×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

12 czerwca 2015
info
 

Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.

Wnioski po spotkaniu rolników z gmin Gubin i Brody z Wojewodą Lubuskim.

Spotkanie w Gubinie z Wojewodą Lubuskim – Katarzyną Osos - dotyczące strat regionu spowodowanych wieloletnim planowaniem kompleksu energetycznego odbyło się z inicjatywy wójtów gmin Gubin i Brody – Zbigniewa Barskiego oraz Ryszarda Kowalczuka, w dniu 9 czerwca 2015r. W spotkaniu uczestniczyli głównie mieszkańcy – rolnicy, radni, ale również przedstawiciele Agencji Nieruchmości Rolnych, PGE i mediów.

Kto będzie miał odwagę cywilną przyznać publicznie, że kompleks energetyczny pod Gubinem nigdy nie powstanie?

Wielu lubuskich polityków od lat zapewniało, że wszystko w sprawie kopalni i elektrowni pod Gubinem jest już przesądzone. Latami obiecywano mieszkańcom nadgranicznych gmin tysiące miejsc pracy, a gminom milionowe wpływy do budżetów. Przekonywano, że referenda i protesty nie mają sensu. Rzeczywistość okazała się inna. Kopalni odkrywkowej pod Gubinem nie ma w Wojewódzkim Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Nie ma raportu środowiskowego, nie ma nie tylko koncesji, ale nawet wniosku o jej wydanie. Zniknęły spółki planujące kopalnię, zniknęło wielu obiecujących wiele w sprawie tej kopalni polityków, a wraz z nimi miliony złotych, które wydano na strategie, plany i wynagrodzenia. Kto, po latach obiecywania gruszek na wierzbie, powie publicznie prawdę? I jaka ona jest?

Ochrona złóż. Wojewoda Lubuski czeka na wyrok NSA i wyjaśnienia Głównego Geologa Kraju.

Nadal nie ma krajowej listy złóż strategicznych, w związku z czym do dzisiaj nikt nie wie, które złoża są strategiczne dla Polski i mają być w związku z tym chronione. Gmina Gubin zaskarżyła zarządzenie zastępcze wojewody wydane w tej sprawie, sprawa trafiła do NSA i zakończy się najwcześniej za 2 lata. Nie wiadomo również na czym konkretnie ma polegać ewentualna ochrona złóż, bo jak poinformowała wojewoda Katarzyna Osos – nie ma odpowiedzi od Głównego Geologa Kraju, do którego wysłano pismo z prośbą o wyjaśnienie.

Rolnicy obiecują. Siejąc i zbierając nie zniszczymy żadnych złóż!

Rolnicy z gmin Gubin i Brody, którym Agencja Nieruchomości Rolnych od lat nie sprzedaje ziemi lub wydzierżawia na warunkach znacznie gorszych niż w innych rejonach, zwrócili uwagę, że uprawiając pola – siejąc i zbierając - nie naruszą żadnych złóż leżących na głębokości kilkudziesięciu metrów. Złoża, które Wojewoda Lubuski postanowił chronić, nie mogą być ważniejsze niż ludzie – przekonywali. Argumentacja ich była rzeczowa – jak i gdzie mają pracować, nie mając ziemi? Nie korzystają w pełni z dopłat, nie mogą uczestniczyć w programach rolno-środowiskowych. Na wydzierżawianej tylko na kilka miesięcy ziemi nie zaplanują wieloletniej produkcji rolnej. O korzystaniu z preferencyjnych kredytów i rozwijaniu gospodarstw mogą tylko pomarzyć.

Odpowiedzi przedstawicieli urzędu świadczyły jedynie o pewnej bezradności, bo przecież to nie Wojewoda Lubuski zamierza budować kopalnię. Przedstawiciele ANR, tłumacząc blokadę rozwoju rolnictwa na terenie gmin Gubin i Brody, powoływali się na wewnętrzne zarządzenie Prezesa Agencji i brak studium zagospodarowania przestrzennego w gminach, chociaż akurat gmina Gubin ma studium. Poza tym w wielu gminach nie ma takiego studium, co nie przeszkadza rolnikom i ANR w normalnym funkcjonowaniu. Przedstawiciel PGE - Zbigniew Wilkowiecki - nie podjął nawet próby zabrania głosu, chociaż zastrzeżeń do działań jednej z największych polskich spółek energetycznych było mnóstwo. Większą aktywność wykazał jedynie Robert Gromadzki, związany zawodowo z planowaniem kopalni pod Gubinem – demonstracyjnie wyciągając urządzenie nagrywające.

Nie powidły się próby zastraszenia przeciwników odkrywki. Większość mieszkańców również nie uwierzyła w optymistyczne zapewnienia dobrobytu poprzez niekończące się planowanie.

Przy okazji podsumowania strat rolników zwrócono uwagę na dziwną atmosferę wokół planowania odkrywki. Anonimowe ulotki oczerniające organizacje ekologiczne oraz personalna nagonka na liderów przeciwników odkrywki, to chleb powszedni. Nie wiadomo kto opłaca te mniej lub bardziej zorganizowane akcje.

Procesy odszkodowawcze

Wszystko wskazuje na to, że planowanie kopalni odkrywkowej będzie trwało, tak długo, jak długo będą środki finansowe na planowanie. Rolnicy jednak nie mają zamiaru biernie przyglądać się, jak ich kosztem, latami, planuje się bardzo mało realne przedsięwziecie. Zapowiedzieli rozpoczęcie procesów odszkodowawczych. Z jednej strony, w stosunku do podmiotów działających po stronie niemieckiej, ponieważ odczuwają negatywne skutki funkcjonowania kopalni odkrywkowych. Z drugiej strony, w stosunku do instytucji odpowiedzialnych za planowanie odkrywki po polskiej stronie, gdzie zapomniano o racjonalnym gospodarowaniu ziemią rolną, narażając rolników w gminach Gubin i Brody na poważne straty ekonomiczne.

Żeby Polska była Polską. W maju 2016 roku mijają okresy ochronne.

Do spotkania rolników z Wojewodą Lubuskim, na temat strat regionu spowodowanych planowaniem odkrywki, doszło po raz pierwszy. Poprzedni wojewodowie nie odważyli się na takie spotkania, stąd nadzieje pokładane w Pani Katarzynie Osos są duże. Również reakcja Agencji Nieruchomości Rolnych może napawać lekkim optymizmem – dyrektor ANR - Emilian Dzik – zapowiedział, że ANR chce z rolnikami podpisywać dłuższe umowy nawet na 10 lat. Niestety już za rok mijają okresy ochronne i cudzoziemcy będą mogli nabywać grunty rolne w Polsce bez ograniczeń. W zasobach agencji w gminach Gubin i Brody znajduje się obecnie ponad 5.500 hektarów. Nękani planowaniem kopalni rolnicy w gminach Gubin i Brody staną wkrótce do przetargów z Niemcami i Holendrami, którzy swobodnie korzystają z funduszy unijnych i kredytów preferencyjnych.

Nie tylko rolnicy ponoszą ogromny ciężar planowania kopalni pod Gubinem – społeczne skutki wieloletniego planowania ponosi cały region. Strefa Ekonomicza w Gubinie świeci pustkami. Miasto wyludnia sią. Kto będzie inwestował w miejscu, gdzie ma powstać kopalnia odkrywkowa? Kiedy władze województwa i instytucje rządowe zaczną zachowywać się na tym „poniemieckim terenie”, jak gospodarz? Mieszkańcy gmin Brody i Gubin walcząc o tę ziemię udowodnili, że chcą tu mieszkać i pracować. Najwyższy czas przestać utrudniać im życie, w końcu tak hucznie obchodzimy w tym roku 70-lecie osadnictwa na Ziemiach Zachodnich - to chyba najlepszy moment, aby uregulować stosunki właścicielskie w pięknym przyrodniczo i bogatym kulturowo regionie. Spotkanie trafnie podsumowała jedna z obecnych mieszkanek gminy Gubin zwracając się do przedstawicieli rządu: „Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście!”.

autor: Anna Dziadek
 

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej