×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

22 lipca 2016
info
 

Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie

Kopalnie odkrywkowe to ogromne obiekty, które zmieniają okolice.

 Spojrzenie na zdjęcia satelitarne Polski łatwo pozwala zlokalizować kompleksy w Bełchatowie czy Bogatyni. Już niedługo na mapie naszego kraju mogą się pojawić dwa nowe obiekty tego typu.

Budowa kopalni odkrywkowej to wielkie przedsięwzięcie, które nie do poznania zmienia okolicę. Na pewnym obszarze, który wcześniej mogły pokrywać lasy, pola czy nawet wsie lub miasta, powstaje wielka dziura, z której wydobywany jest surowiec. Uszczerbki w krajobrazie rekompensować mają nie tylko wydobyte bogactwa naturalne, ale także pieniądze, które dzięki inwestycji spływają do gmin.

Dobrym przykładem bogacenia się na kopalni jest Kleszczów, który dzięki Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, może szczycić się mianem najbogatszej gminy w Polsce. Na jednego mieszkańca przypada tam 35 179 zł dochodu podatkowego, czyli mniej więcej 12 razy więcej niż w Warszawie. Według danych z 31 grudnia 2007 najbogatszą gminę zamieszkiwało 4425 osób. Każda z nich mogła liczyć na darmowy Aquapark i kręgielnie. Dzieci mogą z kolei liczyć na darmowe obiady w szkołach i szczodrze dofinansowywane kolonie. Do tego ogólna schludność i względnie lepsza infrastruktura.

Złoża nie są nieskończone

W Kleszczowie węgiel wydobywa się jednak już od 1975 roku, a jego złoża nie są nieskończone. Najmłodsza okoliczna odkrywka, Szczerców, ruszyła w 2002 roku. Według założeń węglowe eldorado w okolicach Bełchatowa skończy się w 2038 roku. Co wtedy? Zużyte kopalnie można zalać i stworzyć z nich atrakcje turystyczne – tak właśnie ma być w Kleszczowie, gdzie w ciągu kilkudziesięciu lat powstanie najgłębsze polskie jezioro. Problemem pozostaje elektrownia. Węgiel brunatny nie nadaje się do dalekiego transportu, więc w przypadku braku surowca w okolicy, kotły w Bełchatowie zostałyby zapewne wygaszone.

Polska Grupa Energetyczna już podjęła jednak kroki wyprzedzające. Pomiędzy Sieradzem a Wieluniem, w okolicach Złoczewa, znajduje się złoże, w którym przemysłowe zasoby węgla brunatnego szacowane są na 530 mln ton. To mniej więcej połowa tego, co do tej pory wydobyto w złożach bełchatowskich.

- Aktualnie prowadzimy zaawansowane działania mające na celu przygotowanie wniosków koncesyjnych, w tym wypełnienie wszelkich wymogów wynikających z obowiązujących regulacji prawnych. Przewidujemy uzyskanie koncesji w drugim kwartale 2017 roku – powiedział nam Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zapytany o rozwój sytuacji w Złoczewie. Plany zakładają wydobycie roczne na poziomie 18 mln ton.

Macierewicz powalczy o Złoczew

Inwestycją zainteresowana jest sama gmina. - Powstanie tak dużego podmiotu gospodarczego przyniesie dwojakie korzyści. Po pierwsze nastąpi znaczący wzrost wpływów do budżetów gmin regionu z tytułu podatków i opłaty eksploatacyjnej. W przypadku gminy Złoczew należy spodziewać się, iż docelowo wpływy do budżetu zwiększą się, w zależności od sposobu wykorzystania węgla ze złoża Złoczew, od 5 do 8 razy. Po drugie tak duży inwestor przyciągnie firmy pracujące na rzecz kopalni i przyczyni się do poprawy klimatu inwestycyjnego na terenie gminy – wylicza Wiktor Płóciennik, przedstawiciel złoczewskiego magistratu oraz koordynator projektu Złoczewski Obszar Funkcjonalny, łączącego okoliczne gminy chcące wykorzystać potencjał węglowego złoża.

Gmina jest również spokojna o kwestię środowiska. - Oczywiście budowa kopalni odkrywkowej przyczynia się do pewnej degradacji środowiska naturalnego. Jednakże doświadczenia gmin, na terenie których zlokalizowane są odkrywki „Bełchatów” i „Szczerców”, oraz ostre normy środowiskowe, które musi spełnić przedsiębiorca górniczy w celu uzyskania koncesji na eksploatację złoża, wskazują, iż nie są to okoliczności o fundamentalnym znaczeniu – przekonuje Płóciennik.

Wsparcie dla inwestycji może płynąć nie tylko z gminy, ale i z Wiejskiej. W kwietniu powstał parlamentarny zespół „Złoczew – eksploatacja złoża węgla brunatnego jako element bezpieczeństwa energetycznego kraju”. Przewodzi mu Dariusz Kubiak, a w 16-osobowym składzie znalazł się m.in. minister Antoni Macierewicz. - Obecnie energia wytwarzana z węgla brunatnego stanowi 30-35 proc. całej energii produkowanej w Polsce – podkreśla istotność zagadnienia prezes Zawada.

Węgiel dojedzie nową linią kolejową?

Jednym z atutów Złoczewa jest względna bliskość do Bełchatowa. Miasta te dzieli 60 km, co stwarza możliwość spalania w starej elektrowni węgla z nowego złoża. PGE rozważa zarówno budowę nowych bloków w okolicy Złoczewa, jak i właśnie wykorzystanie Bełchatowa. Węgiel mógłby zostać dowieziony do starej elektrowni np. koleją.

- Przygotowana została już koncepcja budowy linii kolejowej Bełchatów-Wieluń. Opracowanie oraz zawarte w nim warianty przedsięwzięcia podlegają obecnie szczegółowej analizie wykonalności i opłacalności. Ostateczne decyzje w tym zakresie wynikać będą z przyjętych rozstrzygnięć dotyczących kompleksu paliwowo-energetycznego na bazie złoża Złoczew – informuje prezes PGE GiEK. Koszt budowy nowej linii wraz z odnogą do Złoczewa szacowany jest na 1,5 mld zł i wpisany został do Kontraktu Terytorialnego. Po linii mogłyby również jeździć pociągi pasażerskie, łącząc południe województwa z jego centrum i wschodem.

W Lubuskiem węgla jeszcze więcej

Złoczew to nie jedyny projekt dotyczący potencjalnego zagospodarowania nowych złóż węgla brunatnego. Na 860 mln ton szacowane są złoża w Gubinie, w województwie lubuskim, tuż przy granicy z Niemcami. Prace są tam na podobnym poziomie zaawansowania co w Złoczewie. Grupa spodziewa się otrzymania koncesji w trzecim kwartale 2017 roku. Wydobycie roczne ma sięgnąć 17 mln ton. Z Gubina do istniejących elektrowni PGE jest jednak zdecydowanie dalej niż ze Złoczewa.

Gubin i Złoczew to póki co melodia przyszłości. - Decyzja dotycząca terminu rozpoczęcia budowy odkrywek uzależniona jest od szeregu czynników makroekonomicznych, docelowego kształtu polityki energetycznej państwa, a także od możliwości finansowych grupy PGE – twierdzi Zawada. A ze wspominanymi możliwościami wcale nie jest obecnie najlepiej. PGE zaangażowano w ratowanie górnictwa górnośląskiego, złym sygnałem dotyczącym kondycji finansowej giganta było również cięcie dywidendy dokonane przez Skarb Państwa na ostatnim Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Jeżeli jednak wszystko pójdzie po myśli spółki, kopalnia powstawać zacznie najprawdopodobniej dopiero w przyszłej dekadzie. Nim wydobyty zostanie pierwszy węgiel minie jeszcze kilka kolejnych lat. Z całym projektem grupa powinna się jednak spokojnie wyrobić do czasu wyczerpania bełchatowskich zasobów. Chyba, że na horyzoncie pojawią się nieprzewidziane problemy, a o te w spółkach Skarbu Państwa szczególnie łatwo.

Adam Torchała
źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Odkrywkowy-raj-Tam-PGE-zbuduje-nowe-kopalnie-7431363.html

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej