Niemcy: zatrzymanie przesiedleń pod kopalnię odkrywkową
Vattanfall wycofuje się stopniowo z planów przesiedleń pod kopalnię Nochten II. Częściowe wyłączenie Jänschwalde nie potwierdzone.
Cottbus: Opłata klimatyczna dla starych elektrowni węglowych albo rezerwa mocy? Spekulacje w sprawie wyłączenia dwóch bloków elektrowni (2x500 MW) Jänschwalde nie zostały w czwartek potwierdzone przez koncern Vattenfall. „Nie mamy wiedzy, jaka będzie polityczna decyzja w sprawie dyskutowanej rezerwy mocy” – wyjaśnia rzecznik prasowy koncernu Vattenfall Thoralf Schirmer. W tej sprawie będą się musiały umawiać firmy energetyczne.
Tymczasem wieczorem Vattenfall ogłosił, że do końca czerwca 2015 wszystkie czynności związane z przesiedleniami pod kopalnię Nochten II w Saksonii zostaną zatrzymane. Powodem są niepewne warunki ramowe polityki energetycznej w sprawie węgla brunatnego.
W doniesieniu medialnym koncernu górniczego czytamy, że kontynuowana będzie pomoc prawna dla gmin z regionu Görlitz (m.in. Schleife i Trebendorf). Również w sprawie planowanej rozbudowy kopalni Welzow-Süd w Brandenburgii rozpatrywane będzie zatrzymanie dalszych planów przesiedleń – odpowiada rzecznik koncernu.
Organizacja ekologiczna Greenpeace stwierdziła, że w końcu koncern przyznał się, że czas węgla brunatnego w Niemczech dobiega końca. „Aby zapewnić teraz ludziom w regionie bezpieczeństwo planowania, koncern Vattenfall musi teraz zrobić ostatni krok i wycofać się ostatecznie z planowania budowy kopalni odkrywkowych” – mówi ekspertka ds. węgla w Greenpeace Susanne Neubronner.
Dla Vattenfallu zaistniała sytuacja z pewnością nie jest korzystna. Od miesięcy koncern szuka nabywcy na swoje kopalnie i elektrownie w Saksonii i Brandenburgii. Około 8000 zatrudnionych jest kopalniach i elektrowniach. Dotychczas nowy właściciel nie jest znany. To czy w ogóle dojdzie do poszerzania kopalń, nie jest na razie pewne.
Oryginał: http://www.lr-online.de/
tłumaczenie: Hanna Schudy