×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
2 września 2022
info
 

Pod prąd

sierpień-wrzesień

 
 
 
„Woda wspólne dobro, wspólny problem” – konferencja „w cieniu odkrywki Tomisławice”
Centrum kompetencyjne rozwoju regionalnego w Cottbus
Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce?
Lützerath, czyli nowe Hambacher Forst
1
„Woda wspólne dobro, wspólny problem” – konferencja „w cieniu odkrywki Tomisławice”

5 sierpnia br. w miejscowości Nowa Wieś w gminie Piotrków Kujawski odbyła się kolejna już konferencja z cyklu „Woda wspólne dobro, wspólny problem”. Jej organizatorem była Fundacja „RT-ON” wraz z Burmistrzem Piotrkowa Kujawskiego. Mówiliśmy o odkrywce Tomisławice należącej do ZE PAK SA, czyli Zygmunta Solorza-Żaka – tego samego, który organizuje „zielony” Earth Festival. Idea spotkania w gronie specjalistów zrodziła się w trakcie wystąpienia mieszkańców regionu podczas czerwcowego zjazdu Koalicji „RT-ON” w Kiejszach.

Konferencje rozpoczęła prezentacja o „Przyczynach i skutkach braku wody dla środowiska i gospodarki”. Hydrogeolog dr Sylwester Kraśnicki, wyjaśniał jak negatywny wpływ na gospodarowanie zasobami wodnymi na pograniczu Kujaw i Wielkopolski ma eksploatacja kopalin oraz zmiany klimatu. Zwrócił uwagę, że odkrywka węgla brunatnego „Tomisławice” drenuje okoliczne tereny z wody poprzez efekt leja depresyjnego, a ocieplenie klimatu dodatkowo przyspiesza degradacje wód powierzchniowych. Kolejne wystąpienie dotyczyło prób przeciwdziałania wysychaniu jezior. O tym, jak przyczynia się do tego działalność górnicza, opowiadał Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze. Z kolei Marian Poślednik, prezes LGD Gościnna Wielkopolska, mówił o korzystnym wpływie na zasoby wodne małej retencji w rolnictwie. Następnie głos zabrał Łukasz Lenarczyk z Fundacji „RT-ON”. Omówił on problem niewystarczającej rekultywacji terenów pokopolanianych. Druga sesja konferencji poświęcona była odpowiedzialności prawnej za zaistniałe szkody w środowisku. Mecenas Sebastian Czwojda przedstawił regulacje prawne dotyczące korzystania z zasobów wodnych przez rolników, zaś Agnieszka Stupkiewicz prawniczka z Fundacji „Frank Bold” omówiła możliwości uzyskania odszkodowań od kopalni za straty związane z ubytkiem wody.

Podczas Konferencji zidentyfikowaliśmy - co traktujemy jako przesłanie dla Koalicji „RT-ON” - silne oczekiwanie by społecznościom pokrzywdzonym przez odkrywki pomóc na poziomie prawnym w szczególności jeśli chodzi o odszkodowania. Dlatego też, co nie dziwi, panel prowadzony przez mecenas Agnieszkę Stupkiewicz z Fundacji Frank Bold wywołał tak dużą dyskusję i emocje pod adresem spółki ZE PAK.

Kilka tygodni później w Uniejowie Polsat, którego właściciel posiada również ZE PAK organizował coroczny festiwal fundacji „Czysta Polska”. Celebryci jak zwykle drżącym głosem przekonywali do oszczędzania wody, dbania o środowisko i np. noszenia kilka razy tych samych ubrań.

Józef Drzazgowski prezes stowarzyszenia EKO-PRZYJEZIERZE: „Z wodą w Polsce jest źle, a będzie tylko gorzej, bo działania, jakie podejmują władze krajowe są działaniami tylko wtedy, gdy nastąpi katastrofa - vide przykład Odry. Podobnych problemów i katastrof ekologicznych są dziesiątki tylko szybko się o nich zapomina i uważa, że sprawa jest załatwiona. Muszę też skrytykować instytucje odpowiedzialne w Polsce za środowisko przyrodnicze - te służby powinny być zlikwidowane, bo nie potrafią zapobiec katastrofie ekologicznej nie mówiąc o przyczynach czy wyjaśnieniu kto doprowadził do katastrofy. Tak to jest, bo tam gdzie powinni być fachowcy są ludzie z klucza partyjnego, oczywiście znający się na wszystkim. W Polsce jest potrzebna rewolucja w służbach odpowiedzialnych za środowisko przyrodnicze”.

Agnieszka Stupkiewicz, prawniczka z Frank Bold: „Mieszkańcy terenów sąsiadujących z odkrywkami często doświadczają bezradności wobec negatywnych skutków działalności kopalni. Tracą dorobek pokoleń i możliwości zarobkowania. Prawo jednak przewiduje w takich sytuacjach narzędzia do realizacji uprawnień poszkodowanych. Zdarza się, że uzyskanie korzystnej ugody z prowadzącym kopalnię przedsiębiorcą lub korzystnego wyroku sądu jest czasami procesem długotrwałym. Do ewentualnego postępowania sądowego warto się przygotować, czasami postanowieniami umownymi odpowiednio zabezpieczyć interes przyszłych właścicieli nieruchomości. Nie można jednak tylko z tego powodu rezygnować z tej ścieżki i w swoim wystąpieniu szczególnie zwracałam uwagę na ten aspekt”.

^menu
2
Centrum kompetencyjne rozwoju regionalnego w Cottbus

W Cottbus z inicjatywy niemieckiego rządu, na podstawie ustawy o odchodzeniu od węgla do 2038 roku powstało centrum, które ma koordynować transformację energetyczną w republice federalnej. Środki na ten cel wynoszą do 2038 roku 49 mld euro. Centrum powstało w rewirze łużyckim węgla brunatnego, ale dotyczy także rewiru środkowoniemieckiego i reńskiego. Centrum będzie się zajmować naukowym wsparciem procesu transformacji pod względem ekspertyz, ale także będzie wspierać miasta i regiony w transformacji miejsc pracy, struktury zatrudnienia itp. Oprócz tego centrum będzie zatrudniać tzw. opiekunów miejsc, którzy będą pracować na miejscu i pomagać pod względem formalnym, ale też społecznym. Podczas spotkania zorganizowanego przez Polską Zieloną Sieć, przedstawiciel centrum z Cottbus opowiadał o roli pracy społecznej. Praca ta będzie się borykać z lękami społecznymi, niechęcią do zmian, traumą z przeszłości, bowiem rewiry łużycki i środkowoniemiecki (byłe NRD) pamiętają też upadek strukturalny (przemysłu, miejsc pracy) regionu w latach 90-tych, czyli mają podobne doświadczenia jak np. region śląski czy wałbrzyski.
Życzylibyśmy sobie takiego centrum w Polsce

 https://www.bmwsb.bund.de/SharedDocs/termine/Webs/BMWSB/DE/pressetermine/kompetenzzentrum-regionalentwicklung.html
 https://www.rbb24.de/studiocottbus/wirtschaft/2022/05/cottbus-kompetenz-zentrum-regional-entwicklung-strukturwandel-lausitz.html

^menu
3
Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce?

Na podstawie tej wartości przez lata budowano w Polsce przekonanie, że obiekty strategiczne opalane węglem stanowią podstawę bezpieczeństwa kraju. Profesor Jan Popczyk, zwolennik elektroprosumeryzmu oraz transformacji energetyki w kierunku energetyki rozproszonej podkreśla, że skoro obecnie nie mamy pewności co do istnienia bezpiecznych dostaw energii, to polityka energetyczna państwa nie istnieje, albo jest skompromitowana.

O tym jak zmienia się każdego dnia dostępność energii ze źródeł konwencjonalnych informuje nas m.in.

 https://remit.gkpge.pl/#/all/events/energy

Każdego dnia widzimy ubytki mocy lub przestoje w największych polskich elektrowniach. Coraz więcej mówi się też, że centralizacja energetyki jest narażona m.in. na cyberataki czy szpiegów, a dowiadujemy się o tym m.in. w związku z corocznym dniem energetyka. W tym roku do Bełchatowa nie wejdziemy, bo, jak twierdzi operator, ryzyko jest zbyt duże

 https://ddbelchatow.pl/wydarzenia/kopalnia-i-elektrownia/pge-w-elektrowni-belchatow-boja-sie-rosyjskich-szpiegow-rezygnuja-z-corocznej-imprezy/l6arpeo4vSPPcGlJcahw

Prof. Popczyk o bezpieczeństwie energetycznym

 https://biznesalert.pl/polska-transformacja-energetyczna-bezpieczenstwo-energetyczne-jan-popczyk/

^menu
4
Lützerath, czyli nowe Hambacher Forst

Od wielu lat wieś Lützerath, która znajduje się w sąsiedztwie kopalni Garzweiler w rewirze reńskim węgla brunatnego w Niemczech narażona jest na zniszczenie. Aktywiści wcześniej broniący lasu Hambacher Forst zajęli wieś Lützerath i jak na razie opór się opłaca. Pod koniec sierpnia odbył się tam kolejny obóz dla klimatu oraz protest koło kopalni, który policja z Akwizgranu nazwała „pokojową demonstracją”.

 https://www.aachener-zeitung.de/nrw-region/braunkohle/klimacamp-friedlicher-protest-am-tagebau-garzweiler_aid-45321955

Działania mają też charakter prawny. Parlament landowy, a teraz także federalny ma sprawdzić czy rozszerzenie kopalni Garzweiler jest konieczne.

 https://www.bund-nrw.de/presse/detail/news/bundestag-befuerwortet-erhalt-von-luetzerath/

Determinacja, jak widać, przynosi rezultaty. Wcześniej udało się ocalić las Hambacher Frost. Wiele wskazuje, że niemożliwe, czyli ocalenie kolejnej wsi przed zniszczeniem, także się uda.

 https://www1.wdr.de/nachrichten/rheinland/start-des-klimacamps-in-erk-luetzerath-100.html

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

1. „Woda wspólne dobro, wspólny problem” – konferencja „w cieniu odkrywki Tomisławice” 2. Centrum kompetencyjne rozwoju regionalnego w Cottbus 3. Bezpieczeństwo energetyczne (...)
czytaj całość
    1. Odkrywka Tomisławice musi „jedynie” uzupełnić ocenę oddziaływania na środowisko     2. Nowy blok T 11 Elektrowni Turów znowu nie (...)
czytaj całość
    1. Wakacyjny temat – jeziora wysychają     2. Spotkanie Koalicji w Kiejszach – czerwiec 2022     3. Rzadki widok – przyjaźń (...)
czytaj całość
 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od (...)
czytaj całość
18 października 2021 odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym (...)
czytaj całość
Naukowcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przeanalizowali przyszłość kompleksu energetycznego Turów. Dni energetyki opartej (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
więcej
2020-02-18
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
2020-02-17
Pod prąd, styczeń/2 2020
2019-09-13
Sukces mieszkańców i ekologów: kopalnia odkrywkowa w Gubinie nie powstanie (...)
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej