×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas
logo
 

2 października 2013
info
 

Sprawozdanie z konferencji: Wpływ spalania węgla na zdrowie – Gubin, 27.09.2013

Mamy nadzieję, że podobnie jak my, czujecie Państwo wsparcie w postaci wiedzy jaką przekazali nam prelegenci z Polski i Niemiec (...)

Międzynarodowa konferencja Wpływ spalania węgla na zdrowie już za nami. Mamy nadzieję, że podobnie jak my, czujecie Państwo wsparcie w postaci wiedzy jaką przekazali nam prelegenci z Polski i Niemiec, jak również wsparcie dzięki obecności tylu osób, które nie tracą nadziei i woli walki o lepsze jutro na ziemi lubuskiej oraz na terenie Łużyc.

Konferencję otworzyła Pani Irena Rogowska – wójt gminy Lubin i przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji “Rozwój TAK- Odkrywki NIE”, która akcentowała, że w dzisiejszym świecie - globalnej sieci - ludzkość jest coraz bardziej świadoma swych uwarunkowań, ograniczeń i wzajemnych zależności. Pionierski, beztroski czas podboju Ziemi już się skończył. Gdy skonstruowano maszynę parową nikt nie myślał o ociepleniu klimatu.  Irena Rogowska podkreślała, że odkrywka nie jest szansą rozwoju regionu ani kraju. Poza tym jest to droga, na którą nie zgadzają sie obywatele. Przyszłością są odnawialne źródła energii.
Po wystąpieniu Pani Rogowskiej, on line przemówiła do zgromadzonych europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg. Zwróciła uwagę, że  kopalnia jak i elektrownia planowana na złożu legnickim węgla brunatnego to taki sam problem lokalny i regionalny jak kopalnia planowana na terenie gminy Gubin. Europosłanka akcentowała, że “o ile kopalnia jest problemem lokalnym – nie umniejszając jej skutków ekologicznych – to już elektrownia jest problemem transgranicznym”. Emisje z elektroni stanowią bowiem czynnik decydujący o naszym zdrowiu i jakości naszego życia. Polecamy materiał on line nakręcony specjalnie na otwarcie naszej konferencji.
zobacz: http://www.youtube.com/watch?v=aeBcBIj4Nb0&feature=share&list=UUT_ixXRKESGzrMnee0i_Xzg

Następnie zgromadzonych przywitał prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA Radosław Gawlik. Przypomniał, że planowana odkrywka i elektrownia łączyć się będzie nie tylko z niepłaconymi przez inwestora kosztami – które pokryje za to resort zdrowia – ale również z kosztami demokratycznymi. Obywatele z regionu planowanej odkrywki opowiedzieli się bowiem przeciwko powstaniu kopalni.
Jako ostatni konferencję otworzył Andreas Stahlberg, jeden z organizatorów z Niemiec, z gminy Schenkendöbern, dziękując za tak liczne przybycie uczestników konferencji zarówno z polskiej jak i niemieckiej strony. Stahlberg wyraził też słowa uznania dla obserwowanego zjednoczenia sił polskich i niemieckich stowarzyszeń oraz inicjatyw w walce o przyszłość i rozwój  regionu oraz sprzeciw wobec planowanych kopalni węgla brunatnego.

Jako pierwszy prelegent wystąpił dr hab. Leszek Pazderski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia, związany także z Greenpeace Polska. Leszek Pazderski mówił o szkodliwości emisji z elektrowni węglowych na nasze zdrowie. Referat nosił tytuł: Spalanie węgla z przyszłej Elektrowni Gubin a zdrowie mieszkańców. Prelegent akcentował, że spalany “węgiel zabija” dosłownie-  według raportu opartego na metodologii UE jest odpowiedzialny w Polsce za ok 5300 zgonów rocznie. Ale przez to, że jest to zagrożenie niewidoczne, słabo uchwytne dla naszych zmysłów, docierające do nas często z elektrowni oddalonych od miejsca naszego zamieszkania, to jest to, niestety, zagrożenie ignorowane.

Julia Huscher z Niemiec, pracująca w organizacji HEAL, wygłosiła referat pt. Transgraniczne koszty ekonomiczne skutków zdrowotnych wywołanych emisjami z elektrowni węglowych w Europie. Huscher mówiła, że rozwój technologii znacząco wpłynął na rozwój nowoczesnych technik diagnostycznych w medycynie. Jednakże nie chodzi o to, aby koncentrować się na leczeniu, bowiem wszędzie gdzie to możliwe trzeba eliminować przyczyny chorób. Potrzebne jest nowe myślenie o rozwoju - o zdrowiu, gospodarce, środowisku i energetyce. Węglowe kopalnie i elektrownie w znacznym stopniu są odpowiedzialne za zanieczyszczenia powietrza.
Huscher, podobnie jak wcześniej dr hab.  Pazderski, akcentowała, że lekarze zajmujący się górnymi drogami oddechowymi mówią o zanieczyszczonym powietrzu – “niewidoczny wróg naszego zdrowia”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że życie przeciętnego człowieka jest skracane średnio o 8,5 miesiąca w wyniku zanieczyszczenia powietrza, a konkretnie w wyniku chorób układu oddechowego i układu krążenia. Szczególnie groźny jest pył zawieszony o średnicy poniżej PM 2,5 ( o średnicy  ok 30 krotnie mniejszej od włosa człowieka), który może docierać przez płuca do krwi.  Ten niewidoczny pył może przyczyniać się do zakrzepów, miażdżycy, udaru. W Europie odnotowuje się rocznie 18.300 przypadków przedwczesnej śmierci oraz 8.600 nowych zachorowań na zapalenie oskrzeli. Koszty ekonomiczne zwiększonej zachorowalności i śmiertelności szacowane są na około 43 mld euro rocznie.

Szczególnie interesująca i ważna była prelekcja Pani  Dr. med. Irmgard Emmrich pracującej wiele lat w szpitalu w Guben. Przedstawiła ona referat pt.  Emisje zanieczyszczeń z elektrowni węgla brunatnego z punktu widzenia lekarza. Zwróciła uwagę, że odnotowuje się znaczny wzrost zachorowań na choroby układu oddechowego. Pani doktor  również podkreślała, że wciąż niedocenianym zagrożeniem jest pył zawieszony. Większe cząstki tego pyłu (PM-10) nie są tak niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ mogą być usuwane przez odksztuszanie. Najniebezpieczniejsze są mniejsze cząstki (PM-2,5), bo docierają do najdalszych części układu oddechowego i krwionośnego i tam powodują chroniczne zapalenia. Dr med. Emmerich apelowała też do lekarzy o konieczność publikowania danych o zwiększonej zachorowalności. Tym samym stwierdziła, że na lekarzach spoczywa ogromna odpowiedzialność w zakresie działań przeciwko powstaniu nowych kopalni i elektrowni.

Jako ostatni wystąpił Dipl. ing. Wolfgang Schaefer (Niemcy),  z Netzwerk Bergbaugeschädigte (Sieć poszkodowanych w wyniku szkód górniczych). Przedstawił referat pt.  Pył zawieszony – szkody i skutki zdrowotne wywołane pyłem zawieszonym na przykładzie kopalni węgla brunatnego w Hambach. Również on akcentował znaczenie pyłu zawieszonego w powstawaniu chorób oraz uszkadzania infrastruktury. Zwracał uwagę na problemy z jakimi borykają się miasto Kolonia oraz Hambach w zachodnich Niemczech pod względem zanieczyszczenia powietrza. Schaefer akcentował także, że problem emisji z elektrowni to sprawa transgraniczna. Stąd w działaniach należy podkreślać, że ani kopalnia, ani elektrownia nie może być potraktowana jako problem lokalny. W walce przeciwko powstaniu nowych kopalni powinniśmy zjednoczyć siły. Dzięki temu zyskamy nie tylko znaczenie polityczne, ale również poczucie wsparcia od innych. I chyba to właśnie – zjednoczenie się w działaniu – jest w tym przypadku najważniejsze. Wypowiedź ta może być potraktowana jako wieńcząca obrady międzynarodowej konferencji.

Po wygłoszonych referatach miała miejsce dyskusja, podczas której zadawano pytania prelegentom, ale przede wszystkim uczestnicy wyrażali swoje zdanie na temat planowanych kopalni. Zgłaszały się inicjatywy z Polski i Niemiec. Trudno było uwierzyć, że we wsiach niemieckich, które spełniają standardy wiosek ekologicznych i samowystarczalnych pod względem energetycznym, planowana jest odkrywka. Wiele osób słysząc te głosy wzruszyło się, a nawet mialo łzy w oczach. Powstanie kopalni to bowiem nie tylko zagrożenie utraty zdrowia fizycznego. To również ogromny stres i poczucie niesprawiedliwości, z jakim żyją mieszkańcy zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Wiele osób podkreślało zatem to, co często umyka w statystykach i tabelkach naukowców – obniżoną jakość życia oraz lęk mieszkańców skazanych na wysiedlenie ze względu na plany wielkich koncernów przyczyniających się do dalszych zmian klimatycznych w wyniku emisji CO2. Dzięki tym wypowiedziom wiele osób zrozumiało, że Niemcy i Polacy dzielą ten sam los.

Polecamy materiał filmowy telewizji Gorzów wielkopolski: http://www.tvp.pl/gorzow-wielkopolski/informacja/informacje-lubuskie/wideo/27092013-1830/12532617

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami prelegentów:

dr hab. Leszek Pazderski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia,
Spalanie węgla z przyszłej Elektrowni Gubin a zdrowie mieszkańców.

 

Julia Huscher, HEAL,
Transgraniczne koszty ekonomiczne skutków zdrowotnych wywołanych emisjami z elektrowni węglowych w Europie.

 

Dr. med. Irmgard Emmrich , szpital w Guben (Niemcy).
Emisje zanieczyszczeń z elektrowni węgla brunatnego z punktu widzenia lekarza.

 

Dipl. ing. Wolfgang Schaefer (Niemcy),
Pył zawieszony – szkody i skutki zdrowotne wywołane pyłem zawieszonym na przykładzie kopalni węgla brunatnego w Hambach.

 
Uwagi Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) do Planu Przeciwdziałania (...)
W ramach szeroko zakrojonej kampanii społecznej mającej na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem suszy, PPSS zawiera niestety (...)
czytaj całość
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego
Wrocławskie Konwersatorium: Inteligentna Energetyka
Newsletter/ Obserwator TEPP - styczeń 2020
Recepta PAS na czyste powietrze - antysmogowy program (...)
Ostatni dzwonek dla Eco-Miast
Recykling i drugie życie opon
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą
Troska o rozwój gospodarczy rzadko szła w parze z oceną jego wpływu na środowisko. Obecnie wpływ ten (...)
czytaj całość
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...)
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy
Zielony Ład dla Polski [rozmowa]
We Can't Undo This
Robi się naprawdę gorąco
Dokąd płyną miliony ze spółek Skarbu Państwa?

info

Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
Hanna Schudy: Policja i zwolennicy odkrywek szykowali się na „kryminalne” wydarzenia. Uruchomiono sztab ludzi i sprzętu, przeszukiwano samochody, wpuszczano tajniaków. Cała (...)
czytaj całość
  aktualności
Transformacja energetyczna Zagłębia Turoszowskiego

Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna (...)
czytaj całość
Pod Prąd Informator Koalicji Rozwój Tak - Odkrywki Nie styczeń 2020 wersja on line Tygodnik Polityka pisze o (...)
czytaj całość
czytaj całość
W imieniu „Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój Tak-Odkrywki Nie” dziękujemy organizatorom uroczystości z okazji 10-lecia referendum lokalnego w sprawie kopalni odkrywkowej na (...)
czytaj całość
W ramach projektu współfinansowanego z Grantu Wyszehradzkiego (z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego) eksperci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier przygotowali mini (...)
czytaj całość
więcej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
2014-05-21
LUBIN. Prof. Jędrysek: nie trzeba budować odkrywki, by eksploatować złoża (...)
2014-05-18
Międzynarodowa akcja przeciwko odkrywce w Gubinie/Brodach
2014-04-05
Nie jest prawdą, że inwestor mógłby partycypować w kosztach sporządzenia (...)
2014-04-05
Fundacja Frank Bold wykazała, że Wojewoda Lubuski udzielił nieprawdziwej (...)
2014-04-05
Ekolodzy podpowiadają, na co wydać unijne pieniądze
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej