×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

12 grudnia 2021
Klimat
 

Pogrzeb bierności, pogrzeb kłamstw

W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych liderów w sprawie kryzysu klimatycznego.

Grupa kilkunastu osób z grupy XR Youth Wrocław wyruszyła w przemarsz żałobny z Placu Solnego, kierując się w stronę Rynku. Protest do tego momentu był milczący. Na czele marszu widniał baner z napisem „KONIEC BIERNOŚCI KLIMATYCZNEJ”. Osoby aktywistyczne ubrane na czarno, niosące trumnę z napisami „POGRZEB BIERNOŚCI” i „POGRZEB KŁAMSTW” bardzo kontrastowały z kolorowym jarmarkiem świątecznym pełnym światełek, muzyki. Tłum zebrany na jarmarku zwracał uwagę na protest.

Wychodzimy na ulice, żeby powiedzieć: to jeszcze nie koniec. Idąc przez miasto w czarnych strojach, żegnamy puste słowa polityków, które w walce z katastrofą klimatyczną są równie skuteczne, co papier, na którym są zapisane. Wybieramy działanie, a nie marazm. Bo to pogrzeb bierności, nie nadziei. Nadzieja umrze ostatnia.” - mówi Radogost, aktywista XR Youth Wrocław.

Na Rynku złożono trumnę i zaczęły się przemowy.

"Jesteśmy pokoleniem, które nigdy za swojego życia nie zaznało stabilnego klimatu. Właśnie zakończył się COP26, kolejny szczyt klimatyczny, na którym światowi liderzy ustalili... no właśnie, co właściwie ustalili? Nic. Znowu. Prawda jest taka, że jeśli natychmiast nie obetniemy emisji do zera netto, czeka nas upadek cywilizacji. Czy tak nieracjonalne nastawienie rządów oznacza, że to już jest koniec?" - zadaje kluczowe pytanie Max z XRY Wrocław.

"Młode osoby, takie jak my, przez bierność rządów i postępującą katastrofę klimatyczną, tracą jakiekolwiek nadzieje na przyszłość. Żegnają swoje marzenia i plany. Nie zgadzamy się na to, żeby być ostatnim pokoleniem.” - XRY Wrocław.

Po ostatniej przemowie zapadła cisza, a osoby aktywistyczne położyły się na ziemi i leżały przez kilka minut bez ruchu wśród flag (z klepsydrą - symbolem szóstego masowego wymierania gatunków) oraz banerów niesionych w marszu. To DIE-IN, charakterystyczne działanie Extinction Rebellion na całym świecie, które w dosłowny sposób zwraca uwagę na trwającą katastrofę klimatyczną oraz szóste masowe wymieranie gatunków.

Podczas akcji dostawaliśmy różne reakcje. Najbardziej poruszyły mnie dzieci, które pytały swoich rodziców co się dzieje. Słyszałam mamę, która tłumaczyła swojemu dziecku, że chodzi o zmiany klimatyczne. Przykro mi myśleć, w jakim świecie będzie dorastać ta dziewczynka. Co czeka ją w jej życiu za kilka, paręnaście lat.” mówi Lena, aktywistka XR YOUTH WRO.


Manifest grupy XR Youth Wrocław:
Jesteśmy młodymi osobami, które nigdy za swojego życia nie zaznały stabilnego klimatu. Urodziłyśmy się w świecie, który pędzi w stronę zagłady.

Minął czas, w którym tylko bezradnie przyglądałyśmy się postępującej katastrofie, nie wierząc, że możemy coś zmienić. Łączymy siły i podejmujemy działanie. Wychodzimy na ulicę, by zaprotestować i pokazać, że nie damy zmydlić sobie oczu fałszywymi obietnicami polityków i korporacji. Indywidualne zmiany konsumenckie nie uratują nas od katastrofy klimatycznej, teraz potrzebujemy zmian systemowych.

Mamy dość zrzucania na nas, osoby obywatelskie, winy za kryzys klimatyczny. Na to, jak żyjemy. Owszem, to ważne, ale kluczowym działaniem, jakiego potrzebujemy, by przetrwać jako ludzkość, jest obcięcie emisji gazów cieplarnianych do zera. To odejście od węgla, ale też innych paliw kopalnych. Przejście na gaz nic nam nie da.

W tym roku opublikowany został szósty raport IPCC (Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu). Mówi on tak jednoznacznie, jak nigdy wcześniej: kryzys klimatyczny trwa i jest spowodowany działalnością człowieka - opieraniem gospodarki na zużywaniu paliw kopalnych. Czas powiedzieć prawdę, czego polski rząd nadal nie zrobił. Nadal nie ogłosił alarmu klimatycznego. Więc żegnamy kłamstwa i półprawdy, stawiamy sprawę jasno: mamy przejebane. Używamy przekleństw, żeby ktoś nas w ogóle usłyszał. Chcemy żyć, a nie umierać w wojnach o wodę, w wojnach klimatycznych.

"Tylko 1% najbogatszych ludzi na świecie emituje połowę światowych emisji gazów cieplarnianych. To te gargantuiczne nierówności i wyzysk doprowadziły do kryzysu. Dlatego grzebiemy kapitalizm. Mamy dość wmawiania nam, że jesteśmy współodpowiedzialnx za katastrofę klimatyczną. Niestety tylko bunt może nas wszystkich uratować. Luksus elit to nasza zguba." - mówi stanowczo Mikołaj z XRY Wrocław.

"Ten pogrzeb to czas, aby zadać sobie pytanie: co po sobie pozostawimy? Czy chcemy, żeby jedynym dziedzictwem ludzkości były ruiny i płonące zgliszcza? My, XR Youth, odpowiadamy: nie, nie chcemy takiej przyszłości. Jesteśmy osobami aktywistycznymi i będziemy wychodzić na ulice tak długo, jak to potrzebne." - podsumowuje Radogost, aktywista XR Youth.
 
Na koniec grupa osób usiadła przy Trumnie Bierności i zaczęła śpiewać wspólnie, zwracając uwagę na wagę solidarnego i empatycznego oddolnego działania ruchu.

Czy Ty chwycisz moją dłoń? Nasz cel wspólny - osiągniemy go. Chociaż będzie trudno, przyszłość naszą ocalimy. Razem z nami Ziemię chroń, Ziemia to jest nasz jedyny dom.” śpiewali idąc przez Rynek. Sobotnie wydarzenie zdecydowanie zaburzyło spokojne południe w przedświątecznym festiwalu rozrywki - jarmarku bożonarodzeniowym, alarmując o trwającej katastrofie klimatycznej.

Extinction Rebellion Youth Wrocław to część ogólnoświatowego ruchu społecznego Extinction Rebellion, powołanego by za pomocą pokojowego masowego nieposłuszeństwa obywatelskiego zmusić rządy do działania w celu zapobieżenia utracie bioróżnorodności oraz skutkom katastrofy klimatycznej.
Każda osoba, która zgadza się z zasadami i wartościami Extinction Rebellion, może działać w ruchu XR.

Działania XR Youth można śledzić na:
    • Instagram XRY Wrocław https://www.instagram.com/xryouth_wro/
    • Facebook XRY Wrocław https://www.facebook.com/Extinction-Rebellion-Youth-Wrocław/
    • XRY Polska https://www.instagram.com/xryouth_pl/

Klimat

Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce Stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych. (...)
czytaj całość
W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych (...)
czytaj całość
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok (...)
czytaj całość
Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
więcej
2019-11-04
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (FELIETON)
2019-10-18
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
2019-09-19
Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu Klimatycznego
2019-09-17
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej