×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

15 sierpnia 2014
info
 

Stop odkrywce

Wywiad z Anną Dziadek dla Gazety Regionalnej
przeprowadzony w dniu 12-go sierpnia 2014 roku

GR: Organizujecie łańcuch ludzi STOP odkrywce. Skąd pomysł na taki sposób manifestowania stanowiska przeciwników kopalni odkrywkowych węgla brunatnego?
AD: Mieszkańcy Dolnych Łużyc z Polski i Niemiec,  spotykają się regularnie od 5-ciu lat na moście granicznym w Markosicach. W tym roku międzynarodowe spotkanie ma szczególny charakter, ponieważ do lokalnego protestu dołączą mieszkańcy całej Unii Europejskiej. Utworzą, trzymając się za ręce, ludzki łańcuch o długości 8 km, na trasie Kerkwitz – Grabice. Data również nie jest przypadkowa - 23 sierpnia 1989 roku mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii utworzyli tzw. Bałtycki Łańcuch, wyrażając w ten sposób sprzeciw wobec sowieckiej okupacji ich terytoriów. Łańcuch ludzi na Łużycach kontynuuje tradycję pokojowych aktów społecznego sprzeciwu. W naszym przypadku, przeciwko degradacji naszej ziemi przez planowanie kopalni odkrywkowej i nie uszanowanie wyników referendów, w których wypowiedzieliśmy się przeciwko bezpowrotnemu zniszczeniu naszych gmin.

GR: Słuchając zwolenników i lobbujących za kopalnią można dojść do przekonania, że odkrywka rusza jutro, a Brody będą krainą mlekiem i miodem płynącą. Tymczasem okazuje się, że nie ma ani koncesji na wydobycie, ani pieniędzy na budowę. Zarządzenia zastępcze wojewody nakładające na gminy obowiązek przystąpienia do planu zagospodarowania przestrzennego są zaskarżone. Jak długo potrwa planowanie i czym sie skończy?
AD: Słuchając głosów PGE odnoszę czasami wrażenie, że koncern PGE S.A. nie ma do końca świadomości co się opowiada w ich imieniu. Spółka giełdowa PGE SA mówi o zabezpieczeniu złoża i opcji na przyszłość, pracownicy PGE Gubin zapewniają, że nawet już w 2025 może popłynąć prąd z jakiejś tajemniczej elektrowni pod Gubinem. Nikt nie jest w stanie pojąć skąd tak poważne rozbieżności? Do dzisiaj PGE Gubin sp. z o.o. nie złożyła nawet wniosku o koncesję na wydobycie, a do samego wniosku jeszcze bardzo długa, czasochłonna, kosztowna i niepewna droga prawna. Tymczasem wstrzymano w rejonie Lubska, Brodów i Gubina praktycznie wszelkie inwestycje, bo od pięciu lat władze czekają na kopalnię odkrywkową. Do jakich karykaturalnych sytuacji dochodzi może świadczyć modernizacja drogi Brody – Datyń – Koło, która zakończyła się w połowie, bo dalej ma być kopalnia więc po co modernizować?

GR: Z planami budowy kopalni, a jeszcze bardziej elektrowni zwolennicy tej inwestycji wiążą nadzieję na budowę nowoczesnej sieci dróg i połączeń kolejowych. Z drugiej strony planowane otwarcie kopalni po polskiej stronie pokrywa się czasowo z wyczerpaniem się niemieckich odkrywek przy elektrowni Jänschwalde. Jaka jest szansa, że maszyny do budowy kopalni przyjadą z Niemiec, a węgiel taśmociągami trafi za Nysę i drogi po polskiej stronie w ogóle, tak jak i sama elektrownia, nie będą potrzebne?
AD: Faktycznie poza wieloletnim czekaniem na kopalnię i związanym z tym popadaniem w marazm, drugim zagrożeniem dla mieszkańców regionu jest sprzedaż spółki z koncesją, na przykład właścicielowi elektrowni w pobliskim Jänchwalde. Polskie prawo dopuszcza taką możliwość, a radni gminy i władze województwa nie zabezpieczyli żadnymi dokumentami, uniemożliwienie takiej transakcji. Zaznaczam, że intersy koncernów i społeczeństwa są sprzeczne i bardzo mnie dziwi, że są politycy, którzy tak naiwnie i nieodpowiedzialnie wspierają działania koncernów PGE i Vattenfall, zamiast chronić mieszkańców regionu.  Zamieszanie spowodowane opowiadaniem o planowaniu kopalni odkrywkowej powoduje również całkowitą bierność polskich władz wobec szkód środowiskowych powodowanych przez niemieckie elektrownie i kopalnie leżące tuż przy polskiej granicy. Skoro władze województwa popierają projekty na Łużycach, to niestety, nie mogą domagać się jednocześnie odszkodowań od elektrowni zanieczyszczających Żary, Lubsko, czy Brody. A przecież wiemy, że mamy przewagę wiatrów zachodnich i duża część zanieczyszczeń emitowanych z niemieckiego zagłębia łużyckiego, gdzie funkcjonuja aż trzy elektrownie, ląduje w naszych płucach i jest przyczyną kwaśnych deszczów.

GR: Jako główny argument za kopalnią i elektrownią węglową podnoszony jest postulat zwiększenia produkcji prądu i niezależności energetycznej. Jaka jest alternatywa?
AD: Alternatywą dla bezpieczeństwa energetycznego Polski z pewnością nie jest wieloletnie planowanie kopalni czy elektrowni. Ile prądu wyprodukowała w ostatnich pięciu latach PGE Gubin? A ile w następnych pięciu wyprodukuje? Ile do 2030 roku skoro o elektrowni pod Gubinem nic nie wie nawet polskie ministerstwo skarbu państwa? Świat się zmienia. Mamy nowe technologie, zaczynamy pozyskiwać z coraz lepszym rezultatem energię z odnawialnych źródeł, poprawia się wydajność energetyczna gospodarki, na dach domów zaczynają się pojawiać ogniwa fotowoltaiczne. Trzeba się zastanowić jak nasz kraj będzie działał za dwadzieścia lat i później i nie stawiać na technologie, które już dzisiaj są przestarzałe. Tak jak kiedyś wóz drabiniasty ciągnięty przez konie odszedł do przeszłości tak i teraz kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego - powoli, ale nieuchronnie będą likwidowane. Po co więc inwestować w planowanie „fabryki furmanek”?

GR: Co Pani sądzi o fali prokopalnianych anonimów,  które trafiają do mieszkańców gmin Gubin i Brody  - wspierają budowę odkrywki?
AD: A jak można skomentować anonimy? Mogę jedynie zaapelować, aby poważniej traktować przyszłość naszego regionu - anonimowe ulotki raczej ośmieszają planowanie kopalni, niż są głosem w dyskusji. Jestem przekonana, że mieszkańcy nie popierają takich metod i tym bardziej wezmą udział w proteście 23-go sierpnia, do czego zachęcam i...
do zobaczenia!

 
ico
legenda mapy

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej