×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
6 czerwca 2022
info
 

Pod prąd

maj -czerwiec 2022

 
 
 
Kurioza - Awaria bloku w Turowie i kara dla budowniczego bloku w Turowie
Rzeka Miedzianka w Bogatyni ściekiem – kto zanieczyszcza?
Odkrywka Jänschwalde działa – ekolodzy nie odpuszczają
Górnicy ZE PAK liczą na wsparcie państwa
Projekt ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze (pgg) oraz niektórych innych ustaw, zagrożeniem dla społeczności lokalnych  regionów położonych  na złożach węgla brunatnego.
Konferencja prasowa Koalicjantów „RT-ON” w Kruszwicy, 31 maja 2022   - w rocznicę protestu przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Tomisławice
Co blokuje transformację w Bogatyni – panel z udziałem kobiet
1
Kurioza - Awaria bloku w Turowie i kara dla budowniczego bloku w Turowie

W ubiegłym roku w czerwcu, zaraz po uruchomieniu nowego bloku Turów doszło do kilku awarii, które operator nazywał „zaplanowanym przestojem”. W międzyczasie okazało się, że na problemy nowego bloku może wpływać jakość węgla, która zdecydowanie pogorszyła się po katastrofie wywołanej osuwiskiem w odkrywce w 2016 r.  Teraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wystawił notę obciążeniową w kwocie ponad 561 mln zł na konsorcjum Mitsubishi Power Europe, Tecnicas Reunidas oraz Budimex, które budowały blok energetyczny w Turowie. „Kara” ma dotyczyć przestoju czyli ograniczenia dostępności bloku po jego uruchomieniu. Budimex twierdzi, że zakres realizowanych przez niego prac nie miał wpływu na kontestowaną przez zamawiającego dyspozycyjność bloku. Przyczyny przestoju w czerwcu 2021 i później nie były szczegółowo wyjaśnione opinii publicznej. Budimex nie ma zamiaru płacić „kary” i odwołuje się do przepisów „covidowych”.

Chwilę po wymianie zdań między PGE a Budimexem, w elektrowni Turów doszło do awarii, której przyczyn na razie nie ustalono. Operator mówi o „włączeniu się zaworu bezpieczeństwa” w efekcie czego miało dojść do uszkodzenia ściany.
Nowy blok- kosztujący ponad 4 mld zł- elektrowni Turów działa zaledwie rok, a na koncie ma już kilka awarii i powoduje coraz więcej pytań o bezpieczeństwo, które ma gwarantować.

 https://www.bankier.pl/wiadomosc/Budimex-otrzymal-od-PGE-note-obciazeniowa-za-blok-w-Turowie-8345371.html
 https://www.zgorzelec.info/news/22477

^menu
2
Rzeka Miedzianka w Bogatyni ściekiem – kto zanieczyszcza?

Wyniki badania stanu jakości wód wokół kompleksu Turów pokazują podejście PGE GiEK do kwestii związanych z ochroną klimatu i środowiska. Jak się okazuje, PGE wciąż nie uruchomiło oczyszczalni ścieków, która miała być gotowa w 2021 r. Obecnie  poziom zasolenia wody w Miedziance prawie trzykrotnie przekracza dopuszczalną normę.
Zdaniem naukowców przyczyną zasolenia jest zrzut do Miedzianki znacznych ilości chlorków i siarczanów występujących w wodach z odwadniania odkrywki Turów i w ściekach przemysłowych z Elektrowni Turów. Kopalnia i elektrownia należą do państwowej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
- Miedzianka to rzadki przypadek rzeki, która na odcinku kilkunastu kilometrów zwiększa zasolenie aż dziewięciokrotnie. W Czechach ma ona charakter krystalicznie czystego potoku górskiego, podczas gdy przy ujściu do Nysy Łużyckiej to w gruncie rzeczy ściek – ocenia jeden z ekspertów badających jakość wody- dr hab. Leszek Pazderski.

 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,28533204,katastrofa-ekologiczna-w-turowie-naukowcy-kopalnia-i-elektrownia.html

^menu
3
Odkrywka Jänschwalde działa – ekolodzy nie odpuszczają

Jak czytamy w informatorze Lausitzer Kohle Rundbrief, operator LEAG nadal nie posiada kilku pozwoleń na realizację swoich planów dotyczących kopalni odkrywkowej Jänschwalde . Nie jest jasne, czy pobór wody, który do tej pory był dozwolony tylko do 2022 r., może zostać przedłużony do 2044 r., o co wnioskowała spółka LEAG. Ponadto firma chce odejść od obecnego planu wydobycia węgla brunatnego w zakresie rekultywacji, ale nie otrzymała jeszcze na to zgody władz. We wszystkich tych postępowaniach ekolodzy z Gruene Liga Cottbus chcą intensywnie analizować, w jaki sposób można skutecznie minimalizować szkody w bilansie wodnym powodowane przez górnictwo odkrywkowe.

 https://www.kein-tagebau.de/index.php/de/tagebaue-alt/jaenschwalde/775-tagebau-jaenschwalde-ungeklaerte-rechtslage-besteht-weiter-fort

^menu
4
Górnicy ZE PAK liczą na wsparcie państwa

Górnicy pracujący i ubezpieczeni przez prywatną firmę miliardera Zygmunta Solorza- ZE PAK chcą pomocy od państwa w sprawie emerytur pomostowych, takich samych, jakie przyznane zostały górnikom węgla kamiennego. Sprawa jest jednocześnie pretekstem do poruszenia kwestii uprawnień do emisji CO2 oraz dochodów jakie docierają do budżetu państwa. „Związkowcy wskazują, że tylko w 2021 roku do budżetu z tytułu opłat za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla PAK wpłacił blisko 800 milionów złotych”.
Być może głos górników wzmocni przekaz organizacji ekologicznych, które od lat apelują, że środki z ETS powinny wspierać transformację energetyczną. Co się z nimi obecnie dzieje jest sprawą co najmniej nietransparentną a rozpoznanie NGO wskazywało na łamanie prawa w zakresie wydatków budżetowych niezgodnych ustawą o handlu emisjami.

 https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-05-13/gornicy-z-ze-pak-walcza-o-emerytury-domagaja-sie-zmian-od-rzadu/

^menu
5
Projekt ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze (pgg) oraz niektórych innych ustaw, zagrożeniem dla społeczności lokalnych  regionów położonych  na złożach węgla brunatnego.

Ograniczenie roli władz samorządowych i lokalnych społeczności, ograniczenie prawa własności i spadek wartości nieruchomości, wzmocnienie uprawnień centralnej administracji geologicznej i nadanie nowych kompetencji Głównemu Geologowi Kraju jako naczelnemu organowi administracji rządowej. To tylko niektóre z zagrożeń, które płyną z projektu ustawy o zmianie Ustawy prawo geologiczne i górnicze (pgg) oraz niektórych innych ustaw, opublikowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, do którego  Stowarzyszenie Samorządów Południowo-Zachodniej Wielkopolski „Samorząd dla Zrównoważonego Rozwoju” oraz Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” odniosły się we wspólnym stanowisku z 5 maja br.
Więcej :

 https://rt-on.pl/wiadomosci/item/632-stanowisko-ws-projektu-ustawy-o-zmianie-ustawy-prawo-geologiczne-i-gornicze-oraz-jego-wplywie-na-prawo-wlasnosci-wladztwo-planistyczne-samorzadow-oraz-konstytucyjne-prawo-do-czynnego-udzialu-spoleczenstwa-w-ochronie-srodowiska

Zwracono w nim szczególną uwagę na to, że największe konsekwencje proponowanych zmian poniesie przede wszystkim lokalna społeczność, której odbierze się szanse na rozwój poprzez zablokowanie jakichkolwiek inwestycji na obszarze występowania złoża oraz w bezpośrednim sąsiedztwie. Zabezpieczony  będzie  jedynie interes  potencjalnego inwestora górniczego! Ani władze samorządowe na poziomie gmin i powiatów ani mieszkańcy nie będą mieli prawa w niczym tu przeszkodzić  tj. ochronić się przed niechcianymi inwestycjami.  Sytuacja jest szczególnie krzywdząca dla wielu społeczności lokalnych od lat sprzeciwiających się budowie kopalni odkrywkowych  jak np.  w Wielkopolsce (złoże "Oczkowice", „Ościsłowo”, „Dęby Szlacheckie”)  oraz w woj. lubuskim czy  w regionie legnickim.  

^menu
6
Konferencja prasowa Koalicjantów „RT-ON” w Kruszwicy, 31 maja 2022   - w rocznicę protestu przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Tomisławice

21 kwietnia 2008 r. w Kruszwicy nad jeziorem Gopło odbył się największy w Polsce protest ekologiczny przeciwko budowie kopalni odkrywkowej Tomisławice. Protestowało wówczas blisko 5 tysięcy demonstrantów, wśród których znaleźli się przedstawiciele 20 gmin z zagrożonego odkrywką regionu, licznych zakładów pracy, szkół, instytucji kultury, a także związkowcy, wędkarze, myśliwi, leśnicy oraz rolnicy. Domagali się oni cofnięcia koncesji na budowę odkrywki Tomisławice. Eksploatacja złoża, jak przewidywali protestujący, zdegradowała obszar Ostoi Nadgoplańskiej w tym Gopła – dziewiątego co do wielkości jeziora w Polsce.
14 lat później, w kwietniu tego roku, obecny właściciel kopalni Tomisławice, spółka ZE PAK SA, ogłosił, że eksploatacja odkrywki zostanie zakończona nie - jak wcześniej zapowiadano - w 2030 roku, a już w 2024.  Reprezentanci Stowarzyszenia  „Eko Przyjezierze” oraz Fundacji  „RT-ON” organizatorzy konferencji postawili w obecności  mediów publicznie pytanie:  „Czy te zaledwie kilkanaście lat wydobywania węgla brunatnego były warte aż tak wysokiej ceny jaka ponieśli mieszkańcy i środowisko w wyniku błędnej i bezprawnej decyzji o uruchomieniu  odkrywki Tomisławice”?   Jaka przyszłość czeka  zdegradowane Pojezierze Gnieźnieńskie?  Co dalej z odkrywką Tomisławice?”

Głos zabrali eksperci i uczestnicy protestu z 2008 r.  min prof. Julian Chmiel. dr Michał Kupczyk, Józef Drzazgowski.

Tomasz Waśniewski, (Fundacji RT-ON)  nie miał żadnych wątpliwości co  do sensu budowy kopalni:   
“Nie warto było inwestować tak olbrzymich środków. Szkody w środowisku, szkody społeczne, gospodarcze - w naszym przekonaniu - nie warte były inwestycji, która trwać będzie kilkanaście lat. A skutki jej, przed którymi przestrzegali naukowcy i eksperci będą nam towarzyszyć przez wiele, wiele lat”  

Dr Michał Kupczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Janusz Łucki ( Fundacja RT-ON)  podkreślili,  że protest w Kruszwicy nazwany wówczas w mediach “powstaniem Kujawskim” stał się inspiracją i impulsem dla ruchu przeciwników kopalni odkrywkowych w innych regionach Polski.  Dodajmy, że ruch obywatelski Ogólnopolska Koalicja “Rozwój Tak-Odkrywki Nie” został powołany w 2011 r. w regionie legnickim. Przewodniczącą Koalicji została Irena Rogowska, ówczesna wójt gminy Lubin, która wraz z grupą samorządowców wspierała protestujących w Kruszwicy. Wielotysięczny protest  nad jeziorem Gopło pomógł mieszkańcom  zagrożonych odkrywkami regionów  (Brody /Gubin, Miłkowice, Ruja, Prochowice, Lubin, Kunice, Ścinawa) w podjęciu decyzji o organizacji  prawomocnych(i w finale zwycięskich) referendów "anty odkrywkowych"z 2009 r.      

 http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wiecej-strat-niz-korzysci-mowia-ekolodzy-komentujac-dzialanie-nalezacej-do-spolki-pak-s-a-odkrywki-tomislawice
 https://www.radiopik.pl/2,101303,szkody-zanikajace-jeziora-i-rzeki-po-zamknieciu-
 https://mojakruszwica.pl/pl/553_natura/20301_rozmawiali-o-przyszlosci-gopla-niestety-zignorowano-glos-protestujacych.html
 http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wiecej-strat-niz-korzysci-mowia-ekolodzy-komentujac-dzialanie-nalezacej-do-spolki-pak-s-a-odkrywki-tomislawice

^menu
7
Co blokuje transformację w Bogatyni – panel z udziałem kobiet

Badaczki, naukowczynie, aktywistki rozmawiały o roli, jaką w transformacji mają do odegrania liderki i liderzy społeczności lokalnych, które doświadczają tego złożonego procesu w wymiarze ekonomicznym, ekologicznym/środowiskowym oraz kulturowo-społecznym.
Mówiłyśmy o miejscach jak Turów, czyli obszarach funkcjonujących w niepewnych czasach i niestabilnych kontekstach, w których obserwujemy powolne zmiany prośrodowiskowe i proklimatyczne, a ich rozwijanie napotyka na wielorakie blokady i trudności. „Jak się nie dać” i być wsparciem dla zmiany? W galerii BWA Żyjnia we Wrocławiu rozmawiały prof. Krystyna Dziubacka, Magda Kościańska, prof. Katarzyna Majbroda oraz Anna Schindler
Panel prowadziła dr Hanna Schudy

 https://www.facebook.com/EkoUnia/videos/546393107062955/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=sharing

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej