyjności UE. Środki maja zostać przeznaczone na energetykę, szeroko pasmowy Internet, transport, oraz badania i rozwój. Wygląda jednak na to, że Polski rząd planuje, przeznaczyć te fundusze na inwestycje węglowe.

Przez tą decyzje rząd Polski podkopuje wytyczne nowego unijnego pakietu klimatycznego oraz szansy na wypracowanie ambitnego porozumienia w ramach negocjacji klimatycznych.

Węgiel jako główne surowiec energetyczny juz dawno temu powinien przejść do historii! Otrzymując wsparcie z unijnych funduszy, nie mamy wymówki, żeby nie rozwijać się w kierunku nisko emisyjnej gospodarki.

A może tak zainwestować unijne środki, aby zaangażować lokalne społeczności do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz promowania ekologicznych projektów. Taka decyzja sprawiłaby, że nasza gospodarka byłaby czystsza i bardziej wydajna.

Czy Polski rząd zamierza stracić kolejna dekadę na nierentowne inwestycje węglowe?

W ten sposób Polski rząd nie tylko wyklucza sie z kręgu postępowych krajów UE, ale jednocześnie ma czelność wyciągać rękę po fundusze na sektor węglowy. W rezultacie Polska stanie się magazynem przestarzałych maszyn i technologii.

Jak pokazuje ostatnia analiza CBOS- u przeprowadzona dla Greenpeacu, 68,3% Polaków uważa, że polska gospodarka powinna opierać się na odnawialnych źródłach energii, a tylko 27,5% że na węglu.

Pozostaje zapytać, czy rząd Polski jest reprezentantem lobby węglowego czy Polskiego społeczeństwa ?

Ogłoszenie w ramach COP20 inicjatywy na rzecz wzrostu edukacji ekologicznej, nie powinno być naszym jedynym sukcesem. Polski rząd powinien w różnorodny sposób, w oparciu o długoterminowy plan, walczyć ze zmianami klimatu. W przeciwnym razie Polski rząd podkopuje swoja wiarygodność jako orędownika edukacji ekologicznej.

A i jeszcze jedno, kiedy przedstawiam się tu na COP i mówię, że pochodzę z Polski, chciałabym moc podzielić się z innymi przykładami jak Polska rozwija sektor energii odnawialnej, a nie jedynie inicjatywa edukacyjna.

Za swoje przywiązanie do węgla i wydawanie unijnych Śródków na węglowe inwestycje, Polska otrzymała wczoraj na COP20 nagrodę Skamieliny Dnia.

Paulina Szabat


Paulina Szabat - śledzi na żywo  negocjacje klimatyczne w ramach 20 Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Klimatu (COP20), w ramach projektu Adopt A Negotiator Tracker. Jej priorytetem jest śledzenie poczynań unijnych, a szczególnie polskich negocjatorów oraz zgłębianie synergii pomiędzy biznesem a zmianami klimatu.

 

tytul: Lima, COP 20: Podsumowanietytul: Pieniądz rządzi ... klimatem.tytul: Lima: 13 dzien negocjacjitytul: Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs) tytul: Nasz człowiek w Limietytul:  *Rżną* dęby na Osobowicachtytul: Debata o przyszłości Wrocławia- deklaracje kandydatówtytul: Kwadratura koła: Ochrona zdrowia i budżetu w Polsce a model węglowego rozwoju Polski
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

mh

COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USA

Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody „Skamielina dnia”. Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać

mh

Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między porozumieniem Paryskim a Katowickim

Warto utworzyć nagrodę imienia Scarlet O’Hary. Przyznawana byłaby wszystkim tym, którzy lubią odkładać sprawy na przyszłość. Nikt tak pięknie bowiem jak bohaterka „Przeminęło z wiatrem” nie mówił: „Nie chcę teraz o tym myśleć. Pomyślę o tym jutro”.

mh

Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie

Sukces Alternatywy dla Niemiec w ostatnich wyborach do Bundestagu najczęściej tłumaczony jest jako odpowiedź na zbyt progresywną politykę migracyjną rządów Merkel. Powodów jest jednak więcej a poszukiwania prędzej czy później trafią na trop polityki energetycznej i klimatycznej. Dlaczego największa wygrana populistycznej partii wydarzyła się w regionach odkrywkowych? I co ma wspólnego brak pewności ze złością?

mh

Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i sarmatyzm

Po happeningowym Paryżu, trzeźwy Marrakesz. Musimy się bardziej starać, aby zachować dobry klimat

pokaż więcej touch_app
 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.