×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

9 lipca 2014
info
 

Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?

W Polsce rozpoznano ponad 150 złóż i obszarów zasobnych w to paliwo, ale bez nowych koncesji kopalnie odkrywkowe znikną za 30 lat...

Mówimy "węgiel", myślimy "kamienny". Tymczasem równie wartościowym paliwem jest węgiel brunatny. Jednak dla unijnej ekopolityki jest on także surowcem bez większej przyszłości. Czy uda się zmienić ten świato(?)pogląd?

W Polsce udział węgla brunatnego w produkcji energii elektrycznej oscyluje wokół 30-35 proc. Tymczasem w Niemczech, stawianych za przykład w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, udział węgla brunatnego w wytwarzaniu energii elektrycznej zwiększył się w 2012 r. do 25,1 proc. (z 24,6). Tak podaje Federalny Związek Energetyki i Gospodarki Wodnej (BDEW).

W naszym kraju rozpoznano ponad 150 złóż i obszarów zasobnych w węgiel brunatny. Nasze zasoby zaliczane są do największych w świecie. Prof. Zbigniew Kasztelewicz (kierownik Katedry Górnictwa Odkrywkowego AGH) ma swoje scenariusze dla brunatnego na I połowę XXI w.

Pesymistyczny zakłada wykorzystanie jedynie tych złóż, na które kopalnie posiadają obecnie koncesje na wydobywanie. Scenariusz realny zakłada kontynuację rozwoju tego górnictwa w oparciu o złoża satelickie czynnych obecnie kopalń oraz zagospodarowanie złóż perspektywicznych regionu łódzkiego (złoże Złoczew) i lubuskiego (Gubin-Zasieki-Brody). I ostatni wariant rozwoju sytuacji: optymistyczny, czyli rozszerzenie tego realnego o powstanie nowych zagłębi górniczych w oparciu o złoża perspektywiczne regionu zachodniego (Legnicy) i regionu wielkopolskiego (Poniec-Krobia, Oczkowice).

Zasoby geologiczne węgla brunatnego o cechach bilansowych: 22,5 mld t. Tyle samo co zasoby prognostyczne. Wydobycie w 2012 r. - 64,2 mln t - 7. miejsce w świecie. Lider, Niemcy, wydobył 184,3 mln t.

Mamy 5 kopalń. Jeśli nie dostaną nowych koncesji, to na podstawie dziś obowiązujących zakończą działalność najpóźniej w 2022 r. (Adamów), 2025 (Konin), 2030 (Sieniawa - najmniejsza z kopalń), 2038 (Bełchatów) i 2044 (Turów).

Prof. Kasztelewicz przypominał ostatnio w Katowicach wyliczenia, wg których budowa na złożach lubuskich dwóch kopalń (45,5 mln t wydobycia) i dwóch elektrowni (7700 MW) kosztowałaby 75 mld zł. B. dyrektor kopalń Turów i Bełchatów Wiktor Musielak w wywiadzie dla Radia Ziemi Wieluńskiej też przypominał, że energia z węgla brunatnego jest najtańsza z możliwych. Kosztuje 4,16 zł za gigakalorię, ta z węgla kamiennego już 7,26 zł, uzyskana z gazu konwencjonalnego - 25,55 zł, a z oleju opałowego aż 35 zł za gigakalorię.

Dodajmy, iż koszt dwóch elektrowni jądrowych o mocy 6000 MW szacuje się na 135 mld zł. W kontekście polityki dekarbonizacji, wyłączania przestarzałych bloków węglowych znaczenie węgla brunatnego w ogólnym bilansie energetycznym kraju jest i będzie znaczące. Albo raczej może być znaczące.

To zależy, które lobby wygra. Raczej nietrudno domyślić się, że prowadzona kampania, nawołująca do zastąpienia źródeł energii nieodnawialnych odnawialnymi, nie wynika wyłącznie z ekoaltruistycznych pobudek.

W tej samej uczelni pracują rzecznik wykorzystania węgla brunatnego w krajowej energetyce, czyli prof. Kasztelewicz, i negujący jego racje prof. Mariusz Kudełko, specjalizujący się w "badaniach systemowych w gospodarce surowcowej i energetycznej".

Prof. Kudełko stał się ostatnio tzw. siłą argumentów w ideologii Greenpeace Polska na rozwój energetyki opartej na węglu brunatnym.

"Nawet 10 mld złotych rocznie będą wynosić straty społeczne i środowiskowe związane z produkcją energii, jeśli uruchomione zostaną nowe kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego. Na tyle dr hab. inż. Mariusz Kudełko, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej, szacuje koszty zewnętrzne spalania węgla brunatnego z planowanych odkrywek na złożach Gubin i Legnica. Koszty, o których mowa, wiążą się z utratą zdrowia ludzi, stratami w uprawach, zniszczeniami budynków i stratami bioróżnorodności...".

Zielony Pokój - Greenpeace nie jest - jak się często wydaje - stowarzyszeniem naiwnych miłośników natury. To potężna i wpływowa w świecie organizacja. Jego rola w czasach, gdy zaczynał działać, i teraz to dwa zupełnie inne światy. W latach 70. zaangażowany był w antyatomowe protesty (jakoś nie protestował przeciwko radzieckim próbom jądrowym). Teraz należy postrzegać ich działaczy jako hunwejbinów ekopolityki. Greenpeace nadal głosi swoją niezależność, ale działa także tam, gdzie unijni ekopolitycy nie mogą zabierać głosu.

Greenpeace Polska aktywnie wspiera Społeczny Komitet "Stop odkrywce", czyli tych, którzy nie chcą tego, co Kasztelewicz i twórcy "Polityki energetycznej Polski...", bo mówią "stanowcze nie" zagospodarowaniu złóż Lubin i Legnica.

Komitet występuje pod hasłem "Chrońmy przyrodę, mamy tylko jedną" i Greenpeace go w tym popiera. Jakoś nie słychać, by Greenpeace z Niemiec i mieszkający w Kolonii i jej okolicach domagali się likwidacji pobliskich odkrywek węgla brunatnego.

Oczywiście, wyprodukowanie jednostki energii elektrycznej w solarze jest mniej szkodliwe dla środowiska od wytworzenia w elektrowni węglowej. To negatywne oddziaływanie można znacznie zredukować. Rzecz w tym, że w Polsce węgla mamy znacznie więcej niż potencjalnych OZE. Gołym okiem widać, że idzie o zmianę tych proporcji. Dziwne, że podobnej dbałości o środowisko Komisja Europejska nie prezentuje w kwestii... motoryzacji. Przecież skoro tylko energia ze słońca, wiatru (tudzież z wody, ale to margines) jest czysta, to dlaczego nie zakaże na terenie UE produkcji samochodów spalinowych? Przecież trują, i to niemało (2/3 wszystkich zanieczyszczeń w miastach).

Spokojnie, takiego zakazu nie będzie. Przemysł motoryzacyjny i stojące za nim lobby na to nie pozwolą. Bo jak nie wiadomo, o co chodzi, że zakończę sztampowo, to chodzi o pieniądze, a nie wyłącznie o miejsce "do życia i wypoczynku w czystym środowisku od codziennego zgiełku i pracy", jak to idealistycznie przedstawia Komitet "Stop odkrywce".

Autor: Andrzej Bęben

komentarz redakcji:

min

Pierwsze zdanie prawdziwe, drugie to bujanie. Zasoby wiatru i słońca nad Polską sa wystarczajace dla pokrycia całego zapotrzebowania w energię. W XXI w pora wyciagnąć gróników także odkrywkowych na slońce !

R. Gawlik

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej