opp
KRS 0000003647
opp
KRS 0000178876
Odkrywki Polska

W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej

08 lipca 2019 min
(galeria fotografii)

W imieniu „Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie” dziękujemy organizatorom uroczystości z okazji 10-lecia referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej na terenie gminy Brody (woj. lubuskie).

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w referendum. Przedstawiciele najbardziej aktywnych wówczas środowisk w obecności znakomitych gości zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami. To dzięki ich determinacji w ich ślady poszły społeczności kolejnych gmin zagrożonych odkrywkami: Gubin (woj. lubuskie), Lubin, Ścinawa, Miłkowice, Kunice, Ruja, Prochowice (woj. dolnośląskie), dzięki którym zorganizowano kolejne referenda podczas których mieszkańcy mogli wyrazić swój głos sprzeciwiając się lobby węglowemu.

video: Konferencja z okazji 10-lecia referendum w gminach Gubin i Brody
Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń związanych z odkrywkami węgla brunatnego i już na kolejne nie pozwoli. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat pojawiło się więcej bardzo niekorzystnych dla sektora węglowego okoliczności zewnętrznych.

Ten społeczny sprzeciw sprzed laty udowodnił, że to oni mieli rację, gdyż odkrywki na tym terenie do tej pory nie powstały i wszystko wskazuje na to że już nie powstaną. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń z tym związanych i już na to nie pozwoli biorąc pod uwagę bardzo niekorzystne dla sektora węglowego okoliczności zewnętrzne jakie w ciągu tych dziesięciu lat się pojawiły.

Kolejne rocznicowe obchody zaplanowane są 27 września w Legnicy (woj. dolnośląskie).

Fot.:https://www.facebook.com/referendumBrody/photos/p.2293655827391800/2293655827391800/?type=1&theater

Janusz Łucki
Wiceprezes Fundacji „Rozwój Tak-Odkrywki Nie”

tytul: Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwartytytul: Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiejtytul: Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?tytul: Oczkowice: straty przewyższą wartość węglatytul: Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?tytul: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczechtytul: Kilka fotek z Bułgariitytul: Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

odkrywki.php: Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji, organizowanej przez Koalicję „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” oraz Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii i Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju. Naukowcy, niezależni eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i politycy rozmawiali o przyszłości energetyki opartej na węglu brunatnym i dyskutowali o alternatywie dla tego surowca.

mh

odkrywki.php: Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla

Ponad 250 miliardów złotych mogą wynieść straty w produkcji rolnej w wyniku budowy kopalni odkrywkowej Oczkowice - wynika z najnowszej ekspertyzy naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

mh

odkrywki.php: Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?

Kopalnia „Konin” jest gotowa wyłożyć prawie 12 milionów na budowę rurociągu, którym doprowadzałaby wodę do Jeziora Wilczyńskiego. 

mh

odkrywki.php: *Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech

26 sierpnia w Nadrenii Północnej-Westfalii odbędzie się wielki protest „Czerwona linia” przeciwko budowie nowych kopalni odkrywkowych w Niemczech

mh

odkrywki.php: W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?

W niedzielę 2-go kwietnia odbył się w Atterwasch (Niemcy - Dolne Łużyce) "Festyn radości".

mh

odkrywki.php: Węgiel Łużycki 21. Października 2016

Lausitzer-Kohle-Rundbrief
BRUNICOWY ROZGLĔD

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.