tytul: Ekologiczne Przymorze!tytul: Sprzątanie świata 2015tytul: Do kina za elektrośmieci!tytul: Nielegalne złomowanie statków to także polska specjalnośćtytul: Jaka jest rola węgla w Europie?tytul: Zanieczyszczone powietrze powoduje śmiertelne chorobytytul: Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzietytul: Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalę
min
wiadomości

Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało realna

Nasz przemysł wydobywczy i energetyczny musi się modernizować. W pakiecie zapewnione są na ten cel ogromne środki i nasze kopalnie będą się dzięki tym funduszom zmieniać.
opublkowano 11 września 2015

- To bardzo mało realny postulat, tym bardziej, że przed rokiem udało nam się zawrzeć bardzo korzystne porozumienie dla polskich firm i całej gospodarki na lata 2020 - 2030. Z mojego punktu widzenia inne ustalenia mogłyby być tylko mniej korzystne - powiedział w wywiadzie dla Money.pl minister środowiska Maciej Grabowski komentując pomysły PiS na renegocjonowanie pakietu klimatycznego tak, by chronić polskie kopalnie.

Wprawdzie spójna europejska strategia w znacznej mierze ma eliminować węgiel z miksu energetycznego, co dla Polski byłoby niezwykle niekorzystne, to jak uspokaja minister nie ma innej drogi niż skorzystanie z tego co daje nam pakiet klimatyczny.

- Nasz przemysł wydobywczy i energetyczny musi się modernizować. W pakiecie zapewnione są na ten cel ogromne środki i nasze kopalnie będą się dzięki tym funduszom zmieniać. Zresztą kiedy udało nam się uzyskać ten kompromis - w październiku zeszłego roku - na giełdzie zostało to bardzo dobrze ocenione przez rynek i nic się nie stało naszym spółkom węglowym i energetycznym - dodaje minister.

W ocenie szefa resortu środowiska dla przyszłości przemysłu ważniejsze - niż renegocjacja zawartych zobowiązań - mogą być ustalenia ze szczytu klimatycznego w Paryżu pod koniec tego roku.

- Najważniejsze jest zapewnienie równych warunków konkurencji. Musimy dążyć do tego by zawrzeć odpowiednie umowy międzynarodowe. Jeżeli pozaeuropejskie kraje będą miały inne warunki działania to nasz przemysł będzie w niedogodnej pozycji konkurencyjnej - przekonuje minister. Dodaje jednocześnie, że jeśli nie uda się tego zmienić to wtedy rzeczywiście będziemy zabiegać wewnątrz UE, żeby nasze energochłonne koncerny uzyskiwały 100 procent uprawnień do emisji CO2.

Krzysztof Janoś
źródło: http://www.money.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.