opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Klimat

Extinction Rebellion w Londynie

26 kwietnia 2019 min
(galeria fotografii)

25 kwietnia zakończył się 10-dniowy protest grupy Extinction Rebellion w Londynie.

Aktywiści od 15 kwietnia blokowali centralne punkty miasta, żeby zwrócić uwagę na problem bierności władz wobec nieuchronnie zbliżającej się katastrofy ekologicznej. Był to przejaw obywatelskiego nieposłuszeństwa, ok. 1000 osób zostało aresztowanych. Protesty zgromadziły dziesiątki tysięcy ludzi. Miały charakter pokojowy i trochę festiwalowy (dużo tańca, muzyki, śpiewu, występów artystycznych). Mimo wywołanego paraliżu miasta (gigantyczne korki, zmiany tras autobusów, tysiące osób spóźnionych do pracy), poparcie mieszkańców dla rebeliantów było przeważające. Najwyraźniej społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń, jakie niosą za sobą zmiany klimatu i masowe wymieranie gatunków.

Jagoda Gawlik

Więcej na temat grupy i jej postulatów można przeczytać tutaj:
https://rebellion.earth/

 

tytul: Gdzie jest KoKo i co dalej z odejściem od węgla za Odrą?tytul: Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.tytul: Pod Prąd: kwiecień 2019tytul: Kochaj sąsiada swego jak...? tytul: Czysta Oława, czysta Odra, czysty Bałtyktytul: Śmieci w rzekach!tytul: Ministerstwo Środowiska robi ludzi w balonatytul: Transformacja na ruskim czy polskim węglu?
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Czy epoka kamienia skończyła się dlatego, że skończył się kamień?

Eksperci nie pozostawiają wątpliwości, że jeśli sposób pozyskiwania energii pozostanie bez zmian, a ilość emitowanego dwutlenku węgla nie zostanie ograniczona, to czekają nas przykre konsekwencje w niedalekiej przyszłości. – Wszystko co najgorsze dopiero przed nami – zapowiada prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

mh

Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku

Hanna Schudy: Pierwszy dzień zimy. Czuję się oszukana, kiedy patrzę za okno. W pewnym sensie okradziona z przyszłości. Ale i tak przynajmniej pamiętam światło dnia i nocy w białym puchu.

mh

Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną

Organizacje pozarządowe z Polski, Czech i Węgier wzywają obywateli do wspierania działań na rzecz ochrony klimatu oraz transformacji energetyki i gospodarek w krajach Grupy Wyszehradzkiej

mh

Memorandum Katowickie.

Polska, Papieska i Francuska Akademię Nauk (CNRS) ogłosiły wspólnie Sygnatariusze memorandum nawołują do szybkiej dekarbonizacji wszystkich sektorów, nie później niż 2030r.

Dokument został ogłoszony na specjalnym sympozjum "Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society” w obecności szefa delegacji watykańskiej na COP24 Bruno-Marie Duffe i Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka. Wśród mówców był także Mario Molina, laureat Nobla za odkrycie dziury ozonowej, Nicholas Stern, bardzo ceniony współczesny ekonomista i wielu innych świetnych naukowców, duchownych i liderek.

mh

Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach

„Mamy sygnały, że przewozicie przedmioty niebezpieczne. Prosimy wysiąść - musimy przeszukać autokar i spisać wszystkich państwa” - takie słowa usłyszeli pasażerowie z Warszawy i Wrocławia, kiedy w sobotę rano zostali zatrzymani po drodze na Marsz dla Klimatu w Katowicach.

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.