Interpelacja posła Sługockiego w sprawie koncesji na wydobycie złóż węgla brunatnego w rejonie miejscowości Gubin oraz Brody
Po raz kolejny interpeluję do Pana Ministra wsprawie rozpoczęcia eksploatacji złóż węgla brunatnego na terenie gmin Gubin oraz Brody (...)[ i budowy elektrowni ].
Interpelacja
(nr 24945)
do ministra gospodarki
w sprawie koncesji
na wydobycie złóż węgla brunatnego w rejonie miejscowości Gubin oraz Brody
Szanowny Panie Ministrze! Po raz kolejny interpeluję do Pana Ministra wsprawie działań prowadzących do rozpoczęcia eksploatacji złóż węgla brunatnego zlokalizowanych na terenie gmin Gubin oraz Brody w województwie lubuskim wraz z jednoczesną budową elektrowni.
Obecnie w naszym kraju 30% energii elektrycznej wytwarzane jest z węgla brunatnego. W ocenie ekspertów jest to najtańsze źródło energii. Jego wydobycie w naszym kraju sięga obecnie 65 mln t rocznie. Niestety eksploatowane dotychczas polskie złoża kończą się. Z powodu wyczerpania złóżw ciągu następnych kilkunastu lat przestaną działać elektrownie Turów i zespół Pątnów-Adamów-Konin. Jednocześnie zgodnie z prognozami do roku 2030 zapotrzebowanie na węgiel brunatny będzie systematycznie wzrastać, co związane jest z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Abyutrzymać obecny poziom ogólnopolskiego wydobycia węgla brunatnego konieczny dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, niezbędna jest budowa zespołu kopalń na terenie gmin Gubin oraz Brody, wraz z kompleksem elektrowni konwencjonalnych, bowiem paliwo, jakim jest węgiel brunatny, nieda się transportowaćna duże odległości. Złoża w rejonie miejscowości Gubin i Brody szacowane są na ok. 2,5 mld t. Pragnę dodać, że wydobycie tego surowca z powodzeniem odbywa się niedaleko przedmiotowych złóż po drugiej stronie granicy polsko-niemieckiej.
Nie ulega wątpliwości, że uruchomienie wydobycia węgla brunatnego w rejonie
Gubina oraz Brodów jest w pełni uzasadnione względami ekonomicznymi i społecznymi. Oprócz jasnego interesu strategicznego naszego kraju przedmiotowa inwestycja wpłynie pozytywnie na rynek pracy w województwie lubuskim, rozwój wielu innych sektorów gospodarki, a tak że wzmocnienie potencjału technologicznego i naukowego całego regionu zachodniej Polski.
Podczas odbywającego się w dniu 4 lutego 2014 r. posiedzenia sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych wiceprezes ds. rozwoju PGE SA poinformował, że reprezentowana przez niego spółka pracuje nad uzyskaniem koncesji na wydobycie węgla brunatnego złoża Złoczew w pobliżu Bełchatowa oraz Gubina i Brodów. Zaniepokojenie budzijednak wypowiedź pana prezesa, który stwierdza, że złoża umiejscowione w rejonie Gubina oraz Brodów są dla spółki PGE opcją strategiczną na przyszłość, którą należy zabezpieczyć. Powstaje więc obawa, że uzyskanie koncesji dla przedmiotowych złóżnie będzie wiązało sięz rozpoczęciem budowy kopalni oraz elektrowni, lecz ma uniemożliwić wydobycie surowca konkrecyjnym podmiotom. W związku z tym uprzejmie proszę
Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy kierowany przez Pana
Ministra resort zna konkretną datę rozpoczęcia prac nad budową kopalni oraz elektrowni w obrębie złóż węgla brunatnegoGubin-Brody?
2. Czy udzielenie koncesji nawydobycie przedmiotowych z łóż PGE SA będzie uzależnione od wskazania przez spółkę daty rozpoczęcia wydobyciasurowca?
3. Czy Ministerstwo Gospodarki posiada wiedzę
na temat kosztów budowy kopalni oraz elektrowni w obrębie złóż węgla brunatnego Gubin-Brody oraz czyśrodkami takimi będzie dysponowała PGE SA?
4. Jakie jest stanowisko Pana Ministra wobec stawianych PGE SA zarzutów, które dowodzą, że spółka poprzez uzyskanie koncesji na wydobycie złóżwęgla brunatnego w rejonie miejscowości Gubin oraz Brody zamierza je wyłącznie zabezpieczyć przed ich wydobyciem przez konkurencyjne podmioty?
Z poważaniem
Poseł
Waldemar Sługocki Zielona Góra, dnia 24 lutego 2014 r