×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

31 marca 2021
Odkrywki Polska
 

Kocham Cię jak... Bogatynię?

Na koparze PGE w Turowie zawisły 18 marca transparenty z napisami „Kryzys klimatyczny? No i ch*j”, „Tu zaczyna się kryzys klimatyczny”. Aktyw Greenpeace potwierdził nimi swój nieustający sprzeciw dotyczący eksploatacji i wykorzystywaniu w energetyce paliw kopalnych.

Betty White skomentowała na TT

Przyjechali Państwo z Greenpeace do Bogatyni. Nie mają pojęcia o regionie, problemach społecznych. Nie chcą kopalni. Bardzo bym chciała poznać realny i możliwy pomysł państwa z Greenpeace na Bogatynię bez Turowa. Bo póki co, nie mają żadnego. A śmierć kopalni to śmierć miasta. https://pic.twitter.com/J2BWtFGANy

- nie wytrzymałem i odpisałem:
Nie jest naszym zadaniem kochać Bogatynię, ani przedstawiać plany. Wskazujemy powody dla których kopalnia ma być zamknięta. Bo wszystkim szkodzi. Nie my zamkniemy kopalnię. Zrobi to rząd, pewnie ten. A jeśli idzie o kochanie kopalni, proszę skontaktować się z lokalnym lgbtQ  (może kogoś znajdą)

Tylko tyle, bo mogłem użyć 250 znaków.
Przecież nie da się 250 znakami przekazać żadnej poważnej refleksji.

Komentarz BettyWhite wręcz ociekał hipokryzją. Wynikało, że ekolodzy nie kochają Bogatyni, czy kopalni, czy jakiegoś jej fragmentu i owo niekochanie zrodzi jakieś Zło. Ciemną mgłą zasnuje szczęśliwą dotychczas enklawę, krainę górników pracujących w turowskiej odkrywce.

Betty i cała stojąca za podobnymi racjami ekipa, wszystkie przejawy lokalności darzy głębokim uczuciem, co nadaje jej poglądom bezdyskusyjnie walory niepodważalności i nieodwołalnego spełnienia.

Co jest ważne

Od wielu lat zajmujemy się - śledzimy i komentujemy - zachodzącymi procesami odchodzenia lokalnych społeczności od eksploatacji węgla. Zmiany te można porównać jedynie do potężnych katastrof naturalnych. W naszym, polskim przypadku, do wielkich powodzi.
Nikt nie chce powodzi. Ale się zdarzają. Nie można ich uniknąć. Nawet duże wały czasami nie starczają, budując jedynie ułudę bezpieczeństwa. Co z perspektywy powodzian było kluczowe, wały?
- Informacja.
… Gdybym wiedział, wiedziała, zrobiła bym to, czy tamto – ubolewają zaskakująco podobne do siebie ofiary kataklizmów, te same oczy, takie same twarze.

Nawała zmian wynikła z zamknięcia kopalni, w regionie gdzie była podstawowym węzłem sieci powiązań każdego rodzaju, jest niewyobrażalna. Przyjdzie, zmiecie jak powódź, mimo zapewnień tego, czy innego eksperta. Warto przygotować się, by nie zostać pochłoniętym przez bezwzględne odmęty żywiołu.

Co się na pewno stanie gdy kopalnia zostanie zamknięta.

Turów zostanie zamknięty bo po prostu takie czasy.
Polskę wiążą międzynarodowe umowy, nie tylko jako członka Unii Europejskiej, ale również jako członka ONZ i innych struktur, kolejny COP, kolejne porozumienie, czy z Kioto czy z Paryża. Wszystko się zwaliło na odkrywkę.
Politycy, którzy łudzą turoszowian, że nie stanie się to w najbliższej przyszłości zwyczajnie łżą.

Właściciele kopalni, inwestorzy giełdowi, otworzą nowy biznes i wcale tak wiele nie stracą, bo skorzystają z przysługujących im ulg. Podobnie zrobią szefowie kooperujących spółek. Menedżerowie podążą za nimi, specjalistów – inżynierów z praktyką, rozchwytają headhunterzy.

Póki co kopalnia chce się trochę porozrastać. Zarząd skutecznie wystarał się o przedłużenie koncesji na wydobycie, co wiąże się z rozkopaniem nowych obszarów.

Bronią kopalni lokalni urzędnicy. Wiedzą, że zamknięcie kluczowego zakładu zmieni układ sił, mogą stracić stołki.

min Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z rzeczywistością: więcej
Na miejscu zostaną okoliczni mieszkańcy ze zniszczonym środowiskiem, bez wody, z ogromną ziejąca z ziemi dziurą. Opuszczone monstrualne wyrobisko będzie produkować trucizny, żółto-brunatne cieki zamiast potoków, piękne kolorowe, ale kwaśne jeziorka, w których zanurzenie  stopy choćby odzianej w kalosze stanowi akt odwagi.
Nie można dawać wiary prostym sposobom na rekultywację. Takich nie ma.

Ekolodzy mają prosty przekaz:

- Szkodzicie wszystkim.
- Zamknijcie kopalnię.
- Ponosicie z tego powodu straty, górnicy zagrożeni utracą pracy protestują?

- Niechże wystąpią do programów europejskich o rekompensaty.
- Niech nie zostawiają swoich spraw wyłącznie właścicielom kopalni.
- Niedługo kopalnia się zamknie bez ich udziału i będzie za późno.

Obawy górników są słuszne, tyle że i tak stracą pracę, wcześniej niż przypuszczają. Teraz mogliby coś dla siebie wywalczyć, już  nie jako górnicy, ale jako górnicy na wypowiedzeniu, inaczej zostaną pozostawieni sami sobie.

min Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i Niemców: więcej
Do tego czasu monstrualne czerpaki kopar zdewastują jeszcze więcej okolicznych pól i lasów, dobiją miejscowości i tak już skatowane zbyt bliskim sąsiedztwem. Jak na razie górnicy są mocni.
Niestety marnują cenny czas na walkę z ekologami.
- Tylko po co? Co będzie oznaką zwycięstwa? Jaka będzie realna, policzalna korzyść?
Lepiej niech postarają się zakończyć eksploatację na swoich warunkach i zrekultywować naprawdę a nie na niby swój region.

Ludzie w Bogatyni mają rację, „greenpeace” im świata nie urządzi.

Greenpeace nie jest od urządzania świata. W greenpeace, która to nazwa użyta jest tu ogólnie, tak jak używa się nazwy rower dla bicykla, są przyrodnicy, ekolodzy i działacze społeczni, a nie zarządcy i administratorzy.
Ekolodzy mogą trochę pomóc, ale szczerze mówiąc ryzykownie byłoby uzależniać tylko od ich wsparcia swój los.

Mieszkańcy powinni połączyć się w stowarzyszeniach, w jakichś fundacjach, zadbać o udział w klastrach, razem zawalczyć o przyszłość.
Powinni zbudować odpowiednią siłę społeczną, by skutecznie zadawać pytania o przyszłość swemu burmistrzowi, wójtowi, marszałkowi.
Nikt tego za nich nie zrobi.
Nie ma co ściemniać, że kopalnia będzie wieczna.
Nie będzie.

Wieczna miała być elektrownia „Ostrołęka 2”, sztandarowa inwestycja ratująca przyszłość polskiego węgla - a teraz jest burzona. W kurzu rozszarpywanych dynamitem i destruktorami betonowych kolosów grzebane są miliardy publicznych pieniędzy.
- Ileż jeszcze trzeba wydać na uprzątnięcie gruzu?

Nie można liczyć zbytnio na polityczne układy.

10 lat temu w gminach Gubin i Brody ekolodzy pomogli zorganizować się społeczności. Ta w lokalnych referendach odrzuciła projekty budowania u nich odkrywki. Wybrano samorząd, który skutecznie postawił tamę tym planom.
W Gubinie PiS reprezentował się jako przeciwnik odkrywki.
Gubinianie podjęli wyzwanie. Zorganizowali się, wygrali wybory, przepędzili węglowych biznesmenów na czerty wiatry. Głosowali na PiS. Wygrał PiS, bo był ich realnym sojusznikiem.

W Bogatyni PiS odkrywkę wspiera. Prezes Ziobro wygłasza gorące, pełne aprobaty przemówienia.

Warto być czujnym, pieniądze nie mają barw partyjnych. Są dosłownie złotym cielcem, który każdego zmienia. Robi błąd, kto traktuje go jak walkę polityczną o ideały tej, czy tamtej partii. Gracze farbują umaszczenie zależnie od okoliczności. Zazwyczaj miejscowy układ jest odporny na zmiany rządzących. Dopasowuje się. Spółka Skarbu Państwa, jaką jest PGE, to wręcz podręcznikowy generator pieniędzy dla partyjnych nominatów.

W Bogatyni PiS gra w barwach przeciwnych do tych, jakie zaprezentował Gubinianom.

Trzeba zneutralizować propagandę.

Czyż nie jest podejrzane, że przeciwnicy polityczni to sami złodzieje, a zwolennicy już nie, że tamci są wrogami,  ci zaś patriotami, którym orzeł biały składa biało-czerwone jaja prosto do serduszek.
- Niby bzdury i kłamstwa, a jak skuteczne.

Pracują nad nimi całe sztaby i pojedynczy harcownicy, centralni i miejscowi specjaliści od PR.
W działaniach propagandy celowo pomijane są niewygodne kwestie, zagłuszanie przeciwników w dyskusji, podkreślanie nieistotnych didaskaliów, jeśli przynosi to korzyść „zleceniodawcy”.

W proteście ekologów nie widzi się poważnego ostrzeżenia, przestrogi przed nieuchronną, bardzo wymagająca przyszłością, ową „powodzią”, a tylko, moim zdaniem głupawy, niekulturalny plakat. Rozważania o tym, co zrobić, jeśli mają rację, zagłusza się tkliwym hasełkiem.

Dlaczego Czesi pozwali Polskę do sądu?

Nawet u kiboli, przede wszystkim znanych z obcesowości dezorientację i sprzeciw wzbudziłby urzędnik, czy burmistrz traktujący na co dzień chamską odzywką petentów.

min Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do poprawki: więcej
A przecież tak było. Podczas społecznych konsultacji dotyczących przedłużenia koncesji dla Turowa spędzona do sali obrad podpita tłuszcza wyśmiewała i wygwizdywała prelegentów z Czech, i Niemiec, o ekologach nie wspomnę. Organizatorzy wyrywali mikrofony zagranicznym uczestnikom dyskusji nie bacząc na to, że czas potrzebny na wypowiedź zabierało tłumaczenie.
Czyny wydały owoce – Czesi założyli sprawę w europejskich trybunałach przeciwko Polsce.
Naszych sąsiadów, którzy przyjechali do nas w dobrej wierze,  zamieniliśmy w swoich przeciwników.

Kiedy zamknięta zostanie kopalnia - niewyobrażalnie wielka jama wyrobiska będzie po naszej stronie. My, a nie Niemcy lub Czesi będziemy największymi przegranymi, bo zyski z kopalni odpłyną z prezesami, spółkami córkami i któż wie jeszcze z kim.

Jakiż był sens poniżania sąsiadów tuż zza nieodległej granicy. Oni zawsze będą tam, czyli koło nas, będą mieszkać, żyć. Pewnie maja podobne problemy. Warto się z nimi porozumieć, pomóc i samemu uzyskać pomoc.
- Co przyćmiło gościnność, poczucie przyzwoitości?
Tylko jedna rzecz może być do tego zdolna: interes.
- Ale czy był to na pewno interes Bogatynian?

Odwieczne pytanie – z czego zbudować mur obronny?

Dlaczego nikt z mieszkańców Bogatyni w żadnym z programów, czy gazet nie zapytał się, kto w tak ordynarny sposób potraktował przedstawicieli zagranicznych samorządów?
- O tego należy zacząć. Od poważnych pytań.

Należy zadbać by administratorzy lokalni zachowywali się z szacunkiem. Któż rozsądny da wiarę, że jeśli urzędnicy pozwolili sobie obcesowo potraktować posła z Niemiec, kiedy przypili potrzeba – jego samego potraktują z dbałością i uwagą?
- Chyba nie, bo pewnie gdzie indziej, niż w zapobiegliwości, mądrości i rozsądku tkwią korzenie ich władzy.

Owe drobne znaki już dzisiaj przepowiadają lokalnej społeczności co ją spotka. Prorokują mieszkańcom co będzie po zakończeniu wydobycia przez Turów, oraz w jaki sposób zostanie zrekultywowana odkrywka, a w zasadzie, czy zostanie zrekultywowana, czy Bogatynia dalej będzie ich miejscem na ziemi, czy będzie miejscem dla kogokolwiek?

Przed wojną z Persami, jakieś 2500 lat temu, Temistokles udał się do wieszczki, by zajrzeć w przyszłość. Kazała zbudować drewniany mur. Wódz ateńczyków wiedział, że Pytia coś wcześniej zjadła i nie można jej słów brać dosłownie. Zbudował drewniane... statki. Pokonał Persów na morzu. Niewiele się od tamtego czasu zmieniło. Dobra strategia jest podstawą.

Przyszedł czas na Bogatynian. Być może powinni zbudować mur z papieru.
Z kartek wyborczych.
Najlepszym wyjściem byłoby stworzenie potężnego, mądrego samorządu.

Wystarczy spojrzeć na wszystkich jak na sąsiadów, na współobywateli, dla których los będzie taki sam bez względu na przekonania, wiarę czy poglądy.
Dzieci chodzące do szkoły mało obchodzi, na którą partię głosują rodzice? Widzą warkocze, uśmiechy, chłopięcy, czy dziewczyński urok. Dla dobra każdego trzeba stać się właśnie takim, jak one. Tym bardziej, że kiedyś prawdopodobnie większość chodziła do tych samych szkół.

Tę, największą troskę mieszkańców Worka Turoszowskiego, pośrednio rozgłaszał zielony plakat „greenpeace”: Kryzys klimatyczny istnieje. Niedługo kopalni nie będzie. Dzwon już bije!  

min Świat, który nie może zaginąć: więcej
Historia zna przykład, kiedy mieszkańcy Bogatyni zamieniali klęskę nieudanej inwestycji w kopalnię na sukces. Jest nim niedalekie Opolno. Cieszyło się sławą międzynarodowego uzdrowiska. Opowiada o tym wzruszający film ekologów i miejscowej telewizji "Świat, który nie może zaginąć. Górne Łużyce"

Następcy dawnych osiedleńców mogą posłużyć się, jak ich poprzednicy, kreatywnością i rozsądkiem. Biorąc za wzór tak budujący przykład, poradzą sobie w podobnym stylu z teraźniejszym zagrożeniem.

Do kogo skierowane były „pytania do Greenpeace”?

Wróćmy do pytania pani Betty White, specjalistki od PR, jak o sobie pisze.
Pytanie tej pani, w zasadzie retoryczne, a więc zawierające domyślną odpowiedź, było manipulacją. Jedną, w powodzi innych manipulacji. Kierowane było przecież nie do ekologów, a do mieszkańców Bogatyni.  Za udawaną troską kryła się bezwzględność i pogarda. Usypiało czujność w chwili zagrożenia.

Może jednak osoba nie zdawała sobie sprawy, jak przenicowaną ma świadomość przez nachalne, wciąż powtarzane w otoczeniu kłamstwa i nieustannie filtrowane informacje.
Ale czy to lepiej? To by znaczyło, że są mieszkańcy Bogatyni, trwający w dziwnym świecie, który skończy się razem z kopalnią, a oni będą w milczeniu błąkać się nad ponurym wyrobiskiem, jak nad brzegiem Leto, mitycznej rzeki zapomnienia.

Andrzej Mazik

Odkrywki Polska

Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy jako podatnicy za niestosowanie się do (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-28
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-22
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-08
Turów: czy wybory w Czechach przyspieszą zamknięcie kopalni?
2021-09-22
Kary za Turów i transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-06-29
Trudne negocjacje o odkrywce Turów.
2021-06-21
Znów oczy całej Polski skierowane na Turów i Bogatynię
2021-06-17
Negocjacje w Pradze nie rozwiązują prawdziwego problemu Turowa
2021-06-11
Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej (...)
2021-06-09
Sprawa Turowa w TSUE to szansa na sprawiedliwą transformację Polski
2021-06-09
Pytamy kandydatów na burmistrza Bogatyni o przyszłość regionu i transformację (...)
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej