×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

3 czerwca 2016
info
 

Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce

Nationale Nederlanden (NN) – właściciel największego OFE w Polsce - inwestuje emerytury Polaków w spółki węglowe ZE PAK i PGE, którym będzie coraz trudniej wypracować zyski oraz bogaci się na wypłacanych dywidendach,

Nationale Nederlanden (NN) – właściciel największego OFE w Polsce - inwestuje emerytury Polaków w spółki węglowe ZE PAK i PGE, którym będzie coraz trudniej wypracować zyski oraz bogaci się na wypłacanych dywidendach, kosztem ludzi, środowiska i klimatu. Reprezentant Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” bierze dziś udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszu (WZA) Nationale Nederlanden w Holandii, aby żądać od firmy zobowiązań o wycofaniu się z udziału w polskim sektorze węglowym.

W maju 2016 setki tysięcy osób na całym świecie symbolicznie zablokowały wydobycie i transport paliw kopalnych w ramach globalnej kampanii BREAK FREE from Fossil Fuels. Celem protestów było zmuszenie rządów, wielkiego przemysłu opartego na węglu, ropie i gazie oraz największych instytucji finansowych, aby wyzwania klimatyczne w końcu zostały potraktowane poważnie.

Protest z okazji Break Free w Polsce miał miejsce pod siedzibą Nationale Nederlanden w Warszawie i był skierowany do zarządzanego przez NN funduszu emerytalnego (NN OFE). Setki osób przybyły pod drzwi NN, aby pokazać, że ich dotychczasowe życie jest zagrożone przez plany budowy nowych odkrywek węgla brunatnego, oraz że zamierzają piętnować wszystkich odpowiedzialnych za to zagrożenie. Następnego dnia ruszyła petycja internetowa wzywające władze polskiego NN do wycofania się z inwestycji, w których wyniku ludzie stracą domy, gospodarstwa rolne, pracę i zdrowie, a wszyscy Polacy i Polki lasy oraz obszary cenne przyrodniczo. Petycję podpisało już ponad 1880 osób.

W Polsce ponad 50% energii elektrycznej pochodzi z węgla kamiennego i ponad 30% z węgla brunatnego. Rząd blokuje rozwój OZE i rynku prosumentów, zgodnie z archaicznym i fałszywym przekonaniem, że „Polska węglem stoi”. Tymczasem moce wytwórcze w Polsce starzeją się i są sukcesywnie wyłączane, ale nie zastępuje się ich wystarczającą ilością nowych źródeł energii.

W 2015 roku polskie spółki węglowe wykazały stratę w łącznej wysokości blisko 15 mld zł. Rząd, kierując się pobudkami politycznymi, wpędza państwowe spółki energetyczne w plan ratunkowy dla górnictwa węglowego i tworzy nowe mechanizmy wsparcia, aby doprowadzić do budowy nowych elektrowni węglowych - co stoi w sprzeczności z Porozumieniem paryskim i polityką klimatyczną UE.

Polski rząd twierdzi, że OZE są niestabilne i nie gwarantują bezpieczeństwa dostaw energii. Ale fala upałów w 2015 roku dowiodła, że to na energetyce węglowej nie można dłużej polegać. W sierpniu 2015 roku z powodu braków wody do celów chłodniczych wiele bloków węglowych musiało zostać wyłączonych, co zagroziło stabilności systemu energetycznego. Całej Polsce groził wielki blackout. Zbliża się lato 2016, a każdy miesiąc tego roku bije rekordy ciepła. Ryzyko, że sytuacja z sierpnia 2015 się powtórzy, jest bardzo wysokie.

Mimo to wciąż istnieją firmy, które czerpią zyski z polskiej brudnej energii w białych rękawiczkach, co idealnie wpisuje się w plany polskiego rządu. Nationale Nederlanden jest jedną z tych firm.

Pod koniec 2015 roku inwestycje NN OFE w sektor węglowy i energetyki konwencjonalnej wyniosły blisko 470 mln PLN. Ta kwota to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ uwzględnia tylko środki zainwestowane bezpośrednio przez NN OFE, a nie przez jednostki zależne holenderskiego NN oraz zarządzane przez nie fundusze.

Wśród spółek, których udziały są własnością NN OFE, znajdują się najwięksi polscy emitenci zanieczyszczeń – PGE S.A., Tauron S.A., ENEA S.A. i ZE PAK S.A. Każda z nich wytwarza większość elektryczności z węgla i każda jest w toku przygotowań lub budowy nowych elektrowni węglowych lub kopalń węgla brunatnego.

Utrzymując swoje udziały i powiązania korporacyjne z tymi firmami, NN efektywnie wspiera polski rząd w działaniach przeciw Porozumieniu Klimatycznemu z Paryża i w podważaniu polityki klimatycznej UE.

ZE PAK i PGE są głównymi producentami węgla brunatnego i energii z tego surowca w Polsce. Obecnie obie spółki dążą do zabezpieczenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego, których uzyskanie pozwoliłoby im na podwojenie liczby istniejących odkrywek i wydobycie łącznie 7,7 mld ton węgla. To więcej, niż zostało wydobyte i spalone w całej dotychczasowej historii Polski.

PGE i ZE PAK odnotowały w zeszłym roku stratę w łącznej wysokości ponad 4,88 mld PLN. Obie spółki szykują się na najgorsze. Nationale Nederlanden posiada 9,97% udziałów w ZE PAK i blisko 3% udziałów w PGE. Wycofanie kapitału NN OFE oraz pozostałych funduszy emerytalnych działających w Polsce z tych spółek doprowadziłoby do porzucenia przez nie planów uruchomienia nowych odkrywek, a tym samym pozwoliłoby zapobiec wielu ludzkim tragediom oraz szkodom dla środowiska i dla zdrowia ludzi. Pozwoliłoby również uniknąć ryzyka finansowego związanego z inwestowaniem emerytur Polaków w spółki zagrożone bankructwem.

Nationale Nederlanden dotychczas nie podjął żadnych zobowiązań do wycofania się z inwestycji węglowych. W sytuacji, gdy coraz więcej firm wycofuje swój kapitał z sektora węglowego w ramach globalnego zjawiska dezinwestycji - czas zapytać, kiedy NN podąży ich śladem.

Podczas najbliższego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, NN musi podjąć zobowiązanie do dezinwestycji ze stwarzających największe problemy firm zależnych od węgla. Kombinacja czterech kryteriów zapewni powodzenie tego przedsięwzięcia:

- Dezinwestycja ze wszystkich firm planujących nową infrastrukturę węglową

- Dezinwestycja z elektrowni, w których produkcja prądu jest oparta na węglu w ponad 50%

- Dezinwestycja ze wszystkich firm, które wydobywają lub sprzedają ponad 20 mln ton węgla rocznie

- Dezinwestycja ze wszystkich firm, w których ponad 30% obrotu jest generowane przez działalność związaną z węglem.

- Bycie międzynarodową instytucją finansową, zarządzającą setkami miliardów EUR, ma swoją cenę - mówi Kuba Gogolewski, kampanier finansowy Fundacji Rozwój Tak - Odkrywki Nie. - Trzymając się inwestycji węglowych w Polsce czy gdziekolwiek na świecie, Nationale Nederlanden skutecznie działa przeciw Porozumieniu Paryskiemu i ryzykuje utratą tych klientów, dla których ma znaczenie jakość środowiska, w którym będą żyły ich dzieci.”

Szkodliwość węgla nie ogranicza się do emisji CO2. Wydobycie i spalanie węgla brunatnego to ogromne szkody dla ludzi i środowiska. Marnowanie zasobów wodnych na ogromną skalę, dewastacja cennej przyrody, osuszanie terenów rolniczych, zanieczyszczenie powietrza i niszczenie dorobku życia tysięcy ludzi, doprowadziły do masowych protestów przeciw wydobyciu węgla brunatnego. Dziś inwestorzy wiedzą, że zakup kopalni węgla brunatnego - to zakup protestów społecznych i wielkich problemów. Nationale Nederlanden też o tym wie. Pytanie, co NN zrobi z tą wiedzą?

Kuba Gogolewski

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej