×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 
Hanna Schudy
8 kwietnia 2022
Odkrywki Polska
 

Rząd kłamał – właśnie zapłaciliśmy kary za Turów

Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar nie da się uniknąć, jeżeli będziemy się upierać przy dalszym wydobyciu węgla w odkrywce Turów.

Politycy partii rządzącej i koncern PGE śmiali się twierdząc, że nie mają zamiaru płacić za Turów ani złotówki. Jak obiecywali, tak zrobili, tylko że karę zapłacił kto inny - cała Polska. Właśnie padło na województwo kujawsko-pomorskie i programy edukacyjne. Zapewne niedługo ruszy propaganda, jaka ta Unia jest zła.

Kampania informacyjna w sprawie Turowa od początku miała na celu to, co polski rząd lubi najbardziej –  „szukanie chłopców do bicia”. Rząd i PGE postawiły na starcie z Komisją Europejską oraz TSUE wiedząc, że wiąże się to z karami finansowymi – chodzi zarówno o Turów, ale też o kryzys praworządności, gdzie licznik kar, w odróżnieniu od Turowa, wciąż tyka - to już ponad 700 mln zł (Por. https://infografiki.wyborcza.pl/post/turow/licznik/ )

Teraz kiedy przychodzi do płacenia kar, rusza nowa tuba propagandowa – Unia zabiera Polsce pieniądze, mimo że Rzeczpospolita pomaga uchodźcom. Dochodzi do pomieszania pojęć, gdyż płacenie kar za Turów czy za łamanie praworządności to zupełnie odmienne sprawy niż wsparcie Unii dla uchodźców. Propaganda ma jednak to do siebie, że nie opiera się na faktach, ale na manipulacjach faktami, tak, aby przedstawić rzeczywistość w korzystny, a nie prawdziwy sposób.

Ja płacę, pan płaci, pani płaci

Właśnie okazało się, że doszło do tego, co było do przewidzenia przynajmniej od lutego. Komisja Europejska będzie ściągać kary za Turów z transz, które idą do Polski z pieniędzy funduszy UE. Tym samym Polska nie tyle aktywnie płaci kary za Turów, co straci równowartość tych kar, ale z pieniędzy w ogóle niezwiązanych z tematem energetyki, Turowa czy nawet województwa dolnośląskiego.

Skąd to wiemy? Ministerstwo Finansów udzieliło odpowiedzi dziennikarzom z Dziennika Gazety Prawnej (DGP) w sprawie kar za zignorowanie orzeczenia TSUE dotyczącego kopalni Turów. Kary zostały nałożone po tym, jak Polska nie zamknęła odkrywki, która stała się przedmiotem sporu międzynarodowego. Czesi zaskarżyli Polskę z powodu negatywnego wpływu działalności odkrywki węgla brunatnego na granicy Polski, Czech i Niemiec. Jak ustaliło DGP: „pierwsza transza należnych kar wraz z odsetkami, w kwocie nieco ponad 15 mln euro, potrącona została z Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego). Drugą transzę nieopłaconych kar – również trochę ponad 15 mln euro wraz z odsetkami – KE ściągnęła z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa kujawsko-pomorskiego (ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego)”.

Chichot historii

Spór Polski z Czechami krytykowany był nie tylko przez rząd czy PGE. To głównie mieszkańcy przygranicznych miejscowości Republiki Czeskiej, którzy odczuwają brak wody wysysanej przez odkrywkę Turów ponoszą największe straty w wyniku działaniu Turowa – i jak się okazało ich pozew do Komisji na Turów nie za wiele im pomógł. Niestety umowa między Polską a Czechami w zasadzie nie zmieniła w ich sytuacji. Kopalnia działa nadal, planuje wydobycie do 2044 r., a kary płacone są z pieniędzy podatników, potrącane są z funduszy unijnych, a dodatkowo odszkodowania dla Czech  45 mln Euro popłynęły na podstawie umowy Czech i Polski. Co ciekawe potrącenia z funduszy unijnych odbywają się na zasadzie losowej – pieniądze straci województwo kujawsko-pomorskie. Tyle że to województwo ponosi już straty z tytułu działania odkrywki, ale nie jest to Turów, ale kopalnie po stronie województwa wielkopolskiego – to tam działają odkrywki należące do ZE PAK. W wyniku wydobycia węgla brunatnego poważnie osuszone zostały jeziora pojezierza gnieźnieńskiego. Teraz województwo, na zasadzie pecha, straci pieniądze z programów unijnych przez odkrywkę w województwie dolnośląskim.

Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-PRZYJEZIERZE, który od lat działa na rzecz przyrody i turystyki Pojezierza Gnieźnieńskiego w kontekście wpływu kopalni odkrywkowej na wysychanie zbiorników wodnych komentuje wprost: „To, co zrobił rząd polski i premier Morawiecki powinno zakończyć się dymisją premiera; teraz bowiem za głupotę i konfliktowanie się z Czechami, sprawę z góry przegraną, zapłacimy wszyscy. Te 700 mln złotych to gigantyczna kwota, którą można by wykorzystać na realne plany odejścia od węgla w Polsce. Ale jak zwykle lepiej przypodobać się górnikom i zadbać o słupki poparcia nie licząc kosztów publicznych. Trudno znaleźć rządowi i ZE PAK około 50 mln złotych na naprawienie stosunków wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego, zdegradowanego przez wydobywanie węgla w rejonie Konina. Kary za Turów nie są jednak problemem.  Pytam zatem - Panie Premierze czy to jakiś żart? To z resztą słowa samego premiera do rządu niemieckiego. Widać, że  premier łatwo wskazuje drogi postępowania innym, tylko u siebie nie dostrzega podstawowych problemów. Może się wydawać, że to cyrk albo komedia, ale niestety to nasza rzeczywistość i prawda. Za Turów i błędy rządzących zapłacą wszyscy, nawet tu na Kujawach, tylko nie ci, którzy do tego bałaganu doprowadzili.”

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że województwo straci  projekty, ale sytuacja prawna jest inna. Projekty i płatności za nie będą realizowane, a to dlatego, że jak ustaliło DGP, straty pieniędzy unijnych zostaną uzupełnione pieniędzmi z budżetu państwa. Anna Sąsiadek-Chuchra, dyrektor wydziału certyfikacji Regionalnego Programu Operacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, potwierdza, że „władze regionu zostały poinformowane przez Ministerstwo Finansów o potrąceniu dokonanym przez Brukselę. – Jednocześnie ministerstwo zapewniło, że zaistniała sytuacja nie będzie miała wpływu na dokonywane płatności dla beneficjentów naszego RPO, co jest zgodne z zapisami aneksu nr 1 z 5 sierpnia 2015 r. do kontraktu terytorialnego dla województwa kujawsko-pomorskiego – dodaje nasza rozmówczyni. Nasi rozmówcy z MF dodają, że w praktyce chodzi o pokrycie uszczupleń dokonanych przez KE w programach pieniędzmi z budżetu państwa”.

Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia EKO-UNIA dodaje: „Sukces” rządu Morawieckiego w sprawie Turowa polega na tym, że zapłaciliśmy za przedłużenie działania Turowa ponad 500 mln zł do budżetów: UE, czeskiego i libereckiego kraju. Równolegle straciliśmy ponad 1 mld zł z UE na restrukturyzację tego regionu węglowego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Prąd z Turowa - obciążony karami i opłatami - jest najdroższy w Polsce a może i w Europie. Region Bogatyni i Zgorzelca jest słabo przygotowany do transformacji energetycznej, ale ma za to nierealną, polityczną obietnicę kopania węgla brunatnego do 2044r. Powtarzam pytanie - czy to uczciwa polityka wobec pracowników kompleksu i mieszkańców regionu?”.

Hanna Schudy

Źródła:
https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8395995,potracenia-kar-za-turow-decyzja-ke.html
https://stopturow.com/pl/aktualnosci/pieniedzy-nie-da-sie-pic-czesi-protestuja-przeciwko-porozumieniu-dot-turowa

Odkrywki Polska

Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy jako podatnicy za niestosowanie się do (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-28
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-22
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-08
Turów: czy wybory w Czechach przyspieszą zamknięcie kopalni?
2021-09-22
Kary za Turów i transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-06-29
Trudne negocjacje o odkrywce Turów.
2021-06-21
Znów oczy całej Polski skierowane na Turów i Bogatynię
2021-06-17
Negocjacje w Pradze nie rozwiązują prawdziwego problemu Turowa
2021-06-11
Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej (...)
2021-06-09
Sprawa Turowa w TSUE to szansa na sprawiedliwą transformację Polski
2021-06-09
Pytamy kandydatów na burmistrza Bogatyni o przyszłość regionu i transformację (...)
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej