×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

10 października 2014
Klimat
 

Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku

Szczyt był wyjątkową okazją dla jego uczestników do opowiedzenia się za ambitną wizją przyszłości i podjęciem działań, które skierują świat na nową drogę zrównoważonego rozwoju...

Dnia 23 września 2014 roku odbył się Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku przy okazji obrad Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ponad 120 szefów państw i rządów z całego świata zebrało się w siedzibie ONZ, aby wykazać swoją gotowość do wprowadzenia reform i odpowiedzieć na obawy setek tysięcy obywateli, którzy dzień wcześniej wyszli na ulice, aby domagać się działań przeciwko zmianom klimatycznym.

Szczyt Klimatyczny otworzył amerykański aktor i działacz społeczny Leonardo di Ca-prio. Apelował, by zakończyć dyskusje, czy ocieplenie klimatu ziemi faktycznie ma miejsce, ale by podjąć natychmiastowe działania dla uniknięcia katastrofy klimatycznej. Również koreański dyplomata, promotor imprezy, przypomniał światu, że "nie da się negocjować
z naturą. Nie ma planu B w kwestii globalnego ocieplenia klimatu, ponieważ nie mamy planety B"- podkreślił Ban.i

Szczyt był wyjątkową okazją dla jego uczestników do opowiedzenia się za ambitną wizją przyszłości i podjęciem działań, które skierują świat na nową drogę zrównoważonego rozwoju. Czy zobowiązania głów państw to jednak nie pozory? Czy nie są to tylko puste obietnice? Walka o osiągnięcie międzynarodowego porozumienia w kwestii zmian klimatu jest jeszcze daleka od zakończenia. Chiny i Indie, które wraz ze Stanami Zjednoczonymi należą do największych emitentów gazów cieplarnianych, były reprezentowane tylko przez urzędników drugiego szczebla. Prezydent Chin Xi Jinping oraz premier Indii Narendra Modi zapowiedzieli, że nie pojawią się na Szczycie Klimatycznym w Nowym Jorku.  Instytut na rzecz Badań Energetycznych publikuje wyliczenia, z których wynika, że wraz ze skokowym wzrostem zużycia energii w tych krajach rośnie dobrobyt jego mieszkańców.ii Może więc Pekin i Delhi nie chcą wcale ograniczyć swoich emisji.

Mimo braku jasnego poparcia ze strony Chin oraz Indii, po Szczycie Klimatycznym
w Nowym Jorku możemy przyznać, że temat walki z globalnym ociepleniem wrócił na agendę wielkiej polityki. Miejmy nadzieję, że poszczególne państwa wywiążą się ze swoich obie-tnic. Może jest jeszcze szansa dla naszej planety na walkę o powstrzymanie globalnego ocieplenia. Oczy świata będą skierowane w grudniu na Peru, gdzie odbędzie się następny szczyt klimatyczny.

Poniżej podsumowanie głównych zobowiązań, jakie zapowiedziały niektóre kraje w odniesieniu do zmniejszenia emisji CO2, gospodarki leśnej oraz finansowania walki ze zmianami klimatu:iii

STANY ZJEDNOCZONE 

Prezydent Obama w swoim przemówieniu ogłosił dekret, w którym wymaga od agencji federalnych, by wzięły pod uwagę problem zmian klimatu przy przyznawaniu pieniędzy na pomoc międzynarodową oraz inwestycje zagraniczne.

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział podczas szczytu, że rząd federalny przeznaczy 15 miliardów dolarów dla Banku Światowego, aby pomóc sfinansować program mający na celu powstrzymanie zanieczyszczenia spowodowanego metanem.

Stany Zjednoczone już wcześniej zobowiązały się do ograniczenia emisji o 17% do roku 2020, w porównaniu z poziomem z roku 2005.

"Nasi obywatele uczestniczą w marszu dla klimatu” powiedział Obama, „żaden naród nie może sam sprostać zagrożeniu". "Uznajemy, że przyczyniamy się do powstania problemów wynikających ze zmiany klimatu. Jednak może nam uda się go rozwiązać, jeśli zjednoczymy wszystkie narody". "Musimy zwiększyć nasze wspólne ambicje".

