- Rysująca się perspektywa polskiego górnictwa i energetyki opartej o węgiel brunatny budzi nasze poważne zaniepokojenie. Decyzje o zagospodarowaniu złóż perspektywicznych winny zapadać w bardzo nieodległym czasie,
- Rysująca się perspektywa polskiego górnictwa i energetyki opartej o węgiel brunatny budzi nasze poważne zaniepokojenie. Decyzje o zagospodarowaniu złóż perspektywicznych winny zapadać w bardzo nieodległym czasie, ponieważ bez nowych inwestycji po 2020 roku rozpocznie się zmniejszanie wydobycia węgla brunatnego w czynnych obecnie kopalniach, aż do ich całkowitego zakończenia na początku lat 40-tych XXI wieku. Dlatego w obecnym okresie, strategicznym wyzwaniem dla utrzymania i kontynuacji rozwoju branży węgla brunatnego winny być podjęte decyzje o budowie nowych kopalń tego surowca. Głównym powodem jest okres czasu potrzebny dla uzyskania koncesji na wydobycie – średnio ten okres wynosi od 5 do 8 lat a do tego okresu należy jeszcze doliczyć czas budowy kopalni – napisali autorzy listu do premier Beaty Szydło.
Przyznają, że uwarunkowania rozwoju górnictwa węgla brunatnego w Polsce są złożone, tak pod względem prawnym, ekologicznym i ekonomicznym, a także wizerunkowym.
- Obecnie wiele osób, grup społecznych, ekologicznych i politycznych zbija kapitał, w tym finansowy i polityczny, na krytyce górnictwa węglowego, a szczególnie branży węgla brunatnego – czytamy w liście.
Od szeregu lat nie ma właściwej węglowej polityki górniczej w Polsce. Autorzy apeli zwracają uwagę, że brak jest narodowego konsensusu, że górnictwo węgla brunatnego stanowi narodowe dobro i przez najbliższe dekady będzie specjalnością światową.
- Polska ma niewiele specjalności o marce światowej, a jakość polskiego górnictwa węglowego jest marką uznawaną na całym globie. Brak jest przekonania, że górnictwo węglowe, a w tym węgiel brunatny zapewnia najtańszą i pewną energię elektryczną oraz generuje stabilne miejsca pracy, co w obecnym okresie kryzysów ekonomicznych na świecie jest skarbem nieocenionym (każdy kraj na świecie dba o własne miejsca pracy) – napisano w liście do Beaty Szydło.
Jego autorzy oceniając polskie górnictwo węgla brunatnego zapewniają, że jego atutami są rozpoznane złoża, doświadczona kadra techniczno-inżynierska, menadżerowie na europejskim poziomie, młodzi i wykształceni pracownicy oraz zaplecze naukowo-techniczne w postaci wyższych uczelni współpracujących ściśle z przemysłem, liczne instytuty badawczo-projektowe oraz firmy zaplecza technicznego pracujące na rzecz przemysłu wydobywczego.
Dotychczasowa polityka energetyczna Polski jest zbiorem różnych celów przy braku jednej doktryny górniczo-energetycznej opartej na krajowych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych wypracowanych w ostatnich dekadach. Sytuacja polityczna i gospodarcza Europy po wydarzeniach Rosja–Ukraina–Europa i w Grecji oraz fali imigrantów i uchodźców nie pozostawiła żadnych złudzeń, że każdy kraj Europy w pierwszej kolejności dba o własne interesy, a w drugiej kolejności zaczyna myśleć o interesach globalnych.
Wg autorów listu nasz kraj winien wyciągnąć strategiczne wnioski z tej sytuacji i zacząć dbać w pierwszej kolejności o interes Polski. Polska winna jednoznacznie wypracować własną doktrynę górniczo-energetyczną opartą w pierwszej kolejności o krajowe surowce energetyczne tj. energetykę węglową w powiązaniu z ekonomiczną energetyką odnawialną, a w drugiej kolejności opierać o paliwa i technologie z importu.
- W nawiązaniu do podanych myśli, proponujemy z udziałem pani premier zorganizować „Okrągły stół dla węgla brunatnego” w murach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dla omówienia strategicznych wyzwań, przy których rozwiązaniu przez pani rząd możliwy będzie rozwój branży węgla brunatnego w Polsce w pierwszej połowie XXI wieku – proponują autorzy listu.
Wg podpisujących ten list, rozwój branży paliwowo-energetycznej opartej o węgiel brunatny na następne dekady XXI wieku wpisuje się w plan wicepremiera Mateusza Morawieckiego dla powstania polskiej branży paliwowo-energetycznej węgla brunatnego.
Inicjatorzy apelu proponują, aby rozmowy odbyły się w wąskiej grupie - maksymalnie 30 osób.
Jednocześnie Beacie Szydło przedstawione zostały główne argumenty przemawiające za utrzymaniem polskiego górnictwa oraz rodzimego węgla brunatnego jako paliwa strategicznego dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski do 2050 roku (ten materiał publikujemy w załączeniu).
Pod listem podpisali się:
Dariusz Ciepiela
http://gornictwo.wnp.pl/apel-do-premier-b-szydlo-o-okragly-stol-dla-wegla-brunatnego,275936_1_0_0.html
Powstrzymajmy czarne piątki |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |