×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

24 czerwca 2015
info
 

Niemieckie Odkrywki

Historia i skutki wieloletniego wydobywania węgla brunatnego na Dolnych Łużycach, po stronie niemieckiej. Wyjazd studyjny - 20.06.2015

Edukacja nad wielką dziurą

Nie potrzebujemy gubińskiej odkrywki. Niemieckie wystarczająco uprzykrzają nam życie – mówią mieszkańcy gminy Brody i Gubin, którzy w sobotę wzięli udział w edukacyjnej wycieczce po łużyckim zagłębiu węgla brunatnego. Organizatorem wyjazdu była organizacja pozarządowa EKO-UNIA i stowarzyszenie „NIE kopalni odkrywkowej”.

Przez kilka ostatnich lat PGE organizowało wycieczki do Bełchatowa, których celem było wykreowanie tej części Polski na krainę pozbawioną trosk i problemów. Przedstawicielom nękanych niedostatkiem samorządów Gubina i Brodów ukazywano cuda finansowane z kopalnianych danin. Czy szklane pałace gminnej władzy wystarczą by usatysfakcjonować wszystkich?

Pokłady węgla u nas są zupełnie inne niż w Bełchatowie- jego warstwa jest zaledwie kilkumetrowa i na potrzeby odkrywki trzeba by było poświęcić tysiące hektarów żyznych pól uprawnych - wskazuje Anna Dziadek, prezes stowarzyszenia „NIE Kopalni Odkrywkowej” mówiąc o skutkach społecznych, gospodarczych i ekologicznych, jakie nieść może utworzenie na naszym terenie odkrywki - chcieliśmy pokazać uczestnikom wyjazdu olbrzymie szkody środowiskowe, protesty niemieckich sąsiadów, przeniesioną w całości miejscowość Horno oraz księżycowe krajobrazy, jakie pozostawia po sobie gospodarka rabunkowa.

Horno

Historia Horno zakończyła się w 2005 roku po blisko trzydziestu latach protestów i sądowych batalii. Pochłoniętą przez odkrywkę Jaenschwalde wieś odtworzono 15 km dalej jako dzielnicę Forst. Dom znalazło tu około 200 z 300 mieszkańców dawnego Horno.

Jako, że miejscowość stała się symbolem oporu przeciwko energetyce opartej na węglu brunatnym, ulokowano tu muzeum dokumentujące historię wszystkich łużyckich wsi zniszczonych w procesie wydobywania tego surowca.

Sercem placówki jest interaktywna mapa, pokazująca rozmiary przeobrażeń, jakie zaszły na Łużycach wskutek działalności kopalni. Na podłogę sali głownej pieczołowicie naniesiono obszary, gdzie trwa wydobycie, gdzie planuje się jego rozpoczęcie i gdzie trwają procesy rekultywacji. Czerwone kropki znaczą 136 wsi zniszczonych przez górnictwo. Cyfrowe archiwum podzielone jest wg obszarów tematycznych; lokalnych faktów, historii, kultury, języka. Do dyspozycji jest bogaty zbiór zdjęć i dokumentów z okresu przesiedleń.

Choć nowe Horno to miejscowość młoda, odwiedzający na każdym kroku natknąć się może na relikty pochodzące z dawnego Horno. Przeniesiono cały cmentarz, z dębu rosnącego w środku wsi zbudowano pomnik. Miejscem szczególnym jest kościół wiernie zrekonstruowany z wykorzystaniem elementów oryginalnych. Eksponuje się tu choćby wieńce upamiętniające poległych w I wojnie światowej mieszkańców Horno, czy fragmenty wystroju dawnego kościoła. Poddasze kryje makiety 27 kościołów, które na przestrzeni 50 ostatnich lat spotkała zagłada.

Szprewa

Łuk Mużakowa jest geomorfologicznym fenomenem zawdzięczającym swą wyjątkowość działalności górniczej. Pierwszą kopalnię „Julius bei Wolfshain” otwarto tu już w 1843. Pokłady węgla występujące niemal na powierzchni sprawiły, że wkrótce pojawiły się kolejne. W czasach największego rozkwitu było ich 60. Rozmiary wydobycia nigdy jednak nie dorównały szaleństwu czasów NRD, gdy węgiel brunatny stał się podstawą gospodarki, czy obecnej komercyjnej działalność koncernu Vattenfall.

Nieodległy Spremberg nadal stanowi ważny punkt na mapie Łużyckiego Zagłębia Węglowego. Zadbane miasteczko sąsiaduje ze „Schwarze Pumpe”, jedną z czterech węglowych elektrowni w regionie. Jak utrzymuje jej właściciel, firma Vattenfall, to pierwsza elektrownia węglowa na świecie, w której wszystkie zanieczyszczenia włącznie z dwutlenkiem węgla powstałe w procesie spalania są całkowicie przechwytywane. Dzięki temu do atmosfery trafia tylko para wodna.

Do tego idyllicznego obrazka nie pasuje jedynie rzeka. Szprewa ma kolor rdzy. To rezultat procesów towarzyszących rekultywacji terenów pokopalnianych. Powracające wody gruntowe wypłukują tlenek żelaza i inne związki powstałe w trakcie osuszania odkrywki. Skutkiem jest całkowite zniszczenie rzecznego ekosystemu na dziesiątki lat.

Proschim

Proschim, wieś na pograniczu Brandenburgii i Saksonii, przyjezdnych wita posępnymi, opuszczonymi domami. Mimo unijnych planów ograniczania emisji dwutlenku węgla, łużyckie zagłębie rozrasta się zagrażając m.in. Proschim. Vattenfall zagarnął już część wsi, reszta czeka na decyzje administracyjne. Dla wielu mieszkańców będzie to trzecie wysiedlenie w życiu.

W ubiegłą sobotę w Proshim odbył się protest „Łużyce bez węgla” W wydarzeniu uczestniczyli aktywiści z Berlina, Drezna, a także mieszkańcy przewidzianych do relokacji wsi Kerkwitz i Nochten. W miejscowym domu kultury zaplanowano z tej okazji projekcję filmową i część muzyczną. Gwoździem programu było grupowe zdjęcie protestujących ustawionych w kształt żółtego X – symbolu przeciwników odkrywki.

Postronnemu obserwatorowi imponuje przede wszystkim poziom zorganizowania Niemców gotowych walczyć z dewastacją swojej małej ojczyzny. Dyskusja o szkodliwości energii z węgla nie toczy się jedynie w uniwersyteckich salonach, zamkniętych kręgach ekologów. Angażuje wszystkich – użytkowników facebooka, duchownych, rolników znaczących żółtym iksem swoje domy i samochody. Nie trafia do nich argument o niskiej cenie prądu z elektrowni węglowej, bo potrafią policzyć wszystkie koszty produkcji energii z węgla. Mają świadomość, że zapłacą za „tani węgiel“ zdrowiem, swoim domem i miejscem pracy. Rozumieją, że interesy koncernów, nie są interesami społeczności lokalnej.

Welzow – Sud

Kopalnia Welzow – Sud swe początki wywodzi z czasów NRD. Pierwszy urobek wyjechał stąd w roku 1966. Do czasów współczesnych usunięto tysiące ton ziemi, zniszczono 17 wsi. Pracujące tu maszyny biją rekordy rozmiarów. Księżycowy krajobraz zdominował wszystko.

Miejscowi włodarze starają się jednak zerwać z wizerunkiem miejsca dotkniętego katastrofą ekologiczną. W sieci promuje się sztuczne pojezierza, punkty widokowe, raj tras rowerowych i relikty przemysłu wydobywczego. Jego zmierzch widać na każdym kroku, wraz z pojawieniem się każdej nowej farmy fotowoltaicznej, wiatraka, czy biogazowni. Coraz więcej niemieckich miejscowości produkuje energię na własne potrzeby. Niejedna ma nadwyżki.

- Pojawiają się słuszne wątpliwości, czy w ogóle jest sens planowania tak wielkich kompleksów energetycznych – zauważa Anna Dziadek odnosząc się do fantazji snutych pod Gubinem - Samo planowanie kosztuje PGE miliony złotych, blokuje rozwój przygranicznych gmin, narażając mieszkańców na coraz większe straty społeczne i ekonomiczne. Końca planowania nie widać. Co kilka lat przesuwane są terminy, ciągle nie ma raportu środowiskowego, ani nawet wniosku o koncesję. Wygląda na to, że zadowoleni są jedynie pracownicy PGE i naiwni lubuscy politykierzy usiłujący zrobić karierę na obiecywaniu tysięcy miejsc pracy, których tak naprawdę przy odkrywkach, a tym bardziej elektrowniach węglowych, nie ma.

źródło: Gazeta Regionalna

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej