×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

2 sierpnia 2019
info
 

Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu

Hanna Schudy:
Policja i zwolennicy odkrywek szykowali się na „kryminalne” wydarzenia. Uruchomiono sztab ludzi i sprzętu, przeszukiwano samochody, wpuszczano tajniaków. Cała akcja skończyła się mandatami za łamanie zasad ruchu drogowego.

Tego samego dnia w Białymstoku podczas Marszu Równości policji było zdecydowanie mniej, ale więcej za to było manifestujących i kontrmanifestacji. Polała się krew, doszło do pobić, wyzwisk i poczucia wstydu w Polsce i za granicą. Wiemy ilu dokładnie było policjantów na marszu w Białymstoku.  W przypadku „ochrony” OdK do dzisiaj nie możemy uzyskać od poznańskiego komisariatu dokładnej informacji, a w Koninie zbyto nas „tajnością” danych. Zrównoważony rozwój w pełnej krasie.

W lipcu 2019 roku odbyła się pierwsza akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa dotykająca problemów energetyki, górnictwa i katastrofy klimatycznej. Historia Polski pamięta obywatelskie nieposłuszeństwo np. ze strajków w czasie PRL. Jako dziś sławni „nieposłuszni” zapisali się w historii m.in. Jacek Kuroń, Karol Modzelweski. Znanymi niepokornymi, jeszcze w Rzeczpospolitej przedrozbiorowej, był Tadeusz Rejtan, a w USA postacią działającą w ramach nieposłuszeństwa obywatelskiego i bez przemocy (non violence) Martin Luther King. Przypomnijmy, że w jego czasach prawo było rasistowskie i jawnie wspierało białych, dyskryminując czarnych obywateli. To co robił King było traktowane jako podważanie prawa i obyczajów, za co spotkała go później śmierć.

Obóz dla Klimatu pokazał, że kiedy przeciągające się latami procesy sądowe do niczego konkretnego nie prowadzą, można użyć innych metod, aby społeczeństwo przypomniało sobie o problemie. Ten niezmiennie brzmi – kopalnia Tomisławice działa, mimo że powstała z naruszeniem prawa, o czym niżej. Co więcej odkrywka nie generuje bogactwa w regionie, jak chciałby to komunikować koncern PAK. Wysusza za to wodę – narzekają rolnicy, branża turystyczna i mieszkańcy. Zanim skończy się prawomocnie postępowanie sądowe oraz wyrok zostanie wykonany, jeziora mogą wyschnąć. Dlatego Obóz dla Klimatu chciał zaakcentować problem w alternatywny sposób.

Sprawa się przeciąga

Odkrywka Tomisławice od wielu lat jest przedmiotem sporów w kolejnych sądach. Spierają się o nią inwestor PAK oraz organizacje ekologiczne, m.in. Greenpeace. Mieszkańcy i branża turystyczna wskazują ją jako winowajcę suszy w regionie. Decyzja środowiskowa dla odkrywki Tomisławice, wydana przez wójta gminy Wierzbinek, została już dwukrotnie uznana przez WSA w Poznaniu za nieważną od samego początku, z powodu jej wydania z rażącym naruszeniem prawa. Z punktu widzenia organizacji ekologicznych odkrywka jest nielegalna. Teraz inwestor chce ją powiększyć i użyć w tym celu raport środowiskowy, który został zaakceptowany przy budowie tej problematycznej odkrywki.

Kopalnia działa, postępowania sądowe się toczą. Dlatego młodzi ludzie z Obozu dla Klimatu postanowili w akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa zasygnalizować problem na drodze demonstracji – miał być utworzony łańcuch ludzi na linii przyszłej odkrywki. Mimo że protest w Kleczewie oraz sam Łańcuch Ludzi były akcjami zgłoszonymi, policja przeszukiwała autokary oraz samochody jadące na protest.

Wiadomo było, że część osób może wejść na teren odkrywki, ale biorąc pod uwagę mobilizację policji, plany te zostały przez kogoś rozdmuchane w formie straszących plotek – podobno miało dojść do podpalenia sprzętu górniczego. Policja wezwana przez PAK lub/i innych zbadała najwyraźniej sprawę i wyciągnęła wnioski, że do takiej sytuacji dojdzie oraz że do kopalni wejdzie kilkaset osób. Kto i dlaczego utwierdzał ich w takim przekonaniu – nie wiadomo. Nie jest także jasne dlaczego policja nie zbadała wcześniej planów Obozu dla Klimatu, ale od razu przystąpiła do konfrontacji – utrudniania dojazdu, przeszukiwania samochodów, nachodzenia okolicznych mieszkańców.

Policyjny stan wyjątkowy

Podczas trwania obozu policja pilnowała dróg i obserwowała osoby zmierzające w stronę obozu. Nie udało się dotychczas ustalić, jakie środki zostały użyte. Rzecznik policji w Poznaniu na pytanie o skalę mobilizacji policji, udzielił informacji nieprecyzyjnej, mówiąc o „kilkuset” policjantach. Odesłał też do komisariatu w województwie kujawsko-pomorskim. Z kolei policja w Koninie twierdziła początkowo, że informacje o akcji są „tajne”. Takich problemów nie miałam jednak z uzyskaniem informacji od policji w Białymstoku – odpowiedzieli po pięciu minutach emailem, że policji w sumie było 731 osób. Tylko tyle do ochrony „wzbudzającego duże emocje” marszu, wielu kontrmanifestacji i mimo wiedzy o mowie nienawiści wobec organizatorów. Stwierdzenie, że na OdK było kilkuset policjantów nie zgadza się jednak z obserwacjami uczestników obozowych akcji, którzy mówili nawet o „kilku tysiącach” policjantów.
Tak sprawę komentowali organizatorzy: „Już od piątku działania Obozu dla Klimatu utrudniała policja. Legitymuje i przeszukuje bagaż każdemu, kto wjeżdża na teren Obozu. Wiemy też o plotce, że rzekomo chcemy podpalić koparkę w Kleczewie. Oczywiście, że nie chcemy. Nasza akcja będzie pokojowa” – zapowiadała Daria Zawilec.
W zapewnienia obozowiczów nie wierzyła policja, ani niektórzy mieszkańcy. Panowało oburzenie części ludności, że planowana jest akcja obywatelskiego nieposłuszeństwa w stosunku do kopalni, która przecież cały czas działa z poważnym naruszeniem prawa i przepisów ochrony środowiska. Uczestnicy uzasadniają tę formę protestu wyczerpaniem dróg prawnych na rzecz ochrony zasobów wodnych i klimatu przed działalnością kopalni Tomisławice. Blisko 11 lat temu mieszkańcy zaskarżyli decyzję środowiskową zezwalającą na budowę kopalni zarówno w sądach krajowych, a także w Komisji Europejskiej. Zarzuty społeczności lokalnej, że całkowicie zbagatelizowano zagrożenia dla środowiska i regionalnych zasobów wodnych jak wypompowywanie wody spod odkrywki, a w efekcie wysychanie Noteci i okolicznych jezior, KE potwierdziła dwa lata temu, ale nie podjęła w tej sprawie żadnych działań. Z dokumentów KE wynika, że władze polskie zdają sobie sprawę, że działalność kopalni odkrywkowych obniża poziom wód podziemnych i prowadzi do zaburzenia równowagi hydrologicznej.  

Policja broni...?

Policja działała sprawnie, a protestujących traktowała jak zwykłych przestępców, stosując wobec nich m.in. gaz łzawiący i przemoc. Został użyty śmigłowiec i duża ilość radiowozów. Tylko część osób zdecydowała się wejść do kopalni i osoby te zostały zatrzymane. Pozostałym uczestnikom zgłoszonego i pokojowego marszu zostały wystawione mandaty za przechodzenie drogi w miejscu niedozwolonym.
Działania policji były nad wyraz zintensyfikowane. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę odbywający się w tym samym czasie marsz równości w Białymstoku, gdzie wcześniej trwały przygotowania środowisk wrogo i agresywnie nastawionych wobec pokojowych demonstrantów. Tam policji było 731 funkcjonariuszy na ok 1000 uczestników pokojowego marszu oraz wielu innych zarejestrowanych kontrmanifestecji m.in. przez środowiska faszyzujące, homofobiczne, kibicowskie czy rasistowskie. Nie ma doniesień, iżby przed samym marszem przeciwnicy marszu równości byli nachodzeni czy kontrolowani przez funkcjonariuszy. Efekty obu akcji są skrajnie różne -  W Białymstoku doszło do bicia i plucia oraz wyzywania się przekleństwami. Są zatrzymania i zarzuty. Pobite zostały przypadkowe osoby, w tym nawet 14 latek. Koło odkrywki Tomisławice policja stawiała mandaty w środku pola za nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego...Prasa rozpisywała się w tych dniach głównie o marszu równości w Białymstoku, ale i akcji w kopalni poświęcone były skromniejsze łamy. Poznańska gazeta przyznała nawet policji „czarne pyry” za „niezrozumiałą nadgorliwość”.
Na profilach zwolenników kopalni odkrywkowych w trakcie trwania obozu używano wobec ekologów niewybrednych porównań do przestępców i aparatczyków. Działania policji, także użycie gazu oraz przewrócenie dziennikarza czy złamanie obojczyka młodej dziewczynie, witane były z aprobatą.

Poniżej kilka relacji prasowych:

 • Młodzieżowy strajk klimatyczny i obóz dla klimatu na odkrywkach
 • Policja użyła gazu wobec uczestników Obozu dla Klimatu. Fotoreporter "Wyborczej" powalony na ziemię
 • Obóz dla Klimatu: policja zatrzymała przemarsz w obronie klimatu [Wpis aktualizowany]
 • Protest przed kopalnią odkrywkową. 88 osób wylegitymowanych (http://www.tvn24.pl)
 • Protest koło kopalni. Policja wylegitymowała około 90 osób (http://www.tvn24.pl)

Protestowali przeciwko kopalniom odkrywkowym. Interwencja policji

Czytaj więcej na

 • https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-protestowali-przeciwko-kopalniom-odkrywkowym-interwencja-pol,nId,3105539#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 • Protestowali przeciwko kopalniom odkrywkowym. Interwencja policji
 • Czytaj więcej nahttps://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-protestowali-przeciwko-kopalniom-odkrywkowym-interwencja-pol,nId,3105539#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 • https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-protestowali-przeciwko-kopalniom-odkrywkowym-interwencja-pol,nId,3105539
 • Ekolodzy szturmowali kopalnię Tomisławice. Zakład wstrzymał pracę, interweniowała policja
 • Policja próbuje zablokować akcję przeciwko kopalni odkrywkowej. W ruch poszły pałki, użyto gazu
 • Próba unieruchomienia odkrywki węgla brunatnego - nieudana. W regionie konińskim protestowali uczestnicy proklimatycznego obozu z kujawsko-pomorskiego.

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej