×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
1 marca 2023
info
 

Pod prąd

luty 2023

 
 
 
Nie żyje Zbigniew Barski – walczył m.in. z planowaną odkrywką Gubin
Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów do 2044 r.!
Rekultywacja w praktyce – jak ZE PAK dba o tereny pogórnicze
W Krobi o zmianach w prawie geologicznym i górniczym
Elektrownia szczytowo – pompowa w Bogatyni?
Kolejne problemy z zalewaniem wyrobiska w Cottbus
Niemieckie odkrywki pochłaniają kolejne wsie
1
Nie żyje Zbigniew Barski – walczył m.in. z planowaną odkrywką Gubin

Z ogromnym żalem żegnamy naszego kolegę Zbigniewa Barskiego.

Zbyszek to był super gość, konkretny i zdecydowany, ale też umiejący słuchać ludzi. Miał swoje zdanie i umiał go uzasadnić. Obronił swój region i ludzi przed gigantyczną odkrywką - nonsensowną inwestycją- dziś to widać wyraźnie.
Przyłączam się do żalu, smutku i współczucia dla rodziny i dla nas, którzy byliśmy blisko ze Zbyszkiem.

To był odważny, przyjazny, pomocny i oddany sprawie człowiek.Jego odejście w sile wieku to ogromna strata dla naszego ruchu przeciwników odkrywek! W 2009 r. w swojej gminie Gubin był zaangażowany w referendum anty odkrywkowe, od samego początku tj. 2011 r. Zbigniew współtworzył Ogolnopolską Koalicję „Rozwój Tak-Odkrywki”(RT-ON) będąc jej wiceprzewodniczącym, obok Radosława Gawlika i Zbigniewa Tynenskiego. Był też członkiem Rady Fundacji „RT –ON” (choroba zmusiła go rezygnacji z końcem 2022 r.). Jednocześnie  był Wójtem gminy wiejskiej Gubin od 2010 r. (wypełniał swoje obowiązki już trzecią kadencje). Cześć Jego pamięci!
Ostatnie pożegnanie, jak przekazali nam  koalicjanci Anna Dziadek i Wójt Ryszard Kowalczuk odbędzie 3 marca br. o g.13.00 w Starosiedlu (powiat krośnieński, gmina Gubin).

 https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,29509521,zbigniew-barski-nie-zyje-wojt-gminy-gubin-zmarl-po-dlugiej.html
 https://gazetalubuska.pl/nie-zyje-zbigniew-barski-byl-wojtem-gminy-wiejskiej-gubin-odszedl-po-walce-z-ciezka-choroba/ar/c3-17327841

^menu
2
Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie koncesji dla odkrywki Turów do 2044 r.!

Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska - przedłużyła koncesję na wydobycie węgla brunatnego w Turowie do 2044 r. Strona społeczna – w tym EKO-UNIA -  nie daje za wygraną i zapowiada zaskarżenie decyzji koncesyjnej do sądu administracyjnego.  „Ministerstwo Klimatu, zamiast chronić klimat, zmierza do katastrofy. Chroni węgiel zamiast wody! Dalsza długotrwała ekspansja odkrywki Turów grozi całkowitym brakiem dostępu do wody dla  ludności, po obu stronach granicy. Kopalnia powinna zakończyć działalność najpóźniej w 2027 r., aby spełnić wymogi unijnego prawa” komentuje Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji "Rozwój Tak - Odkrywki Nie".

 https://zielona.interia.pl/polityka-klimatyczna/polska/news-ekolodzy-zaskarza-przedluzenie-koncesji-dla-kopalni-turow,nId,6625788#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 https://www.greenpeace.org/poland/aktualnosci/32474/zaskarzymy-przedluzenie-koncesji-dla-turowa/

^menu
3
Rekultywacja w praktyce – jak ZE PAK dba o tereny pogórnicze

Polska Zielona Sieć, WWF Polska i CEE Bankwatch Network odwiedziły tereny rekultywacyjne ZE PAK. Celem wizyty było zobaczenie na własne oczy zalewanych i już zalanych odkrywek oraz zapoznanie się z budowlami hydrotechnicznymi, które umożliwiają zalewanie wyrobisk a także dowiedzenie się, jak wygląda proces rekultywacji przeprowadzany przez ZE PAK.

 http://sprawiedliwa-transformacja.pl/2023/02/23/ze-pak-od-lat-wydobywa-wegiel-brunatny-z-zaglebiu-koninskim-i-jest-wytworca-energii-co-firma-robi-z-wyeksploatowanymi-odkrywkami-relacja-polskiej-zielonej-sieci-z-wizyty-studyjnej-na-teren/

^menu
4
W Krobi o zmianach w prawie geologicznym i górniczym

10 lutego br. w Krobi (Wielkopolska Płd. - złoże wągla brunatnego „Oczkowice”) odbyła się konferencja poświęcona istotnemu zagadnieniu, jakim są dla społeczności lokalnej zagrożenia wynikające z ochrony złóż kopalin w Polsce.  Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Krobia, Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz Fundacja ,,Rozwój TAK - Odkrywki NIE" i Związek Gmin Wiejskich RP. W spotkaniu wzięli udział m. in. przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych  na terenie których udokumentowano złoża węgla brunatnego. Samorządowcy oraz organizacje pozarządowe krytycznie ocenili proponowaną nowelizację prawa geologicznego i górniczego (p.g.g), wskazując na wynikające z niej negatywne konsekwencje dla samorządu terytorialnego, mieszkańców oraz inwestorów, takie jak: ograniczenie roli władz samorządowych i lokalnych społeczności,  ograniczenie prawa własności i spadek wartości nieruchomości, wzmocnienie uprawnień centralnej administracji geologicznej i nadanie nowych kompetencji Głównemu Geologowi Kraju. Przyjęto wspólne stanowisko, sprzeciwiające się stosowanej praktyce przez Marszałka Woj.Wielkopolskiego, jako Organu Geologicznego I Stopnia, który odmawia udzielania inwestorom uzgodnień budowlanych na terenach, gdzie występują złoża kopalin.
Zaproszona przez Fundację "RT-ON" Maria Włoskowicz, prawniczka Fundacji "Frank Bold", podczas prezentacji jednoznacznie stwierdziła, iż proponowane zmiany w ustawie Prawo geologiczne i górnicze są niezgodne z artykułami Konstytucji, które dotyczą:
    • demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej;
    • działania organów władzy publicznej na podstawie i w granicach prawa;
    • ochrony własności i prawa dziedziczenia, pozwalającej na wywłaszczenie jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i ze słusznym odszkodowaniem;
    • własności, która może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.
Szczegóły konferencji na stronie Fundacji

 https://rt-on.pl/wiadomosci/item/659-w-krobi-dyskutowano-o-konsekwencjach-ochrony-zloz-kopalin-w-polsce

Warto dodać, że zmiany w prawie geologicznym i górniczym są rządowi potrzebne także po to, aby umożliwić magazynowanie CO2

 https://www.rynekinfrastruktury.pl/mobile/cementowanie-szykuja-sie-do-wychwytywania-co2-potrzebne-zmiany-prawa---84900.html

^menu
5
Elektrownia szczytowo – pompowa w Bogatyni?

Koło Bystrzycy Kłodzkiej ma powstać gigantyczna elektrownia szczytowo pompowa "Młoty" – sprawa polaryzuje społeczeństwo od dziesiątków lat. Wiele przemawia za tym, aby coś takiego powstało raczej w odkrywce po kopalni w Bogatyni.

 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,29492422,sa-plany-przeksztalcenia-kopalni-turow-w-elektrownie.html

^menu
6
Kolejne problemy z zalewaniem wyrobiska w Cottbus

Na początku lutego pojawiła się radość – woda do wyrobiska znowu płynie. Zalewanie byłej kopalni odkrywkowej Cottbus-Nord zostało przerwane w maju ubiegłego roku. Powodem był deficyt wody spowodowany suszą. Teraz zbiorniki, takie jak zapora Spremberg (Spree-Neisse) są na tyle pełne, że możliwe było spuszczanie wody do wyrobiska. Radość nie trwała jednak długo – pod koniec lutego doszło do kolejnego osuwiska. Cottbus od lata stara się być przyszłym miastem portowym. W mieście już dzisiaj funkcjonują obiekty zapraszające na wakacje nad wybrzeże „Chociebuskiego Morza Bałtyckiego”. Kolejne osuwiska i susza sprawiają, że wizja ta może przekształcić się w „rekreację na pustyni”.

 https://www.rbb24.de/studiocottbus/panorama/2023/02/flutung-cottbuser-ostsee-trockenheit.html

^menu
7
Niemieckie odkrywki pochłaniają kolejne wsie

Ostatnie protesty w Niemczech w NRW przyciągnęły prawie 30 000 osób. Mowa była, że Lutzerath to ostatnia wieś, która zostanie zniszczona.

 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2591
Okazuje się, że nie.
W Saksonii ma zniknąć także wieś Mühlrose. Media w końcu zaczęły też pisać o tym przypadku. Tu fragment reportażu: „Mühlrose leży na terenie Łużyc. W pobliżu pracuje odkrywka Nochten. Wiele lat okoliczne wsie walczyły, aby odkrywka się nie rozrastała. Ma się stać inaczej.
We wsi stoją jeszcze domy, niektóre zostały już zniszczone. Na podwórkach stoją jeszcze dziecięce trampoliny, a w krzakach pałętają się kury. "Bez zezwolenia będą ten węgiel wydobywać. Ja nie mam zamiaru się wyprowadzać” - mówi Günter Zech, lat 80. "Dlaczego pozwalają na coś takiego?. LEAG może robić co chce!"
 https://www.morgenpost.de/politik/article237676153/muehlrose-lausitz-kohleabbau-braunkohle-kohleausstieg-sachsen.html

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

1. Nie żyje Zbigniew Barski, samorządowiec, współtwórca Koalicji „RT-ON”  walczył m.in. z planowaną odkrywką Gubin 2. Organizacje ekologiczne będą skarżyć przedłużenie (...)
czytaj całość
 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
czytaj całość
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
czytaj całość
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
więcej
2019-09-13
Sukces mieszkańców i ekologów: kopalnia odkrywkowa w Gubinie nie powstanie (...)
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej