×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
1 marca 2024
Pod Prąd
 

Pod prąd

luty 2024

 
 
 
Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia
Debata samorządowa z Bogatynią i Turowem w tle – „PGE powinna ponieść odpowiedzialność prawną za konflikt z Czechami i gigantyczne kary”
Wielkopolska liderem transformacji energetycznej
O katastrofie Pojezierza Gnieźnieńskiego  i  odkrywce Tomisławice na konferencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Pomoc na odejście od węgla we wschodnich Niemczech
1
Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia

Czy koncesja na wydobycie węgla w Turowie została wydana na podstawie prawidłowej decyzji środowiskowej? Czy umowa Polsko-Czeska działa? Czy wreszcie region może spać spokojnie, bo do 2044 r. daleko? Niestety wiele wskazuje, że mieszkańcy regionu muszą żyć nad krawędzią odkrywki i niepewności. W regionie infrastruktura jest w coraz gorszym stanie, nie ma pieniędzy na remonty dróg czy mieszkań socjalnych. Jako podatnicy polscy hojnie wspieramy węgiel w Turowie. Za niestosowanie się do postanowienia TSUE zapłaciliśmy już  około 70 mln euro z odsetkami oraz 45 mln euro za szkody i uspokojenie rządu czeskiego. Można też powiedzieć, że ofiarami tych działań są sami mieszkańcy regionu Bogatyni. Polska chwali się, że np. buduje wał ziemny na granicy z Czechami, aby niebyło widać i słychać pracy kopalni. Wzdłuż granicy biegnie droga z Bogatyni do Sieniawki, która jest w dramatycznym stanie. Dochodzi tam regularnie do groźnych wypadków.

Minęło za mało czasu, aby stwierdzić czy wybudowane zabezpieczenia m.in. przed odpływem wód z Czech są skuteczne. Mieszkańcy Czech i Niemiec twierdzą, że wciąż mamy do czynienia z suszą a budynki pękają i opadają. „Od czasu sfinalizowania bezwartościowej umowy dwa lata temu, rząd nie zajął się bieżącymi problemami nękającymi sąsiednie społeczności w regionie. Dla ludzi mieszkających w pobliżu kopalni życie po zawarciu umowy pozostaje tak samo trudne, jak przed jej zawarciem” – mówi Czeszka. Z kolei Niemiec z Zittau dodaje: „Funkcjonowanie kopalni bez ważnej koncesji stopniowo potęguje negatywne skutki dla ludzi po niemieckiej stronie granicy, w miastach takich jak Zittau. Mieszkańcy cierpią z powodu pęknięć w swoich domach i czują się bezsilni wobec lekceważenia lokalnych społeczności przez PGE.” Ich obawy mogą wpłynąć na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie decyzji środowiskowej dla odkrywki Turów.

 https://www.wnp.pl/gornictwo/dwa-lata-od-zakonczenia-wielkiego-sporu-o-turow-kopalnia-nadal-pracuje,803812.html
 https://biznesalert.pl/czechy-niemcy-protest-turow-energetyka-wegiel/

^menu
2
Debata samorządowa z Bogatynią i Turowem w tle – „PGE powinna ponieść odpowiedzialność prawną za konflikt z Czechami i gigantyczne kary”

Kampania do wyborów samorządowych trwa. We Wrocławiu 28 lutego odbyła się debata samorządowa, gdzie poruszono wiele wątków ważnych dla województwa, ale też dla Bogatyni. Region Turowa stał się swego rodzaju soczewką problemów jak wykluczenie transportowe, brak oferty kulturalnej, brak perspektyw dla młodzieży i nie tylko. Punktem wyjścia był film opowiadający o problemach młodzieży mieszkającej przy kopalni i elektrowni. Mówią oni, że „elektrownia jest im obojętna”, że „wiele miast nie ma kopalni i sobie jakoś radzi” albo, że „nie przyszło mi do głowy, aby połączyć moje życie z tymi zakładami”. Uczestnicy debat, którą prowadziła red. Beata Maciejewska, dobrze znająca problematykę Opolna czy Wigańcic, byli dobrze zorientowani co trapi region Bogatyni. Padły słowa, że zarząd PGE powinien ponieść odpowiedzialność prawną za decyzje, które doprowadziły do konfliktu z Czechami i do gigantycznych kar, które jako podatnicy zapłaciliśmy. Stopień zaniedbań w Bogatyni i okolicach jest tak duży, że może je odczuć nie tylko poszkodowany region, ale całe województwo, a nawet kraj.

 https://eko-unia.org.pl/przed-nami-otwierajaca-kampanie-samorzadowa-debata-o-przyszlosci-dolnego-slaska/
 https://www.youtube.com/watch?v=nZXlvM8o8wA

^menu
3
Wielkopolska liderem transformacji energetycznej

W Poznaniu,  23.02.2024 br.  w   Urzędzie   Marszałkowskim   Województwa Wielkopolskiego  odbyła się konferencja dotycząca transformacji oraz odchodzenia od wydobycia węgla w Wielkopolsce zatytułowana : „LIFE After Coal PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej. Wielkopolska Wschodnia 2040”.  Obecna była Minister Klimatu i Środowiska, która mówiła: „Wielkopolska jest liderem transformacji od dawna. Dzięki staraniom samorządu udało się wpisać ten region, zaraz po województwie śląskim, do Platformy powęglowej, co umożliwiło dostęp do środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mamy zatem możliwości, aby zaplanować proces transformacji. To także tu, po raz pierwszy, ekolodzy usiedli z pracownikami kopalni, aby przyznać i omówić to, że problem stosunków wodnych to efekt trwającego tu wydobycia węgla brunatnego. To jest problem, do którego inne regiony w Polsce do dzisiaj nie potrafią się przyznać. Dzięki środkom pomocowym Wielkopolska będzie zmieniać się szybciej, będziemy mieć też szansę, aby opracować nowe modele i technologie, które pomogą w transformacji”.
Zachęcamy do odsłuchania konferencji:

 https://www.youtube.com/watch?v=7XkbJMIA9dE

^menu
4
O katastrofie Pojezierza Gnieźnieńskiego  i  odkrywce Tomisławice na konferencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

5 lutego 2024 roku, na zaproszenie Minister Klimatu i Środowiska, uczestniczyliśmy, jako reprezentanci Koalicji „RT-ON”,w roboczym spotkaniu dotyczącym Pojezierza Gnieźnieńskiego i planu naprawy skutków katastrofy, jaką spowodowała odkrywkowa eksploatacja złóż węgla brunatnego w regionie konińskim. Dramat wysychających gwałtownie jezior na pograniczu Wielkopolski i Kujaw pogłębiają nasilające się zmiany klimatu. Jeziora, rzeki zbiorniki wodne, torfowiska uległy znaczącej degradacji a cześć z nich już nie istnieje. W spotkaniu brali udział zaangażowani od wielu lat w ratowanie Pojezierza członkowie Stowarzyszenia „Eko Przyjezierze”: Józef Drzazgowski, prof. Julian Chmiel, dr. Michała Kupczyk a także Fundacja „RT-ON” oraz Fundacja Greenpeace Polska.

  W wydarzeniu, oprócz Minister Pauliny Hening Kloski, uczestniczyli przedstawiciele Wód Polskich, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska z Poznania i Bydgoszczy oraz przedstawiciele władz spółki ZEPAK, Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. W Koninie, a także samorządowcy m.in. z Wilczyna, Powidza i Witkowa.  Obecni byli tez urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Instytutu Geologicznego.  Obszerną prezentację, omawiającą działania podjęte oraz planowane etapy naprawy stosunków wodnych na Pojezierzu Gnieźnieńskim przedstawił Dyrektor Wód Polskich w Poznaniu. 

Co istotne – mówi Tomasz Waśniewski (Fundacja „RT-ON”) - Pani Minister, jako posłanka ówczesnej opozycji była inicjatorką powołania i przewodniczącą Parlamentarnego Zespółu ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich. Cieszy zatem, że obecnie z pozycji Ministra Klimatu i Środowiska jest nadal zaangażowana w odbudowę zasobów wodnych w regionie. Jako Fundacja i szerzej Koalicja „RT-ON” braliśmy udział w pracach Zespołu. Podobnie teraz, gdy możliwości planu naprawy wydają się być znacznie większe, nie uchylamy się od monitorowania sprawy by praktyczna realizacja planu odbyła się zgodnie z wymogami i procedurami.

Jednym z wątków dyskusji w Ministerstwie była sprawa odkrywki Tomisławice. Przedstawiciel PAK -u zapytany wprost o plany dalszego wydobycia węgla w Tomisławicach podał publicznie do wiadomości zebranych, że decyzją władz spółki zamkniecie odkrywki ZEPAK planuje obecnie jednak nie na 2024 r., ale na 2025 r.(!) . Zaprzeczył, że będą to inne daty np. 2027 czy 2028 r. Podobnie zaprzeczył, że kopalnia Tomisławice działa nielegalnie, co wytknęła mu reprezentująca Greenpeace Polska Anna Meres.

Nielegalność odkrywki Tomislawice - jak wyjaśnia prof. Leszek Pazderski - polega w tej chwili na tym, że cyt.: „ wprawdzie decyzja środowiskowa na wydobywanie węgla ze złoża i koncesja na wydobycie są ciągle w mocy - to PAK nie uzyskał dwóch decyzji środowiskowych na rozbudowę infrastruktury, o które sam wnioskował, bo za wszelką cenę nie chciał zrobić oceny oddziaływania na środowisko, czego żądały RDOS i GDOS”.  Spółka przegrała w tych sprawach przed WSA i NSA. W finale ZEPAK zamiast przygotować odpowiednie raporty po prostu zrealizował - nielegalnie - obie inwestycje bez decyzji środowiskowych.  
Pełny opis ww. sprawy wraz z kopiami wszystkich postanowień i wyroków oraz zdjęciami, mapami itd., został już 9 lutego br. przekazany przez Fundację Greenpeace Polska na ręce Minister Klimatu i Środowiska. Sprawców nielegalnych działań, w opinii prof. Pazderskiego, czekać może prawdopodobnie nie tylko odpowiedzialność administracyjna, ale też karna.

^menu
5
Pomoc na odejście od węgla we wschodnich Niemczech

Firma energetyczna Leag otrzyma wsparcie rządowe, które złagodzi skutki zaniechania produkcji energii z wykorzystaniem węgla. Federalny minister gospodarki Robert Habeck (Sojusz 90/Zieloni) złożył takie oświadczenie na konferencji w Cottbus poświęconej rozwojowi infrastruktury w łużyckich i środkowoniemieckich zagłębiach węglowych.

"Chcę powiedzieć, że teraz naprawdę chcemy i musimy przeforsować modyfikację pomocy. Cała sprawa powinna zostać politycznie sfinalizowana w okolicach Wielkanocy" - powiedział Habeck.
Pomoc obejmuje wypłaty odszkodowań, które muszą zostać zatwierdzone przez Komisję Europejską. Bruksela zrobiła to już dla Grupy RWE pod koniec 2023 r., ale nadal oczekuje na to Leag. Dla Grupy ogłoszono kwotę 1,75 mld euro.
Podobnie jak w Polsce, w Niemczech odbywają się protesty rolników, które także tam wspierane są przez środowiska prawicowe. Minister Habeck został w Cottbus „przywitany” protestem a nawet obrzucony jajkami. Rolnicy mogą odegrać istotną rolę na etapie transformacji energetycznej, m.in. poprzez udział w produkcji biogazu

 https://www.rbb24.de/wirtschaft/beitrag/2024/02/brandenburg-cottbus-lausitz-infrastruktur-energie-wende-konferenz-habeck-woidke.html

^menu
Wydawcy: ,Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne "EKO-UNIA" Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski  

Pod Prąd

    1. Co dalej z Turowem? 6 marca wyrok, który wpłynie na przyszłość wydobycia     2. Debata samorządowa z Turowem w (...)
czytaj całość
    1. Zmiany w zarządzie PGE – co dalej z Turowem i atomem w Koninie?     2. Rozmowa z burmistrzem Zgorzelca (...)
czytaj całość
 1. Elektrownia Adamów, odkrywka Tomisławice – są plany na dalsze wydobycie i spalanie węgla  2. Cyrk i szopka – dlaczego społeczeństwo (...)
czytaj całość
1. Marcin Popkiewicz o samowystarczalności energetycznej regionu zgorzeleckiego 2. Fundusze unijne dla wielkich koncernów – „RT-ON” będzie się przyglądać procesowi wsparcia (...)
czytaj całość
 1. Wybory w „twierdzy Turów”  2. Blok gazowy na miejscu elektrowni Adamów bez wody  3. Przedsiębiorczość a transformacja energetyczna  4. Wielkopolska walczy o (...)
czytaj całość
    1. Konferencja Mogilno – zmiany klimatu przyspieszają     2. Mówimy o transformacji - szkolenia dla przedsiębiorców w Zgorzelcu     3. Debaty (...)
czytaj całość
    1. Zawieszony wyrok w sprawie Turowa a przyszłość regionu     2. Prawo geologiczne i górnicze – apel do Prezydenta RP     (...)
czytaj całość
Turów – NSA odmówiło zastosowania środka tymczasowego, ale to nie kończy sprawy Prawo geologiczne i górnicze – nie wszystko stracone, walka (...)
czytaj całość
więcej
2023-06-27
Pod prąd czerwiec 2023 r.
2023-06-03
Pod prąd maj 2023 r.
2023-04-29
Pod prąd kwiecień 2023
2023-03-31
Pod prąd marzec 2023
2023-03-01
Pod prąd, luty 2023
2023-01-24
Pod prąd styczeń 2023
2023-01-02
Pod Prąd na przełomie roku 2022/2023
2022-12-17
Pod prąd grudzień 2022 – wydanie świąteczne
2022-11-09
Pod prąd październik-listopad 2022
2022-10-06
Pod prąd wrzesień-październik 2022
2022-09-02
Pod prąd sierpień-wrzesień
2022-07-29
Pod prąd lipiec-sierpień 2022
2022-07-04
Pod prąd czerwiec – lipiec 2022
2022-05-06
Pod prąd maj 2022
2022-04-15
Pod prąd marzec-kwiecień
2022-03-23
Pod prąd luty-marzec
2022-01-25
Pod prąd styczeń 2022
2022-01-02
Pod prąd grudzień-styczeń 2021
2021-11-30
Pod prąd listopad 2021
2021-10-08
Pod prąd wrzesień/październik 2021
2021-09-06
Pod prąd sierpień-wrzesień 2021
2021-07-29
Pod prąd lipiec 2021
2021-06-30
Pod Prąd czerwiec 2021
2021-06-02
Pod Prąd maj 2021
2021-05-01
Pod prąd kwiecień 2021
2021-03-31
Pod prąd marzec 2021 r.
2021-03-01
Pod prąd luty 2021
2021-01-25
Pod Prąd styczeń 2021
2020-12-31
Pod Prąd Grudzień 2020 – podsumowanie roku
2020-11-30
Pod prąd listopad 2020
2020-10-31
Pod prąd październik 2020 r.
2020-10-05
Pod Prąd wrzesień/październik 2020
2020-09-05
Pod Prąd sierpień-wrzesień
2020-07-30
Pod Prąd lipiec 2020
2020-07-01
Pod Prąd czerwiec 2020
2020-05-29
Pod Prąd maj 2020
2020-04-29
Pod Prąd kwiecień 2020
2020-04-02
Pod Prąd marzec 2020
2020-03-12
Pod prąd luty 2020
2020-01-23
Pod Prąd styczeń 2020
2019-12-23
Pod prąd listopad-grudzień 2019
2019-11-12
Pod Prąd – październik-listopad 2019
2019-10-21
Pod prąd wrzesień/październik 2019
2019-09-03
Pod prąd, sierpień 2019
2019-08-03
Pod prąd - lipiec 2019
2019-07-11
Pod prąd - czerwiec/lipiec 2019
2019-06-13
Pod prąd maj/czerwiec 2019
2019-06-13
Pod Prąd - kwiecień 2019
2019-03-31
Pod prąd marzec 2019
2019-02-28
Pod Prąd - 2/2019
2019-01-13
Pod prąd styczeń 2019
2018-12-28
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-11-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-10-30
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-09-22
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-29
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-08-05
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-07-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-05-31
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-04-24
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-03-23
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2018-02-08
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2018-01-06
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie (...)
2017-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie
2017-10-12
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie
2017-08-12
Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE (...)
2017-06-24
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-05-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-04-07
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2017-02-09
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-23
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-12-03
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-09-19
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-08-16
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-07-15
Pod Prąd - Informator Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” (...)
2016-06-08
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 06.2016
2016-05-04
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 05.2016
2016-04-02
Pod prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie 04.2016
2016-03-04
Pod Prąd - Informator lubuski 2(34) / 2016
2016-01-28
Pod Prąd - Informator lubuski 1(33) / 2016
2016-01-01
Pod Prąd - Informator lubuski 12(32) / 2015
2015-12-03
Pod Prąd - Informator lubuski 11(31) / 2015
2015-11-02
Pod Prąd - Informator lubuski 10 (30) / 2015
2015-10-03
Pod Prąd - Informator lubuski 9 (29) / 2015
2015-08-31
Pod Prąd - Informator lubuski 8 (28) / 2015
2015-07-29
Pod Prąd - Informator lubuski 7 (27) / 2015
2015-06-26
Pod Prąd - Informator lubuski 6 (26) / 2015
2015-05-18
Pod Prąd - Informator lubuski 5 (25) / 2015
2015-04-21
Pod Prąd - Informator lubuski 4 (24) / 2015
2015-03-23
Pod Prąd - Informator lubuski 3 (23) / 2015
2015-02-24
Pod Prąd - Informator lubuski 2 (22) / 2015
2015-01-20
Pod Prąd - Informator lubuski 1 (21) / 2015
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej