×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
2
2 listopada 2021
info
 

Pod Prąd

październik 2021

 
 
 
1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE.
2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta? Związki walczą o Turów
3. Węgiel w Turowie, czyli zaplanowana awaria
4. Wymowny apel delegacji RT-ON do towarzystw ubezpieczeniowych - nie wspierajcie węgla!
5. Rząd martwi się o samorządy Gubina i Brodów - chodzi o wpływ na wody niemieckiej odkrywki przy granicy z Polską
6. Tak dla ochrony wody, nie dla przywilejów węgla! Petycja złożona w Ministerstwie Infrastruktury
1
1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE.

Kopalnia i elektrownia Turow nie mają przyszlosci! Wiedza na temat możliwości rozwoju systemu energetycznego oraz przyzwyczajenia do centralizowanego modelu energetyki konwencjonalnej, hamuje wyobraźnię co do przyszłości regionu Bogatyni. Polska nie radzi sobie z rozwojem energetyki prosumenckiej, ponieważ nie rozwijała możliwości sieci elektroenergetycznej, na które powinny iść pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji z ETS. Głos ekspercki jest tu bardzo istotny, ponieważ pokazuje możliwości rozwoju i ślepe uliczki.

Naukowcy z Politechniki Śląskiej policzyli korzyści i straty dla różnych modeli transformacji kompleksu Turów. Najbardziej opłacalny według naukowców jest model elektroprosumencki (obywatelski). Jest on aż 6-krotnie bardziej efektywny w stosunku do energii pierwotnej, chemicznej w paliwach kopalnych (też energetyki jądrowej) oraz zapewnia również w przybliżeniu 3-krotnie wyższą efektywność energetyczną w stosunku do rynków końcowych energii kopalnej: elektrycznej, paliw transportowych i ciepła.

Taki model jest też bardziej korzystny dla gmin, ale aby do tego doszło muszą nastąpić zmiany ustaw. W przypadku modelu korporacyjnego podatki są odprowadzane tam, gdzie zarejestrowany jest koncern energetyczny. W przypadku modelu elektroprosumenckiego nastąpi zmiana systemu podatkowego - przychody trafiają do gmin i powiatów, które realizują transformację obywatelską.

 http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2537
 https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27743439,naukowcy-kopalnia-i-elektrownia-turow-nie-maja-przyszlosci.html

^menu
2
2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta? Związki walczą o Turów

„Zróbcie zdjęcie kartki, że kopalnia zamknięta i wyślijcie do Komisji” - tak zwolennicy kompleksu Turów proponują przekonać KE, że w Turowie wszystko jest w porządku. Każdego dnia kara rośnie o kolejne 2 mln zł.
Komisja Europejska zwróciła się do polskiego rządu o pilne dostarczenie dowodu na zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów.
Związki zawodowe włączyły się do walki o Turów przed siedzibą TSUE w Luxemburgu. Naszym zdaniem winnego ich problemów należy szukać w Warszawie w siedzibie premiera.

 https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/turow-komisja-europejska-pyta-czy-kopalnia-stanela/e00h6rc,79cfc278
 https://www.money.pl/gospodarka/kopalnia-turow-do-zamkniecia-zwiazkowcy-ruszaja-do-luksemburga-rozwazaja-tez-blokade-a4-6685898363636224a.html

^menu
3
3. Węgiel w Turowie, czyli zaplanowana awaria

Problemy w Turowie cały czas się piętrzą. W październiku nowy blok elektrowni znowu przestał działać, podobno z powodu „planowanych” robót naprawczych. Przypomnijmy, że blok był zamknięty już kilka razy po jego otwarciu latem tego roku.

„Rzeczniczka prasowa PGE Małgorzata Babska w odpowiedzi na pytania dziennikarzy przekazała: „Wszystkie przeprowadzane przez generalnego wykonawcę prace mają na celu dalszą, stabilną pracę nowej jednostki wytwórczej w Turowie”. Nowy termin zakończenia prac wyznaczono na 28 października”

 https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10522900/nowy-blok-elektrowni-turow-nie-pracuje-sa-nowe-terminy-ponownego-uruchomienia.html

^menu
4
4. Wymowny apel delegacji RT-ON do towarzystw ubezpieczeniowych - nie wspierajcie węgla!

Rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny w Glasgow. Jesteśmy dumni, że członkowie RT-ON wezwali wcześniej uczestników konferencji reasekuracyjnej w Baden-Baden (17.10.2021) do wykluczenia węgla ze wszystkich reasekuracji, do zaprzestania ubezpieczania wszystkich nowych projektów związanych z ropą naftową i gazem oraz do stopniowego wycofywania istniejących ubezpieczeń od ropy i gazu, zgodnie z celem 1,5 C określonym w Porozumieniu Paryskim.
- Największe światowe firmy reasekuracyjne: Swiss Re, Munich Re, Hannover Re, SCOR, MAPFRE oraz brytyjski rynek ubezpieczeniowy Lloyd's of London nadal reasekurują węgiel poprzez takie firmy jak polskie PZU i bułgarskie OZK. Wszyscy reasekuratorzy muszą zamknąć tę lukę i przestać wspierania węgiel, i to już teraz - komentuje Kuba Gogolewski, z Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE".
Podczas konferencji delegację RT-ON wspierała polska grupa aktwistek „Rodzice dla Klimatu”.  

 https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/603-aktywisci-klimatyczni-na-konferencji-ubezpieczeniowej-w-baden-baden-wzywaja-do-zaprzestania-ubezpieczania-paliw-kopalnych
 https://krytykapolityczna.pl/swiat/firmy-ubezpieczeniowe-sponsoruja-wegiel-czy-licza-sie-dla-was-tylko-zyski/?fbclid=IwAR1hYfNwywmeSYmtH-AEgDgOUciJfn4K5iQSNSTu0YjqGMKKdqfVaBb5YKQ

^menu
5
5. Rząd martwi się o samorządy Gubina i Brodów - chodzi o wpływ na wody niemieckiej odkrywki przy granicy z Polską

- Samorządowcy i mieszkańcy Gubin i Brody mają rację, domagając się rekompensat, naprawienia szkód od właścicieli kopalni (obecnie to czeski prywatny koncern EPH) podobnie jak chcą tego mieszkańcy Libereckiego kraju od spółki PGE - komentuje Tomasz Waśniewski Prezes Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. - Kontrola Ministerstwa Kimatu i Środowiska jeśli potwierdzi informacje o negatywnym oddziaływaniu kopalni Jänschwalde na przygraniczne gminy, potwierdzi tym samym negatywne oddziaływanie polskich odkrywek jak Turów, Bełchatów, Konin i każdej innej gdziekolwiek na świecie. Ich oddziaływanie, co powtarzamy od ponad dekady, jest zawsze takie samo, a różni je jedynie skala szkód.

 https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/605-gminy-gubin-i-brody-alarmuja-polozona-po-niemieckiej-stronie-granicy-odkrywka-jaenschwalde-zabiera-nam-wode

"Działające na pograniczu samorządy i organizacje ekologiczne deklarują pełne wsparcie dla działań rządu przy przygotowaniu środowiskowego raportu."
Rząd skontroluje oddziaływania niemieckich kopalń na tereny przygraniczne (tvp.pl)

 https://biznesalert.pl/schudy-odkrywki-zabieraja-wode-czyli-czego-dowie-sie-polski-rzad-z-analizy-dotyczacej-kopalni-janschwalde-przy-niemieckiej-granicy/

^menu
6
6. Tak dla ochrony wody, nie dla przywilejów węgla! Petycja złożona w Ministerstwie Infrastruktury

Nie zgadzamy się na masowy pobór i marnowanie wody przez kopalnie i elektrownie węglowe, nie zgadzamy się na specjalne przywileje dla sektora węglowego - czytamy w petycji jaką wraz z ponad 3 tysiącami podpisów przekazali w Warszawie (14,10.21) przedstawiciele RT-ON i Akcji Demokracja Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi. Domagamy się zmian w Prawie wodnym - szybkiego wprowadzenia opłat za wykorzystywanie wody do chłodzenia elektrowni węglowych oraz za pobór wód w ramach odwodnień górniczych oraz niezwłocznego ustanowienia harmonogramu zamykania kopalń i elektrowni węglowych.

 https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/601-ponad-3300-osob-zada-od-ministra-adamczyka-lepszej-ochrony-wody

^menu
Wydawcy: Stowarzyszenie "Nie kopalni odkrywkowej" Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej