Jaka jest rola węgla w Europie?
Pomimo ambicji bycia liderem w walce ze zmianami klimatu, Unia Europejska nadal ma około 280 elektrowni węglowych działających w 22 państwach członkowskich UE.
Większość z tych inwestycji ma więcej niż 30 lat, co oznacza, że są nieskuteczne, emitują zanieczyszczenia i są przestarzałe. Spalanie węgla spowodowało 17% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej w 2014 roku, a mimo to kraje europejskie nadal inwestowują dziesiątki miliardów w ten chory przemysł.
Climate Action Network (CAN) Europa ujawnia te szokujące i niepokojące fakty w kampanii "Coal online". Utworzyła "węglową mapą Europy" (www.coalmap.eu). Na podstawie szeroko zakrojonych badań nieprzejrzystych przepływów węgla w Europie i przy pomocy różnych źródeł z danych publicznych, można było obliczyć kluczowe dane dotyczące przemysłu węglowego.Organizacja pozarządowa wizualizuje najistotniejsze aspekty historii elektrowni węglowych na ośmiu różnych mapach.
Po raz pierwszy uzyskano pełny i kompleksowy przegląd zasobów istniejących i planowanych elektrowni węglowych, które powoiązany jesy z najważniejszymi informacjami na temat zdrowia i wpływu zanieczyszczeń generowanych przez spalanie węgla. The Coal Mapa pokazuje również, jak mocno są zaangażowane w tej branży rządy państw zarównov poprzez przedsiębiorstwa państwowe, jak i poprzez dostarczanie ogromnych dotacji.
Obywatele przeciw węglowi
Mapa przedstawia Węgla piętnaście raportów z lokalnych i krajowych protestów przeciwko elektrowniom węglowym i kopalniom. Od Szkocji do Turcji, obywatele i organizacje pozarządowe uwikłane są w długich batalie prawnym, by pozbyć się węgla. I nie bez powodzenia: w ostatnich latach, większość nowych propozycji projektów węgla została anulowana.
Lokalna walka szybko zamienia się w ogólnoeuropejską batalię przeciwko węglowi. We Włoszech czynna elektrownia została zamknięta nakazami sądowymi w marcu 2014 roku, w oparciu o nieumyślne spowodowanie śmierci. Prawnikom w Czechach udało się wpłynąć na modernizację elektorwni w karju wykazując ich związek z losem wysp Mikronezji. W Niemczech debata na temat wycofywania węgla nie jest już o tym, czy, ale o tym, kiedy i jak. Norweski parlament, po miesiącach międzynarodowych protestów zdecydował, by norweski fundusz Sovereign Wealth zbył akcje z firm wykorzytujących węgiel.
"Kraje europejskie nadal są uzależnione od węgla do produkcji energii elektrycznej, ale nigdy nie było dogodniejszej możliwość wycofania się węgla", mówi Kathrin Gutmann, koordynator polityki w Węgla CAN Europie. "Odnawialne źródła energii idą w górę, a zapotrzebowanie na energię spada, więc tracone są miliardy euro rocznie na ich aktywach węglowych.
Dlatego potrzebujemy skłonić rządy do działania teraz i pozbyć się węgla.
Redukcja węgiel jest naprawdę jednym z najłatwiej osiągalnych celów w walce ze zmianami klimatu.
UE powinna być liderem w międzynarodowych negocjacjach klimatycznych.
Joop Hazenberg, CAN Europe Communications Coordinator
Climate Action Network (CAN) Europa jest największą w Europie koalicji zaanfgażowanych z kwestie klimatu i energii. W jej skład wchodzi 120 organizacji członkowskich z ponad 30 krajów Europy. CAN Europe skupia się na zapobieganiu niebezpiecznym zmianom klimatu oraz promowaniu energii odnawialnej oraz polityki ochrony środowiska w Europie. CAN Europe reprezentuje 44 milionów obywateli.