×
logo
kontakt:
redakcjaeko.org.pl
odkrywki dla klimatu energia prawo rzeki smog ptaki drzewa o nas gry
logo
 

4 grudnia 2016
info
 

"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE"

Oddziaływanie społeczne i zdrowotne spółek należących do ZE PAK oraz koszty zewnętrzne planowanych przez ZE PAK kopalni odkrywkowych węgla brunatnego

"ZE PAK czy rzepak? raport Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" pt. „Oddziaływanie społeczne i zdrowotne spółek należących do ZE PAK oraz koszty zewnętrzne planowanych przez ZE PAK kopalni odkrywkowych węgla brunatnego"

Raport jest próbą wywołania dyskusji społecznej na temat ogółu zysków i strat, będących wynikiem wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz produkcji energii poprzez jego spalanie. Autor dokumentu analizuje, czy jest sens i czy da się zgodnie z polskim i unijnym prawem otwierać nowe odkrywki węgla brunatnego, a także kto w rzeczywistości finansuje niezapłacony przez spółkę ZE PAK rachunek szkód.

Grupa kapitałowa ZE PAK jest właścicielem czterech elektrowni opalanych węglem brunatnym, zlokalizowanych w centralnej Polsce, w województwie wielkopolskim. Paliwo dla elektrowni jest pozyskiwane w tzw. "zagłębiu konińskim", z wieloodkrywkowych kopalni Konin i Adamów. Obecnie czynnych jest 5 odkrywek, z których 2 zostaną w najbliższym czasie zamknięte. ZE PAK dąży do uruchomienia nowych odkrywek, które zapewniłyby węgiel dla elektrowni na kolejną dekadę (Ościsłowo, Dęby Szlacheckie,…)

Eksperci wskazują, że korzyści z produkcji i sprzedaży energii na bazie węgla brunatnego oraz miejsca pracy dzięki niej utrzymane są wielokrotnie mniejsze od strat dla lokalnej gospodarki, ludzi i środowiska, i dodatkowo...zwiększą bezrobocie. A zatem, czy tworzenie nowych odkrywek jest uzasadnione?

Otwieranie nowych odkrywek wiąże się z coraz większym oporem społecznym, czego wyrazem są wielotysięczne protesty w południowej Wielkopolsce oraz referendum wygrane przez przeciwników budowy odkrywki Dęby Szlacheckie w gminie Babiak w czerwcu 2015 roku. Przeciwnicy odkrywek zwracają uwagę szczególnie na wysokie koszty dla lokalnej społeczności, środowiska, uciążliwość kopalni związaną z hałasem, zapyleniem oraz pogłębiającym się niedoborem wody.

"ZE PAK, w pogoni za zyskiem, nie jest zainteresowany podjęciem dyskusji o całościowym rachunku zysków i strat dla ogółu społeczeństwa oraz dla społeczności lokalnej terenów, na których planowane są kopalnie odkrywkowe" - pisze Kuba Gogolewski, autor raportu.

Raport koncentruje się na działalności koncernu ZE PAK, który jako przedsiębiorstwo prywatne, wytwarzające energię elektryczną w ponad 90 proc. z węgla brunatnego, pozwala z wysoką dokładnością wykazać związek między zmianami w otoczeniu zewnętrznym, a sytuacją oraz działaniami podejmowanymi przez spółkę. Przypadek ZE PAK pozwala zilustrować koszty społeczne, wynikające z działalności oraz ewentualnego ogłoszenia upadłości spółki. Ukazuje również ograniczenia odpowiedzialności społecznej, środowiskowej i zdrowotnej przedsiębiorstw prywatnych.

Drugą, równie ważną kwestią analizowaną w raporcie, jest pytanie – czy istnieje możliwość uruchomienia zgodnie z obowiązującym prawem nowych kopalń odkrywkowych przez spółkę ZE PAK bez naruszenia prawodawstwa UE, a w szczególności w zgodzie z celami i wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej? Jak pokazuje raport - nie ma takiej możliwości.

cały Raport:

http://rozwojtak-odkrywkinie.pl/index.php/pl/component/k2/ze-pak-czy-rzepak-raport-o-kosztach-zewnetrznych-kopalni-i-elektrowni-ze-pak-s-a

O Raporcie bardzo ciekawie rozmawiano także w audycji w radiu TOK FM. Dyskutowali Jakub Gogolewski – autor raportu, Łukasz Adamkiewicz i dr Benedykt Pepliński – dobre, przekonujące argumenty poparte liczbami. Naprawdę warto posłuchać.

http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Raport-o-kosztach-zewnetrznych-kopalni-i-elektrowni-ZE-PAK-S-A-Komentuja-Jakub-Gogolewski-Lukasz-Adamkiewicz-i-dr-Benedykt-Peplinski/42372

info

1.    To nie wyrok sądu zadecyduje o zamknięciu kompleksu Turów 2.    Za dekadę Turów potrzebny tylko zimą. Latem "nie dopcha się (...)
czytaj całość
    1. Transformacja Zagłębia Konińskiego napotyka na przeszkody     2. W Bełchatowie rośnie poparcie dla Konfederacji. Czy ma to (...)
czytaj całość
    1. PGE mówi otwarcie – od 2030 r. sukcesywne wyłączanie bloków     2. Elektrownia Pątnów będzie stopniowo wyłączana   (...)
czytaj całość
 1. Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE  2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta?  3. Węgiel w Turowie, (...)
czytaj całość
  odkrywki Polska
Rząd PiS w przypadku Turowa wybrał kampanię antyczeską i antyunijną oraz pseudopatriotyzm węglowy. Zapłaciliśmy (...)
czytaj całość
31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, (...)
czytaj całość
Naczelny Sąd Administracyjny przesunął do 18 lipca br. termin ogłoszenia orzeczenia ws. zażalenia PGE, (...)
czytaj całość
czytaj całość

  subskrybuj newslettery eko.org.pl

subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
subskrybuj newsletter
czytaj najnowszy
newsletter  
  przeglądaj archiwum
  subskrybuj newsletter
  zrezygnuj z subskrybcji
czytaj całość
Dotychczasowa koncesja wygasa w kwietniu 2020 r. Pozwolenie na kontynuację wydobycia zostało przyznane na podstawie przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
czytaj całość
+ więcej z info
Licencja Creative Commons Materiały zgromadzone na serwisie dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe
Korzystanie z naszego serwisu oznacza akceptację przez Państwa naszej Polityki prywatności.
Zobacz więcej