UNIA EUROPEJSKA  

UE zobowiązała się zmniejszyć  do roku 2030 emisję gazów cieplarnianych o 40% w stosunku do poziomu z roku 1990. Jest to plan, który w przeciwieństwie do niektórych państw, przewiduje działania nie tylko do 2020 roku.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że kraje członkowskie UE osiągną ten cel, opierając się na produkcji czystej energii do 27% (w stosunku do całkowitej produkcji) oraz poprawie efektywności energetycznej o 30%. Barroso powiedział także, że Unia ma długoterminowe ambicje ograniczenia emisji gazów o 80 - 95% do 2050 roku. Ponadto zapowiedział, że UE ma wydać 20% swojego budżetu na lata 2014 - 2020 na działania na rzecz rozwiązywania globalnego ocieplenia. UE zamierza dać 3 mld euro, aby pomóc krajom rozwijającym się zredukować emisję w ciągu najbliższych siedmiu lat.

WIELKA BRYTANIA  

Brytyjski premier David Cameron powiedział, że Wielka Brytania jest na dobrej drodze do redukcji emisji o 80% do roku 2050. "Inwestujemy we wszystkie formy zmniejszające użycie węgla do wytwarzania energii, opierając się między innymi na wydobyciu gazu łupkowego czy produkcji energii jądrowej” i "będę zachęcał przywódców Unii Europejskiej do tego, aby przyjechali do Paryża z ofertą zmniejszenia emisji o co najmniej 40 % do roku 2030". Cameron nie ogłosił jednak żadnych nowych celów, które nie byłyby już wcześniej ustanowione przez Wielką Brytanię.

CHINY 

Chiński wicepremier Zhang Gaoli powtórzył wcześniejsze założenia Chin o zmniejszeniu do roku 2020 emisji dwutlenku węgla o 40 do 45% (w porównaniu z rokiem 2005). Gaoli nie ogłosił żadnych nowych celów w sprawach emisji CO2. Wicepremier poinformował również, że Chiny przeznaczą 6 mln dolarów w celu wzmocnienia współpracy Północ-Południe, by w ten sposób przyczynić się do walki z  globalnym ociepleniem.

FRANCJA 

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że Francja przeznaczy 750 mln euro dla Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund). Pieniądze te mają pomóc krajom rozwijającym się w powstrzymaniu emisji CO2.

BRAZYLIA  Brazylijska prezydent Dilma Rousseff stwierdziła: "Brazylia nie obiecuje, tylko pokazuje rezultaty" i przedstawiła model, w którym tempo wzrostu gospodarki jest zgodne z ograniczeniami emisji. Model ten jest społecznie sprawiedliwy i zrównoważony dla środowiska, zachowując równocześnie rozwój gospodarczy. Brazylia nie przyłączyła się do zobowiązań UE, Kanady i Stanów Zjednoczonych na temat zmniejszenia do połowy deforestacji z celem końcowym eliminującym całkowicie utratę lasów do 2030.

KANADA 

Kanadyjska minister środowiska, Leona Aglukkaq ogłosiła szereg regulacji prawnych mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych spowodowanych użytkowaniem samochodów osobowych oraz ciężarowych, w tym surowsze wymogi wydajności paliwa dla samo-chodów osobowych i pojazdów ciężarowych o dużej ładowności.

JAPONIA 

Japoński premier Shinzo Abe unikał formalnych zobowiązań podczas szczytu mówiąc, że Japonia ogłosi "tak szybko, jak to możliwe" swoje cele na przyszłoroczne paryskie spotkanie klima-tyczne. Abe powiedział również, że Japonia rozważa przeznaczenie dotacji na pomoc krajom rozwijającym się, aby mogły podjąć działania w celu zwalczania globalnego ocieplenia.

SZWAJCARIA 

Doris Leuthard, prezydent Szwajcarii powiedziała, że jej kraj rozważa przeznaczenie 100 mln dolarów na rzecz Zielonego Funduszu Klimatycznego. 

DANIA 

Premier Danii Helle Thorning-Schmidt zobowiązała się, że Dania wesprze Zielony Fundusz Klimatyczny sumą  70 mln dolarów. Throning-Schmidt powiedziała również, że celem Danii jest eliminacja paliw kopalnianych z produkcji energii elektrycznej do 2050 roku.

ISLANDIA 

Islandia oświadczyła, że ma zamiar zasilać swoją gospodarkę w całości z czystej energii, nie sprecyzowała jednak daty osiągnięcia tego założenia.

IRLANDIA 

Premier Irlandii Enda Kenny oświadczył, że jego kraj zmniejszy emisje gazów cieplarnianych o 80% do 2050 roku.

KOREA POŁUDNIOWA 

Prezydent Korei Południowej Park Geun-Hye powiedział na szczycie, że Korea Południowa przeznaczy 100 milionów dolarów na Zielony Fundusz Klimatyczny, aby wspomóc wysiłki na rzecz rozwiązania problemu globalnego ocieplenia. Geun-Hye oznajmił również, że Korea Południowa jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszym krajem azjatyckim, który uruchomi system handlu emisjami dwutlenku węgla. Inicjatywa ta ma wejść w życie w przyszłym roku.

MALEZJA 

Najib Razak, prezydent Malezji powiedział, że jego kraj planuje ograniczyć emisje o 40% do roku 2020.

INDONEZJA

Indonezja jest na dobrej drodze, aby obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 26% do roku 2020.

ETIOPIA 

Etiopski prezydent Mulatu Teshame oświadczył, że jego kraj zamierza osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2025 roku.

GRUZJA 

Gruzja wyznaczyła sobie cel stania się węglowo neutralnym państwem do 2050 roku. Gruziński prezydent Iraki Garibashvili zapowiedział, że jego kraj stanie się "hydro- energetycznym gigantem".

MEKSYK 

Meksyk ogłosił, że jego celem jest wytwarzanie do 2018 roku ponad jednej trzeciej energii elektrycznej ze źródeł o zerowej emisji.

CHILE 

Chilijska prezydent Michelle Bachelet ogłosiła, że Chile będzie generowało 45% swojej energii z odnawialnych źródeł do roku 2025.

KOSTARYKA 

Prezydent Kostaryki Luis Guillermo Solis oznajmił, że jego kraj będzie zasilany wyłącznie z czystej energii do 2016 roku. "Mój kraj będzie wolny od węgla do 2021 roku". Chce się skupić na systemie transportu łączącym kolej elektryczną i autobusy na biopaliwa oraz na eksploracji energii geotermalnej z krajowych wulkanów. "Czas na rozmowy się skończył, teraz jest czas na działanie".

 NIKARAGUA

Nikaragua zapowiedziała, że do roku 2020 będzie dążyć do generowania 90% energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

MONACO 

Książę Albert z Monako ustanowił cel obniżenia emisji dwutlenku węgla do 2050 roku o 80%.

SAINT LUCIA 

Naród wyspy St. Lucia zobowiązał się do wyprodukowania do 2020 roku 35% swojej energii elektrycznej z czystej energii.

BARBADOS 

Freundel Stuart, premier Barbadosu powiedział, że jego kraj będzie wytwarzał 29% swojej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii do 2029.

BRUNEI 

Sułtan Brunei zobowiązał się, by jego kraj do roku 2035 dokonał 63% redukcji całkowitej emisji dwutlenku węgla. Powiedział również,  że co najmniej 10% całkowitej produkcji energii elektrycznej będzie do 2035 roku produkowana z odnawialnych źródeł energii.

TUVALU 

Tuvalu zobowiązał się do 100% czystej energii do roku 2020.

TURCJA 

Turcja zobowiązała się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii do 30% oraz zmniejszenia zużycia energii w gospodarce o 20%.

POZOSTAŁE POSTANOWIENIA

USA, Unia Europejska i Kanada zobowiązały się do roku 2020 zmniejszyć o połowę deforestację z końcowym celem jej całkowitej eliminacji do 2030 roku. Zauważalny był brak Brazylii w gronie państw ogłaszających powyższe zobowiązanie. Nowojorska deklaracja o lasach mogłaby obniżyć emisję dwutlenku węgla równoważną usunięciu z dróg wszystkich samochodów na świecie.

Norwegia oświadczyła, że dostarczy Liberii do 150 milionów dolarów do roku 2020 w celu ograniczenia wylesiania tego kraju.

Wiele narodów, w tym USA, Meksyk, Nigeria, Norwegia i Rosja ogłosiły, że będą współpracować z największymi firmami naftowymi i gazowymi, między innymi ze Statoil, Pemex i South-western Energy oraz z miastami na całym świecie, przy inicjatywie mającej na celu zmniejszenie emisji metanu. "Jednym z celów strategii jest ograniczenie zanieczyszczeń ze stałych odpadów komunalnych. Ponad 25 miast zobowiązało się do podjęcia działania do roku 2020".

Rządy Indonezji oraz USA podpisały porozumienie w sprawie oleju palmowego, włączając w nie szefów dużych firm, w tym Cargill oraz Indonezyjską Izbę Handlu, w celu bardziej zrównoważonego sposobu zbioru tego produktu.

Konsensus państw Afryki, krajów najsłabiej rozwiniętych, małych wysp:

  • Sukces leży w zaangażowaniu dużych krajów, największych emitentów dwutlenku węgla. Główni sprawcy emisji są w stanie zrobić najwięcej.
  • Potrzebujemy nowych mechanizmów finansowania. Istnieje pilna potrzeba zaangażowania się krajów rozwiniętych w tej kwestii. Kraje te powinny czuć się bardziej odpowiedzialne za walkę ze zmianami klimatycznymi, redukcją poziomu dwutlenku węgla oraz za wsparcie finansowe i technologiczne krajów słabiej rozwiniętych.
  • Zobowiązanie powinno być uniwersalne i wiążące, musimy jednak szanować zasadę zróżnicowanej odpowiedzialności.
  • Ziemia nie jest zagrożona, to życie człowieka jest w niebezpieczeństwie.

Tłum.Katarzyna Kubiczek

  1. http://www.eltiempo.com/estilo-de-vida/ciencia/conclusiones-cumbre-del-clima-en-nueva-york-/14600396
  2. http://www.cire.pl/item,99187,1,0,0,0,0,0,wielcy-nieobecni-szczytu-klimatycznego-w-nowym-jorku.html
  3. Tekst tłumaczony z raportu sieci ECOLISE

Klimat

Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce Stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych. (...)
czytaj całość
W sobotę 11 grudnia ruch Extinction Rebellion Youth po raz pierwszy wyszedł na ulice Wrocławia, by domagać się adekwatnych działań światowych (...)
czytaj całość
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Ursula von der Leyen ogłosiła plan Komisji Europejskiej do podniesienia klimatycznego celu redukcyjnego gazów cieplarnianych UE na rok (...)
czytaj całość
Komunikat 01/2020 interdyscyplinarnego Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie PAN na temat zmiany klimatu i gospodarki wodnej w (...)
czytaj całość
„Ale”, „jednak” czy „aczkolwiek” to częste słowa w strategii argumentacyjnej polityków. Kryją się za nią przynajmniej dwie funkcje - możemy (...)
czytaj całość
Bioenergia z biomasy leśnej przez długi czas była postrzegana jako odnawialna i neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla, tak jak (...)
czytaj całość
Spontaniczny protest przeciwko postawie polskiego rządu w Brukseli
czytaj całość
więcej
2019-11-04
Czekając na COP 25 – listopad miesiącem protestów (FELIETON)
2019-10-18
Alarm Klimatyczny we Wrocławiu
2019-09-19
Sekretarz generalny ONZ liczy na konkrety podczas Szczytu Klimatycznego
2019-09-17
IV Forum Przyjaciół Drzew 2019
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-06-22
Morawiecki wbrew polskiej racji stanu blokuje neutralność klimatyczną na szczycie (...)
2019-04-26
Extinction Rebellion w Londynie
2018-12-22
Tęsknię za śniegiem, za czterema porami roku
2018-12-18
Powstrzymajmy wspólnie katastrofę klimatyczną
2018-12-15
Memorandum Katowickie.
2018-12-10
Marsz dla Klimatu Policja atakuje pokojowy marsz w Katowicach
2018-12-09
List otwarty do redakcji po Marszu dla Klimatu
2018-12-05
Polskie miasta: NIE dla klimatycznej katastrofy
2018-12-04
Z Wrocławia na Marsz dla Klimatu – COP24.
2018-11-25
Państwo na ławie oskarżonych – takie rewelacje dzięki zmianom klimatu
2018-11-16
Europarlament poparł pierwsze w historii UE standardy emisji CO2 dla (...)
2018-11-13
Polish NGOs appeal to the decision makers to stop capacity (...)
2018-08-16
Jak ochłodzić miasta?
2018-05-12
Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa (...)
2018-02-26
Szczyt spontaniczności – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2018-02-01
Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach
2017-12-05
Klimat i nauka vs polityka
2017-11-08
COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla (...)
2017-11-07
Rozpoczął się Szczyt Klimatyczny COP 23 w Bonn - Między (...)
2017-11-03
Zmiana klimatu w Bundestagu – złość i rozczarowanie
2017-03-01
Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
2016-11-30
Wokół szczytu klimatycznego COP 22 w Marrakeszu – Trzeźwość i (...)
2016-11-05
Unia Europejska potrzebuje skutecznej polityki klimatycznej
2016-06-27
Unijna polityka klimatyczna w obliczu Brexitu
2016-01-08
Polska pozywa UE ws. ETS
2015-12-18
Na nic globalne porozumienie!
2015-12-17
Możliwa 63-procentowa redukcja emisji do 2050 r.
2015-12-15
Uniwersalne porozumienie klimatyczne
2015-12-11
list otwarty do szefowej polskiego rządu
2015-12-08
Między biedą a zmianami klimatu. Polska kontra Kenia
2015-12-08
COP21: Losy porozumienia w rękach delegatów
2015-12-03
Szyszko: zasoby geotermalne i biomasa szansą dla Polski
2015-12-03
COP21: zapowiadają się trudne negocjacje
2015-11-25
Nowy Jork: prokurator generalny pozywa węglowych gigantów
2015-11-20
Tchórzewski: Polska zmotywowana, by renegocjować zobowiązania klimatyczne
2015-10-27
Blokowanie polityki klimatycznej czas zacząć!
2015-10-23
Oddaję głos delegatom rządu RP. Konferencja klimatyczna (...)
2015-10-21
COP Pozytywny wiatr zmian z Ameryki Północnej?
2015-10-20
Tajfun na Filipinach przywitał negocjacje klimatyczne ONZ
2015-10-05
Kukiz uderza w rząd i Donalda Tuska: *To namiestnik Niemiec*
2015-10-05
Polityką klimatyczną w kryzys migracyjny
2015-10-01
Wieczna zmarzlina – tykająca klimatyczna bomba
2015-09-11
Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało (...)
2015-09-11
Jaka jest rola węgla w Europie?
2015-07-08
Bezkompromisowa deklaracja Chin
2015-07-07
MAE: Nieefektywne elektrownie węglowe muszą zniknąć
2015-07-07
Obama i Rousseff wzywają do zawarcia ambitnego porozumienia ws. klimatu
2015-07-07
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-06-29
Niemcy: opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych?
2015-06-24
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-05-14
Polska rozczarowana kompromisem w sprawie rezerwy CO2
2015-05-11
Porozumienie ws. rezerwy stabilizacyjnej to sukces
2015-04-20
*Vast methane plumes escaping from the seafloor* discovered in Siberian (...)
2014-12-17
Lima, COP 20: Podsumowanie
2014-12-14
Pieniądz rządzi ... klimatem.
2014-12-13
Lima: 13 dzien negocjacji
2014-12-12
Strategie zamierzonych krajowych zobowiązań redukcyjnych (INDCs)
2014-12-11
Polskie uzależnienie od węgla
2014-12-09
Nasz człowiek w Limie
2014-11-09
Niemiecka prasa: Po nas choćby potop!
2014-10-24
Depesze z Brukseli
2014-10-10
Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorku
2014-10-04
Kopacz: w kwestii redukcji emisji CO2 - nie wykluczam weta
2014-09-27
Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatyczne
2014-09-24
Nowy rząd – nowa polityka klimatyczna?
2014-09-20
Zabrać kopalnym, dać odnawialnym
2014-09-04
Na furce z weglem do Brukseli
2014-09-03
Raport Banku Światowego – ochrona klimatu się opłaca
2014-09-02
Koalicja Klimatyczna przedstawia uwagi do Polityki energetycznej Polski do 2050 (...)
2014-08-13
Najwięksi truciciele w Polsce
2014-08-13
Niekończące się upały
2014-07-30
Szczyt Klimatyczny 23 września 2014 r.
2014-07-09
Ekologiczni zyskują więcej. Porty stawiają na statki napędzane LNG
2014-07-01
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-05-04
Unia energetyczna nie zastąpi polityki klimatycznej
2014-03-15
Polska niepotrzebnie straszy wetem klimatycznym
2014-03-15
debata 2602 lead Cele UE na 2030 rok szansą na (...)
2014-03-10
Zdaniem Europejczyków działania w dziedzinie klimatu sprzyjają naprawie gospodarki i (...)
2014-03-02
Andrzej Kassenberg o polityce klimatycznej UE do roku 2030
2014-02-21
Decyzja UE zezwalająca na większą emisję zanieczyszczeń z polskich elektrowni (...)
2014-02-10
Raport Climate Strategies
2014-02-07
Dyrektywa siarkowa zagrozi małym armatorom i bałtyckiej żegludze promowej.
2014-01-30
Klęska suszy w Kalifornii
2014-01-26
KE zatwierdza przydział przez polski rząd bezpłatnych uprawnień do emisji (...)
2014-01-10
Dlaczego zdecydowane działania w dziedzinie klimatu leżą w interesie gospodarczym (...)
2013-11-30
Echa polskiej działalności na COP
2013-11-24
COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej