×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

1 sierpnia 2013
info
 

Odkrywka węgla brunatnego zmienia krajobraz.

3 lata temu na Kujawah, na pograniczu województw Kujawsko - Pomorskiego i Wielkopolskiego, otwarto odkrywkę Tomisławice.

INWESTYCJI TEJ TOWARZYSZYŁY PROTESTY EKOLOGÓW OBAWIAJĄCYCH SIĘ OSZUSZENIA POBLISKICH JEZIOR, ZWŁASZCZA ODLEGŁE GO O 8 KM GOPŁA. SPRAWY SĄDOWE DOTYCZĄCE DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ TOCZĄ SIĘ DO DZIŚ, KOMISJA EUROPEJSKA NADAL BADA KWESTIĘ EWENTUALNEGO ZŁAMANIA PRAWA UNIJNEGO, A NAUKOWCY SPIERAJĄ O DŁUGOFALOWY WPŁYW ODKRYWKI NA CHRONIONE OBSZARY NATURA 2000. W MIĘDZYCZASIE WYKOPANA ZOSTAŁA W GMINIE WIERZBINEK PAROKILOMETROW A DZIURA, OBOK WYROSŁA RÓWNIE IMPONUJĄCA HAŁDA. MIEJSCOWI KTÓRYCH GOSPODARSTWA ZNALAZŁY SIĘ NA TERENIE DZIURY LUB HAŁDY WZIĘLI ODSZKODOWANIA I WYJECHALI, ICH SĄSIEDZI ZOSTALI – NIEKTÓRE DOMY ODDZIELA OD ODKRYWKI KILKADZIESIĄT METRÓW. TO O NICH JEST TEN REPORTAŻ.

Gałczyce.

Pan Jan ma do odkrywki podejście filozofi czne. Przez ponad rok patrzył co dzień na rosnącą hałdę piachu, jak coraz bardziej zasłania mu wschód słońca.
Pan Jan wie jak jest, no bo sam pracuje na kopalni. No, właściwie nie na kopalni, tylko dla prywatnej spółki co robi zlecenia dla kopalni, o to ma akurat żal bo mu mniej płacą niż powinni. Gdyby sam na papierze był górnikiem, miałby barbórkę i przywileje, no i większe pieniądze. No, ale wiadomo, dobrze jak praca jest – pracodawcy się wkońcu nie wybiera. Jest operatorem przenośników, i wie jak taka hałda powstaje. Zresztą – nie ona jedna. Pan Jan przez 30 lat pracował na różnych odkrywkach, to widział niejedną dziurę – czyli wyrobisko, i niejedną hałdę – czyli zwałowisko – bo tak się to fachowo nazywa. No, inna rzecz że co innego widzieć górę żwiru i gliny w pracy, a inna mieć ją za płotem, ale przecież idzie się przyzwyczaić. „Ja wiem, że to zupełni e nie wygląda jak pan przyjeżdża z miasta to panu przeszkadza, że tu hałda, a tam dziura, to wygląda bardzo paskudnie. Ale jakby pan to oglądał pomalutku, od podstaw, to idzie się przyuczyć do wszystkiego ” – uśmiecha się. „Jak zaczęli ją sypać , to mi małżonka zaczęła piszczeć, ale mnie to tam nie ruszało. No, fakt, jak ją sypali to hałas był jak nic, tak się trzęsło że jak herbata była na stole to się wylewała. Ale teraz od paru miesięcy jest już spokój. Za 20 lat to zalesią i będzie ładnie ”. Pan Jan oddycha z ulgą.
 

Gałczyczki.

Pani Renata niespecjalnie ma czas myśleć o odkrywce. 15 dzieci w różnym wieku, część już pełnoletnia, najmłodsze dwutygodniowe – to wypełnia życie. Czasem się zastanawia, że może lepiej że ją kopalnia zostawiła, choć z początku mówili że ją wykupią. „Ja tam się cieszę i nie cieszę.
Bo gdyby wykupili tę moją gospodarkę, to ja mam już dorosłe dzieci, i każde chciałoby wtedy dostać swoją część, i ja bym musiała taką cenę od kopalni dostać żeby siebie urządzić, a i dzieciakom coś dać. A tak to wszyscy mieszkają ze mną.” – wywód jest prosty i logiczny. Żadnych wątpliwo ści nie mają za to nastoletnie dzieci pani Renaty, które korzystają na potęgę z największej piaskownicy na Kujawach – wbiegają na hałdę, zjeżdżają z niej, kopią w niej dziury i generalnie cieszą się każdą chwilą. Być może kiedyś sami zostaną górnikami i będą takie hałdy sypać ?

Gałczyce.

Pani Barbara ma najbardziej żal o to odszkodowanie. Że kopalnia na pieniądzach nie siedzi, to wszyscy wiedzą, choć tym co ich wykupywali podobno nieźle płacili. Ale żeby człowiekowi dać za popękane ściany 1000 zlotych – to przecież śmiechu warte. „Ci co ich wysiedlili to ręce do Boga złożyli, a my tu zostali. Teraz mamy przechlapane, najpierw hałas był straszny, potem kurz – z tych skał, z tych zaspów. Jak panowie z ochrony środowiska przyjechali, to powiedzieli że to nic, że oni nasypią i sobie pójdą. A co z tego, jak tu wszystkie płytki poodpękiwały, wieczorem to takie były wstrząsy że się na łóżku nie dało leżeć. Ten tysiąc to ledwo starczył by ścianę pomalować, a i tak czekałam 7 miesięcy ”. Pytana czy myślała by nie brać tych pieniędzy i domagać się więcej, waha się. „No wzięłam, co miałam zrobić ? To jednak jakieś pieniądze.”

Galczyce.

Pani Władysławie co mieszka naprzeciw pan i Barbary też zaproponowali tysiąc. Nie wzięła, bo niby co miałaby z taką kwotą zrobić ? „Ja to nie jestem ani za ani przeciw kopalni, ale przecież zate pieniądze domu nie naprawię. Więcej nie chcieli dać, ten pan to mnie jeszcze postraszył, że jak się będę upierała i nie przyjmę tego odszkodowania, to przyślą komisję co stwierdzi, że mi się nic nie należy. Bo mówi, my potrafimy pani udowodnić, że te szkody to nie są wcale szkody górnicze, że może grunt osiada, albo dom stary to się rozpada ”. Pani Władysława wzdycha. „Potem mówili syna zatrudnią na kopalni, jak się tylko pretensji zrzeknę. No to może bym się zrzekła, ale potem okazało się że oni kucharzy ani piekarzy nie potrzebują – a syn właśnie po takiej szkole, i pracy dla niego nie ma ”. Pani Władysławie szklą się oczy. „No i tak tu sobie żyję. Najgorsze są te burze piaskowe, wie pan co to jest ? Jak tylko wiatr od zachodu przyjdzie to tu tylko żółty pył, jakby się na pustyni mieszkało, świata nie widać ani wte ani wewte. Ale mi powiedzieli, za kilka lat oni to tak pięknie zalesią że będę mieszkać w przepięknej okolicy, to sobie wtedy mogę flintę kupić i na dziki polować” – śmieje się.

Gałczyce.

Pan Piotr z żoną codziennie patrzą jak znikają jego stawy i gotują się w bezsilnej złości. „No jest jak jest, wszystko powysychane, stawy poszły w diabły, studnie puste, wody nie ma ”. Faktycznie, po stawie tuż przy domu zostało tylko spękane dno, i zdjęcie na laptopie jak pływa po nim łabędź.
„Panie, my tu truskawki mieli, i cukinię mieli, to wody potrzebuje, tośmy ją z naszych stawów brali, teraz katastrofa, na samych warzywach jesteśmy w tym roku 30 tysięcy do tyłu. Tu wody zawsze było pełno, na wiosnę te łąki były zawsze zalane, teraz Sahara a przecież dopiero co się zima skończyła, dopiero co roztopy były. Jeszcze nam mówią, że to susza, że deszcz nie pada – to ja się pytam czemu gdzie indziej nie wysycha, przecież jak tam pada to i tu pada, a jak tam nie pada to i tu nie pada ” – podnosi głos. Faktycznie, gdy jesteśmy następnego dnia w rejonie jeziora Głuszyńskiego, może 10 km dalej od odkrywki, już od Byczy w każdym stawku stoi woda, a na polach zalegają kałuże po stopniałym śniegu. „Jak nam wcześniej mówili, no ci niby ekolodzy, że t ak będzie, to żeśmy się śmiali, i ja się śmiałem, że bajki opowiadają. Bo chłop już taki jest że jak nie zobaczy sam, na skórze nie poczuje, to nie uwierzy ”. Panu Piotrowi zaczyna drżeć głos. „Najgorsze jest, że teraz naszego gospodarstwa to nawet nikt nie chce kupić. Był facet z Łodzi, jak się dowiedział że obok odkrywka, to chciał dać 100 tysięcy za całą gospodarkę, dla śmiechu chyba.”

Boguszyce.

Historia pana Jana z żoną, jeśli prawdziwa, jest wstrząsająca. Nie chodzi o to, że gospodarstwo stoi na samej krawędzi wyrobiska, a łyżka koparki obraca się miarowo za oknem. Pan Jan jest z tych, którym cała gmina zazdrości – ich ziemia w całości pójdzie pod odkrywkę, wezmą pieniądze i zaczną życie od nowa. U pana Jana poszło o wycenę. „Ja już 4 lata się skarżę z tą kopalnią, te sprawy się toczą jak się toczą, bo sądy w Polsce są sprawiedliwe, ale nierychliwe. Już drugi rok jak pan widzisz zabrali mi ziemię” – pokazuje ręką na dziurę zaczynającą się tuż za oknem i ciągnącą po horyzont – „Ja miałem jedną wycenę, a oni drugą. Sąd ma wycenić po swojemu, ale to potrwa, a w międzyczasie zrobił takie zabezpieczenie, na wniosek kopalni, że weszli mi na grunty. Więc ja teraznie mam ani odszkodowania, ani środków do życia. Czy to jest normalne w tym kraju – jak pan uważa? Bo mi się wydaje, że coś jest nie tak. Oni mnie po prostu chcą zmusić, jak Łukaszenko na Ukrainie, że jak nie będę miał co jeść to przyjdę do nich na kolanach. Jeszcze mi wójt przysłał podatek do zapłaty, no za te grunty których już nie mam, bo mówią że skoro ich sądownie jeszcze kopalni nie oddałem, to znaczy je mam, trzeba płacić. A że ich już nie ma, bo jest dziura, to nieważne ”. Wyraźnie poirytowany pan Jan pokazuje ponaglający list z gminy, z naliczonymi kosztami upomnienia. „W tym roku mi mają dom wyburzać, a jak nie mam gdzie mieszkać, to mi mają dać pomieszczenie zastępcze, gdzieś w Wierzbinku. No bo przecież mogę wziąć odszkodowanie, to które mi dają, tyle ile oni wycenią ”. Żona pana Jana nie odzywa się, ale cały czas głową potakuje. „Na zebraniu powiedzieli że od tych gospodarzy, których gospodarki pójdą pod odkrywkę, jednego z synów przyjmą do pracy, no takie odszkodowanie za straconą ojcowiznę. A mój syn właśnie skończył technikum górnicze, to i go wzięli, 9 miesięcy pracował na kopalni. Ale przez to że ja byłem taki oporny w tej walce, to go zwolnili. Wcześniej mu powiedzieli że jak ojciec podpisze, to mu nawet kierownicze stanowisko dadzą.” Trochę nie dowierzamy w to wszystko, więc pan Jan nas oprowadza dookoła domu, koparka tak blisko że nie wchodzi w obiektyw. Trzy miesiące później okazuje się historia pana Jana jest jednak prawdziwa - pokazuje ją Elżbieta Jaworowicz w „Spra wie dla reportera”.

Palmowo.

Józef Imbiorski, przez wiele lat sołtys Tomisławic, wierzy w sprawiedliwość. Sam na razie do odkrywki ma z dwa kilometry, ale kiedyś będzie ją miał za płotem. Od kilku lat toczy bój sądowy z kopalnią, o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej. Wygrał proces w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu, po kasacji złożonej przez kopalnię Naczelny Sąd Administracyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Poznań. Wszyscy już myśleli, że przegrał, a tu niespodzianka – poznański sąd jesienią 2012 znów stwierdził wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa, w toku kolejna kasacja w Warszawie. „Oni mówią wszystko w porządku, że odkrywka zgodna z prawem. Ja mam swoich prawników, co mówią że prędzej czy później sprawę wygram. A jak kopalnia straci decyzję środowiskową, to za chwilę zabierzemy im koncesję na wydobycie węgla, i pozwolenie na budowę też. I to będzie koniec tej odkrywki ” – mówi twardo.

Gałczyczki.

Pan Sławek nie myśli o tak poważnych sprawach, żyje raczej problemami dnia codziennego. Jego gospodarstwo leży na samym końcu drogi, tuż przed zwałowiskiem. „Teraz jest trochę gorzej, bo wszędzie daleko, bo wszędzie objazd, kiedyś była tu na wprost droga do Ostrowa, ale właściwie to po co tam jeździć, tam już wszystko wysiedlone”. Pokazuje nam wyschnięty stawek. „Kiedyś brałem z niego wodę na pole, ale wysechł. Do prowadzili hydrant, ale za każdy metr sześcienny muszę płacić. Byłem w kopalni w sprawie odszkodowania, ale powiedzieli nie mają na to środków finansowych. No, to już nie pytałem ”. Pan Sławek jednak stara się też widzieć dobre strony swojej sytuacji. „Ale teraz przynajmniej jak tę drogę odcięli, to cisza i spokój, nie jeżdżą auta, jak przejedzie jeden samochód na dzień to jest dużo, ptaki śpiewają, pięknie jest ” – dodaje optymistycznie.

autor: Jan Bóbr

info

 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
Dwaj wybitni eksperci wskazują min, że przejście z węgla brunatnego na OZE daje od 2 do 3 razy więcej miejsc (...)
czytaj całość
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)
czytaj całość
Po trwającej dekadę walce mieszkańców gmin Gubin i Brody wspieranych przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace, jest znacząca decyzja o (...)
czytaj całość
więcej
2019-08-02
Nieposłuszeństwo w imię dobra wspólnego. Kontrowersje po Obozie dla Klimatu
2019-08-01
wykazHomeDM - okno duze + okna mniejsze
2019-07-08
W Gminie Brody świętowano 10-lecie referendum lokalnego w sprawie kopalni (...)
2019-04-02
Transformacja energetyczna regionu konińskiego – raport IBS. List otwarty
2019-01-21
Polityka klimatyczno-energetyczna w krajach Grupy Wyszehradzkiej
2018-10-03
Węgiel brunatny w XXI wieku – zwyczajny biznes czy katastrofa?
2017-12-15
Oczkowice: straty przewyższą wartość węgla
2017-10-11
Kopalnia chce wydać 12 milionów. Za węgiel przepompują wodę?
2017-08-26
*Czerwona linia* na znak protestu antyodkrywkowego w Niemczech
2017-06-24
Kilka fotek z Bułgarii
2017-06-19
Druga uzasadniona opinia KE w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
KE ponownie upomina Polskę w sprawie odkrywki Tomisławice
2017-06-15
Konferencja Zielonych: Transformacja energetyczna racją stanu Polski
2017-06-12
„Transformacja polskiego rynku energii elektrycznej - czas na strategiczne decyzje”
2017-04-06
W Niemczech rezygnują z odkrywek a u nas?
2017-03-30
Ziemia kontra węgiel
2017-03-04
Wpływ zbiornika jeziorsko na obszary prawem chronionej przyrody
2016-12-04
"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki (...)
2016-12-04
List Otwarty Koalicji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE"
2016-12-04
Akcja "Złoczew"
2016-11-21
Odpowiedź na interpelację nr 6901 w sprawie odkrywki Ościsłowo
2016-11-13
Wójt gminy Rząśnia: Projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej
2016-11-08
Stowarzyszenie „TAK – dla Kopalni Złoczew”.
2016-10-11
Elektrownia i kopalnia w Gubinie? PGE czeka na koncesję
2016-10-03
Czas rezygnować ze starych technologii.
2016-09-25
Szkoły w gminach Gubin i Brody zostały prosumentami
2016-08-26
Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą kopalni odkrywkowej. Protestowali w Warszawie
2016-08-24
Okłamiecie? Okłamiemy!
2016-08-02
Raport *Węgiel brunatny - początek końca?*
2016-07-27
Wielkopolska walczy z kopalniami węgla brunatnego
2016-07-22
Odkrywkowy raj. Tam PGE zbuduje nowe kopalnie
2016-07-15
Debata "Węgiel – surowiec samych superlatywów? Trendy globalne"
2016-07-15
KOPCIE PIŁKĘ A NIE WĘGIEL!
2016-06-20
Apel do premier B. Szydło o okrągły stół dla węgla (...)
2016-06-03
Nationale Nederlanden - cichy sponsor brudnej energii w Polsce
2016-05-17
Zapraszamy na warsztat dla dziennikarzy obywatelskich!
2016-05-17
10 maja 2016 - protest w Warszawie
2016-05-12
Solidarność chce kopalni w Gubinie
2016-02-22
Czeski minister środowiska dopytuje o Turów i Bogatynię
2016-01-04
Marsz przeciwko odkrywkom
2015-12-28
Solorz do roboty za 1500 zł
2015-12-16
Wielkopolska – spichlerz Polski zamieni się w pustynię?
2015-11-19
Prezydent Andrzej Duda przeciwko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego!
2015-11-16
Koniec z polityką realną – czas na akcję Ende Gelände! (...)
2015-11-07
Greenpeace wyłączony z zakupu kopalń Vattenfalla
2015-11-05
Czy lubuski RDOŚ zgodzi się na kopalnię odkrywkową?
2015-10-11
Przedstawicielka PGE w TV Regionalnej zapowiada budowę kopalni za dwa (...)
2015-10-11
Co dalej z elektrownią i kopalnią? Samorządowcy są pełni obaw
2015-09-09
Kopalnia odkrywkowa na rolniczej Wielkopolsce ?
2015-09-07
Konkurs: Jak żyć w cieniu odkrywki?
2015-08-18
Rolnicy nie będą musieli co roku przedłużać umów dzierżawy gruntów
2015-08-16
Relacja: Obóz klimatyczny w Nadrenii
2015-08-10
Trupią głową przeciwko węglowi brunatnemu
2015-08-05
Dzieje się w Niemczech!
2015-07-09
Kolejne ćwierć miliona złotych w ... Analizę.
2015-07-03
strategia dla gminy Babiak
2015-07-03
ŚLESIN. Referendum w sprawie nowej odkrywki?
2015-06-29
Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
2015-06-24
Niemieckie Odkrywki
2015-06-12
Zróbcie cokolwiek, póki jeszcze jesteście! - apelują rolnicy.
2015-05-22
konferencja:
2015-05-18
Polemika: Dziadek do Marszałek Polak: kopalnia odkrywkowa nie jest (...)
2015-05-18
Marszałek Polak do Dziadek: Nie tylko lasy i jeziora, ale (...)
2015-05-17
Co się stanie jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na (...)
2015-05-15
Koncern Vattenfall poirytowany prowokacją medialną w wydaniu berlińskiego kolektywu PENG!
2015-05-04
Relacja: Anti-Kohle-Menschenkette 2015
2015-04-20
Parlament Europejski wezwie polski rząd do wyjaśnień w sprawie odkrywki
2015-04-08
Zarządzenie zastępcze w prawie geologicznym i górniczym
2015-04-08
TVP INFO: Protest przeciw odkrywce w gminach południowej Wielkopolski
2015-04-08
Rolnicy nie chcą kopalni węgla brunatnego
2015-02-21
wycofywanie aktywów z firm wydobywających i wykorzystujących paliwa kopalne
2015-02-04
Kopalnia odkrywkowa w Wielkopolsce?
2014-12-06
Vattenfall pozbywa się węgla brunatnego
2014-12-02
Węglowa schizofrenia Niemiec
2014-12-01
Wstrząsy w woj. łódzkim
2014-11-09
Gdzie diabeł nie może, tam DZIADEK pośle!
2014-11-09
"Ekoterrorystka" na liście PiS
2014-11-08
W temacie spotkania zwolenników kopalni z ministrem PIechocińskim w dniu (...)
2014-10-09
Jest wyrok NSA w sprawie odkrywki Tomisławice. Korowód koncesyjny jeszcze (...)
2014-09-20
Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla (...)
2014-09-19
J. Kubicki: Ostro o *utracie* ważnych w regionie inwestycji
2014-09-03
St. Iwan: Kompleks energetyczny będzie. W czyim interesie działają ekolodzy? (...)
2014-08-24
Łańcuch Ludzi przeciwko kopalni odkrywkowej - relacja
2014-08-15
Stop odkrywce
2014-07-26
RZECZ KROTOSZYŃSKA: Są przeciwko kopalni
2014-07-21
Przeciw odkrywkom
2014-07-14
Złoża węgla brunatnego w Polsce
2014-07-09
Czy górnictwo węgla brunatnego przeżyje?
2014-07-07
demonstracja 8 lipca
2014-07-07
Odkrywki- wyschnięte studnie, pękające ściany
2014-07-04
Anna Białoszewska : Atterwasch – opowieść o walce
2014-05-26
Tusk: budowa kopalni Gubin-Brody to odległa przyszłość
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej