Afryka sadzi Wielki Zielony Mur. 8000 km pasa zieleni
Inicjatywa stworzenia Wielkiego Zielonego Muru, który pasem zieleni połączy wschodni i zachodnie wybrzeże Afryki, zyskała właśnie deklarację ponad 8 mld dolarów finansowania. Wielki Zielony Mur to projekt, który ogłoszono w 2005 roku. Chodzi w nim o to, by przez Sahel i granicę Sahary poprowadzić pas zieleni o długości 8000 i szerokości 15 kilometrów, który ograniczy pustynnienie tych obszarów.
Pas zieleni jednocześnie pozwoli na rekultywację zdegradowanych terenów. Jak przekonują autorzy pomysłu, zapewni także pożywienie oraz pokój dla części rosnącej populacji tego regionu. Plan jest oparty o ideę, która zrodziła się już w latach 50. ubiegłego wieku. Zakłada, że przez 11 krajów Sahelu pobiegnie “zielony mur” łączący wybrzeża kontynentu.
Nazwa Wielki Zielony Mur nawiązuje do chińskiego Wielkiego Muru, a obecny projekt promuje Unia Afrykańska. Ta powołała już międzynarodową agencję do jego realizacji, ale na przeszkodzie stawał brak środków. Jednak kilka dni temu – podczas szczytu One Planet – dyrektor Afrykańskiego Banku Rozwoju zadeklarował przeznaczenie 6,5 mld dolarów na jego realizację. Dodatkowe środki, w sumie prawie 2 mld dolarów, obiecały też Europejski Bank Inwestycyjny oraz Francja.
– W czasie, kiedy odbudowujemy się po szkodach dokonanych przez koronawirusa i tym, jak pandemia wpłynęła na nasz świat, musimy zmienić model wzrostu, który stosujemy. Musimy dać priorytet wzrostowi, który chroni środowisko oraz różnorodność biologiczną i przestać skupiać się na wzroście, który naraża nasze wspólne dobro. – mówił prezydent Afrykańskiego Banku Rozwoju Akinwumi A. Adesina w czasie szczytu.
Energia ze słońca dla krajów Sahelu
Zwracał też uwagę, że Sahel, który jest szczególnie dotknięty przez zmiany klimatu, to region przyciągający szczególną uwagę krajów Afryki. Planowany jest tam także inny wielki projekt. Ten nosi nazwę “Desert to Power” i zakłada wykorzystanie elektrowni słonecznych do zapewnienia prądu 250 milionom mieszkańców 11 krajów Sahelu. Realizacja obydwu programów ma także zapewnić dużą liczbę miejsc pracy.
Kilka afrykańskich krajów ma też własne plany zalesiania, które mają przeciwdziałać pustynnieniu gruntów oraz zmianom klimatu.
Kilka afrykańskich krajów ma też własne plany zalesiania, które mają przeciwdziałać pustynnieniu gruntów oraz zmianom klimatu.
Tomasz Borejza
https://smoglab.pl/afryka-sadzi-wielki-zielony-mur-8000-km-pasu-zieleni/