Odkrywki Polska

J. Nieradka: Mieć miedź, czyli lubuska racja stanu

09 października 2014 min
(galeria fotografii)

Przed każdymi wyborami, czy to samorządowymi czy parlamentarnymi, słowa gospodarka i przedsiębiorczość  odmieniane są do znudzenia przez wszystkie przypadki.

Prawie wszyscy kandydaci „rozumieją, wspierają, znają się, rozwijają, traktują priorytetowo” itp., itd. Chcą tworzyć miejsca pracy, walczyć z bezrobociem, zapewnić pracę dla młodych, a do tego godną płacę (cokolwiek to dla każdego znaczy). Słowa, słowa, słowa…

... bo gdy nadarza się szansa, jakiej województwo lubuskie nie miało nigdy wcześniej, sztandary z gospodarczymi hasłami idą w kąt, a „bojownicy” o rozwój gospodarczy wolą dalej szurać w swoich ciepłych kapciach.

Chodzi o miedź. Lubuskie stoi przed ogromną szansą, by południe regionu dokonało prawdziwego skoku gospodarczego. Osiem tysięcy miejsc pracy, inwestycja warta kilkanaście miliardów złotych – kopalnia rudy miedzi – jednak się oddala i stoi pod wielkim znakiem zapytania. Minister środowiska cofnął koncesję przyznaną Miedzi Copper Corporation z kapitałem kanadayjskim, ale oprotestowaną przez KGHM Polska Miedź. Jako jeden z głównych powodów tej decyzji podaje się konieczność zabezpieczenia złóż dla „polskiej firmy”, „ochronę interesów kluczowej spółki skarbu państwa”. Krótko mówiąc, w tym przypadku obcy kapitał jest „be”, a nasz polski „cacy”, chociaż codziennie setki samorządowców w kraju marzą i śnią o zagranicznym inwestorze, miejscach pracy i podatkach przez niego płaconych.

KGHM zablokowało więc w sposób formalny rozwój naszego regionu, wystąpiło przeciwko kanadyjskiemu koncernowi, który chciał zainwestować tuż za miedzą. Nie przeszkadza za to kombinatowi z Lubina kupować koncesje w Kanadzie czy z pompą otwierać nową kopalnię w Chile. Dlaczego więc przez ostatnie 40 lat nie spojrzał nawet na nasz region, a zainwestował np. miliony dolarów w Kongo? Dlaczego wciąż średnie wynagrodzenie w województwie lubuskim to ok. 3300 zł brutto, a w powiecie lubińskim ponad 6500 zł?

Ross Beaty, założyciel, współwłaściciel i prezes Lumina Copper z Kanady na spotkaniu, które odbyło się 3 października w Zielonej Górze opowiadał o przyjęciu, jakie zgotowali mu KGHM i polski rząd. Nie miało to nic wspólnego z polską gościnnością: plotki, podsłuchy, przeszukania, ABW, przyznanie koncesji, jej odebranie. Jedyna pomoc, jaką otrzymali inwestorzy, to wsparcie w Lubuskiem zainicjowane przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej z aktywnością Janusza Jasińskiego i podjęte przez prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza. Konsultacje i spotkania, próby zainteresowania polityków z regionu, pisma do ministerstwa środowiska – niestety, siła oddziaływania i pieniądze KGHM okazały się silniejsze niż nasze pospolite ruszenie. Interes KGHM wygrał z interesem województwa lubuskiego. Ale, ale… piłka wciąż jest w grze – minister środowiska ponownie rozpatrzy obydwa wnioski o przyznanie koncesji na poszukiwanie złóż rudy miedzi. Oby i tym razem podjął decyzję opartą o merytoryczne przesłanki i udzielił koncesji spółce Miedzi Copper. Będzie to początek budowy Lubuskiego Zagłębia Miedziowego, inwestycji która odmieni życie kilkudziesięciu tysięcy Lubuszan, tak jak badania geologa Jana Wyżykowskiego pod koniec lat 50. XX wieku wpłynęły na rozwój Lubina, Głogowa, Polkowic czy Legnicy.

To nasza lubuska racja stanu. Czy tych, którzy tego nie dostrzegają, zasłaniają się linią partii, partyjnymi przełożonymi i wspierają tylko słowem, bez żadnych działań, możemy nazywać „lubuskimi elitami”?  Z tym pytaniem pozostawiam naszych Czytelników, życząc nam wszystkim jesieni w kolorze miedzi.

autor: Jarosław Nieradka
opublikowano w: http://www.bizneslubuski.pl

komentarz redakcji:

min

Tytuł i tekst autora b.dobry, choć nie wiem na ile jest uzasadniony ten sen o potedze ?

Radek Gawlik

tytul: Karta Etyczna organizacji ekologicznychtytul: Więcej rowerów, mniej hałasu i spalintytul: Zasoby wodne w Kalifornii skażone miliardami litrów toksycznych ścieków po szczelinowaniutytul: Podsumowanie Szczytu Klimatycznego w Nowym Jorkutytul: Łużyce w Niemczech: Szwecja chce zatrzymać ekspansję koncernu Vattenfall związaną z węglem brunatnym.tytul: Nowa Premier o polityce energetycznej – dla górników, nie dla społeczeństwa.tytul: Czy rząd Kopacz zda zagraniczny egzamin? Zadecydują kwestie klimatycznetytul: Karpacz: Starosta zgodził się na wycinkę starych drzew w centrum kurortu. Czy rzeczywiście zgodnie z prawem?
view_list  inne artykuły z tematu Odkrywki Polska:
mh

Konsultacje społeczne mogą zadecydować o przyszłości kompleksu węgla brunatnego Turów

Elektrownia Turów właśnie buduje nowy blok energetyczny na blisko 500 MW. Aby ten miał paliwo, potrzebne jest rozszerzenie odkrywki Turów. Inwestor PGE sporządził niedawno raport oddziaływania na środowisko, co oznacza, że zgodnie z prawem rozpoczną się niedługo konsultacje społeczne.

mh

Kto ubezpieczy Turów?

Jaka przyszłość czeka pogłębiającą zmiany klimatu odkrywkę i elektrownię na węgiel brunatny?

mh

Przyszłość Turowa? Niedługo konsultacje społeczne

Bogatynia uchodzi za jedną z bogatszych gmin w województwie dolnośląskim. Dochody generuje tu wydobycie i spalanie węgla brunatnego.

mh

Odkrywka Złoczew oznacza miliardowe straty dla rolnictwa

Powstanie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Złoczew może spowodować nawet 35 mld zł strat w rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym w województwach łódzkim i wielkopolskim. Takie wnioski płyną z opublikowanej dziś przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i Fundację Greenpeace Polska analizy dr. Benedykta Peplińskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

mh

Polskie spółki węglowe. Kto ubezpiecza? Kto inwestuje?

OFE w Polsce nie zmniejszyły swojego udziału w spółkach węglowych. 
Kluczowa rola firm ubezpieczeniowych w procesie inwestycyjnym

pokaż więcej touch_app
link terra
Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe.