Kopalnia odkrywkowa węgla brunatego w Turowie sama się zasypuje...
Wrocław, Legnica, Łódź, Konin, Warszawa, 30 września 2016
Stanowisko Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"* w związku z katastrofą w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
We wtorek 27 września 2016 (dokładnie 7 lat po referendum "antyodkrywkowym" w regionie legnickim) doszło do wielkiego osuwiska ziemi w Kopalni Węgla Brunatnego Turów (Dolny Ślask).
Na szczęście – według danych oficjalnych – nikt nie zginął. Tym razem ucierpiały "tylko" maszyny.
Trudno co prawda znaleźć informacje o tym zdarzeniu na stronie Wyższego Urzędu Górniczego (http://www.wug.gov.pl/) gdzie nie ma na ten temat ani słowa. Jednak na stronie kopalni czytamy:
"W związku z zaistniałą sytuacją elektrownia nie będzie pracowała z dotychczasową mocą, ale będzie utrzymywany poziom nie niższy niż 500 MW. W razie potrzeby elektrownia będzie przygotowana na wyższe, krótkookresowe zapotrzebowania na energię – wówczas jej moc będzie odpowiednio większa."
I dalej: "W rejonie osuwiska kontynuowana jest akcja zabezpieczania przed zniszczeniem maszyn, urządzeń i pozostałej infrastruktury, których przemieszczenie nie jest możliwe. W akcji bierze udział ok. 130 pracowników." - czytamy w komunikacie1.
Jako ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE", w obliczu niewątpliwej katastrofy zwiazanej z przemysłowym wydobyciem węgla brunatnego metodą odkrwkową, w pełni solidaryzujemy się z pracownikami kopalni ratującymi, co zrozumiałe, swój zakład i miejsca pracy.
Kopalnia Turów (przemysłowo węgiel brunatny wydobywa od roku 1904) i elektrownia (pracuje nieprzerwanie od 1962 roku) mają znaczacy wkład w elektryfikację naszego kraju. Przez dziesięciolecia górnicy i energetycy przyczyniali się do rozwoju tego regionu Polski – tego nikt nie neguje ani nie podważa.
Dziś jednak w przypadku kopalni odkrywkowej oraz wyeksplatowanych elektrowni na węgiel brunatny mamy do czynienia z technologicznym skansenem. Czy budowa nowych bloków w Elektrowni Turów nie jest odbudową trochę nowszego skansenu?
Od początku ubiegłego wieku świat niebywale się zmienił. Rewolucja techniczna przyspiesza z każdym rokiem.
Kompleks energetyczny Turów (mimo modernizacji) jest :
Dlatego osuwisko w kopalni Turów - kolejny poważny wypadek po przerwaniu tamy i zatopieniu kopalni i miasta Bogatynia w 2010 r.4 oraz pożarze w elektrownii w 20125 - skłania nas, by postawić publicznie pytania o szereg fundamentalnych kwestii:
Wszystkie te problemy i pytania powinny skłonić decydentów do gruntownej zmiany polskiej polityki energetycznej. Nasza Koalicja oraz liczna grupa ekspertów i naukowców apelują od dawna o poważną transformację energetyczną kraju, traktując to działanie jako inwetsycję w przyszłość i polską rację stanu.
Jeśli chcemy być nowocześni i konkurencyjni musimy zdecydowanie postawić na odnawialne żródła energii, energetykę rozproszoną i obywatelską oraz najnowsze dostępne technologie.
W tę stronę idzie cały świat i z pewnością nie będzie na nas czekał! Wzywamy do tego zanim dojdzie do kolejnego zdarzenia, w którym ucierpią nie tylko maszyny ..
Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Radosław Gawlik
Katarzyna Kubiczek
Janusz Szymański
Tomasz Waśniewski
* Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" to unikalna inicjatywa obywatelska, powstała w 2011 r., zrzeszająca organizacje pozarządowe, stowarzyszenia mieszkańców, samorządy, naukowców i ekspertów sprzeciwiajacych się rozwojowi energetyki opartej na węglu brunatnym, wspierajacych transformację i efektywność energetyczną, odnawialne i rozproszone źródła energii oraz energetykę obywatelską.
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |