Klimat

Jaka jest rola węgla w Europie?

11 września 2015 min
(galeria fotografii)

Pomimo ambicji bycia liderem w walce ze zmianami klimatu, Unia Europejska nadal ma około 280 elektrowni węglowych działających w 22 państwach członkowskich UE.

Większość z tych inwestycji ma więcej niż 30 lat, co oznacza, że ​​są nieskuteczne, emitują zanieczyszczenia i są przestarzałe. Spalanie węgla spowodowało 17% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej w 2014 roku, a mimo to kraje europejskie nadal inwestowują dziesiątki miliardów w ten chory przemysł.

Climate Action Network (CAN) Europa ujawnia te szokujące i niepokojące fakty w kampanii "Coal online". Utworzyła "węglową mapą Europy" (www.coalmap.eu). Na podstawie szeroko zakrojonych badań nieprzejrzystych przepływów węgla w Europie i przy pomocy różnych źródeł z danych publicznych, można było obliczyć kluczowe dane dotyczące przemysłu węglowego.Organizacja pozarządowa wizualizuje najistotniejsze aspekty historii elektrowni węglowych na ośmiu różnych mapach.

Po raz pierwszy uzyskano pełny i kompleksowy przegląd zasobów istniejących i planowanych elektrowni węglowych, które powoiązany jesy z najważniejszymi informacjami na temat zdrowia i wpływu zanieczyszczeń generowanych przez spalanie węgla. The Coal Mapa pokazuje również, jak mocno są zaangażowane w tej branży rządy państw zarównov poprzez przedsiębiorstwa państwowe, jak i poprzez dostarczanie ogromnych dotacji.

Obywatele przeciw węglowi

Mapa przedstawia Węgla piętnaście raportów z lokalnych i krajowych protestów przeciwko elektrowniom węglowym i kopalniom. Od Szkocji do Turcji, obywatele i organizacje pozarządowe uwikłane są w długich batalie prawnym, by pozbyć się węgla. I nie bez powodzenia: w ostatnich latach, większość nowych propozycji projektów węgla została anulowana.

Lokalna walka szybko zamienia się w ogólnoeuropejską batalię przeciwko węglowi. We Włoszech czynna elektrownia została zamknięta nakazami sądowymi w marcu 2014 roku, w oparciu o nieumyślne spowodowanie śmierci. Prawnikom w Czechach udało się wpłynąć na modernizację elektorwni w karju wykazując ich związek z losem wysp Mikronezji. W Niemczech debata na temat wycofywania węgla nie jest już o tym, czy, ale o tym, kiedy i jak. Norweski parlament, po miesiącach międzynarodowych protestów zdecydował, by norweski fundusz Sovereign Wealth zbył akcje z firm wykorzytujących węgiel.

"Kraje europejskie nadal są uzależnione od węgla do produkcji energii elektrycznej, ale nigdy nie było dogodniejszej możliwość wycofania się węgla", mówi Kathrin Gutmann, koordynator polityki w Węgla CAN Europie. "Odnawialne źródła energii idą w górę, a zapotrzebowanie na energię spada, więc tracone są miliardy euro rocznie na ich aktywach węglowych.

Dlatego potrzebujemy skłonić rządy do działania teraz i pozbyć się węgla.
Redukcja węgiel jest naprawdę jednym z najłatwiej osiągalnych celów w walce ze zmianami klimatu.
UE powinna być liderem w międzynarodowych negocjacjach klimatycznych.

Joop Hazenberg, CAN Europe Communications Coordinator


Climate Action Network (CAN) Europa jest największą w Europie koalicji zaanfgażowanych z kwestie klimatu i energii. W jej skład wchodzi 120 organizacji członkowskich z ponad 30 krajów Europy. CAN Europe skupia się na zapobieganiu niebezpiecznym zmianom klimatu oraz promowaniu energii odnawialnej oraz polityki ochrony środowiska w Europie. CAN Europe reprezentuje 44 milionów obywateli.

tytul: Sprzątanie świata 2015tytul: Do kina za elektrośmieci!tytul: Nielegalne złomowanie statków to także polska specjalnośćtytul: Maciej Grabowski, minister środowiska w money.pl: Propozycja PiS jest mało realnatytul: Zanieczyszczone powietrze powoduje śmiertelne chorobytytul: Księżopolski: Okrakiem na klimatycznej barykadzietytul: Prezes TGPE: przecena energetyki możliwa na wielką skalętytul: Polityka energetyczna 2050
view_list  inne artykuły z tematu Klimat:
mh

Jak ochłodzić miasta?

Związane ze zmianami klimatu fale upałów są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców miast ze względu na efekt miejskiej wyspy ciepła. Upały szkodzą nie tylko ludziom, lecz także środowisku, ponieważ urządzenia wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń zużywają dużo energii – m.in. z tego powodu 4 czerwca 2018 r. padł kolejny rekord zapotrzebowania na prąd w Polsce latem.

mh

Eksperci ONZ wzywają Polskę do zapewnienia bezpłatnego i pełnego uczestnictwa w rozmowach klimatycznych

GENEWA (7 maja 2018 r.) - Polska powinna zapewnić bezpłatny i pełny udział w Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) pod koniec roku, eksperci ONZ ds. Praw człowieka *, powołując się na obawy dotyczące nowej ustawy o bezpieczeństwie, która mogłaby utrudniać udział społeczeństwa obywatelskiego.

mh

Szczyt *spontaniczności* – przygotowania do COP 24 w Katowicach

Krytyka z pozycji ekologicznej, obywatelskiej czy działania artystycznego rodzi się często jako wyraz spontanicznego i kreatywnego skojarzenia pewnych faktów oraz mobilizującej woli wyrażenia tego na zewnątrz.

mh

Klimat i nauka vs polityka

Obecna sytuacja klimatyczna wymaga drastycznych działań. Trudno ukryć, że większość tych działań i trudnych decyzji musi zostać podjęta przez polityków.

mh

COP 23 w Bonn – antynagroda dla Polski, szacunek dla Syrii, wstyd dla USA

Tego można się było spodziewać. Polska została laureatem nagrody „Skamielina dnia”. Ale są inne rewelacje - nie wiadomo tylko czy się cieszyć, czy zapłakać

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.