×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

26 czerwca 2023
Odkrywki Polska
 

2000 osób przy odkrywce Welzow domaga się zakończenia wydobycia węgla do 2030 r.

Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom długoletniego wydobycia w niemieckiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego LEAG Welzow-Południe, położonej zaledwie 60 km od granicy z Polską.

Wydobycie węgla na terenie Łużyc w Niemczech, podobnie jak w Polsce, od wielu lat doprowadza tam do suszy, a poza tym stawia pod znakiem zapytania politykę klimatyczną Niemiec. Zachęcamy do zapoznania się z relacją Radosława Gawlika, prezesa Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Docieramy 25 czerwca na miejsce demonstracji przeciw odkrywce Welzow-Południe (Brandenburgia, ok. 60 km od granicy z Polską) na godzinę przed rozpoczęciem akcji w południe. Jest już kilkaset osób. Stoi wóz, który jest sceną, jakaś grupa piecze bułki na polowej piekarni, inni porozwijali transparenty, część nosi je na sobie. Gra muzyka. Spotykamy działaczy Greenpeace Polska. Trochę później dojeżdżają przedstawiciele Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Ja przywożę reprezentantów Stowarzyszenia EKO-UNIA oraz Zielonego Instytutu. W rezultacie jest nas grupa z czterech polskich NGO z Wrocławia, Warszawy, Lubina, Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Nieźle.

Dlaczego poświęcamy niedzielę? Cel: solidarne wsparcie kolegów z Niemiec we wspólnej walce o przyspieszenie wyłączenia węgla w naszych krajach. Mówimy wszyscy wciąż o 2030 r. w ślad za największą grupą naukowców z IPCC. Wówczas jest szansa na powstrzymanie ocieplenia ziemi o 1,5 st. C. W żądaniach niemieckich organizatorów protestu BUND i Grüne Liga znajdują się inne – również ważne dla polskich odkrywek – postulaty: sprawiedliwa transformacja społeczna, zapewnienie miejsc pracy i odpowiednich wynagrodzeń dla zwalnianych, transfer środków z UE oraz koncernów, które bogaciły się na węglu dla rekultywacji i rozwoju gmin po węglu. Tu dodatkowo, troska o wciąż obecną na tym terenie słowiańską mniejszość serbskołużycką.

Rozwijamy nasze transparenty. EKO-UNIA w kolorze żółto-czarnym: „Kończ węgiel. Wspieraj OZE!” (po polsku i angielsku), Fundacja RT-ON: „Węgiel zostawicie pod ziemią”, Greenpeace: „TURÓW, WELTZOW, COAL OFF”.

Pojawiają się aparaty fotograficzne i kamery reporterów. Nagrywamy wypowiedzi dla mediów niemieckich i polskich.

Wydarzenie rozpoczyna się ok. 45 minutowym koncertem rokowej grupy. Ciekawe, bo zwykle takie koncerty bywały na koniec imprezy. Dobrze grają, to nie amatorzy. Rytmiczna, energetyzująca muzyka. Lider śpiewa niebanalne teksty o zagrożeniu przyrody, klimatu i ludzi, o gubieniu miłości, zagrożeniu ze strony „nazi”, ale też o nadziei. Część demonstrantów, też nasza koleżanka z Greenpeace (!), tańczy „pogo” pod sceną. Podnosi się aż kurz.

Po koncercie demonstracja zaczyna się zaskakująco miło. Pierwsze słowa podziękowania za przybycie i solidarność z protestującymi skierowane są do nas Polek i Polaków. Rozlegają się oklaski. Warto jechać dla takiej chwili :)

Następnie przemówienia, często osobiste wypowiedzi bardzo młodych mieszkańców tego regionu, którzy mówili o rodzinach pracujących przy węglu, ale też o strachu przed przyszłością – zmianą klimatu i warunków życia.

Demonstracja ruszyła ulicami miasteczka na krawędź odkrywki.

Przedsiębiorstwo górnicze LEAG, które zostało wykupione w poprzednich latach przez czeski koncern EPH zarządzający odkrywkami również w Czechach, nie wstydzi się kopalni węgla brunatnego i organizuje na ich brzegach miejsca widokowe. Weltzow-Południe ma także bezpieczny dostęp dla ludzi z widokiem na krajobraz księżycowy odkrywki, a w oddali bloki i chłodnie elektrowni.

Jest kilkoro młodych wodzirejów protestu. Oni „dyktują” hasła i ruchy (coś na kształt ćwiczeń fizycznych), które tłum powtarza. Jest radośnie, energetycznie, gwizdki i skandowania zagłuszają stojących w pobliżu kobiety i mężczyzn w średnim wieku. Ubranych często na czarno, od czasu do czasu nieprzyjaźnie krzyczących w kierunku demonstrantów. Domyślam się, że to pracownicy koncernu energetycznego. Nie podoba im się pomysł skrócenia pracy odkrywki i ta demonstracja.

Dociera do mnie skąd tyle policji. W zamkniętej ulicy prowadzącej do miejsca zbiórki stało kilkanaście wozów z napisem Politzei. Na początku i na końcu protestu maszerują plutony policjantów i policjantek w pełnym rynsztunku. Ewidentnie chcą przeciwdziałać możliwej agresji na pokojową demonstrację. I to się udaje, nie dochodzi do aktów przemocy.

Pochód z transparentami pod małą górkę wspina się do brzegu odkrywki Welzow. Polscy demonstranci z banerami w środku stawki. Teraz z zaskoczeniem widzę, że protest wypełnia drogę ludźmi na odcinku kilkuset metrów. Może być około 2 tys. osób.

Skąd oni się wzięli? W większości to jednak przyjezdni z innych regionów. BUND i Grüne Liga to największe organizacje ekologiczne w Niemczech, poprosili swoich członków o wsparcie protestu, zorganizowali transport publiczny.

Dostaję widokówkę od starszego pana z Luetzerat, miejscowości zniszczonej pod wydobycie węgla w ostatnim czasie w zachodnich Niemczech z Nadrenii Północnej Westfalii. Przedstawiciele EKO-UNII kilka lat temu byli też tam na głośnym proteście, którego symbolem był Las Hambacher (Hambacher Forst) i domki ludzi lasu usytuowane wysoko na drzewach. Pan z Luetzerat dziękuje za nasz przyjazd. Podobnie jak przedstawiciel mniejszości serbskołużyckiej w moim wieku i podobnym kapeluszu słomkowym, z transparentem „Zostawcie też nasze wsie” (w językach serbskołużyckim i niemieckim).

Jednak zdecydowane większość osób to świadoma młodzież nastoletnia oraz osoby w wieku do 20-35 lat. To ich najbardziej dotknie wielkie ocieplenie klimatu. Dla nas i dla nich nie ulega wątpliwości, że walczymy o przetrwanie. Doraźne interesy: zyski koncernów energetycznych oparte na paliwach kopalnych, winny być natychmiast, ale planowo kierowane na technologie oszczędzania energii (efektywności energetycznej) oraz odnawialne. To tu jest większy potencjał nowych miejsc pracy.

Wbrew sceptykom tu i tam, kierunek przejścia ze scentralizowanych paliw kopalnych na rozproszone i odnawialne – za wolno, ale się realizuje. Darek Szwed z Zielonego Instytutu podczas powrotu pokazuje mi w aplikacji w komórce aktualny udział prądu z OZE (w słoneczną niedzielę): w Polsce 54%, w Niemczech ponad 80%.

Wracamy do Polski. Zielona energia też w Polsce, Niemczech i Czechach jest możliwa i konieczna. Im szybciej to zrobimy, tym bezpieczniej i taniej to się uda.

Radosław Gawlik
Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA

Odkrywki Polska

Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy jako podatnicy za niestosowanie się do (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, GDOŚ i Prokuratury Krajowej na wstrzymanie (...)
czytaj całość
Aktywistki i aktywiści z polskich organizacji ekologicznych w niedzielę, 25 czerwca 2023 r. kolejny raz dołączyli do protestu przeciwko planom (...)
czytaj całość
Kraków/Warszawa/Wrocław, 07.06.2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że w sprawie dotyczącej kopalni Turów zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody w (...)
czytaj całość
Od początku sporu między Polską a Czechami, Komisją Europejską i wreszcie TSUE w sprawie Turowa było jasne, że milionowych kar (...)
czytaj całość
Trwa rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotycząca kopalni Turów. Mimo trwających od czerwca negocjacji pomiędzy stronami sporu, Polsce (...)
czytaj całość
więcej
2021-10-29
Przez brak harmonogramu wyłączania węgla region zgorzelecki straci potężne środki (...)
2021-10-28
Naukowcy: nie ma przyszłości dla kopalni i elektrowni Turów
2021-10-22
Protesty związków górniczych to szantaż wobec sprawiedliwej transformacji
2021-10-08
Turów: czy wybory w Czechach przyspieszą zamknięcie kopalni?
2021-09-22
Kary za Turów i transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego
2021-09-20
Ponad 2 miliony złotych dziennie kary za wydobycie węgla w (...)
2021-09-20
Na co pójdą pieniądze podatników: kary za Turów czy podwyżki (...)
2021-06-29
Trudne negocjacje o odkrywce Turów.
2021-06-21
Znów oczy całej Polski skierowane na Turów i Bogatynię
2021-06-17
Negocjacje w Pradze nie rozwiązują prawdziwego problemu Turowa
2021-06-11
Kandydaci na Burmistrza Bogatyni lekceważą dyskusję o przyszłości i sprawiedliwej (...)
2021-06-09
Sprawa Turowa w TSUE to szansa na sprawiedliwą transformację Polski
2021-06-09
Pytamy kandydatów na burmistrza Bogatyni o przyszłość regionu i transformację (...)
2021-06-08
Pieniądze dla Czechów czy na odejście od węgla?
2021-05-21
TSUE zakazuje działalności kopalni Turów
2021-05-19
To już prawie pewne: Przez politykę rządu do Turowa nie (...)
2021-05-13
Nowy blok w Turowie pozbawi szansy na fundusze i dobry (...)
2021-03-31
Kocham Cię jak... Bogatynię?
2021-03-11
Świat, który nie może zaginąć
2021-03-08
Zaproszenie na debatę: Czy kultura i sztuka może uratować Opolno (...)
2021-02-22
Czesi skarżą Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości
2021-02-15
Zdrowie i życie ludzi jest ważniejsze niż zyski węglowych spółek. (...)
2021-01-21
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów.
2020-09-01
Trójstyk niezgody – jak górnicy nie chcieli usłyszeć Czechów i (...)
2020-08-24
Niemieckie odkrywki będą mniejsze a koncerny zarobią mniej, niż myślały
2020-07-16
Posiedzenie Komisji Petycji PE: Turów narusza unijne procedury
2020-07-01
Dość pustosłowia! Walne Zgromadzenie ZE PAK
2020-04-11
Jeziora pokopalniane w Turowie i Bełchatowie – kwaśne zderzenie z (...)
2020-04-10
Polski nie stać na smog i węgiel – Covid (...)
2020-04-01
Jak PGE Turów wykorzystuje szok i kpi z naszych sąsiadów. (...)
2020-03-31
Koncesja na wydobycie do 2025 a może nawet do 2044 (...)
2020-03-30
Minister klimatu przedłużył o 6 lat koncesję dla Kopalni (...)
2020-03-29
Społeczności stają do walki z gigantem węglowym, który kradnie im (...)
2020-03-25
Cicha koncesja dla kontrowersyjnej odkrywki Turów
2019-12-20
Kopalnia Turów lekceważy konsultacje międzynarodowe. Chce pylić, zabierać wodę i (...)
2019-11-28
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-21
Czesko-polskie starcie dyplomatyczne w sprawie rozbudowy odkrywki Turów
2019-11-13
Rząd Czech da odkrywce Turów czerwoną kartkę!
2019-10-15
Hanna Schudy i Radosław Gawlik: Protest na Wiejskiej (...)
2019-10-09
Przepis na bunt społeczny, czyli jak projekt Prawa Geologicznego i (...)
2019-10-04
Apel NGO do Prezesa PKO BP w sprawie finansowania (...)
2019-09-24
Kto organizuje źle, organizuje dwa razy – publiczna rozprawa do (...)
2019-09-17
Rozprawa administracyjna i pikieta w sprawie odkrywki PGE Turów (19.09.2019)
2019-07-08
We are at risk of a Polish-Czech conflict over the (...)
2019-07-04
Grozi nam polsko-czeski konflikt w sprawie rozbudowy Kopalni Turów
2019-05-06
Czesi rozpoczęli transgraniczną oceną rozszerzenie polskiej odkrywki w Zagłębiu Turoszowskim.
2019-05-02
Kochaj sąsiada swego jak...?
2019-01-31
Pod prąd styczeń 2019
2018-11-30
Videorelacja: Alternatywa energetyczna na Dolnym Śląsku wobec węgla brunatnego
2018-11-15
Najwyższy czas na zmianę – Nic o nas bez (...)
2018-10-26
Zagłębie Turoszowskie potrzebuje szybkiej i sprawiedliwej transformacji
2018-09-17
Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów
2018-08-15
Kto ubezpieczy Turów?
2018-08-04
Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne
2018-04-16
Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa
2018-03-03
Wyjątkowe cmentarzysko neolityczne w Górach objęte ochroną konserwatora zabytków
2018-01-31
Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?
2017-10-07
Wielkopolska: Odchodzenie od węgla jest pewne.
2017-05-25
Apel o transformację energetyczną województwa lubuskiego
2017-05-12
Żadnego węgla na stadionie
2017-05-07
Rozwój à la kopalnia Złoczew – spuścić staw, żeby złapać (...)
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-02-23
Konferencja na Świętej Górze dot. palnowanych kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce
2017-02-21
Wiceminister środowiska: Kopalnia odkrywkowa oznacza katastrofę
2017-02-06
Kurhany niczym papierek lakmusowy. Jaka przyszłość czeka region Konina?
2017-01-11
Konin i region – quo vadis?
2016-12-19
Nie - kopalni odkrywkowej
2016-10-02
Co dalej po węglu brunatnym
2016-09-14
Demonstracja w sprawie nowej odkrywki
2016-08-15
Co z kopalnią? PGE wstrzymuje nie tylko oddech.
2016-07-30
Greenpeace w państwie PIS
2016-06-28
Mieszkańcy Wielkopolski protestowali w Warszawie przeciwko kopalni odkrywkowej
2016-06-23
Kopcie piłkę a nie węgiel !
2016-04-28
Sprzedaż koncernu Vattenfall w Niemczech czyli węgiel i gra w (...)
2016-01-31
Apel do Głównego Geologa Kraju przeciw kopalniom odkrywkowym
2016-01-19
Mieszkańcy Dolnych Łużyc / PGE - 6 : 0
2015-12-16
NIe będzie kopalń w Wielkopolsce?
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-12-03
PGE zbuduje Elektrownię Złoczew na 2 tys. MW?
2015-11-25
Anna Dziadek: Na terenach, na których planuje się budowę kopalni (...)
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-10-02
Kończy się czas węgla brunatnego.
2015-08-25
Papież Franciszek sprzymierzeńcem
2015-05-15
Kto zarabia na planach kopalni na granicy
2015-03-18
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-01-08
Polscy rolnicy szykują powstanie.
2014-10-09
J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu
2014-10-03
Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną (...)
2014-09-11
W Sejmie padła ważna deklaracja wicepremiera Janusza Piechocińskiego
2014-07-08
Relacja z demostracji 8.07 w Warszawie
2014-07-04
Anna BIAŁOSZEWSKA: Atterwasch – opowieść o walce
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej