Węgiel brunatny w polskiej energetyce pełni od lat rolę paliwa strategicznego, o czym świadczy około 9000 MW mocy zainstalowanych w elektrowniach opalanych węglem brunatnym i roczna produkcja energii elektrycznej tych elektrowni, która przekracza 50 TWh. Stanowi to około 25% mocy zainstalowanej w polskich elektrowniach i około 35% wyprodukowanej energii elektrycznej tańszej o około 20-30% od cen energii elektrycznej produkowanej z węgla kamiennego. Wszystkie scenariusze rozwoju gospodarczego Polski, formułowane przez poszczególne rządy RP, przewidują wydobycie węgla brunatnego na poziomie około 65 mln Mg rocznie w 2030 roku. Nie określa się w nich z jakich złóż i w jakich regionach to wydobycie ma być realizowane.
Obecny poziom wydobycia będzie utrzymywał się przez ok. 15 lat, a następnie, jeśli nie zostanie uruchomione wydobycie węgla brunatnego w nowych złożach Legnica-Ścinawa czy Gubin-Mosty, zacznie spadać. Aby zbudować nowe zagłębie górniczo-energetyczne, potrzebny jest czas minimum 15-20 lat.
Spadek wydobycia spowoduje spadek produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, co jest sprzeczne z prognozowanymi potrzebami energetycznymi Polski w tym czasie. Możliwości wydobywcze węgla brunatnego i produkcji energii z tego paliwa z dotychczasowych czynnych rejonów przedstawiono na rysunku 1.
Natomiast dotychczasowe analizy potrzeb energetycznych przedstawione w Polityceenergetycznej Polski do 2025 roku z 2005 r. i w Programie dla elektroenergetykiz 2006 r. oraz w innych analizach zakładają podwojenie do 2030 roku produkcjienergii elektrycznej. Dla tych potrzeb w okresie do 2030 roku należy w naszymkraju zainstalować około 45 tys. MW nowych mocy i mocy zmodernizowanych w istniejących(starych) elektrowniach dla poprawy sprawności z poziomu 30-35% do poziomu 45-50%i dla dostosowania siłowni do nowych wyzwań ekologicznych. Bardzo istotnym zagadnieniemjest ciągłe podwyższanie sprawności elektrowni opalanych węglem brunatnym w celuzmniejszenia emisji CO 2 do atmosfery. Do tego okresu zostanie wyłączonych ponad15 tys. MW mocy w "starych" blokach energetycznych - tabela 1.
Uruchomione, budowane oraz planowane do budowy w najbliższym czasie elektrownie:Pątnów II 464 MW (pierwszy blok energetyczny od 17 lat w Polsce), Łagisza 460MW, Bełchatów II 858 MW czy blok 500 MW w Turowie to nie nowe moce - to mocezastępujące stare bloki energetyczne, które zostaną w tych elektrowniach wyłączone.Wyzwanie energetyczne dla naszego kraju jest bardzo duże i od przyjętych rozwiązańw nowej Polityce energetycznej będzie zależało, czy nasz kraj sprosta tym wyzwaniom!
Branża węgla brunatnego w Polsce składa się z pięciu odkrywkowych kopalń i pięciu elektrowni opalanych tym paliwem.
Poszczególne kopalnie węgla brunatnego rozpoczęły zdejmowanie nadkładu i wydobycie węgla w następujących latach:
Natomiast elektrownie opalane węglem brunatnym o łącznej obecnie mocy około 8917 MW rozpoczęły pracę w następujących okresach:
Od początku działalności w polskich kopalniach węgla brunatnego wydobyto około2,309 mld Mg węgla, zdejmując łącznie ponad 9,056 mld m 3 nadkładu.
Źródło: Państwowy Instytut Geologiczny
Perspektywiczne złoża węgla brunatnego
W Polsce rozpoznano ponad 150 złóż i obszarów węglonośnych. Udokumentowano ponad 24 mld Mg zasobów w złożach pewnych, ponad 60 mld Mg w zasobach oszacowanych, a możliwość występowania w obszarach potencjalnie węglonośnych ocenia się na ponad 140 mld Mg. Ze względu na ilość, jakość i dostępność zasobów zakłada się, że węgiel brunatny będzie pełnił rolę strategicznego paliwa w polskiej energetyce przez co najmniej 50 lat.
Strategia rozwoju energetyki w oparciu o perspektywiczne złoża węgla brunatnego
Z analizy waloryzacji ekonomicznej i rankingu złóż wykonanego przez Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego w Polsce wynika, że na czele klasyfikacji polskich złóż węgla brunatnego do zagospodarowania w pierwszej kolejności są dwa strategiczne rejony złożowe:
Bardzo interesujący z punktu widzenia wydłużenia czasu funkcjonowania kopalń i pracy elektrowni w czynnych zagłębiach górniczo-energetycznych jest zagospodarowanie:
Treść działu pochodzi z dodatku "Infrastruktura. Środowisko. Energia" do dziennika "Rzeczpospolita", 9.9.2008 r., GEOLAND Conculting Inernational
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) 10.2024 |
Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a (...) |
TURÓW - Wyrok NSA niezgodny z prawem UE (...) |
Trwa wyścig o czyste powietrze – najnowszy ranking (...) |
Newsletter/ Obserwator TEPP (Transformacji Energetycznej Ponad Podziałami) wrzesień (...) |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? |
Wakacje ze śmieciami. Czy system kaucyjny oczyści środowisko? (...) |
prof. Jan Popczyk: Trzy fale elektroprosumeryzmu |
Jean Gadrey: Pogodzić przemysł z przyrodą |
Jak wyłączyć ziemię z obwodu łowieckiego i zakazać (...) |
Bez mokradeł nie zatrzymamy klimatycznej katastrofy |
Zielony Ład dla Polski [rozmowa] |
We Can't Undo This |
Robi się naprawdę gorąco |