×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

15 grudnia 2013
info
 

Co obieca ci PiS? Elektrownię nad Nysą, ale po polsku

Obiecujemy ludziom gruszki na wierzbie, a tak naprawdę nie ma dla nich żadnych gwarancji.

Jeśli minister zagwarantuje w budżecie państwa na kopalnię i elektrownię 10 mld zł, to uwierzę w tę inwestycję - mówi Robert Paluch, szef komisji gospodarki w sejmiku
W gminach Gubin i Brody na granicy z Niemcami złoża węgla brunatnego górnicy szacują na 1,6 mld ton. O koncesję na jego wydobycie stara się PGE Gubin. Liczą, że budowa kopalni rozpocznie się w okolicach Pleśna w 2020 r. Obiecują wybudować także elektrownię.

Kalina Stawiarz: Na kopalnianej inwestycji nie zostawia pan ostatnio suchej nitki, a przecież to ma być wielka szansa dla regionu.

Robert Paluch, przewodniczący komisji gospodarki i rozwoju województwa w sejmiku lubuskim, radny PiS: - Widać wyraźnie, że państwo polskie nie bierze za inwestycję odpowiedzialności. Co najwyżej zabezpiecza złoża, choć wiadomo od 50 lat, że one są i są zabezpieczone. Firma PGE Gubin stara się oczywiście o koncesję na wydobycie. Jako projekt biznesowy ja to rozumiem. Ale nie ma żadnej gwarancji na powstanie elektrowni. Odnoszę wręcz wrażenie takiego delikatnego dystansowania się przedstawicieli rządu i państwa. Robią to na tej zasadzie, że to jest projekt biznesowy firmy PGE, a oni owszem zabezpieczają kopaliny, czyli ten węgiel. Jednak w planach dalekosiężnych i strategicznych dla Polski nie mieści się blok energetyczny, czyli kopalnia wraz z elektrownią. To budzi moje zastrzeżenia i obawy, bo uważam, że zabezpieczenie Polski i woj. lubuskiego przed brakiem energii jest bardzo potrzebne, ale tak po amatorsku nie można postępować.

Dlaczego po amatorsku?

Dlatego, że zostawiamy mieszkańców samemu, a jest ich sporo. W bezpośrednim sąsiedztwie odkrywki żyje 2,2 tys. osób. W pośrednim to jest kilkadziesiąt tys. mieszkańców. My ich interesów nie zabezpieczamy w żaden sposób. Obiecujemy im przysłowiowe gruszki na wierzbie, a tak naprawdę nie ma żadnych gwarancji, co do ich dalszego funkcjonowania. Powiem więcej. Wręcz się ich hamuje, a gminom narzuca się rozwiązania planistyczne, które będą blokować wszelkie inwestycje na tym terenie. No nie można kogoś zablokować na 40 lat i w tym marazmie zostawić, skoro już dzisiaj jest w kiepskiej sytuacji.

Jakieś rozwiązania?

To bardzo prosta sprawa. Chciałbym, aby państwo polskie określiło się wyraźnie, tak jak przy gazoporcie [ gazoport w Świnoujściu buduje państwowa spółka Polskie LNG - red.]. Tam minister gospodarki morskiej podpisał strategiczne dokumenty. Tutaj tego nie ma. Powiedziałbym, że wręcz kolanem próbuje się tę inwestycję przepychać. Wydaje mi się, że w dużych, strategicznych inwestycjach nie można w taki sposób postępować. Dzisiaj to jest taka lwia spółka: wy zgódźcie się na to, żebyśmy my mieli koncesję, a my wam za to w jakiejś perspektywie czasu "może" zapłacimy za wasze nieruchomości i "może" dostaniecie pracę. Nawet w czasach PRL-u się tak tego nie załatwiało.

Ktoś się poskarżył? Nigdy wcześniej tak ostro pan w tej sprawie nie mówił

Warto zajrzeć do protokołów z komisji w sejmiku. Już wiosną zgłosiłem dużo daleko idących wątpliwości. W tamtym czasie te argumenty próbowano zbić, ale przez pół roku nic się w tej kwestii nie zmieniło. I od razu mówię uczciwie. Nie jestem przeciwko blokowi energetycznemu. Jestem za, ale dzisiaj próba przeforsowania tego odbywa się w sposób skandaliczny. Nie można dalej na to pozwalać. Musi się jasno wypowiedzieć minister gospodarki i rząd. Nie władze lubuskie.

Dlatego, że Urząd Marszałkowski zrobił już w tej sprawie wszystko.

Tak. Radni sejmiku uchwalili plan zagospodarowania przestrzennego i strategię rozwoju woj. lubuskiego. Tu kończy się ich kompetencja. My możemy co najwyżej apelować, prosić, wymuszać, ale nie mamy pieniędzy, aby gwarantować. To gra o duże kwoty.

Marszałek Elżbieta Polak przekonuje, że ma takie gwarancje. Dostała list z Ministerstwa Gospodarki.

Nie widziałem, ale listów może być wiele. Ja bym chciał, aby minister gospodarki tego typu poręczenie pokazał w budżecie Polski. Jeśli pokaże np. 10 mld zł na zabezpieczenie w ciągu 10 lat tej inwestycji, to uwierzę. Jak nie zobaczę, to nie uwierzę.

Do czego te pieniądze są potrzebne?

Wystarczy pojechać na drugą stronę do Jänschwalde i zobaczyć, o jak gigantycznej inwestycji mówimy, jak ona wywraca układ gospodarczy w regionie. Takich rzeczy nie wybuduje się nawet za kilkaset milionów złotych. Za 300 mln zł to można postawić most w Milsku z drogami dojazdowymi, a nie elektrownię, która ma zabezpieczać w prąd pół Polski. Wartość tej inwestycji ocenia się nawet na 20 mld zł. Dobrze. Niech minister chociaż 5 mld zł zagwarantuje spółce z udziałem skarbu państwa. To mi wystarczy.

Załóżmy że zagwarantuje. Po co one? Dla ludzi na odszkodowania?

Między innymi. Ocenia się, że wartość odszkodowań na tym terenie oscyluje między 500 mln zł a miliardem. Ci ludzie mają skorzystać. Nie mogą strącić. Jak się ich wywłaszcza, to trzeba im zapłacić niekiedy lepiej niż jest to warte.

Tymczasem przeciwnicy kopalni rzeczywiście się skarżą. Twierdzą, że dziś kopalnia nie jest dla nich szansą, ale przeszkodą. Podawali przykład ścieżek rowerowych. Aby mogły powstać, sprawa otarła się o sąd.

Powiem więcej. Jeśli gmina przyjmie nowy plan zagospodarowania, wójt żadnej decyzji nie będzie mógł wydać. To wstrzymuje np. sprzedaż gruntów dzierżawnych w Agencji Nieruchomości Rolnych. Wszyscy rolnicy w województwie mogą z tego dobrodziejstwa, czyli z prawa pierwokupu gruntu, na którym gospodarują skorzystać, tam nie. Kilku gospodarzy ma kredyty na inwestycje w gospodarstwa, ale nie może wykupić gruntu, bo agencja nie chce go sprzedać, jako zabezpieczenia przyszłego złoża. To uciążliwe.

Znam historię pani, która z tego powodu musiała oddać 50 tys. zł dotacji, które dostała w ramach rządowego programu "Młody rolnik". Tłumaczyła, że nie mogła dokupić gruntów od agencji i pieniądze przepadły.

Nic dodać, nic ująć

Ale co dalej?

Odszkodowania. Jeśli ktoś z przyczyn obiektywnych, czyli niezależnych od niego, nie może robić tego, co zaplanował, to trzeba mu z nawiązką oddać pieniądze. Oczywiście nie znam tego konkretnego przypadku. To są sprawy trudne i pewnie prawnik musiałby je wziąć w swoje ręce.

Co może komisja gospodarki w sejmiku?

Apelować, spotykać się, rozmawiać, wymuszać na parlamentarzystach pewne stanowiska. Tłumaczyć im, że owszem my jesteśmy za tym, żeby to powstało, ale jest teraz czynnik ludzki. Poza tym jest jeszcze jedna teza, o której się mówi. Powtarzam ją, bo uważam, że jest uprawniona. Co się stanie, jeśli PGE wejdzie we własność elektrowni Jänschwalde? Mówi, że chcą tam inwestować. To proszę mi powiedzieć, jaki będzie powód, aby będąc właścicielem bloku energetycznego w Jänschwalde, 5 km dalej budować taką samą elektrownię? Nie ma żadnego.

Rozmowy coś zmienią? Moim zdaniem było ich już dużo, a po każdej obie strony pozostają przy swoim.

Mam powiedzieć, że jak PiS przejmie władzę, to postaramy się zagwarantować pieniądze i rozwiać wszelkie wątpliwości? Pozwolę sobie to właśnie powiedzieć.

Nawet od przeciwników kopalni słyszałam, że w pana wystąpieniach trochę za dużo polityki.

No dobrze. Jednak dokumenty programowe PiS zabezpieczają energetycznie Polskę. Abyśmy nie byli uzależnieni od zachodniego ani wschodniego sąsiada, to nie ma innego rozwiązania tylko budować bloki energetyczne. PiS chce to robić, ale w cywilizowany sposób.

kalina.stawiarz@zielona.agora.pl

źródło: http://zielonagora.gazeta.pl

komentarz redakcji:

min

Zaczynają się wyborcze obietnice. Przy okazji mamy złamany wspólny chór polityków lokalnych w sprawie niezbędności kompleksu energetycznego Gubin - Brody ?

R. Gawlik

info

Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Policja i zwolennicy odkrywek szykowali się na „kryminalne” wydarzenia. Uruchomiono sztab ludzi i sprzętu, przeszukiwano samochody, wpuszczano tajniaków. Cała (...)
czytaj całość
  aktualności
Pod prąd kwiecień 2020

czytaj całość
Pod Prąd Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie marzec 2020 wersja on line Przedłużenie koncesji dla Turowa (...)
czytaj całość
Pod Prąd Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie luty 2020 wersja on line Matka Ziemia jest kobietą (...)
czytaj całość
czytaj całość
więcej
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
2014-05-21
LUBIN. Prof. Jędrysek: nie trzeba budować odkrywki, by eksploatować złoża (...)
2014-05-18
Międzynarodowa akcja przeciwko odkrywce w Gubinie/Brodach
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej