Harmonogram konferencji prasowych podczas wizyty na Dolnym Śląsku Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego
w związku z planami budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego
W dniach 30 – 31 maja Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego przeprowadzi misję śledczą na Dolnym Śląsku, aby zbadać konflikt wokół planów budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową na terenie sześciu dolnośląskich gmin. Ma spotkać się także z przedstawicielami Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, którzy reprezentują społeczności lokalne zagrożone odkrywkami z pięciu polskich województw.
Powodem złożenia petycji do Parlamentu Europejskiego było nieuszanowanie przez polski rząd wyników referendów lokalnych w sześciu dolnośląskich gminach w 2009 roku, w których 95% mieszkańców opowiedziało się przeciwko budowie odkrywki. Mimo tak wyraźnego sygnału od obywateli władze RP kontynuują projekt. Znalazło to odzwierciedlenie w przyjętych przez rząd dokumentach: Polityce Energetycznej Polski do 2030 roku i Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, w których zaplanowana jest ochrona złoża węgla brunatnego przed zabudową nową infrastrukturą. Nieruchomości już tracą na wartości a dynamiczny jak dotąd rozwój gmin objętych planami budowy kopalni odkrywkowej może ulec całkowitej blokadzie.
Podczas wizyty zaplanowano dwa wydarzenia dla mediów.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach. Prosimy jednocześnie o potwierdzenie uczestnictwa na podane adresy lub numery telefonów.
Wstępny program wizyty:
30.05, czwartek
11.00-12.00 spotkanie Komisji Petycji z petycjonariuszami, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, ul. Widok 10, tel. 71 337 63 63
14.30-17.00 wizyta na terenach gmin zagrożonych odkrywką (nowa infrastruktura, obszary NATURA 2000, przelot nad regionem), ok. 15.30 otwarte spotkanie z mieszkańcami, władzami lokalnymi w Gminnym Ośrodku Kultury w Raszówce, połączone z briefingiem dla mediów
31.05, piątek
11.00 - 11.30 konferencja prasowa, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, ul. Widok 10, tel. 71 337 63 63
13.30-15.00 spotkanie z władzami województwa, Dolnośląski Urząd Wojewódzki,Plac Powstańców Warszawy 1, Wrocław
1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE
2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?
3. Węgiel w Turowie, (...)
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
Solidarność międzynarodowa pilnie potrzebna! Koncern PGE chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla. Istnieje poważna groźba utraty wody pitnej dla blisko (...)